Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casca japoneza !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Trimbitasu

Trimbitasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2018
Salut grup !

Am o casca japoneza Micspy model 2016

Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii cum sa creez o bobina (pt a o monta pe un dispozitiv Handsfree ) ?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
N-am inteles nimic.
Da mai multe detalii despre ce bobina. Sa inteleg ca vrei sa faci una wireless pentru copiat la examene ?

#3
Trimbitasu

Trimbitasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2018
Da, vreau sa fac un emitator dintr-o casca bluetooth si vreau ca in loc de  difuzor sa montez o bobina.
dar nu stiu cum sa fac bobina

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
dar nu se vad in ureche?.....alea cu magnet sunt baza , se lipesc de timpan, sa ai noroc sa le scoti...aveam pe cineva in facultate care a fost nevoit sa mearga la medic, a stat omul o saptamana cu ea  :))

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTrimbitasu, on 15 noiembrie 2018 - 17:15, said:

Da, vreau sa fac un emitator dintr-o casca bluetooth si vreau ca in loc de  difuzor sa montez o bobina.
dar nu stiu cum sa fac bobina
Casca bluetooth este receptor, nu emitator.
Plus ca acolo, ai nevoie de amplificare pe langa bobina aia. Nu merge doar asa.
Si ca sa folosesti un amplificator ai nevoie de alimentare suplimentara ca sa ai o autonomie destul de buna. Pentru amplificator eu foloseam un TDA2822 cu legare in punte. Iar alimentare foloseam o baterie de 9V.

View Postjimi91, on 15 noiembrie 2018 - 17:39, said:

dar nu se vad in ureche?.....alea cu magnet sunt baza , se lipesc de timpan, sa ai noroc sa le scoti...aveam pe cineva in facultate care a fost nevoit sa mearga la medic, a stat omul o saptamana cu ea  Posted Image)
Am facut si eu prin facultate cred ca peste 50 de astfel de dispozitive de acelea cu magnet. Un student a patit-o si a trebuit sa mearga la ORL sa isi scoata magnetul.

#6
Trimbitasu

Trimbitasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2018
https://www.google.r...R45ih8BdEab18M:

Asa ceva vreau sa fac !

Si nu imi trebuie baterie de 9 volti !

Emitatorul vreau sa fie casca bluetooth iar receptorul casca japoneza ( are in interior o bobina si e alimentata separat de o baterie de 1.5v )

Edited by Trimbitasu, 15 November 2018 - 17:50.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTrimbitasu, on 15 noiembrie 2018 - 17:44, said:

https://www.google.r...R45ih8BdEab18M:

Asa ceva vreau sa fac !

Si nu imi trebuie baterie de 9 volti !

Emitatorul vreau sa fie casca bluetooth iar receptorul casca japoneza ( are in interior o bobina si e alimentata separat de o baterie de 1.5v )
Intelege ca o casca bluetooth nu are cum naiba sa fie emitator, doar receptor. Emitator este doar telefonul.

Intelege ca eu am facut multe rahaturi de astea si stiu cum functioneaza....

P.S. Nu e nimic japonez in interior. Totul e China.

Edited by tehnics, 15 November 2018 - 17:53.


#8
Trimbitasu

Trimbitasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2018
Merge facut, am avut una de la un coleg, avea o bobina in locul la difuzorul de la casca dar nu am desfacut sa vad prea bine cum e.

Casac o conectezi la telefon si ea da semnal prin inductanta magnetica la o casca japoneza pe care o introduci in ureche

#9
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Altfel spus, că nici nu știi să explici:
În locul magnetului care se lipea de timpan, unul care este lipit de o membrana intr-un fel de microcasca, iar bobina ce venea în jurul gâtului, în loc sa fie conectata la iesirea de casca a telefonului sa fie cuplata în locul unei căști propriu-zise dintro cască bluetooth, astfel încât sa nu mai ai nevoie ca telefonul să fie în buzunar ci la o oarecare distanță (căștile bluetooth permit, de regulă, un maxim de 10m)

LE
Iei și tu sârmă cât mai subțire și bobinezi un colac al cărui diametru să-ți permită să intre peste cap, până ajungi la vreo 32Ω. Este exact același ca și la cele cu magnet în ureche.

LLE
O adăugire necesară, dupa câte observ eu ca ai ști tu în domeniu: vezi ca sârma aia trebuie să fie emilată (izolată) nu sârmă chioara ca să facă scurt între spire.
Dar microcăștile alea speciale le ai? Că nu sunt niște căști normale de telefon ci au înăuntru doar o membrană și un magnet puternic lipit de ea.

Edited by mamaie112, 15 November 2018 - 18:57.


#10
Trimbitasu

Trimbitasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2018
Da am casca, am incercat si metoda asta, dar se aude la o distanta infim de mica.

O sa incerc si cu fir mai subtire si sa fac niste spire in plus.

Ma gandeam ca stie cineva o metoda mai profi cat sa fie firul de: gros,lungine si cate spire .....

#11
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Daca mergi pe principiul ăsta o să faci bobine încă 10 ani de acum încolo fără să ajungi la un rezultat. Trebuie mărită puterea amplificatorului la care e cuplată bobina.

LE
D-aia îți trebuie cască de copiat? N-ai reușit să înțelegi, din ceea ce vi s-a predat la școală, nici măcar de ce factori depinde intensitatea câmpului electromagnetic?

Edited by mamaie112, 15 November 2018 - 20:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate