Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Modificari Hardware Mecool K1 Pro sau alte mediaplayere

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006
Modificarile au fost facute pentru reducerea temperaturii CPU, chipsetului demodulator a tunerului DVB-C/T/S, si a memoriilor RAM, atat cele de pe fata PCB cu componente cat si a celor 2 RAM de pe fata neplantata.
Se stie ca, la o incalzire excesiva oricare din aceste componente produc macroblocuri, etc.
Scuzati calitatea foto, sper ca se intelege.
Am efectuat lucrarea respectiva cu ce am avut prin casa, singurele chestii cumparate au fost pad-urile termice.
Sper sa fie de folos cuiva acest thread.
Chipseturile sunt, "in principiu" facute sa functioneze la peste 100 grade, DAR, se pare ca realitatea este cu totul alta.
Am facut modificarile fara a decupa carcasa - ce am gasit pe net nu mi-a placut deloc, carcase taiate destul de grosolan, ventilatoare care se vad cum se vad, etc.
Totodata, daca am ajuns la acelasi rezultat, poate mai bun, fara un cooler atasat - zgomot, nu stii daca se mai invarte dupa o perioada de timp, etc
AM preferat si voi prefera intodeauna daca este posibil racirea sa fie pasiva.
Ma rog, fiecare cu "nebunia" lui.

Masuratori - fara sa fie "forjat" cu 4K, etc, numai pe un post tv timp de 8-9 ore, deci un regim de folosire mai putin decat normal.
* Cu radiatorul stock - temperatura ambient 22,5 grade / temperatura CPU 77-78 grade
* Cu radiatorul pus de mine si thermal pad Arctic - temperatura ambient 22,5 grade / temperatura CPU 57-58 grade
Radiatorul de pe CPU asigura si racirea celor doua RAM-uri de alaturi.
* Temperatura demodulator tuner - din stock fara radiator 89-91 grade / cu radiatorul pus de mine 59-61 grade, bineinteles tepmperatura ambient 22,5 grade.

PS Sa nu uit. Tinand cont ca acest dispozitiv functioneaza 24/24 si 7/7 am luat din targ cu 15 lei si un alimentator de 2,5A, gen laptopuri, putin
mai mic ca dimensiuni, DAR este un alimentator in comutatie, etc. Cel stock era un "zbarci".


Radiator RAM fata neplantata
Attached File  IMG_2293.JPG   177.93K   24 downloads  Attached File  IMG_2295.JPG   507.4K   24 downloads  Attached File  IMG_2296.JPG   130.03K   26 downloads  Attached File  IMG_2344.JPG   383.53K   26 downloads Attached File  IMG_2299.JPG   182.87K   26 downloads

Radiator Tuner - Demodulator + chipset tuner - stock nu aveau
Attached File  IMG_2300.JPG   436.49K   24 downloads  Attached File  IMG_2301.JPG   316.99K   26 downloads  Attached File  IMG_2305.JPG   334.58K   25 downloads  Attached File  IMG_2307.JPG   247.29K   25 downloads Attached File  IMG_2336.JPG   214.55K   24 downloads  Attached File  IMG_2342.JPG   240K   25 downloads  Attached File  IMG_2347.JPG   352.82K   26 downloads

Radiator CPU facut + Radiator CPU stock - diferente intre ele
Attached File  IMG_2397.JPG   348.65K   28 downloads  Attached File  IMG_2403.JPG   337.86K   24 downloads  Attached File  IMG_2405.JPG   441.16K   25 downloads  Attached File  IMG_2414.JPG   430.97K   24 downloads  Attached File  IMG_2404.JPG   392.72K   25 downloads

#2
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Excelentă idee și foarte fain tutorialul. Presupun că trebuie să aveți grijă cu lipirea, să se potrivească cu zona pe care trebuie s-o răcească. Apropo, transferul de căldură cum se face? Nu ai pus pastă termică acolo?

#3
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006
Va salut D-le Mihai. Felicitari si Dvs si D-lui Cristi pe aceasta cale pentru munca pe care o depuneti.
Nu am facut chiar un tutorial, a fost ceva in viteza cu niste foto care le mai aveam (de obicei nu fac fotografii). Am vrut de fapt, ca am tot spus-o pe aici, sa atrag atentia viitorilor sau actualilor posesori de astfel de MP-uri ca, partea de racire a componentelor esentiale lasa de dorit.
Sa revin. In unele MP-uri exista posibilitatea de a pune pasta termica - ma refer la cele ce au radiatoarele montate cu suruburi pe PCB. La celelalte, chinezii folosesc un "fel" de pad termic, dar nu prea cred ca e asa ceva, duce mai mult spre un gen de burete dubluadeziv.
Deci, neavand posibilitatea de a-l prinde la suruburi nu puteam folosi pasta termica. Am folosit pad termic dublu-adeziv Artic de 6 W/mK (nu are rost investitia in unul de 13...18 W/mK) dupa care am masurat temperatura in varful pistolului cu silicon si am folosit un variator de tensiune, astfel incat temperatura siliconului pus sa fie de ajuns sa-l inmoaie dar nu afecteze lipiturile sau componentele.
Zona/zonele de racire le-am masurat cu sublerul, am pus pad-ul termic pe suprafata necesare iar pe diferenta de radiator am lipit o folie dublu-adeziva de la Tesa, fara a indeparta al doilea strat de folie (se vede rosiatic in foto). In acest mod sigur radiatorul nu face contact cu vreo componenta. De fapt as fi putut sa nu mai pun acea folie Tesa, deoarece distanta dintre cea mai inalta piesa/componenta din zona respectiva si radiator este de cca 1,5 mm. Am calculat inaltimea CPU + inaltimea pad-ului termic (cel de 1mm la compresie ajunge la 0,5mm) iar componentele ce erau prea inalte le-am "ocolit" - am taiat radiatorul - asta este explicatia ca are acea parte de sus taiata.
Mi-am adus aminte . ATENTIE ! RADIATORUL MONTAT STOCK PE CPU ESTE LIPIT ZDRAVAN CU UN BURETE DUBLU-ADEZIV. CINE NU STIE SA-L SCOATA DE ACOLO RISCA SA-L SMULGA CU TOT CU CPU.
Stima

Attached File  IMG_2273.JPG   294.87K   8 downloads  Attached File  IMG_2410_1.JPG   245.1K   9 downloads  Attached File  IMG_2406_1.JPG   334.65K   9 downloads

#4
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006
PS Am zis ca nu vreau sa tai carcasa, dar ca sa fiu "mai catolic decat papa" i-am pus si un "tempomat" - "limitare de viteza" la 55 grade Celsius.
Nu-mi prea imi place cum a iesit, voi cauta o alta grila s-o inlocuiesc.
Important este faptul ca mi-am atins scopul pentru care am muncit, n-a fost degeaba.

Attached File  IMG_2462.JPG   356.21K   11 downloads  Attached File  IMG_2463.JPG   335.2K   11 downloads  Attached File  IMG_2509.JPG   441.83K   11 downloads  Attached File  IMG_2508.JPG   384.23K   11 downloads  Attached File  IMG_2511.JPG   182.16K   11 downloads  Attached File  IMG_2510.JPG   167.68K   12 downloads

Si cu asta s-a terminat lucrarea pentru "conserva"
Stima

#5
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006
Asa cum am zis anterior, nu-mi placea grila de aerisire si am incercat altceva.
Nici asta nu e chiar ce vroiam dar momentan asa ramane... pana imi vine poate o alta idee.
Stima

Attached File  1.JPG   418.3K   4 downloads  Attached File  2.JPG   336.7K   7 downloads  Attached File  3.JPG   280.41K   7 downloads  Attached File  4.JPG   319.22K   8 downloads  Attached File  5.JPG   238.75K   8 downloads

#6
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
E la oferta la cu codul de reducere   33GGIEA10   este la 70,99 dolari  aici am gasit oferta     www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_629409.html?#19139593 .Am verificat si merge codul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate