Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

UE49NU7102KXXH

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017

 robylup, on 08 noiembrie 2018 - 14:34, said:


In afara ca nu mai poti instala nimic si nu poti face update la nimic, nu o sa te deranjeze. Daca revenire nu a mers, intra la modeulul tau pe site-ul samsung si decarca pe un stick ultima versiune de firmware. Fa-i update de pe stick.
Ca ultima optiune, vezi ca in meniul ai optiune gen team viewer, remote acces sau acces de la distanta intra ei in tv si cauta problema over the air
Voi incerca și asta, oare ii voi gasi și după ora 22?😅

#38
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu zic sa nu te mai chinui cu TV.
99% nu vei rezolva absolut nimic DOAR cu TV.
Din ce-mi dau eu seama, ai 4 variante, care se aplica dupa ce identifici problema/solutie.
Identificare problema/solutie: trebuie sa vezi exact ce formate audio suporta TV.
Asa ca iei un clip oarecare aiurea, de 10 secunde.
Apoi iei programul AviDemux (e cel mai simplut, interfata usoara) si faci 10 conversii - sint 10 formate audio > vezi care merge
Apoi vin variantele:
1. cauti din prima filmele cu sunet in  formatele suportate
2. iei orice film, faci conversie
3. iti cumperi un media player. Sau decodor cum zice colegul mai sus, nu situ exact ce este si la ce foloseste
4. daca ai calculator - faci pe el server media (gen Plex, Universal Media Server.....), face calculatorul codarea (daca e nitel mediu/bun calculatorul sau daca e configurat bine serverul....), vezi prin retea/router pe TV.

PS: stai sa vezi cind o sa descoperi ca alte filme nu merg datorita compresiei video ;)
Asa am avut eu surpriza mai devreme, cu un MP4 codat video HEVC, tot pe un Samsung smart.....
Da' merge brici pe media player Beelink GT1

#39
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 RealThing, on 08 noiembrie 2018 - 14:35, said:

Nici eu nu stiam de faza cu DTS, m-am apucat sa caut si cum nu gasisem niciunul 2018 cu DTS, indiferent de serie, am intrebat un prieten care lucreaza la ei si mi-a spus omul ca nu mai are niciunul, cutting cost. De aia mi-am si luat tembelizor acum, dracu stie ce mai taie la ele, vad ca din progres o dam in regres.
Chiar nu-i inteleg pe oameni , se inghesuie sa cumpere ultimele gadgeturi  fara sa tina  cont ca sunt din ce in ce de, pursisimplu de  unica folosinta  in loc sa se orienteze pe seriile de top mai vechi care raman valabile multi ani si sunt construite cu tehnologii scumpe chiar si pt vremea asta.
Intodeauna serii scumpe de acum 10 ani bat la imagine calibrare si lumina toate seriile ce se vand acum la pret de low end
Va dau un ex seriile de anul trecut si cele de anul acresta nu au absolut nici un surub , daca il desfaci  risti sa nu-l mai pui la loc decit cu superglue , au un plastic extrem de ieftin
E atita chitrosenie si ieftinala incat nu vor sa mai plateasca licenta DTS

#40
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 GeorgeBR92, on 08 noiembrie 2018 - 14:56, said:


Voi incerca și asta, oare ii voi gasi și după ora 22?😅
Nu cred, dar na, poti incerca

#41
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Din cate stiam, licenta DTS este de un dolar per bucata device.
Sa te caci pe tine, tu, Samsung, pentru un dolar, doar ca sa iti iasa TV-ul mai ieftin cu 2 dolari mi se pare cea mai scarboasa solutie.
Maine, poimaine o sa vanda Tv-uri fara difuzoare, sa te oblige sa cumperi sisteme audio sau casti wireless.
Ca au saracit la maximum conectica, nu mai comentam.
Una peste alta au facut economie de 30 de dolari la productie, dar pretul practic nu a scazut, daca conexezi toate "maruntisurile" care ori nu mai sunt, ori sunt de calitate slaba la TV-urile actuale.

Edited by viceroy56, 08 November 2018 - 19:53.


#42
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Eu l am achiziționat pentru meciuri și consolă..filme sunt un moft pe care mi-l fac odată la două săptămâni. Dar este ciudat și aiurea ca au scos licenta aici un dislike..

#43
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
S-a rezolvat "problema" cu appsul..printr-o banalitate. Deci pe scurt, după ce setezi televizorul și nu ți se încarcă apps faci următoarele chestii:
-setări >asistență >autodiagnosticare și resetare smart hub.
-setari>asistență >autodiagnosticare și resetare din fabrică.
-setezi limba>țara >te conectezi la wi-fi și apoi îți vor apărea 2 chestii cu termeni si conditii și te opresti! Il lasi așa 5-10minute. De ce sa astepti? Pentru ca el atunci descărca niște fisiere și își instalează niste chestii. Apoi te conectezi cu contul tau și îi dai vice. Am avut noroc, am fost în mall într-un magazin de electrocasnice și am dar fix de reprezentantul de la Samsung și i-am spus ce problemă am si m-a îndrumat să fac pașii de mai sus. Cine ar fi crezut așa ceva? L-am întrebat și de DTS si nici el nu-i încântat de așa ceva, îi se pare o prostie dar pe viitor din cate am inteles de la el cam toti marii producatori vor face acelasi lucru. Aiurea...

Iar pentru cei care au tvuri 2018 fără dts trebuie să convertim sau să fim atenți ce descărcam.

#44
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
NUMAI CUMPARATI SERIA 2018 N SAMSUNG CA NU STIE SUNET DTS !!!!
cumparati orice alte serii samsung dar nu N !!!
seriile mai vechi stiu sunet dts !!!
sfat de achizitie este MU8002 sau Mu9002!!!

Edited by djmaxx, 08 November 2018 - 23:35.


#45
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Niocio serie 2018 nu stie DTS, cred ca e a 4-a oara cand spun asta.

#46
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 djmaxx, on 08 noiembrie 2018 - 23:34, said:

NUMAI CUMPARATI SERIA 2018 N SAMSUNG CA NU STIE SUNET DTS !!!!
cumparati orice alte serii samsung dar nu N !!!
seriile mai vechi stiu sunet dts !!!
sfat de achizitie este MU8002 sau Mu9002!!!

Asa, si?! Piratezi filme ca tot omul cu piste DD si AC3!

25% din streamingul online a realizat prin Netflix, care n-are DTS. Lumea vestica sta legal pe Netflix/HBO Go/Amazon Prime/Google Video/etc, cine vrea DTS si toate pistele audio isi cumpara bluray player. Nu ne place, insa trendul nu e dat de Romania, ci de tarile cu wc-ul in casa, nu in fundul curtii.

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mai lasati-o pe-aia cu WC-ul in fundul curtii.
Chiar imi pare rau ca n-am facut o poza la WC in fundul curtii intr-o tara civilizata. Norvegia.

#48
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Deja deviem de la subiect, important e ca s a rezolvat problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate