Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

chirie garsoniera

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Cred că inițiatorul va avea o mare-mare surpriză dacă renovează și va cere vreo 200-250 prin Craiova pe acolo când va vedea șirul de 100 chiriași la ușa lui. Eu îl sfătuiesc să o dea la licitație cu vreo 400 așa ca prin centrul Bucureștiului prin blocurile alea noi-noi.

Cred că el s-a uitat pe internet și a văzut niște garsoniere la închiriat cu vreo 250 băgate de bolnavi la cap care cer și pe măsa și pe tasu și stau cu ele goale 6 luni din an iar chiriașii (cănd îi prind) fug la mai ieftin fără măcar să-i anunțe că dispar din peisaj și iar stau cu ele goale pe internet vreo 6 luni.

Edited by goldstreing, 31 October 2018 - 22:30.


#38
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Analizeaza serios cheltuielile.
La preturi de Bucuresti, sa dai glet , zugraveala, cativa mp de faianta, in bucatarie, o usa noua = vreo 6000 lei.
O baie noua, inca vreo 5000 lei.
Mobila si electrocasnice, vreo 5...6000 lei.
Sfat: las-o asa, le cresti anual chiria cu 100 lei. Cand pleaca, renovezi si mai vezi.

#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e sa te rezumi la prima varianta DAR ai putea sa ii anunti pe chiriasi ca le vei creste chiria gradual. Adica nu le bagi 150 de euro din prima ca ii sperii.
Poti sa le spui ca le va creste chiria cu 10 euro pe luna pana la valoarea de 150 de euro si anume in 5 luni.
O alta chestie ar fi sa incepi mici renovari in garsoniera, in functie de cum iti permit chiriasii, in sensul ca sa cumperi un TV mai nou, o mobila mai noua ( poate nu cea mai de calitate ).
Astfel daca spui ca acei chiriasi sunt ok, banuiesc ca nu iti vor strica lucrurile dar pe partea cealalta, psihologic vorbind, ei vor vedea ca te implici si atunci vor accepta sa le cresti pretul la chirie mai usor.

#40
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu as ramane pe varianta nevestei. Daca iti iese banu fara sa investesti, de ce sa strici asta? Si oricum, daca te apuci de investit, mi se pare idee proasta sa mobilezi. Lumea, cel putin in Constanta, cauta nemobilata garsoniera. doar bucataria sa aibe dulapuri ca in rest sa descurca ei...

Varmiu si matusimea au cate o garsoniera inchiriata Le-au cumparat, renovat (4000 euro) si le-au inchiriat.. Nu le-au mobilat! Asta a fost acum 3 ani. Si a durat pana au gasit chiriasi buni!

Edited by Jm3k3ritza, 31 October 2018 - 23:14.


#41
Real_NEO

Real_NEO

    un sãlbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Vezi ca si chiriasii astia buni nu sunt chiar atat de usor de gasit. Degeaba iti promit 200 de euro pe luna, daca te trezesti ca-ti platesc chiria 2-3 luni si pe urma 3-4 nu. Si sa vezi atunci tam-tam, ca nu-i chiar atat de usor de evacuat un rau platnic. Plus ca exista si varianta in care s-ar putea sa nu gasesti un chirias constant, in sensul ca iti plateste 200 de euro cateva luni, iar apoi pleaca si pana iti gasesti alt chirias stai cu garsoniera neocupata luni de zile. Ori asa tragand linie la final, poate ca este mai avantajos sa ai un chirias cu o chirie mai mica dar constanta, fata de un chirias cu o chirie dubla, insa neconstanta. Chiriasul actual iti plateste 1200 de euro pe an, fiindca ai acest venit constant, in fiecare luna, ori daca te trezesti cu un chirias neconstant, poate vei castiga sa zicem 800 de euro intr-un an, fiindca a stat numai 4 luni si apoi iti trebuie nu stiu cate alte luni pentru a gasi un alt chirias, neconstant si acela. Si mai si investeti bani in renovare in goana dupa mirajul unui castig dublu pe luna.

Stii proverbul acela despre lacomie, cu gaina si ouale de aur.

Edited by Real_NEO, 31 October 2018 - 23:40.


#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu ai nici,o garantie ca acesti chiriasi vor sta mereu. Pot pleca oricand.
Si la 100 de euro, daca piata e 200, vei gasi mereu chiriasi.

Probleme poti sa ai oricand. E un risc asumat.
Sa maraesti treptat cu 10 pe luna? E un fals sentiment de intelegere sau ce vreti, plus ca e un stres pe termen lung. Iaaaaar se mareste chiriaaaa

Initiatoru sa caute sa inchirieze o garsoniera
Sa caute la modul serios, cu visionari si alte alea
Daca gaseste imediat la 100, e clar ca nu trebuie sa scada.
Dar daca nu gaseste deloc sub 150, eu zic ca poate cere atat sau o suma cat mai alropiata. Sunt buni si 130, nu tb gandit in multipli de 50.


Are si xhiriasul interesul lui sa nu experimenteze ceva nou, un alt loc, proprietar cu alte probleme. Poate ca prefera sa stea unde e.
Nu poti da asa usor cu piciorul la o potemtiala crestere de 50%, fie ai in conditiile in care "a picat din cer" garsoniera

Nu trebe aa fi avar, dar nici sa,ti bati joc de averea ta

#43
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca esti multumit de chiriasi eu zic sa stai linistit si sa zici mersi. Degeaba investesti in apartament, ceri 200 euro, obtii 150 euro si n 6 luni apartamentul arata ca o cocina din cauza chiriasilor.

#44
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Deocamdata sunt multumit de ei, dar eu i-am preluat cu casa, nu am de la ei garantie, nimic.  Daca pleaca maine si gasesc dupa ei frigiderul stricat sau masina de spalat si intretinerea pe 2 luni de platit.......

Am adus vorba de garantie , au zis ca deocamdata nu au , dar daca se poate fara.... ca ei nu lasa nimic neplatit si ma anunta din timp daca vor sa plece , cu 2 luni inante.......ca oricum nu au unde se duce, ca e scump.
Da, o garsoniera buna, ca asta, amenajata e aprox. 200 E, iar la primul chirias dupa renovare am vazut ca cer 250 E.
Sa stiti, desi nu credeti Posted Image , Craiova e oras universitar, avem oameni care vin la munca in oras, tineri care nu vor sa stea cu parintii, etc.
Asta e cazul meu, nu vor sa stea cu parintii, adica nora cu soacra.Posted Image

#45
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru intretinere vorbeste cu presedintele sau administratorul sa te informeze lunar de plati. Celelalte chestii le poti verifica online.

#46
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
der25 citește cu atenție - Întreținerea o verifici lunar la avizierul din scară să fie plătită și să nu se facă restanțe, la ENEL îți faci cont și anulezi să vină factura la garsonieră în cutia poștală și anunți chiriașii cât să plătească la emiterea facturii ori ei ori tu după care iei banii cu bonul de la ei, la RDS (cablu tv și internet fix) faci la fel ca la ENEL și ai control total-total asupra cheltuielilor lunare la garsoniera aia fără să te dai jos din pat, doar o dată pe lună să verifici întreținerea la avizier și să iei chiria de la ei. Eu așa fac la o divizie de blindate (ap. mari) de ani și ani de zile și nu am avut probleme.

Poți să treci mai multe adrese pe conturile alea, adică vezi la fiecare adresă cât vin facturile. De garanția aia lasâ-i că îi sperii și s-ar putea să zboare fără să te anunțe dacă te vede cu idei din astea. Eu nu mai iau garanții de minim 10 (zece) ani, am trecut de mulți ani peste prostia asta că fug chiriașii cu zidurile mele după ei.

Edited by goldstreing, 01 November 2018 - 11:37.


#47
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt nascut si crescut in Dolj, am rude in Craiova si mi se pare ca in ultimii 2 ani preturile au luat-o razna, sunt aceleasi preturi ca la Bucuresti si stiu f bine ca Doljul e saracut, chiar nu-mi explic preturile astea mai ales ca au crescut brusc? Sa fie doar cresterea salariilor din ultima perioada? Sora mea a vandut in Brazda o garsoniera cu aproape 40 000euro acum cateva luni in bloc veeeechi.

#48
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 atupi, on 01 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Sunt nascut si crescut in Dolj, am rude in Craiova si mi se pare ca in ultimii 2 ani preturile au luat-o razna, sunt aceleasi preturi ca la Bucuresti si stiu f bine ca Doljul e saracut, chiar nu-mi explic preturile astea mai ales ca au crescut brusc? Sa fie doar cresterea salariilor din ultima perioada? Sora mea a vandut in Brazda o garsoniera cu aproape 40 000euro acum cateva luni in bloc veeeechi.

Exact. Cred ca a vandut in turnurile alea de garsoniere, in care sunt si sobolani , de la ghene. Nu pot sa cred ca a luat 40.000 pe una din aia.
E si nedecomandata ,bloc turn din 63-64, cam asa ceva.
Preturile sunt ca in Bucuresti, dar eu cred ca motivul e ca la noi nu se construiesc blocuri noi. In 30 de ani, le numeri pe degete pe cele construite, unele in camp sau la 50 de metri de calea ferata, cred ca stii despre ce vorbesc.

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Blocuri se construiesc in schimb sunt 2 probleme:
-Calitatea este una medie iar in unele cazuri chiar jalnica
-Oamenii nu mai au bani. Sau defapt au bani dar puterea de cumparare a scazut

Un alt factor foarte interesant observat in Tulcea este ca santierul naval prefera sa angajeze vietnamezi in loc de romani. Printre altele le ofera si cazare. In sensul ca santierul plateste o cazare de 250-300 de euro pentru 4 vietnamezi (cifrele nu sunt batute in cuie, dar pe acolo ) iar apartamentul este mobilat mediocru. Din pacate acest lucru a stricat piata imobiliara din Tulcea astfel ajungandu-se ca multi sa ceara niste preturi exorbitante pentru chirii in care acum cativa ani erau la jumate de pret.

Edited by tehnics, 01 November 2018 - 16:11.


#50
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Tot in Craiova un coleg are inchiriata garsoniera cu 500 lei, mobilata recent. O igienizare tot trebuie sa faci (vopsit peretii macar) , si cumparat mobila ieftina, daca zici ca cea veche e in stare asa de rea. 200euro se pare enorm pt Craiova chiar si pt o garsoniera ok. Deci recomand igienizare, mobila noua si ridicarea pretului la aprox 150 euro.

#51
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
eu dau pe pe garsoniera de 42 mp reali, practic pe Blb Unirii in Buc(Burebista 1) 240 euro, ca fapt divers ...

#52
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
..ca fapt divers, te mananca gandacii in garsoniera aia, nu? sau e a unui prieten care iti ia 240?

#53
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
nepot - userul snach a stat și în bombele alea confort 3 din spatele rondului de la Alba Iulia,îți dai seama ce pretenții are unul ca el.

Mai cerea și bani pe aici de chirie că trecuse de la 150 la 240 și credea că mă păcălește pe mine să-i dau. Cerșea bani exact ca alt sărac care cerșete niște poze de la mine.

A mințit că a contractat ceva nou în centru la vreo 120-140.000 de euro dar de fapt el a luat în groapa aia de Grozăvești cu 60.000 ca cei mai săraci dintre săraci cumpărători.

Edited by goldstreing, 02 November 2018 - 15:31.


#54
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017

 nepot, on 02 noiembrie 2018 - 13:55, said:

..ca fapt divers, te mananca gandacii in garsoniera aia, nu? sau e a unui prieten care iti ia 240?
Nush daca tu crezi ca sunt gandaci aici si nu e cunostinta sau ceva , pretul pietii daca stii sa negociezi ask era 290 si am adus o la 240 .Si inainte dadeam 150 pe Sincai bloc din 92 langa metrou timpuri noi  

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate