Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata
 Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd
 Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 

Telefon ~1300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008
De LG nu am aceeasi parere ca si tine, G6 este peste A8 de la Samsung la cam toate capitolele si pretul este 1349 de lei deci clar daca nu vrea omul din seria Xiaomi sau Motorola este o optiune solida.. LG Phones este din ce stiu anul acesta pe +.

#74
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 28.04.2003
nu sunt fan nici de LG nici de Samsung. Lg G6 e mai ok ca a8 la procesor si placa video iar Samsung la foto si ecranul amoled, daca nu esti mare fan de wide-ul ala intunecos de la lg. Oricum, ambele tot o apa si un pamant. Nu as lua nici unul. La astea 2 am oroare de sistemele pline de bloatware de la firmele lui peste prajit. Sper sa o ia pe urmele altora si sa intre in programul android one.

#75
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008
Eu pot sa iti spun ca la camera LG G6 este mai bun ca si Samsung A8, in plus IP 68 este real la LG. Ce ma deranjeaza este ca probabil 32 GB este putin pentru viitorii 2 ani si aplicatii multe care o sa mai apara.Pentru poze exista cardul SD dar nu merg instalate pe card aplicatiile.

#76
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmarius_fenchea, on 07 noiembrie 2018 - 21:10, said:

in plus IP 68 este real la LG.

Adica la A8 e ireal sau cum?

Certificarea aia inseamna ca telefonul a trecut niste teste, nu e doar o specificatie aruncata aiurea.

Edited by Extinct, 08 November 2018 - 08:07.


#77
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 28.04.2003
dupa un ochi pe gsmarena la poze pot sa zic ca pozele la g6 sunt o idee mai bune decat la a8, dar nu cu mult, cel putin in lumina slaba, in lumina buna sunt aproape identice. Depinde si de gusturi, samsungul are culori usor mai aprinse, cu tenta mai calda si un pic mai mult control la noise, iar lg-ul are culori mai naturale, mai sharp si ceva mai multe detalii, dar e de gust ca nu te apuci sa faci pixel peeping in telefon.
Si a8-ul are ceva protective la apa, si ecranul amoled e un mare plus.
Lasandu-le pe astea 2 la o parte, la 13 bulioane, am vazut azi si mi max 3, pentru cei care nu ii deranjeaza un telefon mare, cu baterie mare, evident, si procesor ok.

#78
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008

View PostExtinct, on 08 noiembrie 2018 - 08:06, said:



Adica la A8 e ireal sau cum?

Certificarea aia inseamna ca telefonul a trecut niste teste, nu e doar o specificatie aruncata aiurea.

"The Galaxy A8 (2018) is IP68 certified, meaning that it is both dust and waterproof. Samsung details that the device is only waterproof up to 1.5 meters (~4.9 ft) for up to thirty minutes, which corresponds with IP67."
Diavolul sta in detalii sursa notebookcheck: https://www.notebook...w.287276.0.html
Testarile la IP 68 se fac diferit in functie de producator, asa ca e bine sa verifici inainte.

#79
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Credeam ca toată lumea de aici știe ca LG G6 e cel mult de nivelul lui Redmi Note 5.

#80
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTrafalgarLaw, on 08 noiembrie 2018 - 12:49, said:

Credeam ca toată lumea de aici știe ca LG G6 e cel mult de nivelul lui Redmi Note 5.

Compari branza cu vaporul.
La ce e la fel? La certificarea anti-umezeala/praf? La rezolutia display-ului? La camera cu stabilizare (plus una wide-angle). Poate la filmarea 4K? Sau poate la portul de incarcare (USB-C) si NFC?

View Postmarius_fenchea, on 08 noiembrie 2018 - 12:07, said:

"The Galaxy A8 (2018) is IP68 certified, meaning that it is both dust and waterproof. Samsung details that the device is only waterproof up to 1.5 meters (~4.9 ft) for up to thirty minutes, which corresponds with IP67."
Diavolul sta in detalii sursa notebookcheck: https://www.notebook...w.287276.0.html
Testarile la IP 68 se fac diferit in functie de producator, asa ca e bine sa verifici inainte.

Merci, am mai invatat ceva. Aveam impresia ca certificarea aia se da in functie de ceva specificatii.

Edited by Extinct, 08 November 2018 - 13:28.


#81
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Rezistenta la apa? NFC? Display-ul superior? Pentru unele persoane sa zicem ca NFC nu e util, dar faptul ca rezista la apa e un lucru foarte important. Pe mine m-a prins o ploaie torentiala si neavand unde sa ma ascund in 20 de minute mi s-a stricat ecranul la un telefon fara rezistenta la apa.

@ initiator: din lista cu 5 telefoane pusa inainte, eu as alege Pixel-ul.

Edit: a raspuns Extinct inaintea mea

Edited by R10, 08 November 2018 - 13:33.


#82
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostExtinct, on 08 noiembrie 2018 - 13:27, said:

Compari branza cu vaporul.
La ce e la fel? La certificarea anti-umezeala/praf? La rezolutia display-ului? La camera cu stabilizare (plus una wide-angle). Poate la filmarea 4K? Sau poate la portul de incarcare (USB-C) si NFC?

....................

Buna asta cu branza si vaporul (eu as fi inlocuit branza cu barca)!
Dar daca unii cred ca telefoanele mid-range sunt la fel ca cele din clasa superioara poti schimba acest lucru?

#83
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Măcar Redmi Note 5 nu face bootloop.

Rezistenta la apa e un feature foarte bun, dar vechiul meu P9 lite, care a trecut prin multiple ploi torențiale și am și vărsat un pic de apa pe el, a rezistat fără probleme fără nici un fel de IP67, 68.

NFC este ceva ce recunosc ca mi-aș fi dorit foarte mult pe Xiaomi.

Display-ul la LG mi s-a părut cam spalacit sincer. La RN5 apare o ușoară tenta de albastru, dar culorile mi se par mai bune.

La camera principala poze mai bune LG, filmare mai buna Xiaomi. La selfie Xiaomi fără discuție.

A, da, și cu Xiaomi sigur prinzi o zi de utilizare. LG s-ar putea sa nu termine ziua. Și 636 > 821, cu excepția jocurilor.

LG-urile sincer nu sunt deloc reliabile și dacă tot vrei un fost flagship poți sa te uiți la Nokia 8 sau Honor V10.

Edited by TrafalgarLaw, 08 November 2018 - 13:45.


#84
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010

View Postbreitner, on 08 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Dar daca unii cred ca telefoanele mid-range sunt la fel ca cele din clasa superioara poti schimba acest lucru?

Dar nu trebuie schimbat asta. Oamenii trebuie doar informati despre diferente. Pe urma oricum vor lua deciziile singuri, dupa ce trec variabilele prin propriile filtre.

Edit: iar mi-a luat cineva fata :D

Edited by R10, 08 November 2018 - 13:47.


#85
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pai nu asta facem aici si (de cele mai multe ori) degeaba?!

#86
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 08 noiembrie 2018 - 13:42, said:



Buna asta cu branza si vaporul (eu as fi inlocuit branza cu barca)!
Dar daca unii cred ca telefoanele mid-range sunt la fel ca cele din clasa superioara poti schimba acest lucru?

LG G6 era high mid-range parca. A venit cu 821 in loc de 835 în 2017.

#87
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@R10
vezi?

#88
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Chiar daca nu reusesti, important e sa incerci. Daca unii nu vor e problema lor. Noi ne facem partea din treaba :D

#89
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTrafalgarLaw, on 08 noiembrie 2018 - 13:52, said:

LG G6 era high mid-range parca. A venit cu 821 in loc de 835 în 2017.

Asa e cand citesti doar cifre, iar chestia aia cu bootloop, da, s-a intamplat, dar au fost cazuri izolate.

Afirmatia "e la acelasi nivel cu redmi Note 5" e un nonsens atata timp cat e evident ca Note 5 ala are o gramada de lipsuri fata de G5. Si mai e ceva: la G5, cu bootloop sau fara, garantia e asigurata de ESD. La Xiaomi, DACA e adus oficial, service-ul e asigurat de cine stie ce firma obscura. Va bucurati ca dati putin pe un telefon (bun, in felul lui) dar cand se intampla sa crape, mai bine cumperi altul.

Edited by Extinct, 08 November 2018 - 14:05.


#90
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostExtinct, on 08 noiembrie 2018 - 14:04, said:



Asa e cand citesti doar cifre, iar chestia aia cu bootloop, da, s-a intamplat, dar au fost cazuri izolate.

Afirmatia "e la acelasi nivel cu redmi Note 5" e un nonsens atata timp cat e evident ca Note 5 ala are o gramada de lipsuri fata de G5. Si mai e ceva: la G5, cu bootloop sau fara, garantia e asigurata de ESD. La Xiaomi, DACA e adus oficial, service-ul e asigurat de cine stie ce firma obscura. Va bucurati ca dati putin pe un telefon (bun, in felul lui) dar cand se intampla sa crape, mai bine cumperi altul.

Pai cifrele sunt principalul factor. Nu e singurul, dar UI-ul LG-ului, care determina experienta utilizatorului, este destul de sărăcăcios.

Zi și tu plusurile alea... vezi ca Xiaomi are IR blaster, second space (un fel de al doilea cont pe Windows), poate seta un VPN nativ, are și Bluetooth 5.0 plus dual 4G. MIUI 10 sta foarte bine și la capturi de ecran, mult peste LG G6.

Si sta mai bine la update-uri, iar procesorul e mai rapid. RN5 va primi Pie, versiune pe care LG G6 s-ar putea sa nu o pupe. Și după aia încă cel puțin 3 MIUI-uri (11, 12 și 13).

De asemenea din câte știu la LG G6 doar versiunea de 32GB se găsește la preț ok.

De acord însă cu partea de service. La pisi garaj am primit garanție de 2 ani și factura în prețul RN5 dar chiar nu știu cine îl repara.

Edited by TrafalgarLaw, 08 November 2018 - 14:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate