Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Asus vs Asus

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariobmd

mariobmd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2018
Vreau sa achizitionez unul din cele 2 laptopuri, nimic altceva. Vreau doar pareri despre ele

https://www.pcgarage...ndless-os-blue/

https://www.pcgarage...firmament-green

Edited by mariobmd, 18 November 2018 - 23:08.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine te orientezi spre un Dell, sau HP.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
+1 pentru Dell sau HP. Sau la limita Lenovo
Acer, Asus si altele asemenea nu mai au calitatea de acum 7-8-10 ani!
Vorbim de scule CONSUMER.
Profi au alte preturi.

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Primul model de la tine din lista il am eu, de o saptamana. Posted Image E un model foarte reusit desi se plang unii pe net ca ar avea coil whine - la mine nu se manifesta. Sunt foarte multumit de el si il recomand.
Retine ca vin tot de la un Zenbook, UX21, cumparat in 2012, care mergea perfect pana sa il iau pe asta nou dar... am varsat cafea pe el, altfel nu-i faceam upgrade. Acum i-am comandat o tastatura de pe ebay si sper sa-l resuscitez.

Asus Zenbook sunt o gama mai calitativa de notebookuri, dar si cei de la Lenovo sau HP au produse bune din seria business, cum zic colegii mai sus. Dar doar seria business. Al doilea model de la tine e un VivoBook, mai slab in opinia mea.

Edited by Klaudio, 19 November 2018 - 01:25.


#5
mariobmd

mariobmd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2018
Multumesc de raspunsuri. Klaudio, stiu ca gama vivobook e mai slaba dar ma gandeam ca fiind mai nou, se ridica la asteptari. Deci zenbook-ul e mai bun, chiar daca e mai vechi?

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Eu zic ca da, Zenbook e mai echilibrat si mai orientat catre productivitate, depinde si ce vrei sa faci cu el; eu il folosesc la activitati office, gaming deloc. Daca vrei si un pic de gaming atunci ar trebui sa il cauti pe fratele mai mare adica asta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Diferenta intre cel ales de tine (si de mine) este placa video discrete graphics desi sporul de performanta nu e pe masura pretului. Dar sunt si variante cu Core i7 insa pretul e mai mare.
in plus, nu e vechi deloc, are procesor Gen. 8, te tine fara probleme cativa ani. Zenbookul meu vechi avea procesor Core i5 Gen. 2 si nu ma deranja deloc.
Dar VivoBook are ecranul mai mare, poate asta conteaza pentru tine. Eu am nevoie de portabilitate maxima. Tu decizi. :)

Edited by Klaudio, 19 November 2018 - 07:47.


#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Strict dintre cele doua, as merge pe primul. Are DDR4, si poti suplimenta RAM-ul.

#8
mariobmd

mariobmd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2018
Multumesc mult pentru ajutor

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mai bine te orientezi spre un Dell, sau HP.   

Quote

+1 pentru Dell sau HP. Sau la limita Lenovo
Acer, Asus si altele asemenea nu mai au calitatea de acum 7-8-10 ani!

Offf.. si realitatea e taman pe dos. Cele mai buine scule ieftien le fac acum Asus si Lenovo. Evident fiind ieftine mai au si ele probleme.
Acer au crescut si ei in ultimii ani.
Dell sau HP s-au dus in jos rau de tot. Astia erau tari acum 10 ani, impreuna cu IBM-ul - preluat de Lenovo.

#10
mariobmd

mariobmd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2018
Asadar Asus ramane valabil. Presupun ca dell si hp fac laptopuri bune scumpe, ieftine nu. Multumesc de raspuns eiffel

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate