Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Calitatea desenelor animate

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deoarece in aceasta seara ma plictisesc un pic si am vazut o postare a unui coleg de pe forum (jimi) , m-am gandit sa fac un topic si sa dezbatem un subiect "tabu".

De ce calitatea desenelor animate a scazut asa mult ? De ce nu se mai investeste atat de mult efort/bani , in ele ?

Cand eram eu mai tanar, erau niste desene de te uitai toata ziua la ele (x-men, spider-man, toate de pe fox kids, mai era timon si pumba, viata cu louie, copii de la 402, etc. S-au facut si o gramada de lucruri de vanzare cu aceste desene. Cu desenele noi nu gaseti nimic, nimeni nu le promoveaza si nu prea ar avea succes la vanzare.

Acuma de peste 5-10 ani sunt numai mizerii. Mi se face rau cand ma uit la asa ceva (cand sunt in trecere), nu ma captiveaza deloc incat sa vreau sa ma uit. In schimb daca as vedea un episod cu x-men m-as uita cu mare drag. Desenele din ziua de azi au niste persoanje desenate penibil, o poveste penibila, nu exista atractie deloc, si sunt pline de lucruri negative, copii din ziua de azi se uita la asa ceva, invata numai tampenii si sf-uri, nu mai sunt povesti misto cum era la viata cu louie. Pana si tom si jerry deja i-au facut copii , sau episoadele noi sunt slabe.
O perioada cand s-a renuntat la desenele de buna calitate, s-a trecut la filme normale cu elevi de prin liceu, mai mult din astea muzicale foarte enervante, abia de o perioada au inceput sa lanseze desene noi, insa foarte proaste calitativ.
Credeti ca mai sunt sanse sa apara desene noi calitative de la care ai ceva de invatat sau sa te uiti cu placere fara sa iti bage tampenii in cap ? Eu ma gandesc la ce-i asteapta pe copiii mei pe viitor. Cei mici am vazut ca tot se comporta ca personajele ce le vad prin desene, si de multe ori sunt incontrolabili, ca niste salbatici.


Ce parere aveti ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vrei ceva bun te uiti la japonezi, coreeni, chinezi. Vrei prostie crunta la care iti insulti inteligenta te uiti la ce scot vesticii (americani, europeni). De la vestici nu mai astept nimic, macar mai au ceva scriitori care mai scot ceva fain, in rest filme si animatii de toata jena si nici nu pare ca se vor redresa.

Edited by MembruAnonim, 12 November 2018 - 23:27.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
voi ati vazut batman of the future ? pfff....eu credeam ca asa vor arata desenele in viitor...in schimb, cumva, am ajuns de la o calitate foarte buna

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6X4wETFqHcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTAHebEVEPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:|:|:|:|:|

Nu zic, am avut si noi parte de desene idioate ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xACV3V6GYvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])..dar am avut si calitate ;)

View Postveanlg, on 12 noiembrie 2018 - 23:28, said:



nu  ma uit la anime, dar, am urmarit naruto (am inteles ca s-a terminat,   vreau sa-mi fac timp sa-l urmaresc, cred ca mai am 100 de episoade de vazut), il difuzau pe jetix....In facultate am dat de un desen, un anime, recomandat de cineva, am fost surprins de cat de bun a fost...scurt, 10 episoade...Death Note...chiar a fost bun

#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Probabil ca am crescut noi si avem alte pretentii. In copilaria mea erau Donald Duck, Mickey Mouse, Chip si Dale, Pluto, Goofy, Woody, Pantera roz, Tom si Jerry, etc.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Sunt o gramada de desene bune cu mesaje puternice. Nu vedeai genul asta de incarcatura emotionala si maturitate in desenele "de odata".
Cateva exemple: Adventure Time, Steven Universe, Gravity Falls. Au momente cateodata cand sunt prea mature pentru copii, sunt chiar impresionat daca aia mici inteleg mesajele.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostKLMN, on 12 noiembrie 2018 - 23:33, said:

Probabil ca am crescut noi si avem alte pretentii. In copilaria mea erau Donald Duck, Mickey Mouse, Chip si Dale, Pluto, Goofy, Woody, Pantera roz, Tom si Jerry, etc.


nu pot vorbi in numele colegilor, eu am 26 de ani, dar le-am vazut pe casete video :)....si nu erau desene accesibile, ce se difuzau mereu....pe Fox Kids, Cartoon Network toata lumea avea acces la ele

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ma simt oarecum venerat, ca am prins vremurile cand lucrurile erau de calitate. Acuma totul se invarte in jurul banului, cum sa faci bani in timp scurt si cam atat. Totul a mers pe calitate scazuta, incepand de la industria auto, electornicele si pana la industria filmului sau cum se numeste. Pana si oamenii din ziua de azi sunt mai rai, nu mai pretuiesc termenul de ruda. Demult cand era o sarbatoare sau ceva, nu stiam cum sa ne adunam toate neamurile, asa facea toata lumea. Acuma fiecare sta individual sau are alte ocupatii, rudele nu mai sunt asa importante, daca unul isi cumpara ceva sunt deja invidiosi, daca o duci mai bine ca el, iarasi. Am impresia ca traim intr-o lume stricata, gata sa explodeze.
Revenind la animatiile noastre, m-as uita cu drag la ceva calitativ.
Am vazut in ultimul timp un serial destul de frumos: Disenchantment se numeste. Si mai sunt destule filme animate calitative (unele nu imi plac). Dar la TV se difuzeaza numai tampenii. De cate ori schimb canalele vad in program ceva gumball care e difuzat cred ca toata ziua... si altele la fel de proaste.

View Postveanlg, on 12 noiembrie 2018 - 23:28, said:

Intr-adevar, dar se pare ca si animatiile japoneze si-au cam pierdut inspiratia de alta data de au ajuns niste telenovele repetitive care nu se mai termina odata.
De la o vreme tot recicleaza, tot repeta aceleasi chestii incat ca nu te mai motiveaza sa le urmaresti.  

Anime-urile adevarate au fost cele clasice lansate prin anii 1980-1990.
Uitati-va la cum era Pokemon  sau Dragon Ball  prin anii 90' si cat de gay au  ajuns acum.
Cred ca si Sailor Moon asa stupid cum era la vremea lui pare o animatie mai inteligenta fata de ce  se difuzeaza azi.

Unele filme asiatice in schimb sunt reusite, dar nu prea se difuzeaza in cinematografele noastre, nici pe posturi tv.
Iar serialele....lol, iti baga sute de episoade pe gat de uiti ce s-a intamplat la inceput.

Oh... dragon ball , cel mai tare desen animat. Am vazut toata seria lor, am inteles ca lanseaza ceva nou la anul sau in doi ani. Pokemon nu mi-a placut niciodata :)

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvimann, on 12 noiembrie 2018 - 23:33, said:

Sunt o gramada de desene bune cu mesaje puternice. Nu vedeai genul asta de incarcatura emotionala si maturitate in desenele "de odata".
Cateva exemple: Adventure Time, Steven Universe, Gravity Falls. Au momente cateodata cand sunt prea mature pentru copii, sunt chiar impresionat daca aia mici inteleg mesajele.


xd

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MVn1xZi-jYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image


uite aici mesaj puternic

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OQJi0Mcq-LE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa nu intelegi gresit :))...dar imi aduc aminte de copilarie...

Edited by jimi91, 12 November 2018 - 23:41.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eh, nu zic ca tot ce scot japonezii e okay. Nici pe departe, intredavar repeta unele povesti cu modificari minore de te plictisesti de ele. Mi s-a intamplat anul trecut cred sa am  impresia ca ma uitam iar la ceva ce mai vazusem doar pentru ca povestea era aceiasi cu ceva ce am vazut inainte. Doar ca mai au si serii bune si interesante. Chiar si in ultima perioada au serii bune si care merita urmarite doar ca sunt on going sau manga e on going si ai de asteptat ceva pana ssot urmatoare parte din anime. La desene animate made by vestici nu ma mai uit din anii '90.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uKZgi06fVsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

parca au luat si Oscarul pentru episodul asta :)...plm, facem niste compartii care nu-si au locul

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:09, said:

...erau niste desene de te uitai toata ziua la ele (x-men, spider-man, toate de pe fox kids...
Ălea erau nişte desene nu. Posted Image
Desene faine erau ălea făcute de Gopo, faină era Mihaela şi Bălănel pătrăţel ori cum pisoi îl chema, Tom şi Jery şi ciocănitoarea Woody.
Așa da, ălea erau desene animate Posted Image

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:09, said:

...Ce parere aveti ?
Că trebuie să înveți a accepta schimbarea.

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postjimi91, on 12 noiembrie 2018 - 23:38, said:

xd

uite aici mesaj puternic
Habar n-ai despre ce vorbesti. Adventure time e o lume post-apocaliptica vazuta prin ochii unui copil.
Daca combini ignoranta cu lipsa de rabdare si/sau melancolia, ajungem la concluzia ca desenele animate noi = proaste.

#13
veanlg

veanlg

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.11.2018

View Postvimann, on 12 noiembrie 2018 - 23:33, said:

Sunt o gramada de desene bune cu mesaje puternice. Nu vedeai genul asta de incarcatura emotionala si maturitate in desenele "de odata".
Cateva exemple: Adventure Time, Steven Universe, Gravity Falls. Au momente cateodata cand sunt prea mature pentru copii, sunt chiar impresionat daca aia mici inteleg mesajele.
Inteleg cu siguranta pentru ca 6 din 10 minori  urmaresc filme pentru adulti si joaca jocuri violente.  

Eu m-am oprit la urmarit Cartoon Network cat inca mai difuzau Chowder,  Gemenii Cramp,  Casa Foster si prietenii imaginari,  Johnny Test...mi-am dat seama cam care e directia si m-am oprit. Incepusera sa copieze o gramada de glume din South Park si Family Guy si asta ma enerva la culme.
Parca mereu ziceam ca "asta am mai vazut-o".

Am trecut la jocuri care pe vremea aia incepeau sa aiba povesti extraordinare.

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:37, said:

. Pana si oamenii din ziua de azi sunt mai rai, nu mai pretuiesc termenul de ruda. Demult cand era o sarbatoare sau ceva, nu stiam cum sa ne adunam toate neamurile, asa facea toata lumea. Acuma fiecare sta individual sau are alte ocupatii, rudele nu mai sunt asa importante, daca unul isi cumpara ceva sunt deja invidiosi, daca o duci mai bine ca el, iarasi. Am impresia ca traim intr-o lume stricata, gata sa explodeze.


Asta pentru ca suntem intr-o perioada de CRIZA conform teoriei generatiilor Strauss-Howe;
Strauss–Howe generational theory - Wikipedia
Desi intr-adevar, la capitolul atitudine e ceva fara precedent, posibil un efect secundar al globalizarii si folosirii prea dese a tehnologiei care ne-a individualizat.

Edited by veanlg, 12 November 2018 - 23:48.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvimann, on 12 noiembrie 2018 - 23:43, said:

Habar n-ai despre ce vorbesti. Adventure time e o lume post-apocaliptica vazuta prin ochii unui copil.
Daca combini ignoranta cu lipsa de rabdare si/sau melancolia, ajungem la concluzia ca desenele animate noi = proaste.

eu am observat o tendinta in aceste desene noi, pe care le-am prins si eu

Casa Fosker (blue), Adventure island (nu stiu cum se numeste omuletul ala alb) si mai erau cateva....toate arata ca o penis :))....

View Postveanlg, on 12 noiembrie 2018 - 23:43, said:

Inteleg cu siguranta.

Eu m-am oprit la urmarit Cartoon Network cat inca mai difuzau Chowder,  Gemenii Cramp,  Casa Foster si prietenii imaginari,  Johnny Test...mi-am dat seama cam care e directia si m-am oprit. Incepusera sa copieze o gramada de glume din South Park si Family Guy si asta ma enerva la culme.
Parca mereu ziceam ca "asta am mai vazut-o".

Am trecut la jocuri care pe vremea aia incepeau sa aiba povesti extraordinare.

deja intram pe alt teritoriu, starcraft (imi aduc aminte ca era mentionat pana si in manuale de la scoala :), nu glumesc :)), prince of persia, assassin's creed

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postscaiba, on 12 noiembrie 2018 - 23:42, said:

Ălea erau nişte desene nu. Posted Image
Desene faine erau ălea făcute de Gopo, faină era Mihaela şi Bălănel pătrăţel ori cum pisoi îl chema, Tom şi Jery şi ciocănitoarea Woody.
Așa da, ălea erau desene animate Posted Image


Că trebuie să înveți a accepta schimbarea.

Schimbarea nu e tot timpul buna. Incep sa ma transform si eu ca DJL... ma intreb pe unde o fi ? Posted Image

Gemenii Cramp cred ca sunt ultimele desene faine la care m-am uitat Posted Image

Este o vorba pe care o mai aplic la MILFURIPosted Image .... OLD BUT GOLD Posted Image

Edited by TruculMagic, 12 November 2018 - 23:52.


#16
veanlg

veanlg

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.11.2018

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:50, said:




Gemenii Cramp cred ca sunt ultimele desene faine la care m-am uitat Posted Image
Pacat ca tot copiau South Park la greu.
Wayne ala ii plagia caracterul si glumele lui Cartman.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postveanlg, on 12 noiembrie 2018 - 23:52, said:

Pacat ca tot copiau South Park la greu.
Wayne ala ii plagia caracterul si glumele lui Cartman.

Nu am auzit de south park.

#18
veanlg

veanlg

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.11.2018

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:51, said:



Este o vorba pe care o mai aplic la MILFURIPosted Image .... OLD BUT GOLD Posted Image
Da, din pacate ramanem si fara ele avand in vedere ca generatia de mileniale se anunta feminista la modul hardcore.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate