Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Senzori presiune anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,

Recomandati-mi si mie va rog niste senzori de presiune. Pe rotile de vara am senzorii originali, as dori sa pun si pe rotile de iarna, nu mai vreau sa stau cu martorul de bord aprins .

Nu ma pricep care sunt originali care sunt aftermarket, daca aia aftermarket se potrivesc si merg, ce marca, dimensiuni, frecvente etc.
As dori sa dau comanda de pe site, sa imi vina acasa si sa ma duc cu ei la vulcanizare sa mi-i monteze.

Daca aveti sfaturi, va rog.

P.S. Am nevoie pt un Opel Corsa E si un Opel Mokka daca are relevanta, deci 8 bucati in total.

Multumesc,

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.epiesa.r.../?find=13598775
dar trebuie sa verifici compatibilitatea cu vin-ul masinii

cel mai simplu (teoretic e simplu ca practic trebuie sa desfaci un cauciuc) cauti codul de pe cele originale pe care le ai si cauti ceva compatibil.

Edited by arg, 09 November 2018 - 15:04.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 arg, on 09 noiembrie 2018 - 15:03, said:


dar trebuie sa verifici compatibilitatea cu vin-ul masinii

Compatibilitatea o verifică cei de la epiesa.
De asta nu fac livrări până nu le dai vin-ul mașinii.

#4
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Trebuie reprogramate inainte de a le monta pe jante. Sa corespunda cu cele originale. Dupa mine e o porcarie care te obliga sa mergi la concesionar. Si eu merg iarna cu run flat aprins, cred ca unul e off ,I s-a dus bateria. Bleah

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 09 noiembrie 2018 - 15:11, said:

Compatibilitatea o verifică cei de la epiesa.
...
teoretic, dar mai apar si surprize...

Edited by arg, 09 November 2018 - 15:17.


#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca doar martorul e problema, solutia e simpla: se scot senzorii din roti, se pun intr-o cutiuta de plastic si se reprogrameaza. Pe urma pui cutiuta in torpedou. Evident, nu vei mai primi alerte.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ca sa ti se stinga becul ai nevoie de senzori OEM . Nimic aftermarket nu este compatibil cu ce ai tu pe masina din fabricatie .

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe ebay si altele gasesti originali la pret jumate, gen. Dar trebuie sa stii codul exact.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Care este utilitatea lor stiindu-se faptul ca lunar trebuie bagat 0,2-0,5 bari in roti din motiv ca scapa pe undeva ?
Daca ar fi ca la mine cu autoumflare in mers ar fi o chestie dar asa ...sa-ti spuna ca trebuie aer ? plus ca sunt si scumpi.

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Cosmo13, on 09 noiembrie 2018 - 14:52, said:

P.S. Am nevoie pt un Opel Corsa E si un Opel Mokka daca are relevanta, deci 8 bucati in total.
Ai doua variante:
1. Cum ti s-a mai spus, dejantezi o anvelopa si verifici codul si apoi iei aftermarket.
2. Ceri oferta de la dealer si iti dau ei codul.

Senzorii aftermarket functioneaza fara probleme, eu am pus pe un SX4 S-Cross 2017, ce am eu sunt produsi de VDO si erau la un sfert de pret fata de aia originali. Am cerut oferta de la Suzuki si apoi am cautat dupa cod.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 December, on 09 noiembrie 2018 - 16:04, said:

..... Am cerut oferta de la Suzuki si apoi am cautat dupa cod.
pe asta nu o stiam

#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 arg, on 09 noiembrie 2018 - 17:21, said:

pe asta nu o stiam
Hehehe, vezi, de aia e bun forumul.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mai inveti cate ceva...

p.s. am pierdut de mult sirul...

din cate am inteles sunt masini care pot retine 2 seturi de senzori si comuta automat cand se face schimbul, dar sunt si masii care nu stiu decat un singur set, sau desi memoreaza 2 seturi tot trebuie mers in reprezentanta pentru setat pe noul set (la fiecare schimbare)

Edited by arg, 09 November 2018 - 17:35.


#14
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Sau cel mai bine e sa ai senzori pe puntea masinii si atunci nu ai nici o treaba cand schimbi cauciucurile cu cele de iarna. Eu am o Jetta din 2013 si mare mi-a fost mirarea cand am pus jantele cu cauciucurile de iarna sa vad ca senzorii inca functioneaza. Apoi am aflat ca la masina mea senzorii sunt pe punea masinii (sper sa zic bine) nu pe janta.

#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Da..tu ai un sistem tip TPMS care se foloseste de senzorii ABS. In schimb nu iti arata presiunea din roti. Doar ca ai o problema la o roata.

#16
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Intr-o dilema asemanatoare ma aflu si eu.
La un Hyundai i20 nou am schimbat doar anvelopele acum.
Insa am tot cautat senzori si jante.

Preturile aici pe la noi sunt 180-200lei/senzor si 200lei /janta otel.(nesimtite preturi)
Am gasit pe Aliex.... aceiasi senzori dupa cod cu pret de 11-15$/buc. Asta inseamna 1/4 pret.
Din ce am citit astia sunt gata programati dar trebuie mers cu ei pe masina cateva sute de metri ca sa ii imperecheze automat.
Senzorii astia nu transmit permanent informatii ci doar atunci cand sunt in miscare.
Pentru sisteme TPMS unde senzorii trebuie imperechiati static, sunt unelte care fac asta. (se apropie aparatul de roata, se da un puls em si el se activeaza si transmite informatii. La fel cred ca se poate si reprograma.)

#17
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Deci senzori originali, luati sa corespunda cu seria. Am inteles. O sa dau mail la magaxin sa vad ce produs imi ofera.

#18
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 radurus, on 09 noiembrie 2018 - 22:22, said:

Intr-o dilema asemanatoare ma aflu si eu.
La un Hyundai i20 nou am schimbat doar anvelopele acum.
Insa am tot cautat senzori si jante.

Preturile aici pe la noi sunt 180-200lei/senzor si 200lei /janta otel.(nesimtite preturi)
Am gasit pe Aliex.... aceiasi senzori dupa cod cu pret de 11-15$/buc. Asta inseamna 1/4 pret.
Din ce am citit astia sunt gata programati dar trebuie mers cu ei pe masina cateva sute de metri ca sa ii imperecheze automat.
Senzorii astia nu transmit permanent informatii ci doar atunci cand sunt in miscare.
Pentru sisteme TPMS unde senzorii trebuie imperechiati static, sunt unelte care fac asta. (se apropie aparatul de roata, se da un puls em si el se activeaza si transmite informatii. La fel cred ca se poate si reprograma.)

Eu am comandat de pe aliexpress senzori pentru un Opel astra. Astept sa ajunga senzorii.. si masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate