Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Dispariția călugărului Hrisostom Filipescu

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Îl știu de la mama, care a citit 2 cărți minunate scrise de acest om.
Cărțile sunt despre trăire în pace, bunătate și armonie, adică despre creștinism autentic, nu cel schilodit de biserici.

Profilul de Facebook este acesta:

https://www.facebook...ostom.filipescu

Hrisostom Filipescu este medic psihiatru, absolvent al UMF, Carol Davila, psiholog, absolvent al Facultății de Psihologie, desigur și teolog.
Nu s-a remarcat doar ca autor de cărți, ci și prin activitatea admirabila ca psiholog clinician la un centru de recuperare și reabilitare a persoanelor cu handicap.

De câteva zile, acest călugăr a dispărut și a fost dat în urmărire națională.
Nimic ieșit din comun până aici.

Ce mă intrigă foarte tare este un comunicat al preotului Constantin Sturzu, consilier al Sectorului comunicare și relații publice al Arhiepiscopiei Iașilor și Purtător de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, care cuvântă pe Facebook și spune că Hrisostim Filipescu "trece printr-o grea suferință de ordin psihic" și "a părăsit schitul aflându-se, cel mai probabil, undeva prin străinătate (unde, din păcate, nu acceptă să fie contactat sau ajutat)".

In conținutul comunicatului, se mai pomenește despre o alta "suferință psihică" a călugărului, de acum câțiva ani.

http://mobile.hotnew...k4FURE.facebook


Wtf????? Cum sa dai așa iute un comunicat atât de idiot, in care sa faci referire la așa zise suferințe psihice grave ale unui om plin de lumină și bunătate, care ajuta cu râvnă și mare delicatețe oamenii din jur?

Dacă deschideți profilul FB al călugărului, veți vedea că pe 3 noiembrie are o postare din Berlin, unde scrie Ieșiți din casă dacă vă pasă - cu referire la împlinirea a 3 ani de la tragedia din Colectiv.
In comunicatul de la Iași se pomenește ceva și de o spargere a contului de FB al călugărului, tz, tz :rolleyes:.


Deci dispariție a unui om de valoare al BOR, urmată imediat de un comunicat unde se face referire la suferințe psihice grave ale disparutului.

Păreri? :)

Părerea mea cred că s-a subînțeles.
Bietul om și-a luat câmpii din țară, de răul mai marilor BOR, cărora probabil le-a stat ca un ghimpe în coaste, apoi au venit mai marii și au precizat repede că e nebun, deci sa nu cumva sa se creadă ceva din ce va spune.


NB Am deschis subiectul în Poiană, pt că este deja prea bine știută cârdășia dintre BOR și pesedea.

Edited by Chayah, 07 November 2018 - 19:13.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
BOR e un fel de mafie. Orice este posibil.

#3
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Deci eu încă sunt șocată de comunicatul mizerabil pe care au putut să îl dea.
Ne pleacă specialiștii din orice domeniu - de la vlădică pân' la opincă - de răul ăstora de ne conduc, acum fug de ei și preoții care pot ajuta oamenii, dar care nu sunt pe placul lor.
Iadul e ăsta și e aici! :ermm:

#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Evident ca BOR e de vina. Stim refrenul, nu conteaza ce se intampla, dam vina pe vinovatul de servici.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu exista "oameni de valoare" in BOR. E ca si cum ai sustine ca in buda din fundul curtii, vara miroase a "Chanel", nu a canal.

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkyrre, on 07 noiembrie 2018 - 19:35, said:

Evident ca BOR e de vina. Stim refrenul, nu conteaza ce se intampla, dam vina pe vinovatul de servici.
dupa pesedeu, vine randul celei de-a doua vulnerabilitati a parteneriatului strategic care trebuie sa fie supusa character assassination-ului rezistent: boru. :D

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
S-a ridicat la cer Posted Image

Oare Danica nu dispare din peisaj ? Posted Image

#8
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postmyshyk, on 07 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Nu exista "oameni de valoare" in BOR. E ca si cum ai sustine ca in buda din fundul curtii, vara miroase a "Chanel", nu a canal.
Si tu stii asta pentru ca....?

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Wtf????? Cum sa dai așa iute un comunicat atât de idiot, in care sa faci referire la așa zise suferințe psihice grave ale unui om plin de lumină și bunătate, care ajuta cu râvnă și mare delicatețe oamenii din jur?
Deci nu cunosc povestea acestui om, vad ca si mama mea a dat like pe-acolo.... cred ca e destul de cunoscut bag seama.
Dar ce crezi ? Se ascunde ceva? Sau ce?

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Dispariția călugărului Hrisostom Filipescu
Spoiler
Te rog sa ma ierti daca te ofensez in vreun fel, dar tot ce ai povestit mai sus seamana izbitor cu un scenariu de film Thriller, ba chiar de groaza precum The Nun (2018).

#11
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postmaccip, on 07 noiembrie 2018 - 20:09, said:


Deci nu cunosc povestea acestui om, vad ca si mama mea a dat like pe-acolo.... cred ca e destul de cunoscut bag seama.
Dar ce crezi ? Se ascunde ceva? Sau ce?

Nici eu nu cunosc decât ce am scris.
Ce cred este că a avut un motiv foarte serios pt care a plecat, atât de serios încât preafericitii au intrat în panica și au ieșit cu un comunicat în care spun ca are grave probleme psihice.
Sunt aproape sigura că el nu va vorbi, știu și ei asta, dar au vrut totuși sa se asigure.

Îți dai seama, călugăr care să indemne pe FB să se iasă în stradă pt Colectiv :).
Un fel de satana pt BOR și habotnicii care se bucurau pt moartea meritată a celor din Colectiv.

View Postsuper8, on 07 noiembrie 2018 - 20:33, said:


Te rog sa ma ierti daca te ofensez in vreun fel, dar tot ce ai povestit mai sus seamana izbitor cu un scenariu de film Thriller, ba chiar de groaza precum The Nun (2018).

Nu mă ofensezi :).
România are scenarii de thriller, în orice mică secțiune ai privi.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu prea le am cu feisbucul.
Sincer nu inteleg cine posteaza un text. Dau click pe-acolo si.. nu inteleg. Sunt analfabet rau cu feisbucul asta.
Mai ales ca popa inteleg ca de-odata posteaza chestii dubioase, zice lumea ca are contul spart.


Insa am dedus eu ca mama da laikuri alora care zica ca popa a inebunit, deci e de partea lor.


Eu am vazut niste gusturi muzicale proaste. Daca or fi ale preotului si nu ale unui haker, are un mare minus la mine.
Ce cacat e ala smailey, bug mafia and shit?
Nu par a fi gusturi ale unuia fost medic, actualmente popa cu mii de folowersi, deci popa care are ceva de zis.
Si daca chiar alea sunt gusturile muzicale ale lui, e grav.

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ipoteza mea e ca aceste Hriso...la la la, sau cum il cheama, a "cazut" intr-o misiune de spionaj platit de ajenturili straine. Un fel de James Bond, "scuturat dar neamestecat"

#14
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postmaccip, on 07 noiembrie 2018 - 21:15, said:




Insa am dedus eu ca mama da laikuri alora care zica ca popa a inebunit, deci e de partea lor.


Eu am vazut niste gusturi muzicale proaste. Daca or fi ale preotului si nu ale unui haker, are un mare minus la mine.
Ce cacat e ala smailey, bug mafia and shit?
Nu par a fi gusturi ale unuia fost medic, actualmente popa cu mii de folowersi, deci popa care are ceva de zis.
Si daca chiar alea sunt gusturile muzicale ale lui, e grav.


:lol:


Mă uit și eu ca să văd despre ce e vorba și revin :D.

Am văzut.
- este împotriva construirii Catedralei Nemușorului
- cred ca piesele BUG Mafia sunt 1. Cu dedicație 2. O formă de protest. Na, poate nu a ascultat Master of Puppets, că poate le-ar fi dedicat Metallica :)
- citește postarea asta și comentariile:

https://m.facebook.c...100001128643376

Edited by Chayah, 07 November 2018 - 21:44.


#15
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Îl știu de la mama, care a citit 2 cărți minunate scrise de acest om.
Cărțile sunt despre trăire în pace, bunătate și armonie, adică despre creștinism autentic, nu cel schilodit de biserici.

Profilul de Facebook este acesta:

https://www.facebook...ostom.filipescu


Daca asa arata profilul de fb al unui calugar inseamna ca ne-am prostit cu totii,ori e fake ori e pe aratura grav

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Pai are folowersi pe-acolo.
Probabil ca scria chestii de duh insa dintr-odata s-a apucat de bug mafia si alte balarii.

Eu nu vad ce-i de discutat. A disparut si el cateva zile de pe feisbuc si i-au krakat astia contul, a luat-o razna.. dracu stie!

View PostChayah, on 07 noiembrie 2018 - 21:43, said:

Are si mama inregistrata un laik la postarea asta.
Dar nu inteleg, e postarea popii in care citeaza pe Visarion sau postarea lui Visarion?
O s-o intreb maine ce zice, dar mi-e ca ma pun iarasi sa ma cert cu ea. Nu vorbim despre religie ca suntem 100% incompatibili.
hahahahaha

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Contul ala e spart. Postarile vechi nu seamana deloc cu astea noi.

#18
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Hai sa te învăț să te uiți pe Facebook, maccip :lol:.
Avem 2 posibilități:
- îți apare username-ul și apoi o postare
- îți apare cuvântul "share" in compoziția "X shared a photo/a post", urmată de username-ul celui căruia ii aparține a photo/a post.

Du-te acum înapoi pe profilul omului ăsta și zi-mi ce e cu postarea aia, ca să văd dacă ai înțeles :D.

View Postkyrre, on 07 noiembrie 2018 - 22:21, said:

Contul ala e spart. Postarile vechi nu seamana deloc cu astea noi.

Evident ca nu seamănă, dacă bietul om a trebuit să plece din țară, de răul ăstora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate