Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Calitatea desenelor animate

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Copii de azi nu se mai uita la desene.

Poate aia de 5 ani

Deja aia la 10 ani in sus se uită la altceva

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu stiu la ce aiureli va uitati voi ca sint destule desene frumoase si foarte frumoase (eu ma uit prin forta lucrurilor).
Cum naiba sa compari caricturile alea de Tom si Jerry care erau pentru retardati cu Little Foot sau Moana sau Mune sau Coco (asta numai ce imi trece prin cap acum).
Chiar desene animate "cu actori" genul seria Star Wars au episoade mult mai interesante (putine, dar oricum) acum decit ce era pe vremuri.

 TruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:53, said:


Nu am auzit de south park.

Gizas fachin craist.

#39
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
filmele sunt asemanatoare sexului ! ...
adica, fiecare dintre noi avem un etalon sub care nu se poate cobori fara sa
consideri asta ca fiind pierdere de timp ! ... :)

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004

 andreic, on 13 noiembrie 2018 - 00:25, said:

Foarte frumos   Posted Image

De ce foarte frumos?   Posted Image

Edited by djl, 13 November 2018 - 09:55.


#41
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Problema este ca te uiti la televizor! Sunt destule desene faine acum asa cum au spus multi colegi mai sus. In plus, cand eram copii nu ne dadeam seama dar multe desene din anii 80 si 90 aveau un singur scop: sa vanda jucarii.

#42
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 15.09.2017
Intr andevar sunt desene de ziua de astazi care sunt faine (Exemple: Gumball,Loud House,Simpsons si asa mai departe). Dar majoritatea sunt de tot *****ul. Marea majoritate sunt pe CN si Minimax

Eu fiind in Generatia 2002-2003, eu am crescut cu Jetix si cu "Vechiul" Cartoon Network (pana in 2009 respectiv 2014,cand..... stiti voi)

#43
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 zzhunt, on 13 noiembrie 2018 - 06:25, said:

Copii de azi nu se mai uita la desene.

Poate aia de 5 ani

Deja aia la 10 ani in sus se uită la altceva

Cine stie cunoaste. Copii de 10 ani se uita la Selly si golanii, la vloggeri, asta-i noua generatie. Posted Image Pe vremea aia nu exista YT, nu exista content, acuma tv-ul este deja expirat, doar aia saracii se mai uita pe teveu la posturi. Incet, cu incet, o sa dispara posturile teveu astea no-name cu 1000-10000 de oameni. Decat sa stau sa suport reclamele, mai bine pac, vad a 2-a zi pe Youtube sau il vad pe net de pe site-uri sau etc. Si daca esti un copchil precoce stai sa vezi ca si la 5 ani tu deja sti de filme xxx, stii de vloggeri, mai stii si de Selly si golanii sau alti vloggeri cunoscuti. Deci TV-ul este doar pentru Imagine, Netflix, Popcorn, nicidecum pentru posturi TV, probabil rar de tot doar cand se difuzeaza meciuri de fotbal sau de tenis, dar si alea le poti vedea pe net, nu-i nevoie sa auzi comentatorii aia romani obositi. cel putin pentru mine, noroc ca se mai fac Emisiuni precum N-ai Umor, Baietii de Oras, Romanii n-au talent, sau Mega-Factor, dar si Exacalcon, astea prinde la publicul tanar precum prinde si Selly si golanii. Pentru publicul feminin avem Te vreau langa mine, Nora pentru fica mea' , emisiuni matrimoniale si lacrimogene regizate.

Iar ca Desene, Naruto, Ce-i cu Andy, Tom si Jerry, Death Note, Tutankhamon, Regele Shaolin, Powerpuff girls, si mai era destule, toate alea din 2001-2004 de pe vechiul CN, te uitai cu drag la ele. :)

Edited by hwplanet, 13 November 2018 - 10:48.


#44
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Zicea cineva ca Tom si Jerry erau pentru retardati. Imi pare rau sa te dezamagesc dar prima serie a luat chiar si premiul Oscar, exemplu Cat Concerto, asa ca hai sa nu mai aberam pe aici. Da, seriile urmatoare sunt naspa, doar prima serie e calumea.

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004

 iamback, on 13 noiembrie 2018 - 00:21, said:

Un alt topic din categoria ,,pe vremea mea totul era mai bine doar pentru ca eu eram mai tanar si pentru ca am memorie selectiva".

Uite că eu nu am tocmai memorie selectivă. Aşa că pot să fac o comparaţie. Dintre desenele animate de azi multe sunt porcării. Existau porcării şi pe vremea aia, dar nu în procent aşa de mare.
M-am uitat şi la "South Park" (asta mai demult) şi mi-a plăcut. Desene animate făcute şi pentru adulţi sau numai pentru adulţi au existat şi în trecut. Eu nu-s mare fan Disney... mai mult îmi place Tex Avery.
Cred că există desene animate care merg la orice vârstă.
Prefer să mă uit la desene animate pentru copii decât la politiceni sau alte prostii care insultă inteligenţa.

 andreic, on 13 noiembrie 2018 - 00:25, said:

Foarte frumos   Posted Image

andreic , ce e frumos la copii ăia care apar în "Kids react to"


Dacă copii se uită la vloggurile lui Selly (citit Şeli, că-l cheamă Alexandru Şelaru) no problem, dar când ascultă melodii 5 Gang    Posted Image

Edited by djl, 13 November 2018 - 12:26.


#46
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
pe boomerang mai sunt ceva desene OK, dar pe cartoon cacat network numai gunoaie.
sa nu mai spun de saracia aia de disney cu telenuvelele dublate...

Din pacate, desenele de acum 15 ani erau opere de arta in comparatie cu ce este acum.

Dar, din fericire pirateria este la apogeu si poti gasi multe desene/filme pe situri... si cum toata lumea are un TV cu usb, cu putina munca poti pune copiilor (pana in 10-11ani) desene oldschool!

#47
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 12:20, said:

Uite că eu nu am tocmai memorie selectivă. Aşa că pot să fac o comparaţie. Dintre desenele animate de azi multe sunt porcării. Existau porcării şi pe vremea aia, dar nu în procent aşa de mare.
Tu esti un exemplu foarte bun de memorie selectiva. Si ca sa stii si tu toti avem o memorie selectiva, chiar daca la unii e mai evident decat la altii.
Ai analizat tu toate desenele din copilaria ta (nu doar alea la care te uitai tu, ci toate) si le-ai analizat pe toate astea de acum si folosind criterii cat mai obiective ai dedus ca sunt mai multe gunoaie azi?

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004
Nu le-am putut analiza pe toate, dar am analizat şi din cele pe care nu le-am privit atunci. Unele din copilărie mi se par acum o porcărie (gen aia cu vacanţa de vară a Tiny Toon). Ca fapt divers, am văzut şi desene care nu au fost difuzate la televizor la noi sau dacă au fost au fost doar 1-2 de ori. Orice obiectivitate are și un anume grad de subiectivitate :smoke:

Edited by djl, 13 November 2018 - 13:37.


#49
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
păăăi au regresat pt „că cam” toate au această tendință :(
am citit topicul dar nu am găsit cuvinte de laudă pt: aventuri din criptă, ed, edd & edy, cow & chicken, piratul jack

IAR cireașa de pe tort este, estee, esteee... VIAȚA CU LOUIE!!!
De 20 de ani face parte din vacanța de Crăciun a familiei mele!!!
(”te-am auzit, să știi...!”)

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 09:55, said:

De ce foarte frumos?   Posted Image
Pai e frumos sa vezi niste copii mai aproape de noutatile vietii cotidiene cum se amuza de vechituri Posted Image Generatia de acum are mai multe posibilitati de evolutie decat am avut noi.

 dem3ntor, on 13 noiembrie 2018 - 12:46, said:

pe boomerang mai sunt ceva desene OK, dar pe cartoon cacat network numai gunoaie.
sa nu mai spun de saracia aia de disney cu telenuvelele dublate...
Gresiti, toate sunt faine altfel nu ar avea audienta, atat ca vorbim de generatii care vad lucrurile altfel. Boomerang e vechiul CN, sau ii mai poti zice CN Classic, acolo raman in bucla productiile vechi iar pe CN nou intra noutatile Posted Image

Filmele de pe Disney sunt pentru adolescenti nu pentru copii...

Edited by andreic, 13 November 2018 - 13:57.


#51
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 13:36, said:

Nu le-am putut analiza pe toate, dar am analizat şi din cele pe care nu le-am privit atunci. Unele din copilărie mi se par acum o porcărie (gen aia cu vacanţa de vară a Tiny Toon). Ca fapt divers, am văzut şi desene care nu au fost difuzate la televizor la noi sau dacă au fost au fost doar 1-2 de ori. Orice obiectivitate are și un anume grad de subiectivitate Posted Image
De aia am zis cat mai obiectiv posibil.... Tu macar citesti ce scrie altul sau ai deja raspunsul cum vezi 3 cuvinte din alta postare?
Si eu am incercat sa ma uit la multe desene care mi-au placut in copilarie, dar aproape toate sunt incredibil de puerile, plot hole-uri gramada, sa nu mai zic de calitatea dublajului la multe care le mai trage putin in jos.(si daca vrei sa zici ca ar trebui sa ma uit la ele nedublate iti mai repet din nou ca oricum sunt slabe, dar dublajul le mai trage putin in jos)

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004
Dă exemple de desene.
andreic , evoluţia depinde şi de cum şi pentru ce scop foloseşti tehnlogia.

#53
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 jimi91, on 12 noiembrie 2018 - 23:32, said:

voi ati vazut batman of the future?
anumite desene animate gen batman of the future erau destinate adolescentilor pentru ca aveau si niste scene mai... cu subinteles...

in ziua de azi singurele desene animate interesante sunt cele destinate adultilor gen family guy, the simpsons...etc. dar si printre ele sunt desene tampite rau ex. TripTank, Mr. Pickles...

as mai fi urmarit si in prezent desenele alea cu tinerii titani daca nu ii faceau asa penibili...

Edited by zyppster, 13 November 2018 - 14:08.


#54
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

 djl, on 13 noiembrie 2018 - 14:04, said:

Dă exemple de desene.
Ce fel de desene, din ce perioada, de ce sa dau exemple?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate