Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Romanii si cititul

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

Poll: Chestionar cititori carti (beletristica) (135 member(s) have cast votes)

Cand ati citit ultima carte?

  1. Citesc constant (106 votes [78.52%])

    Percentage of vote: 78.52%

  2. Acum o luna (12 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Acum un an (4 votes [2.96%])

    Percentage of vote: 2.96%

  4. Am terminat scoala, am scapat! (10 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  5. Nu am citit nicio carte (3 votes [2.22%])

    Percentage of vote: 2.22%

Vote Guests cannot vote

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwyH8UgFHv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper ca e facatura.

Edited by dan1980_25, 19 November 2018 - 09:11.


#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Aș citi mai des, dar nu prea am timp.

#21
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ce am citit eu si mi-a produs o revelatie a fost "Infanteria Stelara" , cartea aia zice niste chestii tari daca treci peste nave spatiale si gindaci scirbosi.
Mai stiu una, tot SF si tot profunda, revin mai incolo ca nu mai imi vine titlul 😂😂😂, e aia cu Moro Profetul Durerii.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Eu sunt telectual, nu-mi plac decat cartile tehnice.
La recomandarea nevestei, am inceput o carte cu o autoare romanca (sau maldavanca) contemporana, m-a plictisit de moarte si am renuntat.
Nici Cartarescu nu mi-a placut, prea mult absurd, prea mult ego, nu stiu cum a ajuns omul asta nominalizat la Oscar, mie mi se pare fara imaginatie, mi se pare un actor care-si joaca propriul rol dar care e incapabil sa joace un alt rol. Ca sa nu mai zic despre lipsa de logica sau despre intelegerea deformata a unor lucruri stiintifice.
Orbitor cu greu se poate citi. Solenoid e identic cu Orbitor, ai impresia ca citesti aceiasi carte.

Neah...
Vreau sa ma apuc de filozofie, dar imi trebuie indrumare. Stiu ca si filozofii aia sunt plini de ego, greu de citit, dar macar spun ceva.
Am zis ca la batranete, cand nu m-o mai duce capul sa citesc carti stiintifice am sa ma apuc de filozofie. Dar batranetea e aproape, a intrat deja in mine.
Deocamdata...lecturile pentru copii sunt misto! Posted Image

Edited by maccip, 19 November 2018 - 09:16.


#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
De cumpărat, nu am mai cumpărat de ani de zile. Citesc încă, zilnic, cărți electronice.

#24
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdan1980_25, on 19 noiembrie 2018 - 09:09, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwyH8UgFHv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper ca e facatura.
Problema este ca in ziua de azi cocalaria este in toi.....din cate se vede multi imita stilul cocalaresc si kitsch-ul fiindca astea se promoveaza la tv.....Posted Image

#25
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdiegodanny, on 19 noiembrie 2018 - 08:52, said:

Este doar propaganda, este imposibil sa nu citesti ceva cand la filme trebuie sa citesti sa intelegi despre ce este vorba Posted Image
Tu esti din aia care zic ca nu trebuie sa citesti cartea, daca ai vazut filmul?

#26
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostAhasverus, on 19 noiembrie 2018 - 09:18, said:

Tu esti din aia care zic ca nu trebuie sa citesti cartea, daca ai vazut filmul?
Sunt ala care spune sa citesti cartea....cred ca nu ai inteles la ce ma refeream....
Ma refeream ca si aia ce nu au pus mana in viata lor pe carte tot mai citesc cate ceva, de exemplu la filme.

Edited by diegodanny, 19 November 2018 - 09:20.


#27
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdan1980_25, on 19 noiembrie 2018 - 09:09, said:

Sper ca e facatura.
Normal ca e mistocareala...

#28
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

View PostYOUR_GOD, on 19 noiembrie 2018 - 09:15, said:

De cumpărat, nu am mai cumpărat de ani de zile. Citesc Ă®ncă, zilnic, cărți electronice.

Cumpara . Editurile mor daca nu cumperi.

#29
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Bine ca a fost BF si la Elefant....mi-am umplut rucsacul cu noutati Posted Image

#30
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Regret ca pot afirma asa ceva dar cred ca statistica este adevarata daca nu 100%, macar 85-90%.
Am vazut la mine in familie, la generatia mai tanara. Uneori cred ca-i vina varstei mele, am devenit rigid desi credeam ca sunt receptiv la tot ce-i nou. Receptiv inca sunt, ma informez dar nu accept totate noile tendinte. Ori de mai multi am observat ca biblioteca din unele case s-a micsorat, in unele nici nu exista. Pe vremea copilariei si tineretii mele, daca aveam o carte buna, ma simteam mai bogat. Daca nu o puteam avea, macar incercam sa o citesc. Acum sunt alte criterii de apreciere a valorilor. Suntem bombardati cu informatii, multe neadevarate, incercam sa fim la curent cu toate noutatile dar ramanem cu...nimic.
Asa si cu lectura. Limbajul a devenit tot mai sarac, lumea nici nu mai comunica prin scris (pe hartie, scrisori). Nici eu nu o mai fac, dar am observat ca si ortografia mea a suferit. Scriu din ce in ce mai urat.
Scuze pentru derapaje, mi-am deschis sufletul, m-am racorit Posted Image .
L.E. dupa ce am citit mesajul scris de Adm mai jos:
Adm, ai dreptate, am vrut sa scriu caligrafie. Desi observ ca din cand in cand si ortografia a inceput sa sufere.

Edited by altuser09, 19 November 2018 - 09:44.


#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar mai scrie cineva carti "adevarate"? Care sa merite sa fie citite? Ca maculatura,......

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Daca vorbesti de caligrafie, eu am plecat sa ma ascunde undeva, de rusine...

#33
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Mi-a placut asta:

Quote

Un cititor trăieşte o mie de vieţi înainte de a muri. Omul care nu citeşte trăieşte doar o singură viaţă.

George R.R. Martin

Problema e ca pt a intelege ce scrie mai sus, trebuie sa fi citit...

#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
o spun fara rusine ca eu placerea cititului am descoperit-o la 23-24 de ani. Nu imi placea sa citesc cat am fost la scoala si cel mai probabil pentru ca ne dadeau doar rahaturi de citit (parerea mea). In mare parte ne-am limitat la literatura romana si nu mi-a placut deloc. La 23 de ani, mi-a recomandat un prieten o carte. Stiam ca acel prieten chiar nu era cu cititul , dar mi-am zis ca daca el a citit cartea aceea, inseamna ca trebuie sa fie ceva interesant din moment ce a citit.
E vorba de cartea alchemistul. De atunci am mai citit, dar timpul nu prea imi permite momentan

#35
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostCourage, on 19 noiembrie 2018 - 08:30, said:

O scuza teribila este ca nu mai avem timp, dar e intotdeauna timp sa te mai uiti la un serial la TV sau la un meci.
Sincer nu ai timp si nu au nici ei timp, pe vremea noastra(a celor nascuti in 80) nu prea aveai altceva de facut singur acasa sau cu o dadaca/vecin/cunostinta/ruda sau te verifica mama prin telefonul fix, genul ala de telefon "ti-ai incalzit mancare?", atat.
Imi aduc aminte ca ma trezeam dimineata si urmaream ceva TV(Initial tvr, ce mai prindeam pe tv-ul alb negru Diamant si apoi pe tv color si carton) si apoi ma plictiseam si ma apucam de teme, asta cand aveam oare dupa masa.
Cand aveam ore dimineata ajungeam acasa la 12-14 si in cateva ore terminam temele si asteptam sa vina ai mei acasa sa pot pleca pe afara.

Acum? Esti conectat la asa de multe.

Ma uit 2 ore la tv pe saptamana, 2 ore Duminica, atat. ceva gen inainte de culcare.

Si vorba aia... poti transforma scris in audio, iti citeste Carmen si tu asculti, nu mai strici vederea si nu mai cheltuiesti aiurea pe vreo carte.
Asta ca urmaream zilele trecute un video si un tip cumparase o casa care cred ca ori fusese luata de banca ori murise proprietarul, gen casa era plina de carti, biblioteca plina, carti peste tot, TV crt  si carti.
Si ma gandeam la ce rost sunt toate astea pana la urma? Mori inconjurat de carti, 0 valoare, asta de a cumparat o sa puna toate alea pe foc, gen o sa aduca o masina de gunoi si se duc la reciclare sa faca hartie de sters la fund.

Trebuie sa vedem dincolo de treburi generale si sa gandim util, citesc daca imi trebuie ceva, am obiceiul sa fac zilnic ceva pentru mine, ca invat ceva, ca vad un video, ca fac ceva, totul se traduce in dezvoltare personala. SI ce legatura are cu utilitatea? Pai in loc sa irosesc si 10 minute cititnd, asa ceva fara legatura cu ce imi trebuie mie, pai in 10 zile s-ar aduna vreo 100 de minute in care puteam invata ceva util.

Cam asa am invatat sa gandim, ceva util.

Edited by Argent, 19 November 2018 - 09:38.


#36
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Va rog, cei familiarizati cu Kindle, ce model recomandati?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate