Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5185
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 14:04, said:

Pai ce capacitate ai la masina ca 11 kwh nu iti ajung nici 40- 50 km ?!
Incarca zilnic, sa mearga la servici si inapoi. Cand vrea mai mult, mai face o cerere de spor de putere sau se duce prin vecini la "luat" curent :)

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 14:04, said:

Eu incarc in 5 minute la orice statie cu carburanti ..cum vrea muschiu' meu Posted Image in 5 min.!
:D

#5186
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Babaieti, v-ați luat o camera?

#5187
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Nu .. Mergem cu cortul la padure, intre munti Posted Image E mai ieftin si din pacate tu cu electrica nu ai cum.
PS Cu HYB imi permit si 400 ml de benzina ( 3-4 lei) sa am lumina , muzica ..toata noaptea Posted Image Tu esti nevoit sa stai la camera cu minim 200 lei/ zi.

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 16:27.


#5188
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 16:17, said:

Nu .. Mergem cu cortul la padure, intre munti
👍

#5189
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Esti si tu prea suparacios electricule. Mai bine te duci la peste, la tipari electrici. Ii pui in portbagaj, in apa. Ii mai gadili din cand in cand sa-ti mai dea ceva curent gratis in baterie :D

Apropo de autonomia hibrida. Daca faci plinu pana sare pistolu, arata un anumit range. Daca se pune si ceva peste, alt range, mai mare. De exemplu, cu 2 litri peste, va arata cam cu vreo 100 km mai mult.

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 16:17, said:

Tu esti nevoit sa stai la camera cu minim 200 lei/ zi.
Unde mai pui ca iarna se incalzeste tot din baterie, pe cand la hyb din termic care oricum da si la roti putere.

#5190
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 20 august 2022 - 16:29, said:

Apropo de autonomia hibrida. Daca faci plinu pana sare pistolu, arata un anumit range. Daca se pune si ceva peste, alt range, mai mare. De exemplu, cu 2 litri peste, va arata cam cu vreo 100 km mai mult.
Tot pe YT conduci hibridele alea?
Daca ai și canistra, creste și mai mult autonomia. Nu mai spun daca ai la tine și niște Duracell🔌

Edited by cata, 20 August 2022 - 16:34.


#5191
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Se poate face proba dupa ce se face plinu. Asta indica displayu din bord. Nu-i minciuna. Nu e nevoie de canistre, ci doar de cativa litri mai mult, sub 5. La tine, faci plinu si atat, nu poti pune peste.

Edited by MMike, 20 August 2022 - 16:37.


#5192
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Daca face numai "plinul" cu corent' risca sa strice bateria mai devreme.
E si normal daca ai un consum maxim de 5 % ! La mine media anuala e de 4,4- 4,6 % ...

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 16:43.


#5193
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Si....una e cand faci plinu la hyb si ai un anumit range, alta e la electrica, cu un range cel mult la jumate....

#5194
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008

View Postcata, on 20 august 2022 - 16:34, said:

Tot pe YT conduci hibridele alea?
Daca ai și canistra, creste și mai mult autonomia. Nu mai spun daca ai la tine și niște Duracell��

Mai bine zii ca nu ai reusit sa inveti cum se conduce o HYB ! Deja imi e mila de electrica .

#5195
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 20 august 2022 - 16:36, said:

Se poate face proba dupa ce se face plinu. Asta indica displayu din bord. Nu-i minciuna. Nu e nevoie de canistre, ci doar de cativa litri mai mult, sub 5. La tine, faci plinu si atat, nu poti pune peste.
Am uitat, daca pui și GPL bate autonomia spre 2000 de km

#5196
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Doar daca ii pui inca un rezervor de 80l cu GPL ! Posted ImageNu mai bine o canistra 20l benzina ? Mai ai siguranta de inca 4-500 km . Tu ce baterii si cate sute de kg ai in portbagaj ca "rezerva" la electrica ?!?
PS GPL, benzina, motorina INCA se gasesc pe toate drumurile!!.. curent electric ?!?

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 17:40.


#5197
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 20 august 2022 - 17:16, said:

Am uitat, daca pui și GPL bate autonomia spre 2000 de km
Sa nu exageram. 850 km da, fara autostrada, cu benzina.

View PostmihaiC1, on 20 august 2022 - 17:29, said:

curent electric ?!?
Pe banuti si stand la coada poate.
Tu cu hyb ajungi la destinatie, te cazezi, faci grataru, in timp ce electricu nostru e inca pe drum, la "popasuri" de incarcare :D

Edited by MMike, 20 August 2022 - 21:02.


#5198
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Începeți să fiți răi și tendențioși vis-a-vis de posesorii de EV și nu vă face cinste atitudinea asta. Nu dați cinstea pe rușine, mențineți topicul în arealul lui de utilitate. Personal eu vad rolul EV-urilor in simbioza cu hibridele și celalalte ICE-uri, căderea în extreme nu a facut bine nimănui. Că spălații pe creier de la UE nu realizează ce efort financiar și la ce riscuri ne-am expune în cazul înlocuirii în totalitate a motoarelor termice de pe șosele, asta ar fi problema.
Sincer, daca stăteam la casă și aveam posibilitatea de instalare a unui încărcător de 11 KW, mari șanse ca a doua mașina - complementar, nu sa inlocuiască pe prima - să fie un EV subcompact, poate chiar un Spring.

#5199
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Nu au nimic cu posesorii de EV, sunt doar invidioși.
Pai detaliez.
Mihai vrea sa schimbe acumulatori să meargă mai mult electric și Mike vrea sa schimbe fosila cu o hibrida că să vadă și el cum este senzația de liniște totală în habitaclu.
Apropo de Spring, îmi pare rau că nu am măritat și Yaris ul ca sa iau Șpring.
Acum este prea târziu, termenele de livrare și prețul s-au mărit. Am un vecin care așteaptă Spring-ul de aproape vreo 10 luni și mai are de așteptat până în noiembrie.


#5200
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Desigur vreau sa maresc capacitatea bateriei pt. nevoi zilnice, dar cand plec la un drum dus de peste 1 200 km ( si fac cam 12- 14 k km din 30 k km/ an) nu vreau sa stau 2 zile numai la cozi si o zi sa planific traseul ca pe unde umblu in UE nu gasesc mai nimic pt. EV  ..Preferam un PHEV dar stau la etajul 3 ,deocamdata , sa vezi ce frumos arata un prelungitor Posted Image, Peste vro' 2 ani cand termin rata la Corolla si va fi casa gata ma mai gandesc la un EV "de oras" Posted Image In concluzie pt. nevoile mele am socotit si a reiesit HEV Corolla TS 1.8.

Edited by mihaiC1, 21 August 2022 - 08:07.


#5201
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Electrică nu te avantajează, ajunge prea repede la +60km/h.
In plus îți iei înjurături mai multe decât cu hibrida, așa că da jos inscripția ,,hybrid".
Acum vorbesc serios, așa cum hibridul spui că ți se potrivește ,așa și mie mi se potrivește EV.
Ne mai delectezi cu niste poze, chiar și cu viteza medie/consum/etc?

Edited by cata, 21 August 2022 - 08:12.


#5202
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Am zis ca nu stii cum sa conduci o HYB si mai ai mult de invatat la un EV ! In localitati nu fac "liniute" ca nu am unde si apoi nu vreau sa "imping" pe cel din fata. Inafara e deajuns sa apas acceleratia f. usor si sant deja peste media celorlalti Posted Image Nu fac concurs cu nimeni, las "bizonii si kamikaze" sa isi rupa gatul ..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate