Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

2 Windows-uri pe aceași partiție

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

Poll: 2 Windows pe aceeași partiție (7 member(s) have cast votes)

Este corect să spui că sunt 2 pe aceeași partiție ?

  1. Da (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Nu (7 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun ajung la o discuție cu un coleg și el susține sus și tare că merge, eu mă contrazic, pe motiv că nu e funcțional, el face mișto că chipurile nu știu eu cum... etc.

Ce zice el ?

Merg bre 2 Windows pe aceeași partiție.

Cu virtual machine.


Eu zic că e un fel de glumă ieftină exprimarea asta. El insistă că el are dreptate.

Votați vă rog și explicați-vă aici opinia.
Mulțam fain. Anticipat Posted Image

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 waterman, on 09 noiembrie 2018 - 13:00, said:

Merg bre 2 Windows pe aceeași partiție.
Cu virtual machine.
Glumezi, nu-i asa ?!
Pai... pana mea, cu virtual machine (adica gen VMWare, VirtualBox si altele... sau a vrut sa spuna altceva "virtual machine") merg 180 de sisteme de operare, windows, linux,.... cam ce vrei tu, pe aceeasi partitie, atita timp cit ai spatiu pentru toate.

Edited by buyonevideo, 09 November 2018 - 13:12.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e aceeasi partitie. Ptr ca in masina Virtuala partitiile sunt tot virtuale. Nu conteaza unde este depozitata imaginea.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu merge pe aceeasi partitie, dar stiu discutia.
Am si eu in familie laptopuri de la multinationala, care booteaza de pe stick USB.
Pe USB poti tine fara probleme un linux, mai ales cand lucrezi preponderent in cloud.

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă folosește o mașină virtuală, merg 100, spațiu și RAM săi ai. Nu merge să ai instalat două Windows-uri pe aceeași partiție, dar un Windows instalat pe partiția fizică și 1-2-5-10 Windows-uri instalate în mașini virtuale care își țin fișierele pe aceeasi partiție merge.

Oricum exprimarea mi se pare ambiguă și ar trebui explicată. Eu nu m-aș exprima așa.

Edited by tavitu, 09 November 2018 - 13:17.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 waterman, on 09 noiembrie 2018 - 13:00, said:

Bun ajung la o discuție cu un coleg și el susține sus și tare că merge, eu mă contrazic, pe motiv că nu e funcțional, el face mișto că chipurile nu știu eu cum... etc.

Ce zice el ?
Merg bre 2 Windows pe aceeași partiție.
Cu virtual machine.
Daca instalezi masina virtuala pe partitia fizica une este windowsul principal, poti instala pe aceeasi partitie (cu windowsul principal) mai multe windowsuri.
Fara masina virtuala nu poti.


discutia asta e in genul "se aude Laurel sau Yanny ?"

Edited by super8, 09 November 2018 - 13:16.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Discuția era că NU SE POATE PUNE WINDOWSUL DE 2 ORI PE ACEEAȘI PARTIȚIE

El zice ba da bre cu virtual machine. Păi atunci nu mai e windows de 2 ori ...

Ideea - în logica mea - de 2 windowsuri pe aceeași partiție e să fie acolo amândouă. Ceea ce nu se poate.

Exprimarea lui e un fel de Oul lui Columb.

Edited by waterman, 09 November 2018 - 13:23.


#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 eiffel, on 09 noiembrie 2018 - 13:12, said:

Nu conteaza unde este depozitata imaginea.
de ce ?

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iată că a apărut și inventatorul.
Cu același stil de răspuns de 5 litere și care e și întrebare.

Salve musiu.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 waterman, on 09 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Discuția ea că NU SE POATE PUNE WINDOWSUL DE 2 ORI PE ACEEAȘI PARTIȚIE
Practic, nu se poate instala de doua ori pe aceeasi partitie windowsul sa existe fizic doua sisteme de operae.
Virtual, se poate instala un program (masina virtuala) in partitia fizica unde e si windowsul iar in acel program alt windows.

Repet, e o discutie sa iti bati joc de oameni.
Unii vorbesc de practic, altii de virtual.

Sau de semnatica semantica ?  Posted Image

Edited by super8, 09 November 2018 - 13:30.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La versiunile mai vechi de Windows la care se trecea prin upgrade era pastrata implicit versiunea anterioara de Windows. Ambele versiuni ramaneau instalate pe aceeasi partitie. Din meniul de boot se putea alege "Previous version of Microsoft Windows" (era ultima optiune) si astfel se boota in versiunea anterioara de Windows. Astfel coexistau bootloadere diferite in MBR (de fapt, unul singur, dar care permitea incarcarea sau a unuia sau a celuilalt care erau salvate ca fisiere separate), iar fisierele de sistem de la ambele versiuni care trebuiau sa ramana in radacina partitiei cu acelasi nume erau redenumite automat cand se boota dintr-o versiune in cealalta. Intre folderele care contineau fisrele de sistem nu se facea con fuzie, deoarece puteau avea nume distincte.

Edited by _-_, 09 November 2018 - 13:30.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E o discuție gen dacă tu ai 2 picioare și eu îți mai dau un picior în koor, câte picioare ai ?

 _-_, on 09 noiembrie 2018 - 13:28, said:

La versiunile mai vechi de Windows la care se trecea prin upgrade era pastrata implicit versiunea anterioara de Windows. Ambele versiuni ramaneau instalate pe aceeasi partitie. Din meniul de boot se putea alege "Previous version of Microsoft Windows" (era ultima optiune) si astfel se boota in versiunea anterioara de Windows. Astfel coexistau bootloadere diferite in MBR, iar fisierele de sistem de la ambele versiuni care trebuiau sa ramana in radacina partitiei cu acelasi nume erau redenumite automat cand se boota dintr-o versiune in cealalta.
Ai dreptate șefu dar noi vorbim de versiuni actuale de Windows în care nu mai este posibil.
Și cum de fapt se face flame aiurea doar pe niște prostii.
Ideea se traduce cum am zis mai sus.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 waterman, on 09 noiembrie 2018 - 13:25, said:

Iată că a apărut și inventatorul.
Cu același stil de răspuns de 5 litere și care e și întrebare.

Salve musiu.
Patru litere. Posted Image

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Omul susține o prostie dpdv logic, lucru dovedit de opiniile colegilor și cele 4 voturi, dar nu argumentează cu nimic.
Vine și citează și zice : de ce?

Bătaie de joc.

#15
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Acum câțiva ani, poate și acum dar nu am mai testat, Ubuntu avea o opțiune la installer unde puteai să îl instalezi pe aceeași partiție cu Windows. Funcționa și Ubuntu și Windows de pe aceeasi partiție, trebuia să dai reboot ca să schimbi SO-ul, iar Ubuntu era instalat mai mult ca un fișier pe partiția respectivă, mă gândesc că poate există o astfel de tehnologie si pentru Windows, cel puțin pe partea de virtualizare. Mă mai gândesc și la update-urile Windows 10 unde o astfel de tehnologie ar putea fi folosită pentru a face update.

Depinde foarte mult ce se înțelege prin pe aceeași partiție și care ar trebui să fie rezultatul sau efectul sau scopul.

Edited by tavitu, 09 November 2018 - 13:37.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 waterman, on 09 noiembrie 2018 - 13:29, said:

Ai dreptate șefu dar noi vorbim de versiuni actuale de Windows în care nu mai este posibil.

Intrebarea ta (de la inceputul topicului) era despre versiuni de Windows. Nu ai precizat cat de noi. Iar colegul care ti-a spus ca merge probabil ca se referea la versiuni mai vechi.

Edited by _-_, 09 November 2018 - 13:32.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aștept și un răspuns din partea colegului.

Hai adrian_r5.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 tavitu, on 09 noiembrie 2018 - 13:31, said:

Acum câțiva ani, poate și acum dar nu am mai testat, Ubuntu avea o opțiune la installer unde puteai să îl instalezi pe aceeași partiție cu Windows.

WUBI (Windows-based Ubuntu Installer).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate