Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pareri acumulatori LiFePO4 PylonTech 2.4 KWh / 48V

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Ce parere aveti de acumulatorii astia, a folosit / instalat cineva?
Pretul pare bun si are BMS integrat, comunicare CanBus, se poate monta in rack etc.

#2
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Eu spun sa eviti aceasta chimie LiFePO4 mai bine mergi pe LTO.

#3
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Asta se poate monta inainte de tablou si sa imi dea curent la prize atunci cand se ia curentul de la enel ? Si apoi sa se incarce inapoi cand vine curentul

Edited by kalu4u, 13 November 2018 - 11:31.


#4
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

View Postadi_87, on 13 noiembrie 2018 - 11:23, said:

Eu spun sa eviti aceasta chimie LiFePO4 mai bine mergi pe LTO.

Nu ma pricep la electronica si ar fi destul de dificil pentru mine sa ma apuc sa fac balancing la celule, sa instalez BMS, etc.
Si in plus de asta am vazut celule LTO de 40Ah maxim, pentru un 10 KWh mi-ar trebui vreo 110 celule.
Ce BMS mi-ar trebui pentru 110 celule?
Sau poate este o alta solutie pentru LTO de care nu stiu eu?

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
2400 Wh impartit la 48V ar trebui sa fie 50 Ah in baterii ! ...destul de scump la 1150 EUR !
dealtfel, nu prea vad cifre in e-nuntul comercial de pe acest site ! ...

View Postvalos, on 13 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Nu ma pricep la electronica si ar fi destul de dificil pentru mine sa ma apuc sa fac balancing la celule, sa instalez BMS, etc.
Si in plus de asta am vazut celule LTO de 40Ah maxim, pentru un 10 KWh mi-ar trebui vreo 110 celule.
Ce BMS mi-ar trebui pentru 110 celule?
Sau poate este o alta solutie pentru LTO de care nu stiu eu?
singurul avantaj fata de bateriile deep-cycle de Pb este greutatea ! ... daca raportam la pret nr de cicluri si capacitatea de stocare ! ...
dealtfel 10 kWh este extrem de mult ptr o casa normala ! ... Bill Gates are 100 kWh in "muntele sau" la care-i spune casa ! ... Posted Image
cunosc persoane care traiesc off-grid cu 500 Wh pe zi ! ...
eu am 2500 Wp in panouri fotovoltaice si folosesc reteaua ca "sprijin" ptr consum ! ... am facturi medii de cca 2-5 EUR pe luna !
am doar bateria de la laptop si de la o lanterna ! ... Posted Image

sunt singurul user de pe Softpdia care la o cabana baterii de Ni-Fe ! ...
le-am ingropat in beton de frica "tuciuriilor" ! ...
sunt "made in UK" in 1960, si au inca 45-55% capacitate ! ... cred ca au depasit 10.000 de cicluri la 20% DOD ! ... Posted Image
asadar, nu prea cred ca bateriile de litiu , chiar daca sunt LiFePo4, sunt solutia optima ptr inmagazinare energie electrica
la o locuinta ! ... la biciclete electrice sau autoturisme electrice, DA !...
singura varianta viabila ptr litiu este sa incarci bateriile cu un generator Dieel ! ... suporta incarcari superioare fata de Pb
Ni-Fe sau Ni-Cr !
eu iti doresc succes oricare varianta ai alege !

Edited by realduc, 13 November 2018 - 12:17.


#6
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Am pus 10 KWh ca sa-mi ajunga pentru 2-3 zile consecutive fara soare (zile din alea neguroase cand productia din fotovoltaice este doar cateva sute de Wh).
Momentan am plumb flooded, cam 21 KWh stocati la C20 / 28 KWh la C100.

La mine doar centrala pe peleti consuma 500 Wh in 3 ore de functionare pe zi, nu stiu cum pot trai unii cu doar 500 Wh pe zi, probabil au o casa mica si se incalzesc cu sobe cu lemne, si consuma curent doar cu iluminatul + TV?

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
bunicii mei si strabunicii tai Posted Image ... am aproape 60 de ani ...au trait fara energie electrica pana la varste de 80-90 de ani ! ...
nu cred ca luxul aduce viata lunga ! ... Posted Image
apropos, in opinia mea, frigiderul este cel mai mare dusman al sanatatii ! ...care dealtfel este si cel mai mare consumator off-grid !

Edited by realduc, 13 November 2018 - 12:30.


#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
O capacitate LTO de 55A m-a costat 1320$, dar chinezul spune că această chimie este capabilă să ducă 15.000 de cicluri și alte câteva mii la 70-80% pe când chinezii care produc Pylon Tech LiFePO4 capacitate de 45A, declară că duc 4.500 de cicluri !!! Dacă stai să analizezi avantajele și dezavantajele, este clar că LTO este net superior la eficiență energetică, nr.cicluri, încărcare ultra rapidă și preț !!!  Posted Image

#9
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
OK, 1320 $ = 1173 EUR, aproximativ tot pe acolo.
Dar trebuie tinut cont de faptul ca bateria de la PylonTech este plug and play, are tot ce-i trebuie (BMS, etc), nu trebuie incarcata initial, etc.
Chinezul zice ca LTO duce 15.000 de cicluri, asta inseamna cam 41 de ani daca se considera un ciclu pe zi - fiind o tehnologie relativ noua ramane de vazut daca se confirma treaba asta.

Ne poti spune ce configuratie ai folosit pentru LTO 55Ah si ce electronica de protectie (BMS, etc.)?
Multumesc.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu folosesc nici o electronică s-au vreun BMS la LTO-urile mele, stau perfect echilibrate de vreo 6 luni de când le-am făcut un top balance ,merg în paralel cu plumbul !!! După părerea mea și nu numai, n-au nevoie de BMS-uri și alte zorzoane electronice, doar cei mai catolici ca Papa, folosesc aceste protecții BMS, dar nu comentez mai mult, în definitiv este alegerea fiecăruia. Eu o să cumpăr o serie de voltmetre ieftine pentru fiecare celulă din cele 22, ca să mai dau o ”geană” din când în când, în rest nu mă interesează cum își întrețin unii utilizatori acumulatorii din dotare și câte BMS-uri folosesc ! Posted Image

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Zorzoanele electronice isi fac treaba mai tarziu, nu cand sunt bateriile noi.

#12
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Da ! Când voi vedea că o iau razna, voi pune și zorzoanele electronice, deocamdată stau foarte bine așa cum sunt !!!Posted Image

#13
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Cei care tot pomeniti atat BMS-urile astea de parca ar fi sfantul Graal, stiti cum actioneaza ele? Stiti ca ele au nevoie de comunicatie cu chargerul si cu invertorul pentru a putea beneficia de serviciile lui? Pentru ce credeti ca vi se spune ca au CANBUS ???

Aveti voi chargere si invertoare dotate cu comunicatie pentru BMS? Daca raspunsul este NU, atunci acel BMS nu valoreaza nimic si sta de pomana acolo.


@kalu4u,
Aceasta este strict DOAR o baterie, care este menita sa functioneze impreuna cu un invertor. Ca sa ai energie (~230V) cand iti pica curentul trebuie sa ai la dispozitie si un invertor care sa faca conversia DC/AC.

#14
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Valabilpentru BMS digitale cele analogice au cmnda directa HVD siLVD.
referutor la consum nu frigiderul este cel mai important max 1kwh pe zi din trei in cazul meu.

#15
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
https://www.choice.c...r-battery-trial
Se pare ca testele pe termen lung sunt foarte bune

#16
denisjoshua

denisjoshua

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2020

 ciprian.virjan, on 10 martie 2021 - 13:04, said:

https://www.choice.c...r-battery-trial
Se pare ca testele pe termen lung sunt foarte bune

Eu zic ca tot LiFePo4 sun dele mai adegvate la ora actuala pt. backup in casa.
A fost demonstrat ca au mai multe cicluri, nu explodeaza daca te comporti urat cu ele, si deja au costurile aproape la fel.
Singura chestie ii ca ocupa mai mare volum decat Litiu Ion... dar daca tot le pui in casa si nu in masina, ii ok.
In ziua de azi iei un kW de LiFePo4 intre 150 si 250 eu din China sau de la chinezii din Polonia.
Su cu un BMS bun si un DOD "linistit" te tin ani si ani :-)
Denis

#17
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
volumul si greutatea chiar nu prea conteaza in cazul de fata, ce le trage in jos e plaja de temp si curentul max de incarcare/descarcare dar daca le incalzesti putin si iti iei capacitate mare rezolvi si problemele astea.

Edited by pexic, 23 March 2021 - 16:55.


#18
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
A gasit cineva un link cu protocolul de comunicare pentru pylontech, versiune mai mare de 2.8? Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate