Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

M-am săturat de ,,profesorii de limba română'' de pe forum!

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Eu stie bine romaneste. :lol:
Politaii gramaticii, luati o pauza. :nanana:

#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sunt tari ce si,au schimbat si alfabetul. La noi, doamne fereste sa nu folosesti diacritice.
Limba se schimba. Evolueaza.
Poate ca suntem parte a acestui proces

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să ocrotim analfabeții și să îi cocoloșim. Este ok să fii agramat și agresiv, este total greșit să încerci să corectezi. De ce să fim oameni și să ne respectăm, hai să stăm să ne pierdem timp din viață să ne dăm seama ce vrea câte unu să zică. Cu 3 litere și alea aruncate din pod.

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu folosesc pentru ca nu am tastatura cu diacritice si imi este chiar lene sa folosesc combinatii de taste . Nu ma deranjeaza sa citesc postari scrise fara diacritice. Asa am crescut , nu mi se pare un efort foarte mare sa intuiesc din context ce a vrut sa scrie cel care a compus postareal .

Edited by JurasikMan, 09 November 2018 - 16:10.


#23
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Prea puțin contează intenția celui care ți-a transmis o informație, asta dacă ești deștept și nu te cramponezi insistent de partea goală a paharului. Pe scurt, depinde cum te raportezi la informația primită. Și asta sigur ține numai de tine. Și de egoul tău, dacă tot s-a adus vorba de el. Primești doar ceea ce îți folosește. Sau nu.

#24
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postalthea, on 09 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Tare aș vrea să știu ce-i mână în luptă pe ,,profesorii de limba română'' de pe forum și dacă mai sunt colegi deranjați de acest obicei.
Total de acord cu tine; aia cred ca sunt niste frustrati cronici care nu pierd nici un prilej sa isi verse veninul pe unde apuca. E un proverb care spune ca inteleptul cauta adevarul iar prostul cauta greseli. Pana la urma nu esti la academie ci in viata de zi cu zi; adica un agramat poate sa voteze da sa vorbeasca / scrie asa cum stie nu Posted Image

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View Postandroholic, on 09 noiembrie 2018 - 16:03, said:

Eu stie bine romaneste. Posted Image
Politaii gramaticii, luati o pauza. Posted Image
corect este stim, ca ie supt cin'zeci Posted Image

hai ca neo lua-m ...

althea (ptiu drace, era sa scriu almatheea), deschizi cutia pandurilor ..

Edited by r_murphy, 09 November 2018 - 16:15.


#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postr_murphy, on 09 noiembrie 2018 - 16:10, said:

corect este stim, ca ie supt cin'zeci Posted Image


mda, "face sens" Posted Image

#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postjeffy86able, on 09 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Educatia se face in prima etapa de viata a oricarui om.
Softpedistii sunt dedicati oferirii unui suport educational etern.
Orice om care a fost corectat pe aici vreodata a plecat cu 0.1% mai educat oriunde s-a dus.
Orice om care nu a fost corectat pe aici e la fel de prost ca atunci cand si-a facut cont probabil.
Respect.
Accept intotdeauna sa fiu corectat, fara suparare. In fiecare zi a vietii imi place sa invat ceva nou, util, fie chiar sa imi repar carentele gramaticale pe care din comoditate sau nestiinta le-am ,,dobandit''.

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Analfabetii sunt ofensati si se simt discriminati. Bummer! Invatati sa scrieti corect si apoi intrati pe forum. De cele mai multe ori remarcile sunt rautacioase pentru ca asa e si normal, e tare urat sa nu cunosti limba ta nativa. Pe de alte parte si eu ma simt ofensat ca interlocutorul meu nu isi da silinta sa scrie corect. Nu e nimeni obligat sa intre si sa scrie pe forum daca nu ii convine ca fac misto altii de el, la fel cum nu e nimeni obligat sa suporte batjocorirea limbii romane.

#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostOctavian_SK, on 09 noiembrie 2018 - 16:10, said:

Total de acord cu tine; aia cred ca sunt niste frustrati cronici care nu pierd nici un prilej sa isi verse veninul pe unde apuca. E un proverb care spune ca inteleptul cauta adevarul iar prostul cauta greseli. Pana la urma nu esti la academie ci in viata de zi cu zi; adica un agramat poate sa voteze da sa vorbeasca / scrie asa cum stie nu Posted Image
Nu sunt vreun etalon academic dar uneori chiar nu suport sa nu atac incisiv unele greseli gramaticale evidente pe care le observ la altii ca le practica si le perpetueaza permanent. Cred ca am in ADN ori pe creier un grammar nazi pitic si furios care nu imi da pace. :lol: Deh, asta e cusurul meu. :lol:

#30
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postargentum, on 09 noiembrie 2018 - 16:05, said:

doamne fereste sa nu folosesti diacritice.
Apropo, de ce nu folosești diacritice?

#31
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postalthea, on 09 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Nu îmi place deloc când userii care fac greșeli de scriere primesc cărți de gramatică în cap în loc de răspunsuri la întrebări, și detest superioritatea cu care o fac unii dintre colegi. Uneori sunt taxate ca agramatism inclusiv erorile de tastare! Ca să nu mai zic că destul de puțini dintre cei care și-au făcut un obicei din asta scriu impecabil.

Sunt de părere că în mesajele ironice care subliniază astfel de greșeli nu există nici cea mai mică urmă de bună intenție sau ceva de genul ăsta, cum ar fi dorința de a ajuta omul să scrie ceva mai corect, dar îmi scapă motivul pentru care o fac. Tare aș vrea să știu ce-i mână în luptă pe ,,profesorii de limba română'' de pe forum și dacă mai sunt colegi deranjați de acest obicei.

Nu-i asa ca ai deschis acest topic special pt mine?

pt reclamatia aia cu asi in loc de as?


Sa stii ca ai dreptate, vad din ce in ce mai multi destepti pe forumurile romanesti

Gen-  as dori sa  la ei  e asi dori sa

Sau asa de destepti sunt incat la a desuruba, a deschide ceva   scpune sa  desslabeasca, destranga

Cat de prost sa fii sa nu stii sa spui  vreau sa desfac surubul, vreau sa slabesc surubul?

#32
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bre, daca mai mananca acolo o litera, doua...pot sa inteleg si sa trec peste.
dar daca te apuci de masacrat limba romana la greu, fara punctuatie, fara
noima, mai bagi si litere mancate, "mia-m", "ma-i", "lam intreba-t" (caz real,
vazut acu' vreo doua saptamani)...apoi nene...tine-te! bine, nu ti-o dau dupa
cum poate ai merita, din punctul unora de vedere, dar o dau pe o caterinca
de regreti chiulitu' la tigara in spatele scolii.

LE: recunosc, mai mananc si eu cate o litera, uneori. deh, tastatura, viteza,
sunt concentrat strict la subiect, etc. dar d-aia exista alea 30 de minute si
butonul ala de "edit"...sa-i f*ti una! si daca nu imi dau seama, desi dupa ce
dau cu "publica" imi recitesc postarea...imi vine sa-mi dau palme. ca d-aia
eram olimpic la romana prin scoala, d-aia mi-am tocit niste multi ani coatele
p-acolo...ca sa nu fiu bou si sa-mi bat joc de limba noastra. ca pentru altii
nu conteaza deloc si li se rupe...eh...hai la tata.

Edited by dygey, 09 November 2018 - 16:25.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalthea, on 09 noiembrie 2018 - 15:51, said:


Și eu ĂŽncerc asta dar nu-mi reușește ĂŽntotdeauna.
M-am obisnuit. O data cu varsta. In tinerete poate puneam la inima. Acum..... deloc.

#34
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
gen :lol:

Edited by androholic, 09 November 2018 - 16:21.


#35
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBylly00, on 09 noiembrie 2018 - 16:16, said:

De cele mai multe ori remarcile sunt rautacioase pentru ca asa e si normal, e tare urat sa nu cunosti limba ta nativa.
Am cautat "limba nativa" in DEX si mi-a zis ca nu exista. O fi vechi? pana se hotaraste cica sa folosesc cu incredere "limba materna"

#36
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Eu krekă ăjtia care corecteşte mereu pe alţi ie frustaţi ca n-are valoare dă valoare ca noi, kare ştim să skrim k jmekeri, nu k boşorogii kare are cikă valoare k a făcutără ei fakultăţuri.

Acum serios, nu mă deranjează să mi se atragă atenţia dacă greşesc sau am o exprimare neadecvată, pînă la urmă e vorba de respect faţă de interlocutor să comunici corect gramatical, atît cît se poate.
Cam ca la operă, chiar dacă pare deplasată comparaţia, nu mergi în bermude şi şlapi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate