Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Rama (bezel) display laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
Se da un notebook Acer A515-51G cu mai putin de un an de viata luat de la ''garaj''. In coltul stanga jos al ramei display-ului a dezvoltat o crapatura fina care a tot mers pana mai are un pic si reteaza rama cu totul. De ce, cum, habar n-am, am o teorie ca ar fi fost si ceva defect pe care nu l-am vazut la achizitie, dar, sa fim seriosi, nu te primeste nicio garantie cu ceva de genul asta. Intrebare, de unde sa gasesc asa ceva? Doar rama. Am gasit capacul display-ului, sasiul, tot...mai putin rama. Vreo sugestie...ba chiar si oferta?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Ar fi bine să te duci la garanţie, e semn că cedează prinderea balamalei. Mai are puţin şi rămâi cu display-ul în aer.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Cauta 60.GP4N2.003
https://www.ebay.com...3-/401542997765

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Crapatura aia nu a aparut de nebuna acolo, e din cauza balamalei. mihaicozac zice bine.

#5
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
Din ce am vazut in poze balamaua e destul de ''teapana'' cu prindere in trei puncte. Ce nu mi-a placut de la inceput la laptop-ul asta, dar am acceptat, a fost cat de mult flexeaza tot ansamblul superior cand il deschid, plasticele sunt mult prea moi. Nu are joc in balama, nu agata, dar sa te fereasca sfantul sa ridici de lid din colt in loc de zona de miljloc, ca flexeaza in ultimul hal. N am mai avut nevoie de garantii, din ce stiti, chiar daca decid ca e vina mea pentru ca...motive, imi dau optiunea de reparatie pe cheltuiala mea sau il trimit inapoi cum l-au primit?

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Din experienţă îţi spun că la flexare exagerată există riscul să se defecteze şi display-ul, apar linii sau dispar ecomplet imaginea. Dacă prinderea balamalei cedează flexarea se transmite în corpul display-ului şi după un timp pa şi pusi.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostVal3ns, on 16 noiembrie 2018 - 14:57, said:

...Nu are joc in balama, nu agata, dar sa te fereasca sfantul sa ridici de lid din colt in loc de zona de miljloc, ca flexeaza in ultimul hal...
Exact asta se intampla cand balamalele sunt prea fixe si nu au deloc joc, astfel ca forteaza prea tare carcasa de plastic cand deschizi laptopul.

#8
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
Partea trista e ca una dintre conditiile garantiei e ca nu acopera defectele mecanice...daca problema pleaca de la o balama defectuoasa (vorbim de un laptop care s-a plimbat prin casa, fara socuri, n-are nicio urma de utilizare...probabil de asta a si durat aproape un an sa cedeze vizibil), cum pot pune problema astfel incat sa nu fiu trimis la plimbare din start?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mai bine suna si vezi. La un coleg i-au inlocuit rama display-ului de la un Lenovo pentru aceeasi problema, fiindcã era un defect de fabricatie.
Acele defecte mecanice se refera daca la cele produse de utilizator, nu si cele produse din cauza procesului de fabricatie defectuos.

#10
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
O sa sun luni. Thanks, guys! O sa revin cu detalii.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E boala veche la Acer. Ar trebui sa se incadreze la defect de fabricatie.

#12
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
Defectul cu pricina.
L-am observat inital in urma cu aprox 2 luni, cand crapatura era doar la jumatate. Acum a ajuns in exterior si vorbim de 1-2 mm pana la rupere. Am crezut ca am avut eu ghinion cu un plastic fisurat si cam atat, dar, acum ca ma gandesc mai bine, daca e o problema de la balama, nu prea mai pot amana.

Attached Files



#13
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
(Scuzati dublul post, n am gasit functia de ''edit'')

Deznodamant... PCGarage m-a trimis la Samabit. Si...there you go...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate