Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

M-am săturat de ,,profesorii de limba română'' de pe forum!

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#55
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am gasit citatul asta si mi se pare ca se potriveste perfect cu subiectul de aici:

"Corecteaza un om inteligent si va deveni si mai inteligent, corecteaza un prost si va deveni inamicul tau."

Nu imi apartine si sper sa nu fiu sanctionat cumva pentru el.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

 sergiu_psc, on 09 noiembrie 2018 - 16:39, said:

Am gasit citatul asta si mi se pare ca se potriveste perfect cu subiectul de aici:

"Corecteaza un om inteligent si va deveni si mai inteligent, corecteaza un prost si va deveni inamicul tau."

Nu imi apartine si sper sa nu fiu sanctionat cumva pentru el.
Da tu cine esti bah sa ne dai lectii?

#57
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Sa stergi o postare ca sa iesi in evidenta ca esti sef.tine de limba romana?

#58
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

 JurasikMan, on 09 noiembrie 2018 - 15:46, said:

Strict aici nu sunt de acord cu tine . Pana la urma , forumul este un spatiu in care ne varsam si " vorbele de duh " si " laturile intelectuale " . Faptul ca suntem atentionati este unul pozitiv , pentru ca ne obliga sa cautam greseala si sa o corectam , ca pe viitor sa nu mai fim tinta "atentionarilor ". Personal prefer sa fiu atentionat aici , unde atentionarea este neutra , decat in viata reala . Aici ma pot corecta si faptul ca am gresit se uita . In realitate , daca as gresi frecvent as ramane cu stigmatul de idiot .
P.S. mi se intampla frecvent, cand scriu aici o postare ,sa caut pe "gogu" forma corecta a unor cuvinte . Daca nu ar fi acest instrument , probabil ca as face mai multe greseli . Nu neaparat de gramatica .
Las-o mai moale ca nu toti sant „docti„ ca matale.

Edited by kronnosy, 09 November 2018 - 16:44.


#59
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar ar trebui să fim. Cumva împușcatul reușea să te facă să scrii corect indiferent cine erai, altfel la coada vacii.

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

 Mr_nobody_, on 09 noiembrie 2018 - 16:17, said:


Apropo, de ce nu folosești diacritice?
A fost o intreaga discutie cu ... cum il cheama pe ala de pe Literatorul care stia romana cat noi toti de aici?

#61
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Bursul, on 09 noiembrie 2018 - 16:36, said:

Eu pentru tine sunt analfabet, insa tu pentru o persoana cu cunstinte mai avansate esti tot considerat un analfabet,  samd.
Pentru mine nimeni n e analfabet. Si foarte (extrem de) putini prosti.

#62
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 sorin147, on 09 noiembrie 2018 - 16:31, said:

De regula tratam colegul respectiv asa cum suntem si noi tratati. Eu nu-s prea dornic sa-l ajut pe cel care ma flegmeaza (da, atunci cand vii cu aere de "Sclavete, ajutama, ten mata si nu m-a mai corecta c-a scriu eu asa cum scriu!" asa ma simt). In schimb, parca as cam vrea sa-i dau un sut in cur. Asta e, nu-s o persoana buna.

Sunt greseli facute si din graba, neatentie sau dreaq mai stie ce motive care sunt usor ignorate, dar cand abunda alea grave la fiecare rand, e destul de evident ca persoana respectiva nu-si da nici un interes.


''Ten mata , ajutama si nu ma mai corecta'' in general apare dupa corectura de rigoare.Desi nu-s de acord cu limbajul si atitutinea, inteleg de ce reactia e pe masura.
Vine omu si se plange ca il inseala nevasta cu cel mai bun prieten si nu stie daca sa bea matraguna sau sa se impuste si in loc sa-i raspunzi la intrebare il iei la rost ca nu stie sa scrie.Majoritatea ''profesorilor de romana'' se rezuma la corectat fara sa raspunda la problema omului.

Poate am inteles eu gresit, dar cred ca la asta se refearea Althea.

#63
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Are YOU a 'grammar Nazi'? You're probably a jerk

The primary contribution of the current study is the finding that personality traits influence our reactions to written errors

#64
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Fostul meu profesor de romana, avea o vorba : Violarea limbi si literaturii romane, de la 1-3 ani puscarie. O spunea ironic, cand se uita prin clasa si zarea o gramada de imbecili care nu erau in stare nici sa-si scrie numele pe o lucrare. Totusi, cum naiba sa ajungi la jde ani si sa nu-ti poti scrie propria limba cum trebuie ? De ce trebuie sa o mutilezi in halul asta si sa ti se para normal ? Fac greseli gramaticale, recunosc, dar incerc sa nu repet a doua oara. Te dor sosetele cand vezi ce pramatii posteaza subiecte penibile si cauta raspunsuri aberante. Softpedia ar trebui sa aiba un mod de triere a subiectelor postate si a subiectilor care nu sunt in stare sa lege doua vorbe.

#65
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Noua_pe_site, on 09 noiembrie 2018 - 16:53, said:

''Ten mata , ajutama si nu ma mai corecta''
:)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ALFH3OWCvcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cand au fost subiecte sensibile s-a trecut peste partea de gramatica si, intr-o oarecare masura, cred ca am fost decenti. Daaar, cand apar dileme de transformare a gradelor Celsius in grade alcool (parca n-a fost vorba de gramatica acolo dar, ca exemplu de subiecte deschise) sa ramai serios si la subiect e greu spre imposibil.

#67
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exemplu concret


Attached File  facoltatedadisertati.png   13.35K   59 downloads




Cum să taci frate că mor de inimă rea ?

#68
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Măi, dacă un cuvânt e scris greșit de suficient de multe persoane, cuvântul ăla o să ajungă la un moment dat să îl înlocuiască pe cel corect în DEX.
Majoritatea decide. Nu cred că e nevoie să detaliez la ce fac aluzie.

De aceea mi se pare normal să existe și un front care încearcă să țină piept la genul ăsta de schimbări. Acum, că modul în care se transmite e "ironic", ar putea fi o problemă.
Dar din ce-am văzut pe forumul ăsta dar și prin alte părți, oricare ar fi modalitatea de abordare, tonul răspunsului e același.

#69
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Sabinatu, on 09 noiembrie 2018 - 16:29, said:

Da, ironic, nu sarcastic. Am văzut prea târziu postarea ta, că nu mai ziceam nimic...

Eu scriu cu diacritice, încerc să fac greșeli cât mai puține, mă feresc să scriu sau să spun „device” sau „mă focusez” dacă pot spune „dispozitiv” sau „mă concentrez”.
Nu am nici o problemă cu cei ce scriu fără diacritice, nici nu mă enervez când văd greșeli uzuale, cum ar fi cele făcute din grabă, dar mă scoate din sărite când văd o postare gen Grapini.

Cred că ar trebui să facem o diferență între micile greșeli (pentru care îi putem atenționa, eventual, pe colegi amical, glumind, fără jigniri) și postări total agramate.
Patriotismul nu înseamnă să zbieri imnul (o strofă și jumate) pe stadion mâncând semințe, ci să încerci să scrii și să vorbești limba ta, să-i respecți pe ceilalți, să nu faci gunoi, etc.


un unchi de'al meu, chestie veche de amu multi ani in urma, pe cand nu se gaseau de niciunele, mos pe la 60+ de ani pe atunci, imi povestea cum are nevoie el de un brau pt hernie. ca a avut unul si nu gasea de cumparat la el la taranoaia si sa il ajut sa'l cumpar de la capitala.
ca'i lua durerea ca cu mana. ca cu mana ii lua durerea. si cred ca omul era destul de patriot. a crescut vreo 4 copii. i'a tinut in scoli. le'a facut case. si'a ingrijit de gospodarie, lucrat pamantul, crescut animale. da'l'de astea.
dar nu stiu sa vorbeasca corect romaneste. probabil avea 4 clase. cert e ca nici eu nu m;am grabit sa'l corectez, pentru ca asa cum spunea cineva pe aici (cu o alta viziune), morfologia s'a terminat de predat prin clasa saptea. si cam tot pe atunci si s'a atarnat si gramatica in cui. deci, cine sunt eu sa'l corectez. doar cu vreo 2 clase in plus fata de el.
chestia e ca m'am simtit rusinat atunci de cum vorbea. era intr'un grup mai mare si ii tot dadea cu ca cu mana. acum, dupa ani, ma simt rusinat ca m'am rusinat atunci.

ii tot dati cu gramatica lb romane si ratati cu destu ca e asa si pe dincolo sa nu folosesti corect. si pentru a zecea oara repet, ca s'a tot repetat subiectul, voi realizati ca aveti pretentii de la persoane de 20 de ani, de 40 de ani, de 60 de ani si tot asa, sa se tina de niste standarde ce le'a fost predate la varsta de 12 ani, in niste conditii care de care mai proaste?

si sa corectez repede pana nu pune altu destu. standarde ce le'au fost predate. le'au am avut in intentie, dar probabil destu nu a ascultat

Edited by argentum, 09 November 2018 - 17:26.


#70
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 JurasikMan, on 09 noiembrie 2018 - 15:46, said:

Strict aici nu sunt de acord cu tine . Pana la urma , forumul este un spatiu in care ne varsam si " vorbele de duh " si " laturile intelectuale " . Faptul ca suntem atentionati este unul pozitiv , pentru ca ne obliga sa cautam greseala si sa o corectam , ca pe viitor sa nu mai fim tinta "atentionarilor ". Personal prefer sa fiu atentionat aici , unde atentionarea este neutra , decat in viata reala . Aici ma pot corecta si faptul ca am gresit se uita . In realitate , daca as gresi frecvent as ramane cu stigmatul de idiot .
P.S. mi se intampla frecvent, cand scriu aici o postare ,sa caut pe "gogu" forma corecta a unor cuvinte . Daca nu ar fi acest instrument , probabil ca as face mai multe greseli . Nu neaparat de gramatica .
În această idee - înaintea semnelor de punctuație nu se lasă spațiu iar ghilimelele se "lipesc" de cuvintele pe care le încadrează.

#71
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 argentum, on 09 noiembrie 2018 - 17:25, said:


ii tot dati cu gramatica lb romane si ratati cu destu ca e asa si pe dincolo sa nu folosesti corect. si pentru a zecea oara repet, ca s'a tot repetat subiectul, voi realizati ca aveti pretentii de la persoane de 20 de ani, de 40 de ani, de 60 de ani si tot asa, sa se tina de niste standarde ce le'a fost predate la varsta de 12 ani, in niste conditii care de care mai proaste?

si sa corectez repede pana nu pune altu destu. standarde ce le'au fost predate. le'au am avut in intentie, dar probabil destu nu a ascultat

Sunt de acord cu tine, dar ce detaliezi tu aici e defapt o situație de excepție.
Sunt sigur că majoritatea care scriu incorect pe forumuri și/sau alte medii online, nu sunt așa virtuoși ca unchiul tău.

#72
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Octavian_SK, on 09 noiembrie 2018 - 16:21, said:

Am cautat "limba nativa" in DEX si mi-a zis ca nu exista. O fi vechi? pana se hotaraste cica sa folosesc cu incredere "limba materna"

Cauti in dex un cuvant :

NATÍV ~ă (~i, ~e) 1) Care aparține cuiva din naștere. Ca suna mai bine si e impamantenit "materna" - de acord. Defect dobandit pentru ca 3 sferturi din timpul petrecut la calculator citesc si scriu in engleza. Imi asum "greseala".

Acum sa dezvoltam subiectul si sa facem un top al greselilor care ne scot din minti. La mine conduce detasat "merita" si cred ca saptamanal apare cel putin un topic ce are abominatia asta chiar in titlu.

In engleza ar fi "should of" in loc de "should have" sau "should've"- e incredibil cate tarate pot fi in capul unora care scriu asa.

Edited by Bylly00, 09 November 2018 - 17:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate