Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carte Funciara si Schema Cadastrala = OK dar realitatea doare ...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Am un teren extravilan si am fost pana acuma,foarte multumit de el.
Acuma cateva saptamani am fost rugat de la Primarie sa semnez o hartie pe motiv ca se face o schita cadastrala pe toate parcelele acolo in zona aceea si toti vecinii trebuie sa semneze.

A trebuit sa merg in tara sa vad despre ce este vorba ...si am venit inapoi de acolo mai nervos si mai dezamagit decat speram.

Teoretic,cartea funciara arata correct pozitia si suprafata terenului.
Vecinii si-au folosit terenul de jurul meu iar unul dintre ei (cu care am o relatie destul de sanatoasa, zic eu) a ridicat un gard modest din tarusi de lemn si cu sarma ,la capete cu stalpi din beton.O investitie mica pentru mine dar probabil majora pentru el.Gardul a fost facut inainte ca eu sa cumpar terenul dar in timpul ce se facea masuratorile pentru noul cadastru (bazat pe spusele celor de la oficiu de cadastru din Brasov).

Acuma,dupa noua documentatie,mi s-a ridicat pozitia la teren cu vreo 28 metri mai in sus si mi s-a pastrat suprafata de teren. M-am uitat pe calculator si pe satelit si oficialli au dreptate,parcelele nu au fost impartite sau separate mathematic ci doar asta e a mea aia e a ta.Dupa noua schema,toate sunt lipite logic si aranjate frumos.Dar,mi s-a bagat un nou vecin care mi-a ridicat terenul exact cu acea valoare...

Acuma,legal si practic,gardul vecinului este pe terenul meu. Am vorbit foarte putin la telefon cu vecinul si mi s-a dat de inteles ca nu este dispus sa mute / distruga gardul pentru ca sunt ceva conflicte intre persoana si Primarie...nu stiu si nu pot spuen mai multe aici,dar eu nu am timp sa petrec analizand aceste dispute.

No,acuma mi s-a spus ca trebuie sa smenez acele hartii altfel nu voi putea face nimic pe acel teren ca imi va lipsi aceste acte legale. Am semnat pana la urma,mi s-a dat un set de hartii cu acte si harti si coordinate noi.Am pierdut un colt de teren ce facea contact cu un rau.Am aceeasi suprafata si nou vecin‌

Ce insemana asta noua situatie pentru mine ?
Nu cred ca mai pot suna vecinul sa il intreb de sanatate ...
Semnand acele hartii,cred ca I-am forta mana sa accepte noua situatie,ca noi doi eram singurii care nu am semnat noua schita.
Eu nu vreau sa ma cert cu acei oameni ce au pamantul de la mama si bunica dar nu am chef sa incep ceva acolo stiind ca am dispute cu vecinii !?

Cine are prioritate,cum se poate rezolva situatia,va rog !?

Multumesc.

Edited by EmeraldCountryHouse, 18 November 2018 - 13:49.


#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Din ce inteleg conform ordinelor ANCPI s-a facut cadastrul pentru acea zona, iar in consecinta s-a facut repozitionarea loturilor (inclusiv al tau).

Vecinul tau a ridicat gardul stiind ca exista probabilitatea sa fie amplasat pe terenului unui tert.

Daca gardul este pe terenul tau te poti adresa Primariei pentru desfiintarea gardului.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Intotdeauna genul asta de dispute a atins corzi sensibile si rezolvarile au fost dificile de obicei.
Vezi tu.... "am un teren" poate fi interpretat in foarte multe moduri.
Ce anume inseamna asta la tine?

#4
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 greenvision, on 18 noiembrie 2018 - 14:35, said:

Din ce inteleg conform ordinelor ANCPI s-a facut cadastrul pentru acea zona, iar in consecinta s-a facut repozitionarea loturilor (inclusiv al tau).

Vecinul tau a ridicat gardul stiind ca exista probabilitatea sa fie amplasat pe terenului unui tert.

Daca gardul este pe terenul tau te poti adresa Primariei pentru desfiintarea gardului.

OK.
Intradevar,asta este situatia.
Intebarea este cine are prioritate, ca vecinul a facut gardul dupa ce un topograf a imprejmuit propietatile dupa un set de coordinate parca Stereo 1970 ceva…
Si eu am cumparat terenul la fel,dupa un set de coordinate care au fost legale atunci dau actualizate acuma...
Deci,treba sa vorbesc cu vecinul si sa ii explic ca amandoi suntem sau avem terenul gresit si sa facem ceva !?
Daca eu am fost impins in sus,ma gandesc ca si el a fost de asemenea ...sau terenul lui a fost mai mare si acum mai mic ...asta dupa cum ai spus,Primaria va trebui sa resolvecu toate ca prefer sa rezolv verbal cu vecinul.

Imi este intr-o doara sa il sun pentru ca nu stiu ce sa spun de riscul de a inflama situatia sau de a spuen ceva ce se poate folosi in bun sau rau,mai tarliu.

 viotl, on 18 noiembrie 2018 - 15:27, said:

Intotdeauna genul asta de dispute a atins corzi sensibile si rezolvarile au fost dificile de obicei.
Vezi tu.... "am un teren" poate fi interpretat in foarte multe moduri.
Ce anume inseamna asta la tine?

Multam..la mine inseamna drept de proprietate legal si am dreptul moral de a visa sa locuiesc acolo,la poalele muntilor la batranete. :)

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Mergi pe mana primariei. Nu ai ce discuta cu vecinul. Intradevar e bulibasala totala la cartea funciara. Eu am dat acu ceva ani cateva mii de lei bune sa fac cadastru  pentru ca acum sa aflu ca i-am dat degeaba. Cica nu sunt trecute punctele de coordonate. In toata zona mea se face din nou cadastru de la zero, cu repozitionarea terenurilor, cu puncte de coordonate, adica asa cum trebuia de la inceput.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Orice disputa se rezolva in instanta ! daca vrei sa fii corect stai de vorba cu vecinul ii expui situatia si daca face " gat " te adresezi instantei de judecata . Unde e lege nu e tocmeala !

#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 EmeraldCountryHouse, on 18 noiembrie 2018 - 16:15, said:

OK.
Intradevar,asta este situatia.
Intebarea este cine are prioritate, ca vecinul a facut gardul dupa ce un topograf a imprejmuit propietatile dupa un set de coordinate parca Stereo 1970 ceva…
Si eu am cumparat terenul la fel,dupa un set de coordinate care au fost legale atunci dau actualizate acuma...
Deci,treba sa vorbesc cu vecinul si sa ii explic ca amandoi suntem sau avem terenul gresit si sa facem ceva !?
Daca eu am fost impins in sus,ma gandesc ca si el a fost de asemenea ...sau terenul lui a fost mai mare si acum mai mic ...asta dupa cum ai spus,Primaria va trebui sa resolvecu toate ca prefer sa rezolv verbal cu vecinul.



Faci adresa catre Primarie (eventual specifici ca a semnat vecinul PV de vecinatate si ca avea cunostinta de pozitionarea loturilor) si soliciti desfiintareae gardului

#8
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
ok.multam.apreciez.
Cel putin nu sunt intr-o situatie singulara.
Si e bine dupa cum mi s-a spus ca semnez ca sa am actele in regula.

Am sa incerc sa vorbesc cu el,poate in cateva luni, poate ce ei acolo limpezesc situatia intre ei,ca localnici.

#9
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Actiune in instanta pentru granituire.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 EmeraldCountryHouse, on 18 noiembrie 2018 - 16:15, said:

Multam..la mine inseamna drept de proprietate legal si am dreptul moral de a visa sa locuiesc acolo,la poalele muntilor la batranete. Posted Image
Drept de proprietate legal poate insemna mai multe lucruri, si ca oricare drept legal poate fi atacat tot legal, in certe conditii. Daca un teren este deja intabulat, este dificil sa aduci modificari. Cum spuneau colegii, doar instanta. Daca nu este intabulat, ai o sansa sa rezolvi fara instanta. Daca nu este intabulat, poti incerca sa intabulezi, dar daca apare o diferenta intre ce au cei de la OCPI si ce hirtii ai tu, ti se va cere sa rezolvi.

#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
ok
am cumparat terenul cu acte legale,carte financiara si topografie ,toate verificate de notar.
Vanzatorul avea un fel de coordonate GPS care verificate pe un site imi dadea locatia pe teren.
Vecinul a facut gardul dupa ale mele date si nu ale lui !!!

Nu vreau sa aduc in judecate pe nimeni...eu cred ca se poate solutiona pasnic.
Atasez gardul de tarusi,mai jos.

Sotia se agita aici ca daca se intampla ceva cu mine, ea treba sa rezolve cu autoritatile si cu oamenii...
Si asa tot stresul de la ea se paseaza la mine...

Am sa atasez scrisoarea de la topograf.

Attached File  TopografLetter_Nov2018.jpg   217.07K   34 downloads

PS
Am sa il sun pe vecin maine.
Ce se poate intampla !? Sa ma dea fara din casa ?
Cel putin pot sa stau linistit aici si sa visez cum va fi mai tarliu ...
E posibil ca Primaria a facut ceva straniu ca nu sepoate peste noapte sa fie gasit un posesor de parcela exact de suprafata cu care am fost saltat.
Si,eu fiind departe si strain de locurile alea,ce s-au gandit...ia sa ii punem pe cei doi sa se descurce cu gardul... ca nu se putea certau doi vecini localnici de acolo
ei fiind vecini si poate neamuri intre ei...dar,eu ,fiind strain si intruder,am luat pedeapsa pe spinare...acuma sa ma cert cu vecinul pentru un fcuking gard...ca maine vand fcuing whole shitty land...si ii las pe ei sa se macelareasca...
I'm sick of this sick world !

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 November 2018 - 00:40.


#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Du-te la primarie , la registrul agricol, si verifica cum apar terenurile in RA. In mod normal, cadastrul asta nou ajunge la ei si se opereaza orice modificare in RA (si la Impozite, apoi, ca sa se alinieze suprafetele si pozitionarea).

Poate poti rezolva telefonic.

LE: daca nu, fa o adresa oficiala (o scrisoare, sau mail, dar mai sigur scrisoare), in care le soliciti info pe care le vrei. Au obligatia sa raspunda in 30 zile de la data primirii scrisorii tale.

Edited by irina2014, 05 December 2018 - 13:32.


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Totuși, 28 de metrii e mult. Îți faci casă și Primăria te mută în casa vecinului, fără hotărâre judecătorească. Cum vine asta???

Pt. inițiator: terenul tău era doar în coordonate Stereo 70 sau și digital?

Edited by shiva, 19 January 2019 - 22:33.


#14
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Well...am cam uitat de asta problema…am visat cu ochii deschisi cateva luni,frumos vis dar realitatea este dureroasa astazi..mai vorbim maine.

Nu am citit stiri din tara si nu am fost acasa pentru ultimii 10 ani apoi,la ianuarie ni sa pus dorul de tara...Mai citeam stirile din tara si dupa ultimile minuni intamplate recent,am decis sa intarziem intoarcerea in tara,acasa,pentru inca vreo 5 ani,deci in total 10 ani,asta ar veni prin 2030,sa zic asa.
Oamenii sunt buni dar sa mergi in patri ta sa fii identificat ca un strain,sa intri in locuri publice si sa fii tratat asa si sa iesi plangand rugandu-te sa pleci inapoi la tine acasa...hmmm nu pe banii,vremea si sanatatea mea,

Vom ajunge cred de Sfintele Paste pe acasa anul acesta si voi trece sa dau binete la vecini,cel vechi si probabil cel nou.

Voi vorbi si la Primarie,la Cadastru si le voi ura sa faca in continuare o treaba buna.Ce sens are sa blochez o lucrare inceputa de cineva si semnata de toti oamenii locali din zona ? Nu se cuvine...

Banuiesc,in ansamblu,ca s-a facut o treaba buna prin asezarea parcelelor la o linie fizica perfecta si virtual aliniata chiar si din satelit… Am inteles ca s-a incercat sa se tina acei care au avut constructii permamante in limitele decent legale pe locul lor, asa cum erau si aliniati cei ce nu aveau nimic.Cum al meu vecin a avut niste tarusi,consider ca s-a mers pe "minimising damage effects".
Acuma daca faci ceva solid si permanent va dainui si vremii dar si vremurilor.

Noi vom incerca sa il ingraduim / facem gard de jur imprejur.
De facut din lemn,il vor da jos si pune pe foc.
De ridicat din metal si stalpi de beton,il vor da jos si vinde.
De plantat ceva vegetatie si mici copaci,il vor manca bietele animale la iarna.
Dar,am inteles ca trebuie facut ceva ca sa aratam cine este propietar si apoi,poate dat la APIA sau ceva asemanato,nu stiu sigur de ce s-a mentionat asta pe cursul discutiei.

Vom vedea,acuma prioritatile s-au schimbat mult...chiar si daca financiar ne-am permite amandoi sa ne retragem acolo,nu putem din alte motive.

Pana cand ne vom vedea pe acele meleaguri,dragii mei,va doresc sanatate si sa fiti oameni buni,ca oamenii buni sunt fericiti…


Attached File  Panoramic_Nov2018.jpg   188.06K   18 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 January 2019 - 02:01.


#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Emerald, stai un pic, poate reusim cu totii sa iti dam niste info de folos.

Ce categorie de folosinta are terenul? Faneata, Pasune (asta ar putea  fi legatura cu APIA, pasunea)? Gasesti aceasta info si in contract ("cutarica vinde X mp teren extravilan faneata"), si in cadastru (eg: X mp F, se specifica tarla T si parcela/parcele P). Verifica daca este aceeasi categorie si colo, si colo.

La ce te referi cand spui: "o lucrare inceputa de cineva si semnata de toti oamenii locali din zona"? Ce lucrare? Care oameni au semnat-o?

Eu as merge sa intreb direct la sursa, la cadastrist, care ar trebui sa fie non-biased.

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
LE: am citit si postarea ta cu oamenii si animalele pe terenul tau.

"parcela de pasuen a comunei" - daca e a ta, nu e a comunei. Se practica sa mai intre cu vite/oi pe terenurile altora (mai ales daca se stie ca nu esti (de) acolo, dar sa faca si gard pe terenul tau, e altceva.

vad ca Apia revine in discutie: "Apoi,s-a mentionat ceva de sistem-ul de la APIA,care poate fi folosit pentru gard verde si/sau livada,cumva". Chestia sta cam asa: crescatorii de animale se inregistreaza la APIA cu un nr de ovine/bovine, si iau subventie de la APIA. Legatura cu APIA este ca acesti crescatori/fermieri pot sa incheie cu primaria contracte de inchiriere a unor terenuri (pasuni).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate