Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Top House Drumul Binelui 45-47

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mihnevicim

mihnevicim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2018
Sunt semnatara unei promisiuni bilaterale de vanzare cumparare, a unui act aditional (din P+4 a devenit in anul urmator P+5 si s-a intarziat) iar de la data cand ar fi trebuit sa intru in posesia apartamentului au trecut 5 luni. Cei de la SudRezidential ma tot plimba - nu sunt gata lucrarile la interior iar acum este blocata vanzarea (cartea funciara) pentru ca unul dintre promitenti iese din afacere. In scris nu primesc nici o informare de la vanzatori .Mai este cineva in situatia mea? Intentionez sa ma adresez instantei in civil si pentru inselaciune in penal.

#2
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Nu stiai ca ti-ai cumparat apartament de la interlopi?

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Mergi la biserica.
Trece-i la acatiste!
exemple:
  • Acatistul Sf. Ioan de la Suceava pentru indepartarea gandurilor necurate
  • Acatistul Sf.Gheorghe pentru indepartarea visurior necurate si spaimei, pentru imbarbatare si curaj
  • Acatistul Sf. Ioan Botezatorul pentru cei ce merg in instanta si se judeca, pentru impacarea cu dusmanii
  • Acatistul Sf. Muc. Fanurie pentru cei speriati groaznic
Cel mai indicat este ca acatistul să fie invocat în timpul postului și să se citească timp de 40 de zile. "În general, fiecare om poate să facă singur acatistul. Unii au această rânduială zilnică sau mai mult acatiste timp de 40 de zile
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by OPEDI, 02 November 2018 - 12:22.


#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ce scrie in promisiunea bilaterala de vanzare, care este termenul pentru vanzare? E ceva scris de despagubiri pe care ar trebui sa le plateasca?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu-mi aduc aminte ca in constructii sa se fi respectat vreodata termenul de livrare mai ales in ultimii 15 ani.
Dezvoltatorii se confrunta cu o lipsa acuta de angajati (necalificati si calificati)
La fel si producatorii + furnizorii de materiale constructii - livrarea de materiale este intarziata nu neaparat din vina lor.

De obicei, promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare contine clauze cam in favoarea dezvoltatorului.
Din pacate, putini citesc (si mai putini inteleg) ce scrie acolo.

DA - poti incepe o actiune in instanta dar banii cheltuiti + nervii acumulati + stress + etc. - ce zici ? Merita ?

#6
mihnevicim

mihnevicim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2018
Daca "interlopii" (conform celor spuse de tine Hamutovsky Posted Image ) fac afaceri legale si platesc taxe da, pot cumpara de la ei.Daca nu-si respecta contractele - asta este o alta poveste. Eu nu stiu ce sunt ei iar statul roman cred ca are suficiente parghii pentru aproape orice speta. Am asteptat pana acum, mai pot astepta daca stiu ca imi recuperez investitia. Plus cheltuielile notariale+dobanda legala+diferentele de curs valutar+cheltuielile de judecata. Exista precedent, cazul este prezentat pe acest forum. Ma intereseaza daca mai sunt persoane in situatia mea la adresa respectiva. Orice informatie imi este de folos. In penal daca merg, va trebui sa astept sa se termine ca sa ma pot adresa apoi in civil.

Naijax, stiu cu ce probleme se confrunta dezvoltatorii cand vine vorba de mana de lucru si inteleg intarzierile. Este simplu sa iti informezi clientii in mod constant cu privire la cauzele intarzierilor si sa le dai un nou termen pentru executarea obligatiilor. Eu as intelege asta. Nu inteleg insa de ce trebuie sa dau telefoane la care sa mi se raspunda ca mai sunt doar usile de montat (de 3 luni Posted Image ), de ce se schimba regimul constructiei sau de ce la final altii vor fi vanzatorii - fara sa fiu informata. O sa merg mai intai la mediere probabil si apoi in instanta daca lucrurile nu se rezolva astfel incat ambele parti sa fie multumite. Stress? Mai mult decat acum? No way ..Posted Image

#7
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Si eu am preluat cu o intarziere de 3 luni in Metalurgiei si acum la 6 luni blocul are asociatie si dam drumul si la lift.
Nu e un capat de tara, mai ales ca blocurile de la TopH (cele 8) sunt ridicate finisate si racordate la utilitati, adica greul a trecut.
Avocatii abia te asteapta iar sub 1000 Euro / caz nu mai lucreaza nimeni
Deci se ne uitam putin la detalii ca pare superficial, daca se schimba vanzatorul nu te intereseaza iar daca conditiile contractului nu se schimba de ce sa te informeze
-altfel te inteleg 5luni x 350 E = 1750 E aproximativ paguba la tine

#8
gazump

gazump

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2020
Vedeti ca au un proces pe rol cu Asociatia Salvati Bucurestiul. E o problema cu terenul, eu nu am mai putut sa semnez antecontractul cu ei din cauza asta si noul termen de finalizare este mai 2021, asta daca nu cumva pierd procesul - in orice caz santierul a fost inchis, nu se mai lucreaza. Mai mult de atat am reziliat contractul cu ei si nici acum nu mi-au transferat banii inapoi, desi a trecut termenul specificat in contract, am incercat sa ii contactez via mail si nu imi raspund. Sper sa rezolv cat mai repede problema

#9
Wxyz29

Wxyz29

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2021
Gazump, ai idee care este numărul dosarului? Eu tot încerc să-l caut, însă nu reușesc sa dau de el.

#10
TudorCatalin

TudorCatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2018

 Wxyz29, on 21 februarie 2021 - 03:02, said:

Gazump, ai idee care este numărul dosarului? Eu tot încerc să-l caut, însă nu reușesc sa dau de el.

Ai aflat numărul dosarului?

#11
Wxyz29

Wxyz29

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2021

View PostTudorCatalin, on 24 martie 2021 - 18:36, said:



Ai aflat numărul dosarului?

Da, este vorba de 43850/3/2018.il găsisem și eu inițial, dar nu reușeam să-mi dau seama cu certitudine dacă este vorba de acest ansamblu. Se pare ca asa ar fi, au câștigat procesul, însă decizia nu este definitiva. A formulat recurs Asociația Salvați Bucureștiul și au termen pe data de 15.04.2021 la Curtea de Apel.

#12
TudorCatalin

TudorCatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2018
Ms mult. Nu putem decât sa stam și sa așteptăm să vdm ce se întâmplă.

View PostWxyz29, on 30 martie 2021 - 19:59, said:



Da, este vorba de 43850/3/2018.il găsisem și eu inițial, dar nu reușeam să-mi dau seama cu certitudine dacă este vorba de acest ansamblu. Se pare ca asa ar fi, au câștigat procesul, însă decizia nu este definitiva. A formulat recurs Asociația Salvați Bucureștiul și au termen pe data de 15.04.2021 la Curtea de Apel.


#13
Babaiulian231

Babaiulian231

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2021
Hello,

Se mai știe ceva de statusul procesului?

Este sigur de cumpărat?

Multumesc!

#14
Babaiulian231

Babaiulian231

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2021

View PostTudorCatalin, on 13 aprilie 2021 - 10:25, said:

Ms mult. Nu putem decât sa stam și sa așteptăm să vdm ce se întâmplă.


Salut,

Ai reusit sa mai afli ceva despre acest proces?

Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate