Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Best free antivirus Windows/Android

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
Salutare, care credeti ca este cel mai bun antivirus pt Windows? Dar pentru Android? (de preferat sa argumentati alegerea facuta)

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
nu exista " cel mai bun"
cauta un top pe google.

ca idee- evita tot ce e "Free". sunt pocnitori si mai si dezactiveaza securitatea nativa din sistemul de operare.

te intereseaza pentur "acasa" sau "corporate"?

#3
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
Topuri sunt gramada si fiecare spune ceva diferit, cat despre "cel mai bun" e vorba strict de preferinta fiecaruia. Ca in orice domeniu, exista plusuri si minusuri la orice produs deci sunt de acord ca nu exista "cel mai bun".

Ma intereseaza niste pareri argumentate privind preferintele userilor referitoare la solutii antivirus free pt Windows si Android (home, nu corporate).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBlom, on 14 noiembrie 2018 - 21:42, said:

Salutare, care credeti ca este cel mai bun antivirus pt Windows? Dar pentru Android? (de preferat sa argumentati alegerea facuta)
Kaspersky Free AV pt windows si android.

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostBlom, on 14 noiembrie 2018 - 21:55, said:

Topuri sunt gramada si fiecare spune ceva diferit, cat despre "cel mai bun" e vorba strict de preferinta fiecaruia. Ca in orice domeniu, exista plusuri si minusuri la orice produs deci sunt de acord ca nu exista "cel mai bun".

Ma intereseaza niste pareri argumentate privind preferintele userilor referitoare la solutii antivirus free pt Windows si Android (home, nu corporate).
UITA de FREE
repet!

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Pe Windows folosesc Avast FREE, pe Android n-am folosit niciodată antivirus.

Edited by driftking91, 14 November 2018 - 21:58.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
windows - cauta pe google av comparatives
android - cauta pe google ceva similar av comparatives

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
AV free e la fel de util precum jumatate de caine care sangereaza

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postfoxbat, on 14 noiembrie 2018 - 21:47, said:

nu exista " cel mai bun"
cauta un top pe google.
ca idee- evita tot ce e "Free". sunt pocnitori si mai si dezactiveaza securitatea nativa din sistemul de operare.
te intereseaza pentur "acasa" sau "corporate"?

View Postfoxbat, on 14 noiembrie 2018 - 21:57, said:

UITA de FREE
repet!
Serios? Daca ai antivirus Premium dar capul este free ("pocnitoare"), crezi ca nu se mai umple PC-ul de virusi? Eu  am avut doar antivirus Free, nu am facut update-uri la sistemul de operare, insa am mintea Premium ( mai exact nu s-a intamplat nimic major pana acum). S-a infectat  PC-ul cu virusul Politia Romana (in 2014) dar atunci aveam antivirusul gratuit dezactivat (oricum l-am lichidat cat se poate de repede prin interventie manuala mai mult-vezi aici si aici-).
Cu toate astea nu spun sa nu folositi cei mai tari si scumpi antivirusi!
...insa nu mai vorbiti aiurea,  se stie clar ca preventia este cel mai bun antivirus! iar preventia o face omul, nu antivirusul!

Edited by stlk, 14 November 2018 - 22:38.


#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cel mai bun antivirus este cel dintre scaun si tastatura. Ca poti sa ai si cel mai puternic antivirus, daca intri pe toate site-urile suspecte... tot un drac.

#11
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
se pare ca lumea e setata pe orice altceva in afara de a raspunde punctual la intrebarile puse. Pentru lamuriri, adaug urmatoarele:

1. stiu ca solutiile antivirus free (ca de altfel orice program free) nu se compara cu solutiile platite, premium etc.
2. stiu ca orice antivirus ai avea tot poti lua tot felul de virusi, viermi, troieni si altele daca navighezi pe toate site-urile dubioase, descarci tot ce iti iese in cale de oriunde sau ai orice alte "apucaturi" care sunt anti-siguranta deviceurilor pe care le folosesti.
3. la fel de bine stiu si ca poti sa nu ai nici un fel de protectie daca folosesti si accesezi doar programe, softuri, siteuri de incredere.
4. totodata stiu si ca nu exista "cel mai bun" antivirus si chiar daca ar exista, lucrurile se pot schimba de pe o zi pe alta si ce a fost cel mai bun in seara asta maine sa fie depasit.
5. threadul a fost deschis ca o simpla curiozitate/invitatie la dezbatere intre persoane care au folosit recent/inca folosesc solutii antivirus free atat pe windows cat si pe android (intrucat dupa un scurt search nu am gasit ceva asemanator; sa imi fie cu iertare daca nu am cautat destul de atent), fiecare sa expuna plusurile si minusurile fiecarui astfel de soft pe care l-a folosit si eventual sa vina cu niste recomandari pentru cei care nu isi permit/nu vor sa cumpere o versiune premium a programului dar in acelasi timp nu isi doresc sa "traiasca" fara un minim de protectie virtuala.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postfoxbat, on 14 noiembrie 2018 - 21:57, said:

UITA de FREE
repet!
pe win 10 folosesc windows defender;
e foarte bun si consuma resurse putine - nici nu am nevoie de mai mult :)
ps. de ce free nu este bun? un argument, ceva daca tot zici sa uite de free

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostSTARTREK1, on 14 noiembrie 2018 - 23:20, said:

pe win 10 folosesc windows defender;
e foarte bun si consuma resurse putine - nici nu am nevoie de mai mult Posted Image
ps. de ce free nu este bun? un argument, ceva daca tot zici sa uite de free
daca as avea mult timp as posta, din pacate dupa 30 de ani de IT  iti sau solutia nu consultanta.
ai nevoie de mai multe info..google e prietenul tau

la doctor cand te duci si sa te opereze stai de povesti cu el si il intrebi sau ai venit la un profesionist si faci ce ti spune ?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Anul asta Windows Defender a fost constant in top pe comparative. Si e free.
Daca il setezi sa nu raporteze automat la Microsoft fisierele suspecte si activezi protectia ransomware nu prea mai ai nevoie de alt antivirus.

Ptr android eu folosesc Bitdefenderul - scanare ocazionala la o luna doua.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Windows Defender. Cine da bani pe antivirusi in 2018 si nu e vreun milionar excentric, cu siguranta nu are toate tiglele pe casa...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil eu o sa-mi iau unul de Black Friday. Dar nu doar antivirus ci mai mult ptr Firewall.
Cel din windows e inca slab comparativ cu ceilalti. Si mereu de Black Friday au fost oferte bune ori la BIS ori la BTS - licenta ptr 3 PC-uri.

Oricum, tot pot folosi si defenderul din windows ptr scanare .

#17
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostBlom, on 14 noiembrie 2018 - 21:42, said:

Salutare, care credeti ca este cel mai bun antivirus pt Windows? Dar pentru Android? (de preferat sa argumentati alegerea facuta)
Cel mai bun antivirus este utilizatorul!
Stii si tu - navighezi pe site-uri nesigure risti sa te infectezi! Sau mai pe romaneste: "Daca te bagi in troaca, te mananca porcii"!

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTehnicianul090370, on 17 noiembrie 2018 - 09:06, said:

Cel mai bun antivirus este utilizatorul!
Stii si tu - navighezi pe site-uri nesigure risti sa te infectezi! Sau mai pe romaneste: "Daca te bagi in troaca, te mananca porcii"!

50 % true

acum ( 2018 + ) vorbim de un scut defensiv permanent aplicat. nu te poti baza pe factorul uman care e depasit de tehnologie. nu trebuie sa fii mecanic pentru a conduce o masina (dar sa ai BAC-ul macar).

personal sunt de parerea ta, respectiv 80 % din popor e mai prost decat prevede legea insa nu ai cum sa ingradeti accesul la smartphoane, calculatoare, autoturisme.

deci incerci cat de mult poti sa te protejezi.

pentru cine are nevoie de desen - se ia un calculator si se intaleaza cu "next next next". se pune cu "fundul in net".

se asteapta 30 minute. voila :)

PS nu incercati asta acasa, se lasa cu buba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate