Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Routere 3G/4G Wi-Fi !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tomavlad15

tomavlad15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.11.2018
Salut tuturor !

Este prima mea postare si cred ca am incadrat-o in topicul potrivit .

As dori ajutor din partea voastra cu privire la un router wi-fi cu sim . Parintii mei locuiesc la tara si au nevoie de internet , dar in localitatea respectiva , cei de la Telekom au scos de tot reteaua de net prin cupru , ei fiind si singurii din localitate . Acum , parintii au ramas fara internet si ma gandeam la un router wi-fi in care sa introduc un sim cu net nelimitat 4G , la care parintii mei sa se poata conecta cu laptop , pc si telefoane . Este posibil asa ceva si daca da , ce router ati  recomanda.
Va multumesc frumos !

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Salut.

Da, este posibil.
Îți recomand routerul Huawei B310, in localitatea ta exista 4G Telekom?

Edited by Nimcid25, 03 November 2018 - 16:59.


#3
Evil_Ghost

Evil_Ghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 01.11.2018
TP-Link Archer MR200 sau D-Link DWR-921/E.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un Huawei b310 sau b525 in funcție de buget si ai rezolvat problema.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Problema ai rezolvat-o cu adevarat daca ai semnal bun in zona, sa cumperi un router compatibil e simplu

#6
tomavlad15

tomavlad15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.11.2018

 Nimcid25, on 03 noiembrie 2018 - 16:56, said:

Salut.

Da, este posibil.
Îți recomand routerul Huawei B310, in localitatea ta exista 4G Telekom?
Presupun ca da . Cand ma uit pe harta acoperirii 4g de la telekom , vad ca este . pot lua o cartela de proba si vad ce si cum . Ma intereseaza daca internetul este stabil si daca este totusi o viteza rezonabila  :D

#7
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Asta depinde de Ă®ncărcarea rețelei din zona ta/banda de frecvență utilizata.

Edited by Nimcid25, 03 November 2018 - 18:28.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
eu recomand huawei b525, ar trebui sa-l gasesti relativ ieftin si e foarte ok ca specificatii si viteza.

#9
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 addelin, on 03 noiembrie 2018 - 17:22, said:

Un Huawei b310 sau b525 in funcție de buget si ai rezolvat problema.
Daca are buget ok, un b525 e cel mai bun.

 tomavlad15, on 03 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Presupun ca da . Cand ma uit pe harta acoperirii 4g de la telekom , vad ca este . pot lua o cartela de proba si vad ce si cum . Ma intereseaza daca internetul este stabil si daca este totusi o viteza rezonabila  
Hartile in general mint cu nerusinare, nefiind contractuale. Cel mai bine e sa iei o cartela de proba ca sa vezi la fata locului ce si cum. Ar fi bine sa testezi in special seara, cand e perioada de trafic maxim. Daca e semnal slab, ar trebui ca la b525 sa poti cupla o antena externa, care imbunatateste vizibil viteza. Problema e ca trebuie sa gasesti cea mai buna orientare pentru antena prin teste succesive.
Later edit: da, Huawei b525 are posibilitate de cuplare pentru o antena externa.

Edited by biogood, 03 November 2018 - 18:53.


#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Evil_Ghost, on 03 noiembrie 2018 - 17:14, said:

D-Link DWR-921/E.
gizas craist, taci, nu mai recomanda panarame. omul a cerut un router, nu o durere de cap.

@initiator: mergi pe ce zic colegii...b310, b525, etc. cauta sa mergi pe ceva de la huawei si
eventual sa aiba si posibilitatea de a-i fi atasate antena(e) externa(e).

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Eu am un ruter Asus RT-AC66U B1 Gigabit Dual-Band.
Nu are sim dar pe portul USB poți băga un stic GSM sau conecta un telefon pe care partajezi datele mobile.

Eu îl folosesc cu un stic de la Digi venit la pachet cu abonamentul de internet.

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Huawei E8372h-153
Îl montezi într-un încărcător de telefon și îi montezi antenă externă.

#13
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006
Si eu ma aflu intr-o situatie similara dar nu stiu la care router sa ma hotarasc : Huawei B525 sau ZTE MF253V ? Daca ma puteti ajuta cu ceva impresii / pareri / recomandari ar fi binevenite.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre b525 iti pot spune ca este foarte bun, atat pe 4g cat si pe WiFi. Daca ai buget, mergi pe el fara probleme.

La un buget mai mic, poți băga un ochi si la Huawei b310 (performante similare la receptie, dar fara 4g+, un singur port ethernet si fara wifi AC).

#15
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

 addelin, on 11 mai 2019 - 21:37, said:

Despre b525 iti pot spune ca este foarte bun, atat pe 4g cat si pe WiFi. Daca ai buget, mergi pe el fara probleme.

La un buget mai mic, poți băga un ochi si la Huawei b310 (performante similare la receptie, dar fara 4g+, un singur port ethernet si fara wifi AC).

Posted Image

#16
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Am un router Huawei B525s-32a de la Orange, debranduit cu firmware stock.
Am posibilitatea acum sa introduc datele de la un cont de SIP, precum sa folosesc si cartela SIM de la provider.
De primit apeluri primesc fara probleme pe numarul de SIP cat si pe Nr de pe SIM.
Problema este la Outgoing. Pot suna doar daca setez din interfata WEBIF a routerului sa sun de pe contul de SIP, SAU de pe cartela SIM, in functie de cum aleg.
Stiti cumva vreun prefix prin care sa accesez celalta varianta? Adica daca am selectat implicit VOIP, sa pot suna printrun prefix pe cartela SIM?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate