Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5203
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Mie mi se pare ca pentru o masina (EV) e deranj prea mare. Sa stai la casa, apoi nici asta nu e de ajuns, pentru o priza de putere, trebuie sa faci cerere de spor de putere si astepti o gramada, curent pe care tot utilizatoru il plateste, normal, ca nimic nu (mai) e gratis in domeniu. Prea multe tumbe de facut pentru o simpla masina....
Nici in occident nu prind electricele.
Se dau nr.verzi pentru electrice in ro. Doar atat. In rest, curentu acum se plateste la statii.  Si autonomia mica
Nu vad niciun avantaj.

Nu mai zic ca la Toyota daca vrei sa faci si un banal test drive, trebuie sa te programezi cu 2 saptamani inainte ! Si nu mai exista pe stoc niciun exemplar, iar timpii de asteptare pentru una noua e foarte mare. Au mare cautare chiar daca s-au scumpit destul de mult.

#5204
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu știu cã toate toyotele electrice sunt blocate și la drivetest. De când cu incidentul cu roțile. Adicã nimeni nu face drivetest

#5205
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Nu stiu de electrice, dar la hibride asa e. M-am interesat chiar azi, la Nord, programare cu 2 saptamani inainte.

Nu stiu cine cumpara electrice de la Toyota, dar la hibride, e coada.

Edited by MMike, 22 August 2022 - 22:41.


#5206
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 22 august 2022 - 22:50, said:

dar la hibride, e coada.
Vand si altceva?

View PostMMike, on 22 august 2022 - 22:06, said:

Nici in occident nu prind electricele.

Posted Imagehttps://www.acea.aut...ger-cars-in-eu/

View PostMMike, on 22 august 2022 - 22:06, said:

Mie mi se pare ca pentru o masina (EV) e deranj prea mare.

Sunt si biciclete, deranj minim. Si nici nu iti trebuie permis de conducere

View PostMMike, on 22 august 2022 - 22:06, said:

Sa stai la casa, apoi nici asta nu e de ajuns, pentru o priza de putere, trebuie sa faci cerere de spor de putere si astepti o gramada, curent pe care tot utilizatoru il plateste, normal, ca nimic nu (mai) e gratis in domeniu. Prea multe tumbe de facut pentru o simpla masina....
Opreste-te!!
Tumbe faci si daca iti schimbi centrala pe gaz cu o pompa de caldura/centrala electrica, daca treci de la plita pe gaz la una electrica, si multe alte situatii.

Edited by cata, 23 August 2022 - 08:32.


#5207
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Hi, hi.. eu la casa am tras din prima trifazat sa nu plang dupa "cota" , la apartamente raman pe gaz la incalzire , am cuptoare electrice cu convectie si plite cu inductie si nu am reusit sa sar de 3,5 kwh / 22oV !
PS Interesant e cat suporta reteaua ta din zona sa ceri supliment de energie ?! La mine la casa am noroc de un vecin care a tras singur o retea si acum e in faliment ...
PS 2 La iarna ce faci ?? Caldura, bucatarie, apa calda, masina EV ... toate pe electric !?

Edited by mihaiC1, 23 August 2022 - 09:05.


#5208
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Boss, lasa-ne! Cum naiba stii tu ce am sau ce nu am eu acasa? Crezi ca luam electrica daca nu puteam sa o incarc acasa din prima zi?
Am putere instalata de 11kWh(trifazic), de 4 zile am 20kwh si am instalate panouri de 7,38kWh  de 2 luni. Consumul lunar nu sarea de 150kW, inainte de electrica, si de cand incarc electrica este maxim 300kw/luna.
Multumit?

View PostmihaiC1, on 23 august 2022 - 08:51, said:


PS Interesant e cat suporta reteaua ta din zona sa ceri supliment de energie ?! La mine la casa am noroc de un vecin care a tras singur o retea si acum e in faliment ...

Suporta reteaua, sa mai spun ca am vreo 5 electrice pe strada si mai urmeaza din ce stiu inca cel putin 2 in urmatoareale 3 luni?

Edited by cata, 23 August 2022 - 09:13.


#5209
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Boss! Le incurci rau de tot !! La iarna ce faci ?? Posted ImageTe faci de ras !

Edited by mihaiC1, 23 August 2022 - 09:26.


#5210
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 23 august 2022 - 09:25, said:

Le incurci rau de tot !! La iarna ce faci ??
Ce pot!

View PostmihaiC1, on 23 august 2022 - 09:25, said:

Te faci de ras !
Tine-o tot asa.

#5211
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Mai pune-te la punct cu electricitatea ! Nu mai confunda puterea instalata, puterea maxima cu energia consumata sau produsa si cota de energie ! Deja te-ai facut de ras !
Desigur reteaua voastra va suporta Posted Image !
PS La iarna desigur va veni Mos Gerila sa iti mai dea Corent ' Posted Image!

Edited by mihaiC1, 23 August 2022 - 09:58.


#5212
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 23 august 2022 - 09:54, said:

Deja te-ai facut de ras !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/inzXytGjLv8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5213
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Cand o sa inghete sa ne trimiti poze cum stai cocotat cu racleta si spray in maini sa cureti PFV- urile Posted Imagesi cu telefoane la distribuitorul de corent'!

Edited by mihaiC1, 23 August 2022 - 10:10.


#5214
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005

View Postbobalex18, on 22 august 2022 - 22:38, said:

Eu știu că toate toyotele electrice sunt blocate și la drivetest. De când cu incidentul cu roțile. Adică nimeni nu face drivetest

ce incident?

#5215
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postsiruletzu, on 23 august 2022 - 11:29, said:

ce incident?
Pleaca rotile in directii diferite. Una la Brasov, alta la Constanta si tot asa

Toyota n-are încă o soluţie la problemele lui bZ4X şi le propune proprietarilor să le cumpere înapoi maşinile electrice
După ce s-a lăsat atât de mult aşteptată şi a promis o adevărată avalanşă de modele electrice, Toyota a păşit cu siguranţă cu stângul în lumea acestui tip de propulsie, prin lansarea lui b4ZX. Nu doar că modelul e apreciat ca unul mediocru în cele mai multe teste, dar o problemă mecanică depistată în luna iunie, din cauza căreia maşinii îi puteau cădea roţilor, s-a dovedit a fi mult mai complexă, iar cei de la Toyota încă nu au soluţia cum s-o rezolve.
În luna iunie, când scriam despre acel recall, se anunţa că problema ar fi într-un şurub al butucului roţii, prea slab strâns. S-a anunţat că recall-ul va începe în curând, iar între timp proprietarii erau sfătuiţi să nu-şi conducă maşinile electrice, producătorul nipon fiind gata să le recompenseze cheltuielile neprevăzute. Ei bine, între timp se pare că problema ar fi mai gravă, şi nu pentru că un singur bolt n-ar fi strâns corect la fabricare, ci pentru că proiectarea acelei părţi a suspensiei pare a fi greşită, ceea ce face ca după strângerea corectă din service, aceleaşi bolturi să fie predispuse din nou la slăbire şi, în rezultat, roţile pot cădea. Tocmai de asta, nu există o soluţie rapidă, spun inginerii Toyota, iar de mai bine de o lună încoace Toyota încă n-a anunţat cum va rezolva problema.

Edited by cata, 23 August 2022 - 11:33.


#5216
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 23 august 2022 - 08:28, said:

Vand si altceva?
Nu esti la "curent" :) cu ce vand Toyota ? De cand ai sarit gardu la altii, ai uitat. Pai mai vand si phev-uri, chiar si EV-uri, inclusiv prin Lexus.

#5217
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 23 august 2022 - 12:11, said:

Nu esti la "curent" Posted Image cu ce vand Toyota ? De cand ai sarit gardu la altii, ai uitat. Pai mai vand si phev-uri, chiar si EV-uri, inclusiv prin Lexus.
1+1 inseamna phev-uri, chiar si EV-uri? Bine, la Toyota EV-uri zero.
Imi spui tu ce phev-uri, chiar si EV-uri Toyota/Lexus sunt pe piata?

Edited by cata, 23 August 2022 - 12:18.


#5218
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View PostmihaiC1, on 23 august 2022 - 09:25, said:

Boss! Le incurci rau de tot !! La iarna ce faci ?? Posted ImageTe faci de ras !
Cica la el : "Boss, lasa-ne!". Or fi mai multi ? :) Lasa-ne pe cine ? Pe astia cu EV-uri ? S-a schimbat tema topicului in electrice ? :)

#5219
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 23 august 2022 - 12:11, said:

De cand ai sarit gardu la altii, ai uitat.
Am uitat inovatiilePosted Image

#5220
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 23 august 2022 - 08:28, said:

Nu stiu de unde apar articole de genu asta, ca in realitate e altceva. Ma refer la tarile occidentale, cu potential. In Grecia de exemplu, e "plin" de electrice de te ineci de fumu pe care il scot. In Italia la fel, desi au prize garla, masini foarte putine. Singurele "electrice" care misuna sunt Toyota hybrid, e plin de taxiuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

aldi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate