Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

UE49NU7102KXXH

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
O revenire la setarile din fabrica iti va rezolva problema.

View Postmodoran, on 08 noiembrie 2018 - 12:32, said:

Esti sigur ca tv-ul suporta sa instalezi alte aplicatii in afara de alea default ?

Sunt deja pe piata multe tv-uri cu numele "smart", dar cu diverse limitari.
Tizen-ul de la Samsung e printre cele mai stabile Os-uri de tv, sigur permite sa instaleze, exista market exact ca la orice sistem de operare.

#20
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017

View Postrobylup, on 08 noiembrie 2018 - 12:52, said:

O revenire la setarile din fabrica iti va rezolva problema.
Tizen-ul de la Samsung e printre cele mai stabile Os-uri de tv, sigur permite sa instaleze, exista market exact ca la orice sistem de operare.

I-am dat chiar 2 resetări din fabrica și nimic. Din păcate nu pot conecta tv pe cablu direct ca nu am cum sa le pun. cablu e in plinta de la parchet si e limitat rau de tot. Sa fie oare de la router? Parca n-as da 100-200lei pe unul doar sa încerc si nici nu am la cine sa apelez sa-mi dea un router sa fac o proba..

View PostRealThing, on 08 noiembrie 2018 - 12:46, said:

Nah acum asta e, insa tit ce presupune DTS...renunta. Sau play de pe comp cu share screen sau chromecast.
Ce formate mai sunt? AC si DD pe asta le stiu, altele?

Edited by GeorgeBR92, 08 November 2018 - 12:58.


#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si chiar daca o sa instalezi o aplicatie care sa "transforme" DTS in DD, tot nu o sa ai sunet de la filme DTS.
Pentru ca aplicatia nu ruleaza "on the fly" o data cu filmul.
Poate gresesc, dar eu nu am auzit de o astfel de aplicatie care sa ruleze pe TV si sa converteasca sunetul in timpul redarii filmului.
Solutia este in decodor extern conectat la TV cu cablu optic si iesirea la ceva system 5.1. Asta daca nu ai deja un receiver cu intrare optica ce decodeaza EL sunet codat DTS.
Formate audio sunt multe. In general la filme cu sunet multicanal sunt DD cu variantele lui, DTS cu variantele lui si AAC.
Cauta pe net formate sunet multicanal si gaseti detalii.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
AC3 este DD.
In rest sunt multe formate. MP3, OGG, etc. Conteaza doar ce stie TV-ul sa decodeze iar aia scrie in manual.

Am vrut si eu sa iau modelul asta acu vreo luna - 1499 lei - dar cel de 43. Cand l-am vazut in magazin cum se vede am zis pas. Il luam oricum doar ca ecran ptr Blu-ray player, DTS-ul nu conta, dar stiam ca nu mai are. Probabil si asta a influentat caderea pretului la el.
Doar seria Q mai are DTS in 2018.

#23
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View PostRealThing, on 08 noiembrie 2018 - 12:38, said:

Variantele de Samsung 2018 nu suporta DTS (niciunul), de aceea mi-am luat varianta 2017.
are you fucking serious ?

#24
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Am un sistem home cinema philips LX3600D m-ar ajuta cu ceva daca l-aș conecta la tv? Sau tot voi avea probleme..

#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Posteiffel, on 08 noiembrie 2018 - 13:14, said:

Doar seria Q mai are DTS in 2018.

Nici aia nu mai are.

View PostAl3csutzul, on 08 noiembrie 2018 - 13:19, said:

are you fucking serious ?

Dap, confirmat de baietii de la Samsung (si vor scoate la un moment dat si ecranele curbate la cum evolueaza treaba).

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostGeorgeBR92, on 08 noiembrie 2018 - 12:35, said:

Inițial voiam să caut o aplicatie să convertească DTS to DD.
Nu exista asa ceva, pentru nici un smart tv, nici oficial, nici neoficial.
Operatiunea respectiva se poate face foarte usor pe calculator, folosind AviDemux.

Revenind la problema initiala, incearca sa-i dai factory reset la TV.

#27
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
I-am dat de 2ori si degeaba.. sa fie de la router legat de ip sau dracii de genul?

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce intrari are in spate Philipsul?
Ca din specificatii are doar intrare analogica stereo, deci nu rezolva problema.
Pune o poza clara cu spatele DVD-ului.

#29
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Sunt schimbul doi, ți am atasat fișa lui cu toate detaliile.

Attached Files



#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nici aia nu mai are.
Mda, se pare ca trebuei sa gasesti singur informatia.
Cand am intrebat al Samsung mi-auzis ca seria NU 2018 nu mai are DTS. Nimic legat de Q.

Daca luam in calcul ca pe unele versiuni de NU7100 nici panelul nu ar fi VA cu IPS sau ca in Europa seria Q8 are edge led in timp ce in US are local led - in spatele panelului...

#31
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Bun, în cazul în care acest apps nu o sa meargă si prin absurd nu-l pot returna, cu ce m-ar deranja? Va influența cu ceva tvul?

#32
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai de acolo am luat informatia, are doar analog stereo la intrari!
Si cu un decodor extern cuplat la acea intrare vei avea un pseudo 5.1, facut de matricea din DVD, nu un REAL 5.1, asa cum este sunetul original.

Edited by viceroy56, 08 November 2018 - 14:13.


#33
GeorgeBR92

GeorgeBR92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.10.2017
Ce inseamna sa nu mă pricep.. trebuie să mă orientez la un decodor. Sper sa merite investiția..

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cauta in postarile mele, am recomandat ce decodoare folosesc eu

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostGeorgeBR92, on 08 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Bun, în cazul în care acest apps nu o sa meargă si prin absurd nu-l pot returna, cu ce m-ar deranja? Va influența cu ceva tvul?
In afara ca nu mai poti instala nimic si nu poti face update la nimic, nu o sa te deranjeze. Daca revenire nu a mers, intra la modeulul tau pe site-ul samsung si decarca pe un stick ultima versiune de firmware. Fa-i update de pe stick.
Ca ultima optiune, vezi ca in meniul ai optiune gen team viewer, remote acces sau acces de la distanta intra ei in tv si cauta problema over the air

Edited by robylup, 08 November 2018 - 14:36.


#36
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Posteiffel, on 08 noiembrie 2018 - 14:06, said:

Mda, se pare ca trebuei sa gasesti singur informatia.
Cand am intrebat al Samsung mi-auzis ca seria NU 2018 nu mai are DTS. Nimic legat de Q.

Daca luam in calcul ca pe unele versiuni de NU7100 nici panelul nu ar fi VA cu IPS sau ca in Europa seria Q8 are edge led in timp ce in US are local led - in spatele panelului...

Nici eu nu stiam de faza cu DTS, m-am apucat sa caut si cum nu gasisem niciunul 2018 cu DTS, indiferent de serie, am intrebat un prieten care lucreaza la ei si mi-a spus omul ca nu mai are niciunul, cutting cost. De aia mi-am si luat tembelizor acum, dracu stie ce mai taie la ele, vad ca din progres o dam in regres.

Edited by RealThing, 08 November 2018 - 14:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate