Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5455
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Deocamdata tot hibridu e "fruncea" :) E cu fain osag :)

Preturile au crescut mult. E buna acum valoarea de revanzare. Nu se pierde ci chiar se poate castiga cine a cumparat-o mai demult la preturile vechi.

Edited by MMike, 06 February 2023 - 17:20.


#5456
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
La noi se aproprie împlinirea a 3 ani de când avem mașina și ca orice aniversare trebuie să vină și cu un cadou: cea de-a treia schimbare a bării spate și a doua schimbare de haion în urma celui de-al șasele accident. Data trecută eram asiguratul cu cele mai multe dosare de daună pe decontare directă din portofoliul allianz-ului local așa că sigur se va bucura nenea când mă va vedea la constatare.

Edited by exqusit_drunk, 10 February 2023 - 16:42.


#5457
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 10.07.2013
Salutare.
Vreun posesor de 1.6 Valvematic care să mă ajute cu o chestie? :D Am luat o Corolla rulată de la reprezentanță, auto verificat, în garanție. Până voi ajunge zilele acestea la reprezentanța din orașul meu, am o nelămurire: nivelul pe jojă e foarte sus, peste maxim. Mă gândesc că poate cumva se mânjește în procesul verificării, acel canal fiind un pic ciudat, de abia se afundă joja. Cumva mașina ar avea totuși vreun senzor de detecție a unei cantități prea mari de ulei? Ea rulează foarte bine, dar îmi stă pe creier și mă gândeam să întreb până la programare...
Mă îndoiesc că asist la vreun soi de oil dilution. Mașina nu are mulți km, sub 100k.
Multumesc,

#5458
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cauti un loc drept si orizontal unde parchezi, astepti 4-5 minute scoti joja o stergi o introduci usurel o invarti tot usor o scoti si mai repeti operatiunea dupa 1-2 minute..
PS nu ai nici un senzor in baia de ulei . Ce e peste se va arde si il vezi la evacuare/ esapament.

Edited by mihaiC1, 16 February 2023 - 09:29.


#5459
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 10.07.2013
Mersi. Azi am tot verificat consecutiv si solutia destul de ok e cu cei doi indicatori in jos la introducerea jojei. E la max, foarte putin peste. M-am linistit. In orice caz, nefericit design.
In rest, imi place mult masina. :D

#5460
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
@sergiu_gh sa vezi la motoru hybrid cum e cu nivelu de ulei pe joja. Faci revizia si imediat dupa, te uiti pe joja. Peste 15000 km sau 1 an, inainte de a schimba din nou uleiu, te uiti din nou. Nivelu e neschimbat :)

#5461
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Salutare tuturor.

Sunt nou pe acest forum dar vechi ''Toyotist".

Doresc sa aflu de la utilizatori cat de "zgomotoasa" este Corolla combi la peste 110-130 km/h, deci cum sta cu antifonarea ?
Noi folosim (momentan) un Avensis D4D tot combi pentru drumuri lungi.Sper sa fie macar la acel nivel, sa nu uitam ca este benzinar+electric fata de diesel.
Daca se poate si cateva detalii despre noua Corolla tot combi (2023 facelift) echipat cu generatia a-5 la systemul hybrid.
Cei din reprezentanta stiu cam putine detalii.

Va multumesc anticipat, cu stima.

#5462
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Zgomotoasa după gusturile mele. La 80 e silențioase dar la 130 e praf.

#5463
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2021
Slab insonorizata, tabla chioara. Chiar ma bate gandul sa ii pun folie insonorizanta pe usi. Prin restul masinii imi este cam frica este foarte mult de demontat si dupa parca vad ca nu mai stau plasticele cum trebuie.

#5464
Popama

Popama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.05.2016
Avensis e antifonată și Corolla nu e. Diferența e de 180 de grade.

#5465
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
@zilo_b333
Insonorizarea e slaba, dar nu dezastruoasa, am testat noul Vitara in 2020 si ala pe o portiune de pietris... nu vrei sa stii cum am plecat de la dealer...Aia e dezastru.
La 110-130-140 nu motorul e problema, ci anvelopele si fluieratul aerului peste caroserie.
In alta ordine de idei, posesorii de Corolla hibrid sedan, care imi poate confirma, capota motor e de aluminiu sau tabla? Azi in Intorsura Buzaului, la un semafor de zona in lucru, un bolovan de pe versant a plecat la plimbare, acoborat pe versant, in sosea  si a ricosat din capota mea. Urmarile nu sunt de speriat, o portiune de 4-5 cm patrati s-a umplut de zgarieturi destul de adanci - pe una  chiar a ridicat un shpan din capota, care a agatat la mana pana aproape de sangerare - dar pe adancime, estimativ ochiometric doar 1 mm dus in jos, doar una din zgarieturi, probabil unde a fost impactul initial.30 cm mai la dreapta si imi pocnea parbrizul - si cu el zob nu conduceam eu 100 de km- 4 metri stanga sau dreapta ateriza pe alta masina, asteptand cuminte la semafor. Asa fu soarta, nu injur, nu blestem ca nu ajuta cu nimic. Dar, daca e de aluminiu, macar sa retusez putin cu un creion corector, zgarieturile de suprafata. Nu am in plan sa demontez capota si sa o vopsesc, ca nu am alta masina de care sa ma servesc, in prezent

#5466
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
Test cu un magnet. Daca e Al, cica nu se prinde magnetu, daca e tabla, da.
Nu cred ca pe Toyota (hibrid) pun aluminiu. Pe Lexus sigur e.

#5467
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Multumesc tuturor pentru info.

Deci, fata de Avensis-ul diesel se paote sa fie mai galagioasa-zgomotoasa la viteze de autostrada.
Am fost cu sotia la un test cu Yaris Cross.........pai ce sa spun..............
Destul de zgomotoasa cei drept este si mai inalta, patrata iar partea frontala si parbrizul sunt mai "drepte-verticale".
Sper ca la noul model (2023 facelift) cu motor mai puternic 138-140 cp.sa nu fie chiar "slab antifonata", mai ales dupa informatiile adunate pe net, scria ca motorul termic functioneaza cu 500 rotatii/minut mai "jos" fata de motrul de 122 cp.
Dar daca este problema la antifonare cred ca motorul termic nici nu ( prea ) se aude la viteze mai mari.
Din 365 zile sunt 365 pe bicicleta in oras,avem Avensis-ul combi-ul sa "caram" bicicletele mai departe de oras-concediu-munte etc.
Sau...dam muzica mai tare, nu apasam asa tare acceleratia si nu mai suntem deranjati de antifonarea mai slaba.
Poate numai asa (facand economie) pot sa obtina consum redus ???
Nu este nici o firma SERIOASA care sa puna ulterior antifonare cat si unde trebuie la un pret ok , cu garantie ???

Multumesc inca o data pentru info, toate cele bune, cu stima.

#5468
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Ma faci sa rad cand aud ca e mai zgomotoasa decat orice diesel pe A Posted Image Mai pun si vibratiile oricarui diesel ?! Eu chiar ma bucur sa aud ca am si Motor la Hyb ..Zgomotul de roti si caroserie se transmite oricum in habitaclu . Singurul avantaj cu antifonarea e ca nu se aude muzica data la maxim.. inafara Posted Image
PS la multi li se pare ca e zgomotoasa pentruca zgomotul la o masina silentioasa e perceput mai bine decat zgomotul produs constant.

Edited by mihaiC1, 28 February 2023 - 21:38.


#5469
Popama

Popama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.05.2016

View PostmihaiC1, on 28 februarie 2023 - 21:23, said:

Ma faci sa rad cand aud ca e mai zgomotoasa decat orice diesel pe A Posted Image Mai pun si vibratiile oricarui diesel ?

Omul a întrebat, nu a zis că e zgomotoasă.
Nu mai sări așa repede la ironii și înțepături.
Corolla nu are antifonare, nici în stâlpi, nici în portiere, geamuri acustice doar pe echipare de top (în rest doar parbrizul este izolant). Nici măcar carenajele roților nu acoperă complet caroseria și pocnește ca o petardă când aruncă roata vreo piatră în metal.

I-am răspuns omului care e situația din teren. Dacă orice remarcă la adresa modelului sau mărcii te atinge pe tine asta nu înseamnă că nu putem oferi feedback-ul propriu când cineva întreabă.

Se poate trăi lejer cu ea așa cum vine de la producător, dar omul merită să știe la ce să se aștepte. Testdrive-urile sunt tot mai greu de obținut și alea sunt prin oraș la viteze mici și consumuri la fel.

Edited by Popama, 28 February 2023 - 21:38.


#5470
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Daca zici tu ca esti expert in Corolle hyb nu te contrazic.. decat ca am vro' 10 000Km pe A. Pesemne ca nu stii cum se transmit undele sonore/ vibratii in anumite medii .. PS ca ideie ia un fonometru si masoara cati dB zgomot ai in cea antifonata si una ca Corolla , urechea te poate insela Posted Image

Edited by mihaiC1, 28 February 2023 - 21:55.


#5471
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Sa fie clar. E zgomotoasa ca naiba la 130. Iar la 140-150 e vai mama ei.

Va pun în diselache și la 180 e liniște liniște.  Zici ca e Corolla la 70-80

#5472
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 28 februarie 2023 - 21:50, said:

Daca zici tu ca esti expert in Corolle hyb nu te contrazic.. decat ca am vro' 10 000Km pe A.
Cu consum mediu 3,7%

View Postbobalex18, on 28 februarie 2023 - 21:52, said:

Va pun în diselache și la 180 e liniște liniște.  Zici ca e Corolla la 70-80
@bob, era culmea sa nu se vada diferența de preț, clasa, etc.

View Postbobalex18, on 28 februarie 2023 - 21:52, said:

Sa fie clar. E zgomotoasa ca naiba la 130.
Fosta mea tigaie era lux fata de ce povestiți voi, nu știa nevasta când ajungeam la 150km/h🤫.

Edited by cata, 28 February 2023 - 22:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate