Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7517 replies to this topic

#73
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postarg, on 19 noiembrie 2018 - 12:11, said:

usor, usor se transforma intr-un olx.
Inseamna ca nu ai vazut amazon-ul, un fel de aliexpress la suprapret

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgumball3000, on 03 decembrie 2018 - 09:16, said:


Inseamna ca nu ai vazut amazon-ul, un fel de aliexpress la suprapret
ei nu.
doar ca la amazon e alta poveste cu garantia.

#75
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Hai ca pe amazon produsele de firma(gen telefoane samsung etc...) sunt mai ieftine.
Restul de produse sunt amazon FBA sau cum naiba se numeste, cei care cumpara produse de pe aliexpress si le varsa prin depozitele amazon.
Dar chiar si pe amazon sunt destui care vor sa scape de stoc.

Emagul are problema cu transportul, am comandat produse si mi-au venit indoite, lovite, un colet chiar mi-a fost spus ca a fost deteriorat si au trimis alt produs.
Partea de curier este execrabila.
Am comandat un produs de pe o alta pagina si am zis sa ma uit si eu pe pagina curierului sa vad unde au firma, cam cat dureaza livrarea produselor si cum arata tracking, m-a dus spre pagina de facebook unde aveau 1.1 stele, din 400 si ceva de review... majoritatea erau gen NO WAY!

#76
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Vi s a intamplat sa nu puteti anula o comanda pe site ul emag?Adica in meniul de la comenzile mele sa nu ai butonul de anulare comanda. Le am dat mail sa vedem daca se rezolva..

#77
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View Postpahai, on 04 decembrie 2018 - 09:07, said:

Vi s a intamplat sa nu puteti anula o comanda pe site ul emag?Adica in meniul de la comenzile mele sa nu ai butonul de anulare comanda. Le am dat mail sa vedem daca se rezolva..
Nu am mai putut anula dupa ce au predat produsele curierului (sau unul dintre ele, ca acum am primit fiecare produs ambalat separat, in zile diefrite), in rest apare butonul.

#78
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Comanda apare doar plasata, a fost facuta aseara la 21 deci nu a fost predata curierului.

#79
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Daca ti-au emis factura, dispare butonul de anulare comanda. Poti suna curierul cand primesti mesaj de la ei in ziua livrarii, sa ii spui ca nu mai doresti comanda. Daca este cu ridicare, pur si simplu nu o ridici... te vor spama putin cu mesaje, dar o vor anula in 10-14 zile.

#80
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
E incredibil...
Mi-au venit comenzile de pe Amazon, Gearbest si HM, dar nu vine ce am comandat de pe emag de BF!

Ca sa creasca frustrarile, nu e nimeni in stare sa spuna de ce nu vine produsul!
Am sunat la ei de mi s-a acrit, dar toti sunt uimiti si mai dau un mail catre "depozit".

#81
Arkamedix

Arkamedix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2018
Pacat ca Softpedia forums nu are optiunea sa postezi screenshots. Deci sa incepem:

Eu locuiesc in Anglia. Mi-am facut un nou gaming pc acum 2 saptamani si am achizitionat un procesor i7 9900k de pe Amazon cu pretul de 520£ (asta in lei inseamna aprox 2600-2700 lei). Pe emag acelasi procesor costa 4000lei.
Culmea e ca celalalte produse, de ex: procesorul 8700k (cu o generatie mai veche) are acelasi pret cu Amazon (diferenta e de vre-o 10-15 lei si cred ca e cauzata de conversia valutara). Acelasi lucru e si la majoritatea produselor pc.
Am facut o mica cercetare si am observat ca produsele super-noi, adica "release-uri" proaspete,cum ar fi 9900k (procesor gen9,ultimul) sau placile video rtx (ultima generatie de la nVidia) sunt cu aprox 1000+ lei mai scumpe decat pe Amazon.uk . Concluzia mea e ca emag profita de faptul ca aceste produse sunt noi release-uri si ca "vrajeala" ajung mai greu la noi in tara, pun preturi asa ridicate.
Amandoi, emag si Amazon, isi iau produsele de la acelasi producator. Datorita faptului ca momentan,amandoua tari (Anglia si Romania) sunt in EU (uniune), amandoua companii au aceleasi taxe pe produse. De aceea, majoritatea produselor de pe Amazon au aproape acelasi pret cu cele de pe emag, exemplu fiind 8700k mentionat mai sus.
E o miscare nesimtita din partea lor sa ceara cu 1300-1500 mai mult pe acelasi produs fata de concurenta lor si profita ca detin monopol pe piata romaneasca.
Sfatul meu, mai ales daca cautati produse care au fost lansate recent (gen noi procesoare,placi video,ssd-uri,etc) e sa cautati in alte site-uri si sa evitati emag-ul.
Am facut un review la acel procesor si pe langa review am mentionat povestea cu diferenta de pret. Bineînteles ca emag mi-a respins review-ul si mi-a trimis mail ca fac referire la firma concurenta. De parca toti romanii fug acum in Anglia doar ca sa cumpere 9900k la pret redus. Nu le-a convenit ca i-am demascat si ca am prezentat adevarul. Mi-as fi dorit sa pun screenshot-ul cu mailul, sa vedeti ce nesimtiti sunt.
Problema e ca nu mai exista concurenta (de ex: emag a cumparat pc-garage, flanco e aproape de faliment,etc) si atunci emag isi permite sa puna monopol pe preturi. Nu inteleg de ce guvernul permite aceste comportamente inegale ale companiilor.
O zi buna.

#82
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
citisem azi in presa ca s-a liberalizat piata online in UE si s-au ridicat restrictiile.
adica tu ca cetatean roman daca vroiai sa comanzi de pe amazon.de spunea ca nu trimite in Romania(un exemplu la intamplare). ei, acum sunt obligati sa faca site-ul vizibil pentru tot UE si sa aibe transport la fel.

#83
Arkamedix

Arkamedix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2018
Pai ok, s-a liberalizat piata. Ok. Inteleg. Dar diferenta de pret? Eu nu cred ca s-a liberalizat "fiecare cere cat vrea"?
Si emag-ul asta face: abuzeaza de necunostinta oamenilor si ii stoarce de bani fara motiv. Profita ca "vezi doamne" e generatie noua si ii doare in cot pt ca nu au concurenta.

#84
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
ce e de neinteles.

ca ex:
pana acum puteai sa-ti cumperi ceas pobeda doar de pe emag cu 1500 lei. ca altundeva nu exista. sau daca exista pe site-ul ala ceh underground gasit de prietenul unui prieten nu putea-i sa-l cumperi ca iti aparea un banner mare si fain "no Romania"
de acum vei gasi toate magazinele din EU si mai mult de atat vor avea afisat tot continutul lor si vor trimite comanda oriunde in EU.

nah, tot ca exemplu, de acum nu-ti vei mai lua pobeda fals de pe aliexpress cu 200 lei ci vei lua de pe un site din spania cu 1200 lei ca pe emag nu l-au ieftinit sub 1499 lei.

#85
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 20.08.2014

View PostCourage, on 04 decembrie 2018 - 15:55, said:

E incredibil...
Mi-au venit comenzile de pe Amazon, Gearbest si HM, dar nu vine ce am comandat de pe emag de BF!

Ca sa creasca frustrarile, nu e nimeni in stare sa spuna de ce nu vine produsul!
Am sunat la ei de mi s-a acrit, dar toti sunt uimiti si mai dau un mail catre "depozit".
Nici mie nu mi-au venit, am primit sms zilele trecute ca incearca sa mi le livreze pana la mos Nicolae! Am comandat si anul trecut si acum 2 ani de la emag de BF, dar niciodata n-am asteptat atat de mult ca anul asta...Ma gandesc ca fie n-au avut suficiente produse pe stoc cand am dat comanda (desi ei spun ca da), si acum incearca sa gaseasca pe undeva produsul respectiv sa se scoata, fie sunt astia de la SAMEDAY tampiti sau n-au masini suficiente (ceea ce iarasi nu cred). Macar sa-mi fi spus "dom'le ne pare rau, e o eroare din partea noastra, luati-va banii inapoi si aia e".

Edited by toto_riina, 06 December 2018 - 09:34.


#86
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012
Am comandat mai multe produse de BF si au venit unul cate unul, nu toate in acelasi pachet (ca de obicei).
Unul dintre produse nu a ajuns pana acum. De cateva zile apare ca fiind in depozitul local Sameday. Someday...
Intre timp am mai avut o comanda cu ridicare din showroom si a ajuns a doua zi.

#87
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008
Sameday a mers destul de ok dupa BF, am primit recent o comanda plecata de la emag prin ei, au preluat duminica din depozit si a plecat spre depozitul din orasul meu, luni a ajuns si marti au livrat comanda.

#88
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Noi nu avem curier, partea de curier este ca la horeca, angajatorul zice ca de ce sa plateasca leafa mai mare ca oricum ii plateste taxele la stat si mai primeste ciubuc.
Asta ca citeam zilele trecute un articol dragut pe un blog https://www.zoso.ro/...a-munca-horeca/

Si noi cei care discutam pe aici, noi suntem parte din Romania aia curata, adica aia care legal vor sa cumpere produse pentru care platesc tva, se asteapta macar la un serviciu de calitate, gen am cumparat de la o firma de renume(emag) un anumit produs care o sa vina livrat de o firma de curierat(cu renume) si totul este ok, cumpar produs brand, alerg firma de renume din Romania, aleg transport prin curier sa plimbe produsul ca si cand era un bebelus.
Si practic totul merge ok pana dai comanda, dupa comanda curierul te suna asa sictirit sau dai tu telefon la numarul primit pe SMS si te uiti pe tracking ca te-a cautat curierul, dai telefon la curier si zici Boss(si incerci sa iti exprimi nemultumirea cu atentie ca ai COLETUL inca la el, deci i-ar putea da un sut) de ce nu m-ai sunat pe telefon? Si curierul stiind ca trebuie sa faca orice sa te descurajeze sa mai dai vreodata comanda prin curier, el o sa iti zica ca nu ti-a putut citi numarul de telefon pe colet. Si aici ai 2 variante.
Varianta 1 - Iti bagi joc de magazin si faci retur sau in calculator apare deja ca nu ai ridicat coletul deci esti un magar neserios care ai comandat si nu platesti coletul.
Variante 2 - Incerci sa iti ascunzi nemultumirea, stabilesti o intalnire cand poate ajunge curierul sa iti primesti produsul(sperand ca nu l-a spart, taiat, lovit) si sa platesti o suma la care curierul este indiferent, ceva gen el oricum isi castiga leafa.

Cumparaturile online din Romania au trecut de perioada naiva, gen curierul se gandeste ca poate pleca oricand in anglia unde ar face fix acelasi lucru pe o leafa mult mai mare, clientul este constient(dupa cum ziceam... trebuie sa ai cunostinte sau rude care lucreaza la firme de curierat) ca aia de la firma de curierat or sa faca orice sa iti zguduie tie coletul, poate sa-l calce asa putin, ceva sa te faca sa te duci sa cumperi personal din magazin.

Nu mai tin minte ce am cumparat de la emag de mi-a venit ca si calcat, avea un colt rupt, am comandat asa de multe produse de nu mai stiu nici eu, ma gandeam cum sa ajunga un colet in halul respectiva? Timp in care coletele din china ajung in stare buna.
Masina de barbierit? Chiar nu mai stiu ce am comandat.

Edited by Argent, 06 December 2018 - 10:09.


#89
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Am plasat o comanda acum aproximativ 30 de minute si cand am primit mail de confirmare am observat ca numarul de telefon este unul vechi, pe care nu-l mai am. L-am schimbat la "date personale", dar pentru comanda actuala cel mai probabil nu se va actualiza, asa ca am sunat la emag pentru a le spune sa faca ei schimbarea la comanda deja plasata, ca sa pot primi sms cand ajunge coletul la oficiul postal. Nu se poate lua legatura cu ei, am stat peste 5 minute la telefon ascultand sfaturi si muzica de la robot, apoi am renuntat. Voi incerca sa trimit online o sesizare, nu stiu insa daca ajung sa fie citite de cineva pe acolo.

Edited by M0D3, 06 December 2018 - 10:48.


#90
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Anuleaza comanda si plaseaza o alta noua, daca nu s-a schimbat pretul intre timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate