Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#4915
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostmihaiC1, on 20 mai 2022 - 12:39, said:

Sigur in baza de date Toyota sunt ca altfel pierzi garantia si ii dai in judecata Posted Image
Baza nu e jafu asta de aplicatie MyT ci documentele fizice eliberate imediat dupa revivizie impreuna cu nota de plata si documentul de certificarea platii fara de care nu pleci din niciun service. Deci de introdus in baza de date Toyota e clar ca da, automat. Doar sa nu se fi facut "revizia" la Dorel srl.
MyT e cam de moft, teoretic utila, dar de multe ori cu probleme, deci nu te poti baza pe ea si nici nu e de baza sau autorizata de Toyota ca dovada oficiala de mentinere a unei evidente.

#4916
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2021
Revizia nu apare in myt deoarece reprezentanta nu a trecut-o. Am patit la fel, dupa o discutie pe mail a aparut si la mine.

#4917
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Reprezentante si reprezentante... La cea de langa mine nu ma duc la tinichigerie.
Android Auto zice va lansa o versiune noua si accesibila in RO din vara pe android 13 Posted Image.

#4918
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
La reprezentanta la Buzau, la revizie mi-au zis ca va dura ceva pana va aparea revizia in MyT, habar nu aveam ca va dura ceva ala insemna mai mult de 6 luni. Nu prea pun pret pe chestii de genul, am factura si foaia de manopera cu detaliile reviziei, dar m-ar calca pe nervi sa deschid aplicatia sa sa imi dea mesaje cum ca a trecut perioada de revizie si pot pierde garantia...

#4919
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Ce revizie ai facut si de cand ai cerut activarea MyT la reprezentanta ?
Nu ca ar fi important MyT dar se pare ca cineva pe acolo nu se pricepe sau da cu flit clientilor...

#4920
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View PostmihaiC1, on 22 mai 2022 - 15:38, said:

Ce revizie ai facut si de cand ai cerut activarea MyT la reprezentanta ?
Nu ca ar fi important MyT dar se pare ca cineva pe acolo nu se pricepe sau da cu flit clientilor...
e vorba de prima revizie, am facut-o mai devreme, la cererea mea. 12300 km si 8 luni, aproximativ. Decembrie anul trecut. Probabil a uitat sa o treaca in Myt, majoritatea angajatilor in service si reprezentanta sunt in jurul a 30 de ani, deci nu cred sa fie calculatorul dusmanul lor... Dar nu-i bai atita timp cat coaja merge impecabil.
In alta ordine de idei, am ajuns la concluzia ca am dat banii degeaba pe senzori. Am schimbat pe rotile de vara in aprilie, alea cu senzorii cu care a venit masina, and guess what? nu-i vede, nu se imperecheaza cu ei. Cum pana la sfarsitul lui august dau cu sapa prin strainatate - pana la terminarea contractului - nu am ajuns la service sa le pun pe masa problema, care de fapt nu e o problema, cat tine de estetica dashboard-ului, cu alerta aia acolo. Si in MyT, a naibii aplicatie mi-o afiseaza si ma indeamna sa ma vad cu reprezentanta Toyota, da nu mor caii cand vor cainii, asa ca poate astepta si intre timp folosesc un manometru digital sa verific presiunea in gume.

#4921
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Nu a recunoscut senzorii originali ? Ciudat eu am mers 2 ierni cu roti fara senzori si de fiecare data ia recunoscut pe cei originali. Oricum in 5 min. ii poate imperechea din soft si sa iti bage si revizia in MyT. Sigur ai presiunile corecte in roti ? Cineva a zis pe aici ca la 2 atm il avertiza Iti indica pe fiecare roata sau ai numai semnul cu roata ?

#4922
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005

View PostmihaiC1, on 21 mai 2022 - 08:22, said:

Android Auto zice va lansa o versiune noua si accesibila in RO din vara pe android 13 Posted Image.

Pai acum nu e accesibila? Sau una ce va fi ca aplicatie separata nu integrata in telefon? Da-ne mai multe detalii!

View PostRaz0rblade, on 22 mai 2022 - 19:35, said:

In alta ordine de idei, am ajuns la concluzia ca am dat banii degeaba pe senzori. Am schimbat pe rotile de vara in aprilie, alea cu senzorii cu care a venit masina, and guess what? nu-i vede, nu se imperecheaza cu ei..
Foarte ciudat... eu am 2 seturi de senzori originali, unul pe gumele de vara si unul pe cele de iarna. Au fost imperecheati o singura data si cand fac schimbul de sezon, doar  fac switch intre seturi din meniul CB. Nu a fost niciodata  vreo problema sa nu ai vada, sau sa fie nevoie de re-imperechere!!!!!  Din cate povestesti, cei de la reprezentanta la care mergi, imi par cam  "miserupisti" ca sa nu zic lipsiti de profesionalism... Poate esti mai castigat sa tragi o fuga la cea de la Focsani!

Edited by siruletzu, 23 May 2022 - 10:50.


#4923
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Ce e acum integrat AA in tel e la fel de praf ca cea din magazin play din RO pe android 11. Eu folosesc AA din "afara" pe android 10 si tot are buguri.

Edited by mihaiC1, 23 May 2022 - 11:00.


#4924
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostmihaiC1, on 23 mai 2022 - 10:59, said:

Ce e acum integrat AA in tel e la fel de praf ca cea din magazin play din RO pe android 11. Eu folosesc AA din "afara" pe android 10 si tot are buguri.
Atat timp cat poate proiecta pe displayu central al masinii harta Google Maps sau de la Waze, e perfect, suficient, isi face treaba principala. Daca mai suporta si dictare prin voce si acel display touch al masinii se misca bine, chiar e parfum. Nu mai conteaza ca e apk sau din google play.

View PostmihaiC1, on 23 mai 2022 - 08:37, said:

Iti indica pe fiecare roata sau ai numai semnul cu roata ?
Nu pricep de ce mai pun senzori pe roti daca in bord nu-ti indica decat avertizarea de pierdere a presiunii in roti, fara a indica care, in contextul in care exista o varianta mult mai simpla fara acei senzori, bazata pe abs.
La unele modele de Yaris indica in bord presiunea pe fiecare roata.....

#4925
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
AA pe apk extern are update lunar sau chiar la 2 saptamani pt. fiecare sistem, versiune android..
Senzorii sunt mult mai precisi si pot fi setati mai usor , aia cu ABS e mult mai rudimentara. In primul rand cand apare avertizarea te uiti "ochiometric" la roti, apoi verifici presiunea cu ce vrei si vezi daca e cea scrisa pe eticheta stalp sofer. Deci senzorii tai sunt in regula, cred ca sunt setati la presiuni mai mari de 1,8- 1,9 atm.
PS daca luai ultima echipare aveai si avertizare pe fiecare roata plus setarea presiunii de avertizare Posted Image

Edited by mihaiC1, 24 May 2022 - 11:51.


#4926
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005

View PostMMike, on 24 mai 2022 - 10:18, said:


Nu pricep de ce mai pun senzori pe roti daca in bord nu-ti indica decat avertizarea de pierdere a presiunii in roti, fara a indica care, in contextul in care exista o varianta mult mai simpla fara acei senzori, bazata pe abs.
La unele modele de Yaris indica in bord presiunea pe fiecare roata.....

eu am un obd II, o chinezarie ieftina si veche cu care ma conectez la CB-ul masinii si cu aplicatia Tire assistant vad presiunea pe fiecare roata. evident era mai fain sa fie in meniul din bord, dar  japonezu' a considerat ca doar cei ce au anumite modele si echipari isi pot mangaia ochiul cu asa ceva...

#4927
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Din curiozitate , poti modifica setarile de avertizare din program/ aplicatie cu OBD II ? Eu am un rapan de OP-COM ( e pt. Opel ) la care vad cam tot dar nu pot modifica mai nimic.

Edited by mihaiC1, 24 May 2022 - 14:31.


#4928
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View PostMMike, on 24 mai 2022 - 10:18, said:

Atat timp cat poate proiecta pe displayu central al masinii harta Google Maps sau de la Waze, e perfect, suficient, isi face treaba principala. Daca mai suporta si dictare prin voce si acel display touch al masinii se misca bine, chiar e parfum. Nu mai conteaza ca e apk sau din google play.


Nu pricep de ce mai pun senzori pe roti daca in bord nu-ti indica decat avertizarea de pierdere a presiunii in roti, fara a indica care, in contextul in care exista o varianta mult mai simpla fara acei senzori, bazata pe abs.
La unele modele de Yaris indica in bord presiunea pe fiecare roata.....

View Postsiruletzu, on 23 mai 2022 - 10:50, said:

Pai acum nu e accesibila? Sau una ce va fi ca aplicatie separata nu integrata in telefon? Da-ne mai multe detalii!


Foarte ciudat... eu am 2 seturi de senzori originali, unul pe gumele de vara si unul pe cele de iarna. Au fost imperecheati o singura data si cand fac schimbul de sezon, doar  fac switch intre seturi din meniul CB. Nu a fost niciodata  vreo problema sa nu ai vada, sau sa fie nevoie de re-imperechere!!!!!  Din cate povestesti, cei de la reprezentanta la care mergi, imi par cam  "miserupisti" ca sa nu zic lipsiti de profesionalism... Poate esti mai castigat sa tragi o fuga la cea de la Focsani!
Mie imi lipseste posibilitatea din meniu sa fac asta, efectiv nici nu am optiune de TPMS prin meniu, oricat am sapat. O fi vreun software bug la mine. Poti sa detaliezi, te rog, cum faci schimbul intre senzori, unde intri, ce afiseaza? sa nu fiu eu veriga slaba dintre volan si tetiera...

#4929
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Nu ai citit bine ?! Am zis toti pe aici ca nu ai masina dotata soft in care sa afiseze presiunea in roti ! Asta ca sa stii ca softul costa , asa e cand te calicesti Posted Image
Ai un ecran in BC unde "povesteste" despre "tires" dar nu e activ ca nu ai platit pt. asa ceva .
Cand pui un set nou de senzori de presiune te duci frumusel la reprezentanta sa ii "imperecheze"/ recunoasca masina, manevra asta costa.
PS daca da avertizare pe senzorii originali am zis sa verifici CORECT presiunea in roti.

Edited by mihaiC1, 25 May 2022 - 10:04.


#4930
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostRaz0rblade, on 25 mai 2022 - 09:17, said:

Mie imi lipseste posibilitatea din meniu sa fac asta, efectiv nici nu am optiune de TPMS prin meniu, oricat am sapat. O fi vreun software bug la mine. Poti sa detaliezi, te rog, cum faci schimbul intre senzori, unde intri, ce afiseaza? sa nu fiu eu veriga slaba dintre volan si tetiera...
Incearca sa apesi pe buton de reset, daca ai, de cateva ori scurt si dupa aia tii apasat 6-10 sec

#4931
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View Postsiruletzu, on 24 mai 2022 - 13:29, said:

dar  japonezu' a considerat ca doar cei ce au anumite modele si echipari isi pot mangaia ochiul cu asa ceva...
Zgarciti rau japonezii astia.
Nu stiu cum de e pe (unele versiuni) Yaris....
Japonezu cica sa zici mersi pentru sistemu hibrid ca de asta ai luat masina, in rest, nu mai conteaza alte dotari :))))

View Postcata, on 25 mai 2022 - 11:04, said:


Incearca sa apesi pe buton de reset, daca ai, de cateva ori scurt si dupa aia tii apasat 6-10 sec
Macar atat sa aibe :)
Are sigur, daca nu buton dedicat, e uneva in meniu.

Edited by MMike, 25 May 2022 - 11:24.


#4932
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View PostmihaiC1, on 25 mai 2022 - 09:52, said:

Nu ai citit bine ?! Am zis toti pe aici ca nu ai masina dotata soft in care sa afiseze presiunea in roti ! Asta ca sa stii ca softul costa , asa e cand te calicesti Posted Image
Ai un ecran in BC unde "povesteste" despre "tires" dar nu e activ ca nu ai platit pt. asa ceva .
Cand pui un set nou de senzori de presiune te duci frumusel la reprezentanta sa ii "imperecheze"/ recunoasca masina, manevra asta costa.
PS daca da avertizare pe senzorii originali am zis sa verifici CORECT presiunea in roti.
@cata, multumesc pentru tip, o sa incerc si varianta asta. Pana acum am incercat doar apasarea lunga a butonului fizic TPMS, fara alte combinatii
Domnul la care am indraznit sa dau reply, cu tot respectul, dar cred ca stii ca scrisul bolduit e similar cu tipatul in pustiu, cel putin pentru mine. Nu cred sa iti fi cerut personal parerea.
Stiu ca nu am optiunea de afisare presiuni in meniu, si stiu asta din minutul in care am comandat masina, am dedus ca de la meniul ala poate se reseteaza calculatorul TPMS sa il bagi intr-un fel de force mode, sa re-recunoasca senzorii   Nu e un set nou de senzori, e ala cu care a venit masina din fabrica, aia achizitionati cu jante si gume de iarna au fost imperecheati in service, la montaj, in toamna anului trecut. Iar presiunea a fost verificata cu doua manometre, cel al pompei si unul digital, independent.
PS    la faza cu calicenia m-as abtine sa ma pronunt, nu stiu eu dar stiu pe altii au optiunea in meniu si se lauda ca umbra de 9-10-12 ani fara senzori...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate