Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dispariția călugărului Hrisostom Filipescu

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostChayah, on 08 noiembrie 2018 - 09:36, said:



Sigur este ceva în neregulă.
Daca omul ăsta chiar ar fi fost bolnav, s-ar fi retras pentru o vreme, iar un eventual comunicat ar fi anunțat ca s-a retras, dar ca e bine, are nevoie de puțină liniște.

Faptul ca au trântit imediat în comunicat ca are grave probleme psihice, ba că a mai avut și acum câțiva ani, arată că vor să-l facă praf, pentru un motiv bine definit.

Probabil că motivul este legat de ideile pe care le propaga. Fără amenințări cu iadul și alte pedepse, numai vorbe calde și bune. Un eretic :uhuhno:.

S-a luat de catedrala neamului, pe care a numit-o cuib de masoni cu sânge negru si albastru. Pacat strigator la ceriu...

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsubjective, on 08 noiembrie 2018 - 09:38, said:

S-a luat de catedrala neamului, pe care a numit-o cuib de masoni cu sânge negru si albastru. Pacat strigator la ceriu...

Asa a facut?

#39
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsubjective, on 08 noiembrie 2018 - 09:38, said:



S-a luat de catedrala neamului, pe care a numit-o cuib de masoni cu sânge negru si albastru. Pacat strigator la ceriu...

Asta nu e ok decât dacă știe că mai marii BOR sunt masoni și au ceva interese.
Dacă a îmbrățișat teoria cu masonii care conduc lumea, cer ca subiectul să-mi fie închis :ermm:.

#40
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostChayah, on 08 noiembrie 2018 - 13:51, said:



Asta nu e ok decât dacă știe că mai marii BOR sunt masoni și au ceva interese.
Dacă a îmbrățișat teoria cu masonii care conduc lumea, cer ca subiectul să-mi fie închis :ermm:.

Se pare că acel cont de FB a fost spart și altcineva postează pentru a-l discredita.

#41
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Asta zic și ăia în comunicat. Or dacă e spart, asta se poate reclama și se rezolvă. Ceea ce se pare ca nu s-a întâmplat. Deci nu e spart.
Probabil că atât de multe uratenii din interior știe omul asta, încât nu s-a mai putut abține și le zice în gura mare.
Ai văzut postarea cu cuibul de gay dintr-o mănăstire anume? He, he :D.

#42
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
E posibil, da. :)

#43
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsubjective, on 08 noiembrie 2018 - 14:18, said:



Se pare că acel cont de FB a fost spart și altcineva postează pentru a-l discredita.

Ia uite ce zice o publicație ortodoxă verde despre Hrisostom. Cică e pro ecumenism și PRO CIP :roflmao:.

https://saccsiv.word...i-faca-datoria/


Înțeleg acum de ce zic trogloditii despre el că e grav bolnav psihic.

E lăudabil că a încercat sa schimbe ceva din interior.
Din nefericire, dinozaurii din BOR nu doresc sa intre în extincție, așa că l-au sacrificat pe el.
De luat aminte la "bunele intenții" ale BOR, care întinde mese în biserică mai marilor pesede.

#44
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Acum nu vreau sa pun raul inainte, dar s-a gandit cineva ca poate omul si-a pus capat zilelor, sau are de gand? :(

#45
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postdon_dannielo, on 08 noiembrie 2018 - 06:31, said:

Poate sa fie la oricare manastire de calugari, ca nu-ti cere nici dracu niciun fel de act de identitate. Poti sa fii si evadat din parnaie, nu sunt obligati sa te intrebe.
Ce-mi place cand fiecare isi da cu parerea despre orice, fara sa aiba habar de fapt.
Sa stii si tu, cand intri intr-o manastire, obligatoriu prezinti buletinul, si ti se face mutatie pe adresa respectivei manastiri. Asta e regula.

#46
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsubjective, on 08 noiembrie 2018 - 08:12, said:

Acuma, daca tu asculti numa' clasica nu înseamnă nici că ai vreo competenta in plus, nici ca alte muzici sunt de proasta calitate by default.
BugMafia sau Smiley nu sunt vreun Queen dar nici de proasta calitate, mai ales daca vrei sa transmiti un anumit mesaj.
Omul chiar a transmis un mesaj prin acele postari, nu s-a gandit ca il va critica maccip pentru gusturi muzicale low carb. Daca vrei sa transmiți si sa te identifici cu un mesaj underground nu pui Celibidache.
Omul e, totusi, psiholog profesionist.  
Dar linisteste-te si nu-mi mai spune tu cum sa judec eu.

Am deja niste repere, evident ca pot judeca. Si ai preluat mesajul meu gresit, l-ai luat in nume personal, dupa ton.

#47
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View PostChayah, on 08 noiembrie 2018 - 15:26, said:

E lăudabil că a încercat sa schimbe ceva din interior.
Din nefericire, dinozaurii din BOR nu doresc sa intre în extincție, așa că l-au sacrificat pe el.
De luat aminte la "bunele intenții" ale BOR, care întinde mese în biserică mai marilor pesede.

Ce-mi place mie de astia care sunt contra crestinismului dar nu au nici un cuvant de spus impotriva islamului. Oare sa fie vorba de acelasi ONG?

#48
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Acum vreo 15 ani am vorbit cu cineva, ipotetic, despre călugărie, și respectivul văzându-mă oricum nu prea hotărît, mi-a spus că Biserica are oricum nevoie de oameni pregătiți, din toate domeniile, și că trebuie să îmi termin studiile înainte de a face un pas important care cu greu poate fi făcut înapoi.

Părintele Hrisostom a fost un sprijin pentru mulți oameni, pentru cei care l-au ales duhovnic, iar părerea mea este că tocmai necazurile unor fii duhovnicești l-au făcut acum să aibă nevoie de liniște.
Este un om cultivat, și un om care a făcut pasul spre călugărie atunci când a fost suficient de copt la minte pentru a face asta, nu un țânc plecat de acasă ca să scape de muncă și care a crezut că merită să fie episcop pentru că are vechime în călugărie.

Nu știu dacă sunt reale pozițiile vehiculate mai sus însă pun și eu aici cei 2 bănuți ai mei:
Că majoritatea membrilor sfântului sinod sunt masoni știe cam toată lumea, însă înainte de a fi masoni sunt mai întâi creștini și au datoria de a-i apăra pe ceilalți membrii ai clerului și pe credincioși. Situația de astăzi nu este cu mult diferită de cea dinainte de 1989, nici acel regim și nici acesta nu este favorabil Bisericii.
Catedrala Mântuirii este un refugiu, este un loc dăruit lui Dumnezeu și tuturor credincioșilor ce vor intra într-însa. Dacă a costat mult sunt de vină și vremurile.
Iar „chip-ul lui Buhnici” este un obiect asimilat piercing-urilor, podoabelor, tatuajelor. O persoană care nu acceptă genul acesta de modificări corporale nu va accepta nici un implant de genul chipului.

Edited by Koal, 08 November 2018 - 23:11.


#49
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostChayah, on 08 noiembrie 2018 - 15:26, said:

Ia uite ce zice o publicație ortodoxă verde despre Hrisostom. Cică e pro ecumenism ...
Ecumenismul e vazut ca un pericol de catre ortodocsii extremisti.
Considera ca e o apropiere de catolici (romano + greco) si le pune in pericol existenta...
Miscarile anti-ecumenism sunt vechi in ortodoxia romaneasca.

#50
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 19:12, said:

De câteva zile, acest călugăr a dispărut și a fost dat în urmărire națională.
Nimic ieșit din comun până aici.

Dacă deschideți profilul FB al călugărului, veți vedea că pe 3 noiembrie are o postare din Berlin, unde scrie Ieșiți din casă dacă vă pasă - cu referire la împlinirea a 3 ani de la tragedia din Colectiv.

Păreri? Posted Image

pai...cred ca o sa apara intr-o puscarie si pe urma va fi canonizat, trecut pe lista de sfinti. sau era invers?...
nu mai stiu, dar sigur vom afla de pe facebook.

#51
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
https://www.hotnews....ia-tvmneamt.htm

hahaha
ce tzeapa v-a dat prea...

Edited by mihnearau1, 14 November 2018 - 21:40.


#52
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Pai nu a dat nicio țeapă, este exact ce am bănuit: a plecat din cauza presiunilor la care era supus și nu dorește să intre în contact cu rude sau cunoscuți, cler sau non-cler.

Oricum, între timp am mai citit câteva postări de pe Facebook-ul lui și am impresia că nu e ce credeam eu că este :D. Mă așteptam să fie mult mai detașat și luminos.

#53
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Mai nene, eu nu înțeleg ce atâta agitație? Trebuia ca nenea asta sa își ia permisiune scrisa ori de câte ori părăsea garnizoana cum era pe vremuri? Sa raporteze la comenduire sau la fiecare post pe unde ajungea, sa lase adresa, telefonul și cu cine era în acel moment? Sa raporteze dacă era văzut de cineva?

Am flashback-uri din RG 1 acum

#54
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Îl știu de la mama, care a citit 2 cărți minunate scrise de acest om.
Cărțile sunt despre trăire în pace, bunătate și armonie, adică despre creștinism autentic, nu cel schilodit de biserici.

Profilul de Facebook este acesta:

https://www.facebook...ostom.filipescu
Sorry, this content isn't available right now
The link you followed may have expired, or the page may only be visible to an audience you're not in.

Deci voi cei care-i vedeti profilul probabil sunteti "preteni" ... :naughty:

ps;. ce draci are pesedeaua cu acest individ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate