Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Cu virgula că unii useri se plâng de fâșâit audibil din miniDSP 2x4 non-HD, iar HD-ul costă semnificativ mai mult. Dacă n-ai planuri mărețe de făcut nuș' ce procesări și efecte de mare angajament în viitor (folosit miniDSP-ul la potențial), ai avea și varianta să cauți un sub cu crossover în el și cu ieșiri de boxe main.

#20
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 donjoe, on 09 noiembrie 2018 - 14:03, said:

Cu virgula că unii useri se plâng de fâșâit audibil din miniDSP 2x4 non-HD, iar HD-ul costă semnificativ mai mult. Dacă n-ai planuri mărețe de făcut nuș' ce procesări și efecte de mare angajament Ă®n viitor (folosit miniDSP-ul la potențial), ai avea și varianta să cauți un sub cu crossover Ă®n el și cu ieșiri de boxe main.
o sa iau si mini dsp bun. Doar nu iau o pocnitoare de 200 lei.
Svs sb 1000 sau pb 1000 stiu ca au si crossover.

 TheScumbag, on 09 noiembrie 2018 - 19:30, said:

o sa iau si mini dsp bun. Doar nu iau o pocnitoare de 200 lei.
Svs sb 1000 sau pb 1000 stiu ca au si crossover.
Daca o sa am fasait asa cum au unii useri clar voi lua varianta 2x4 HD am vazut ca e undeva la 800 lei.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Crossoverul sub-ului te ajuta sa tai sub-ul , adica sa nu mai reproduca frecvente peste valoarea la care l-ai setat, problema este ca amplificatorul o sa trimita aceleasi frecvente atat la boxe cat si la subwoofer. Acel crossover rezolva doar jumatate din problema, pentru ca boxele vor continua sa intre peste subwoofer, ele neavand crossover.

#22
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Pentru bass la 30hz / 40hz credeti ca e mai potrivita incinta inchisa de la sb-1000?

Multumesc.

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Bass-ul din filme si bass-ul din muzica sunt doua lucruri diferite.

Uite varianta mai mare , SB12 care din punct de vedere al puterii se afla intre SB1000 si SB2000. https://www.avstore....e/svs-sb12-nsd/

Pretul de bf este 2300 lei.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 19:59.


#24
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 19:39, said:

Acel crossover rezolva doar jumatate din problema, pentru ca boxele vor continua sa intre peste subwoofer, ele neavand crossover.
Nu.
">> Stereo line-level RCA Input & 80Hz High Pass Filtered Output connections"
https://www.svsound....roducts/pb-1000

Ce vorbeşti tu e subwoofer doar cu filtru trece-jos (deşi într-adevăr unii producători îl numesc dezinformator şi pe ăla tot "crossover"). SVS oferă şi filtru trece-sus pentru ieşirea de boxe, din păcate se pare că nu reglabil împreună cu celălalt a.î. să ai un crossover adevărat.

Crossover-ul e un filtru combinat, din care ies două semnale - unul filtrat trece-jos, unul filtrat trece-sus - cu cele două filtre astfel reglate încât curbele lor de filtrare se încrucişează în dreptul frecvenţei de cross-over. Reglajul unic al crossover-ului setează acea frecvenţă de crossover, pentru ambele filtre.

Şi există şi sub-uri cu crossover adevărat în ele, am mai dat link în forum când a afirmat cineva ce zici tu mai sus, nu mai ştiu de la ce firmă erau (M-Audio parcă).

Edited by donjoe, 09 November 2018 - 23:06.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Adica in loc sa iesi cu semnal catre boxe si subwoofer cu RCA-uri separate, intri cu tot semnalul direct in sub, dupa care iesi cu semnal amplificat  din sub catre boxe sau cum?

Din speaker level output-ul de pe sub trebuie sa iasa semnal amplificat catre boxe, cine il amplifica, subwooferul?

Poate gasesti un clip in care sa vedem exact cum e treaba asta.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 23:29.


#26
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 23:26, said:

Adica in loc sa iesi cu semnal catre boxe si subwoofer cu RCA-uri separate, intri cu tot semnalul direct in sub, dupa care iesi cu semnal amplificat  din sub catre boxe sau cum?
"Româneşte" scrie: line level out. Posted Image Deci nu, ieşi către amplificatorul de boxe main sau către boxele main cu amplificator inclus, bineînţeles. Sub-ul n-are amplificator decât să-i ajungă lui. (Deşi te miri ce dihănii or fi existând - sub-uri cu amplificatoare pe mai multe căi, deşi nu cred c-ar construi prea multe companii un asemenea mutant.)

Edited by donjoe, 10 November 2018 - 00:24.


#27
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 TheScumbag, on 09 noiembrie 2018 - 19:46, said:

Pentru bass la 30hz / 40hz credeti ca e mai potrivita incinta inchisa de la sb-1000?

Multumesc.

Amandoua pot duce lejer 30-40 Hz. Doar ca ai foarte putina muzica, spre deloc chiar, care ajunge in regiunea aia, deci nu e un criteriu dupa care sa alegi. Pb-ul 2000 se aude mai tare de vreo 1,5 ori decat sb-ul la 30 Hz (testat si cu sine wave-uri prin showroom pe ambele modele), la 20 cica s-ar auzi chiar dublu, m-am tot uitat si eu pe articole, reviewuri si grafice cand eram in situatia ta. Eram foarte entuziasmat la inceput ca vai cat coboara de mult si ce misto se va auzi fata de alte marci de subwoofere care nu pot cobori atat, doar ca mi-am dat seama ulterior ca m-am entuziasmat degeaba neexistand aproape deloc muzica intre 20-40Hz.

O intrebare mai buna ar fi ce sa alegi daca tie iti trebuie pentru muzica si atat, si s-a spus deja in threadul asta ca 'sealed' e mai potrivit pentru majoritatea oamenilor in cazul muzicii, pentru rapiditate.

Poti incerca intai sealed sb-2000 si daca ti se pare ca nu ai suficient volum il returnezi si iei varianta cu port pentru rezerva de putere.

Aaa, si apropo de rezerva de putere, spunea Jean Luc Picard in threadul ''SVS'' ca SB-1000 e cam slabut si trebuie dat aproape de maxim sa-si faca treaba.

#28
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 19:59, said:

Bass-ul din filme si bass-ul din muzica sunt doua lucruri diferite.

Uite varianta mai mare , SB12 care din punct de vedere al puterii se afla intre SB1000 si SB2000. https://www.avstore....e/svs-sb12-nsd/

Pretul de bf este 2300 lei.

Multumesc 😁

 BG_183, on 10 noiembrie 2018 - 00:40, said:



Amandoua pot duce lejer 30-40 Hz. Doar ca ai foarte putina muzica, spre deloc chiar, care ajunge in regiunea aia, deci nu e un criteriu dupa care sa alegi. Pb-ul 2000 se aude mai tare de vreo 1,5 ori decat sb-ul la 30 Hz (testat si cu sine wave-uri prin showroom pe ambele modele), la 20 cica s-ar auzi chiar dublu, m-am tot uitat si eu pe articole, reviewuri si grafice cand eram in situatia ta. Eram foarte entuziasmat la inceput ca vai cat coboara de mult si ce misto se va auzi fata de alte marci de subwoofere care nu pot cobori atat, doar ca mi-am dat seama ulterior ca m-am entuziasmat degeaba neexistand aproape deloc muzica intre 20-40Hz.

O intrebare mai buna ar fi ce sa alegi daca tie iti trebuie pentru muzica si atat, si s-a spus deja in threadul asta ca 'sealed' e mai potrivit pentru majoritatea oamenilor in cazul muzicii, pentru rapiditate.

Poti incerca intai sealed sb-2000 si daca ti se pare ca nu ai suficient volum il returnezi si iei varianta cu port pentru rezerva de putere.

Aaa, si apropo de rezerva de putere, spunea Jean Luc Picard in threadul ''SVS'' ca SB-1000 e cam slabut si trebuie dat aproape de maxim sa-si faca treaba.

Daca SB-1000 il tin aproape de maxim sa-si faca treaba risc sa stric cv in el ? Nu as vrea sa-l rup in doua 😂.
Intreb pt ca am hotarat sa iau sb1000 sau sb12 nsd.

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 23:26, said:

Adica in loc sa iesi cu semnal catre boxe si subwoofer cu RCA-uri separate, intri cu tot semnalul direct in sub, dupa care iesi cu semnal amplificat  din sub catre boxe sau cum?

Din speaker level output-ul de pe sub trebuie sa iasa semnal amplificat catre boxe, cine il amplifica, subwooferul?

Poate gasesti un clip in care sa vedem exact cum e treaba asta.
Intri in SUB cu semmal LowLevel stereo FullRange direct de la sursa de sunet si din el iesi cu semnal LowLevel stereo Trece Sus catre amplificatorul ce conduce boxele frontale sau catre boxe active.
Oricum sunt o gramada de dezavantaje.
-Nu ai selector de sursa(nu poti comuta intre surse decat schimband cablurile fizic) sau folosind un switch de la chinezi care in functie de cum e facut poti avea zgomot de fond.
-Nu poti folosi surse Phono decat cu preamp dedicat.
-Nu poti folosi intrarile digitale si DAC-urile integrate in AMP.
-Crossoverul este spartan si nu ajuta mai deloc la corectarea acusticii generate de camera de auditie.

E o solutie de compromis care macar imtegreaza un sub cat de cat corect in sistem.
Chestia asta merge foarte bine in schimb cu ampurile integrate care au preouturi si inserturi pentru folosirea de DSP extern(acele perechi de mufe RCA strapate cu sarma).
Cele Vintage de la mid-level in sus cam toate aveau aceasta facilitate.
La astea noi sufla vantul.Nici crossover integrat, nici bypass pentru DSP extern,comutatie niste trompete.....
Din pacate

#30
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
SVS am si eu in vedere intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat si voi face niste teste inainte sa cumpar, dar imi vine greu sa cred ca gafaie un sb-1000 cand z5500 pe care il folosesc eu momentan ca subwoofer sta pe la maxim 20-25% din volum (in conditiile in care logitechul are tot 10'' si tot in jur de 300W declara ei, mai multa incredere am in specificatiile svs).

#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Dețin varianta SB-1000 și am făcut niște calibrări în sisteme cu SB-2000. E diferență sesizabilă între ele și vorbesc aici despre cum sună muzica, piese în care este prezent un contrabas ca instrument de prim plan sau instrumentele de percuție, nu neapărat despre herți, wați sau decibeli. La mine în 25 m2 n-am ajuns la o primă tentativă la aceeași calitate a sunetului ca într-o configurație cu SB-2000 (sau cu JBL ES250PW pe care îl mai am).

#32
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Am sa merg si la avstore in showroom cand voi avea liber de la munca si am sa ascult sb1000 , pb1000 si sb2000. Stiu ca acasa va suna total altfel...dar macar imi fac o parere.😂
Si eventual iau si un DSP ca sa fac management pe joase😁
Multumesc mult.

#33
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 19:39, said:

Crossoverul sub-ului te ajuta sa tai sub-ul , adica sa nu mai reproduca frecvente peste valoarea la care l-ai setat, problema este ca amplificatorul o sa trimita aceleasi frecvente atat la boxe cat si la subwoofer. Acel crossover rezolva doar jumatate din problema, pentru ca boxele vor continua sa intre peste subwoofer, ele neavand crossover.

Multumesc! 😁

#34
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am testat crossoverul din PB-1000 si din pacate semnalul care iese din el pentru boxe, este modificat fata de cel care intra. Suna mai compresat asa ca recomand ceva extern cu bass management.

#35
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Am achizitionat subwooferul svs sb-1000 😁
Parerea mea e ca suna genial , ca in 77 😂
Am cumparat si un cablu qed profile de 3.0m pe care l-am introdus in amplificator ( cambridge audio topaz sr-20 ) si in subwoofer in mufa LFE , apoi am setat crossover-ul subwooferului la LFE. E ok ? Vad ca mai are un buton de faza pe care daca-l rotesc nu aud vre-o diferenta.
Multumesc.

#36
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
La cât ai pus crossover-ul de ești atât de mulțumit de sunet ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate