Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Calculatoru' meu a luat-o razana, ppl!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
danutzu85

danutzu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.03.2006
Pai, cum spuneam, cand il apuca (si aici tre sa mentionez ca in special cand e utilizat mai intens) ori se reseteaza ori ingheata pur si simplu. Prima oara am crezut ca nu se mai raceste CPU-u da dak il desfac dupa o criza de-asta e rece! Apoi am banuit ca are HDD-u ceva...buuuuuuun...si l-am tinut pe al calc si l-am folosit f intens and nothing happened! Pls help me ca mai am putin si il arunc pe geam (nu conteaza ca stau si la parter si am si gratii la geam...reusesc yo cumva:) ).
Daca aveti vreo idee...let me know. Oricum 10x ca macar m-ati ascultat  ;)

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Scoate memoria RAM. sterge bine pinii si slotul de pe placa de baza si pune-o din nou. Daca face la fel verifica memoria cu Memtest86. In plus vezi sa nu ai  condensatori strapunsi(umflati) pe placa de baza.

#3
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
De cind nu ai curatat sursa, coolerul, etc? Fa chestia asta si spune daca ti se mai intimpla ceva nou.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pe lângă ce au spus ceilalți...
Dacă ai tuner, reține că sunt cele mai instabile plăci PCI. Înfige din nou toate plăcile în sloturi. Vezi sursa. Poate ai făcut un upgrade recent și nu mai duce.

#5
dsasorin

dsasorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 27.01.2006
daca spui ca se blocheaza cind e intens utilizat, atunci 100% e sursa. Schimb-o.
Pune alta mai puternica.

Edited by dsasorin, 03 March 2006 - 15:24.


#6
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
si eu am aceeasi problema ca domnul de mai sus. Am schimbat sursa de 350 cu una noua de 500. Calculatorul functioneaza corect, stabil, relaxat..iar din cand in cand..se restarteaza..dar nu cu secventa de shut-down..pur si simplu..ca si cand ramane o secunda fara curent electric.
Am scos placa de baza..am puricat-o, am scos coolerul l-am sters..si tot asa face. Se restarteaza in felul asta o data la 1 zi..o data la 2 zile..sau o data la saptamana..foarte random. Si nu e obligatoriu sa fie intens folosit..:(
Temperatura la procesor variaza intre 38-50 grade..
Ce sa-i mai fac?

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Memoriile.  :console:

#8
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005

View Postursamajor, on Mar 4 2006, 23:03, said:

Memoriile.  :console:
mda..ma gandeam si la memorii si la cooler..si chiar la placa de baza. Ma duc sa-mi cumpar o memorie noua.
Merci pt raspuns

#9
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
verifica mai intai...nu arunca cu banii..memtest

#10
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005

View Postcerbra, on Mar 4 2006, 23:27, said:

verifica mai intai...nu arunca cu banii..memtest
mda..deci nu e de la memorii..am rulat memtest toata noaptea..si mi-a dat 0 errors :(
nu mai inteleg nimic..se poate restarta de la placa video? ca atat a mai ramas...si eventual cooler :mellow:

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Îmi cer scuze că mai sus am fost așa categoric. Cauzele pot fi multiple. Cum am spus, cele mai dătătoare de bătăi de cap sunt tunerele. Dacă ai unul, vezi ce nu-i în regulă la el. dacă nu, mergi mai departe. În general sursele sunt cele care mai fac probleme de acest gen, dar dacă spui că ai schimbat-o... Și plăcile video sunt suspecte. Sau poate n-ai înfipt bine în slotul său. Încearcă să verifici.
Eu am avut probleme de acest gen când varia foarte mult tensiunea (bănuiesc că și curentul) la priză. S-a rezolvat problema odată cu chemarea Electrica, că era defecțiune generală pe scară.

#12
danutzu85

danutzu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.03.2006
Thanks a lot guys!
Am scos toate placile posibile si le-am curatat pinii (cu mare atentie la RAM). Acuma vad ca merge super (inainte imi facea si niste faze in care imi dadea erori tampite - the memory could not be "read"). In orice caz, acuma si-a revenit si vad ca nu mai face atata galagie ca inainte(crek folosea f mult pagefile-u ca imi facea tot timpul HDD-u galagie).
Ca sa inchei cumva : mersi mult pt ajutor, you saved me a lot of money - mai aveam putin si imi luam un alt hard (credeam ca din cauza lui face).
Peace!

#13
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Daca nu o sa il cureti la 3-4 luni o sa ai surpriza ca va face la fel.Eu il curat la 2 luni si nu am probleme!!

#14
danutzu85

danutzu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.03.2006
I'll do that. Sper sa nu il apuce iar in viitor :)
Thanks again!

#15
horatiu_marc

horatiu_marc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2006
si eu am problema asta, nu am reusit cu soltiile prezentate pana acum, tot asa se restarteaza sau pur si simplu sau se blocheaza, cand am desfacut calcu am gasit mufa aia cu 4 pini (patrata) lipita de placa de baza, firele fiind arse, am inlocuit placa de baza (msi 865pe neo2-v) si sursa cu una de 500W (KME pz500), placa video nu are probleme (am incercat si cu alta placa si tot se restarteaza), procesorul este P4 la 3GHz, dupa ce se restarteaza in bios temp la proc este de 60-61 grade. Acum am observat ca sursa asta de 500 se incalzeste foarte tare, mai ales in jocuri...eu nu mai stiu ce sa-i fac...imi vine sa-l "repar" cu barosu'...daca aveti alta idee va rog sa-mi spuneti si mie....merci

#16
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005

View Posthoratiu_marc, on Mar 5 2006, 23:23, said:

si eu am problema asta, nu am reusit cu soltiile prezentate pana acum, tot asa se restarteaza sau pur si simplu sau se blocheaza, cand am desfacut calcu am gasit mufa aia cu 4 pini (patrata) lipita de placa de baza, firele fiind arse, am inlocuit placa de baza (msi 865pe neo2-v) si sursa cu una de 500W (KME pz500), placa video nu are probleme (am incercat si cu alta placa si tot se restarteaza), procesorul este P4 la 3GHz, dupa ce se restarteaza in bios temp la proc este de 60-61 grade. Acum am observat ca sursa asta de 500 se incalzeste foarte tare, mai ales in jocuri...eu nu mai stiu ce sa-i fac...imi vine sa-l "repar" cu barosu'...daca aveti alta idee va rog sa-mi spuneti si mie....merci
man..pai temperatura aia la procesor nu prea e buna. Eu am P4 la 2.4..si acum merge la 34-40..hai 50grade foarte rar ..deci la tine sigur e ceva cu racirea procesorului. Ca sa nu se prajeasca ..ti-l blocheaza sau il restarteaza. Schimba cooler-ul si vezi daca mai face asa.
In privinta mea..nu stiu ce sa mai cred..nu s-a mai restartat deocamdata poate e de la schimbari de tensiune in retea..In schimb vreau si eu sa curat pinii...nu i-am curatat de...2 ani. Cum se procedeaza..ii sterg cu o carpa uscata? sau cu o solutie? (scuzati intrebarea penibila)

#17
danutzu85

danutzu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.03.2006
Din lipsa de instrumente i-am curatat cu betisoare de urechi  :D
In orice caz trebuie ceva moale imbibat intr-o solutie (de exemplu spirt - cazul meu).
Dupa ce i-am curatat nu a mai facut nici o figura in care sa se restarteze dar acuma cand are chef ingheata pur si simplu...nu mai mere nik, nici hard, nici nu se mai misca mouse sau nu se mai aprinde NumLock. Credeti ca poate sa fie ceva de la racirea procesorului? (am un model antic si nu-mi spune nici macar in bios ce temperatura are - si programele imi spun ca nu suporta masuratori de temperatura procesoru' meu, un Celeron la 600 MHz)

#18
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005

View Postdanutzu85, on Mar 7 2006, 03:21, said:

Din lipsa de instrumente i-am curatat cu betisoare de urechi  :D
In orice caz trebuie ceva moale imbibat intr-o solutie (de exemplu spirt - cazul meu).
Dupa ce i-am curatat nu a mai facut nici o figura in care sa se restarteze dar acuma cand are chef ingheata pur si simplu...nu mai mere nik, nici hard, nici nu se mai misca mouse sau nu se mai aprinde NumLock. Credeti ca poate sa fie ceva de la racirea procesorului? (am un model antic si nu-mi spune nici macar in bios ce temperatura are - si programele imi spun ca nu suporta masuratori de temperatura procesoru' meu, un Celeron la 600 MHz)
Cred ca e de la racirea procesorului ..
Eu am rezolvat problema cu restartarea brusca..si va marturisesc cum..poate mai pica cineva in capcana prosteasca in care am picat eu. Cand mi-am montat placa video..am infipt-o frumos in portul AGP..si am dat s--o fixez cu surub pe carcasa. Problema era ca nu se potrivea la gaura..chiar fix..asa ca am tras aproape 1 cm de ea..sa stea cu gaura pe gaura carcasei ..sa intre surubul  :D
Astfel..placa video..statea in calculator..indoita..si fortata...e de mirare ca inca mai merge. Acum 3 zile..am scos surubul..placa a revenit la pozitia ei normala..si de atunci totul merge perfect.
Poate e o prostie ce spun...dar..Merge  :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate