Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

chirie garsoniera

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
der25 - Ai garsoniera închiriată ca stare și chirie mai mică decât se ia pe zonă exact-exact cum am eu multe apartamente mari (nu am garsoniere) în București de peste 20 de ani.

Eu în locul tău nu aș face nici o renovare dacă nu aș fi sigur că voi lua minim ăia 200 de euro de care zici că îi poți lua, studiază zona unde este garsoniera ta bine-bine de tot și vezi câte garsoniere ca a ta sunt scoase la închiriat, la ce chirii și mai ales de când sunt scoase la închiriat și stau neinchiriate.

Ai grijă ca să nu stai vreo 6 luni cu ea goală după ce o renovezi și mai bagi și o grămadă de bani aiurea cu renovarea.

Edited by goldstreing, 31 October 2018 - 20:23.


#20
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
De asta ne e si noua frica, de pauze lungi la inchiriere si chiriasi care stau putin.

O sa ma uit la ce ai zis. Sa caut cat stau la inchiriere garsoniere asemanatoare.

#21
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Las-o așa dacă nu știi cum este cu chiriașii până pleacă ăștia pe care îi ai și vezi după aia ce hotărâre iei dar numai după ce studiezi zona ta bine-bine de tot.

Renovarea dacă va trebui să o faci cândva fă-o cu cheltuieli minime-minime că pe chiriași îi doare în dos de mobila ta nouă și tu nu te vei mai muta poate niciodată în ea sau nu în următorii mulți ani și chiar dacă te vei muta în ea tot va trebui să faci măcar o igienizare și o lavabilă chiar după renovarea totală și după ce au stat ani de zile chiriași în ea.

Calculează renovarea totală și mobila să nu depășească maxim 12 chirii fiincă perioada asta tu nu vei câștiga nimic și chiriașii vor sta ca pe gratis.

Dacă te lungești cu cheltuieli de renovare pe care le scoți după aia în peste 2-3 ani din chiria de acolo îți dai seama singur dacă merită sau nu.

Eu personal nu am renovat total nici un apartament în afară de o lavabilă la 7-10 ani iar mobilă am dus numai din apartamentul în care locuiesc adică cumpăr nouă cam la 3 ani unde stau și cea pe care o scot și care este ca nouă o duc în apartamentele închiriate.

Edited by goldstreing, 31 October 2018 - 20:54.


#22
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nu am avut chiriasi in viata mea.

De asta v-am si intrebat ce sa fac.

#23
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

View Postgoldstreing, on 31 octombrie 2018 - 20:26, said:

Las-o așa dacă nu știi cum este cu chiriașii pĂąnă pleacă ăștia pe care Ăźi ai și vezi după aia ce hotărĂąre iei dar numai după ce studiezi zona ta bine-bine de tot.
Și eu am mai închiriat și iti dau dreptate. Esti Marin-ion?
Lasa-i sa stea, sa nu ramai iarna fără chiriași, o renovezi cand pleacă ăștia si ceri mai mult. Cateva luni fara chiriasi iti anulează câștigul ala de 100 de euro.

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
La garsoniere se schimba cel mai des chiriasii, as zice max 2 ani. Dupa fiecare trebuie sa faci curatenie, mici reparatii si poate si ceva renovari la intervale mai mari de timp. Fa-ti calculele si vezi cum e mai bine.
Si cand o sa renovezi alege chestii nu neaparat fancy dar rezistente ca tot timpul ceva inchiriat rezista mai putin decat daca ai sta tu acolo si nu-ti vine sa schimbi tot felul de chestii prea des.

Edited by atupi, 31 October 2018 - 20:39.


#25
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nici nu ma asteptam sa fiti asa multi in favoarea planului 1, eu , cam voiam planul 2, dar e clar ca nu m-am gandit prea bine.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da der25 , nevestele intotdeauna stiu :)

#27
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nici nu citisem asta cu nevasta, cw rost mai are discutia? Oricum sw face cum spune ea :)

#28
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Daca oamenii aceia le place sa stea asa..sanatate...
Ca ideie amenajaz-o pe minim, civilizat...pot sta chiriasii si 10 ani..
Nu te gindi ca o sa iti strice casa...pe ale mele nu le-a stricat nimeni...

#29
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
nepot - M-am reîncarnat din nou că iar am fost banat din cauza la mincinoși.

#30
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View Postnepot, on 31 octombrie 2018 - 20:39, said:

Nici nu citisem asta cu nevasta, cw rost mai are discutia? Oricum sw face cum spune ea Posted Image


Se face, dar eu nu eram convins si am zis stai sa mai intreb si eu lumea cum se face, oricum nu-i arat ce ati scris pe aici , ca unii ati scris cu cuvintele ei.Posted Image

#31
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, calculeaxza cit dai pe renovare
Apoi calculeaza in cit timp recuperezi banii cu chirie 200/250 euro si alegi varianta care-ti place.

#32
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postder25, on 31 octombrie 2018 - 20:35, said:

Nici nu ma asteptam sa fiti asa multi in favoarea planului 1, eu , cam voiam planul 2, dar e clar ca nu m-am gandit prea bine.
  
Ai  gandit-o prost .Din experienta iti spun ca am dat de o gramada de panarame sau jegosi de chiriasi
dupa care a trebuit sa bag bani in zugraveli sau alte stricaciuni produse de dansii,pana sa dau de cei cuminti
pe care ii am acum.Nu stiu in ce stare e garsoniera (nu am stat sa citesc toate postarile) dar daca chiriasu
e cuminte si curat  isi mai mai face conditii si pe cheltuiala lui.
Iar chiria o mai faci si tu in functie de cheltuieli ,daca se scumpeste gazul,apa,euro  etc.maresti si tu  chiria.
Sau daca ai bani timp si nervi baga bani ca sa isi bata p...a noii chiriasi..Cateodata e bine sa ramai cu
oamenii cu ,care te intelegi.
Aaa si control lunar la garsoniera ca sa nu produca stricaciuni.

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Si ar trebui avut in vedere foarte serios faptul ca tarifele pentru manopera in constructii/finisaje (in conditiile lipsei acute de mana de lucru) au luat-o razna.
Aproape la fel ca si preturile materialelor de constructie, la o scara mai redusa.

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cea mai buna varianta, pentru mine, ar fi cea cu 150 pe luna, deci mărire de la 100 la 150. Daca le ceri dublu, sare pragul psihologic și pleacă.
Acum renovez o garsoniera. Te iei de cap cat costa. Spunea cineva ca in 10 ani iti scoti banul. Mai este si varianta ca in 10 ani, cand iti scoti banii, ai garsoniera praf si practic, te duci pe zero, dar mai ramai si cu munca. Eu sunt mai fricos cand este vorba despre bani. Daca esti curajos, alege pentru tine. Eu ti-am zis ce as face.

#35
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai, eu nu stiu ce inclinatii aveti voi, dar daca trebe sa angajezi pt orice fleac, ajungi la sapa de lemn.
e o garsoniera, 4 pereti, vorba aia. multe chestii le mai puteti face si voi

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postder25, on 31 octombrie 2018 - 20:12, said:

Da, o garsoniera identica , aranjata , e cam 250, dar eu nu sunt lacom , 200 ar fi bine.
Nu pot sa cer mai mult, mobila aproape cade pe ei, nu sunt nesimtit, pentru ce e acolo, nu pot cere mai mult.

Cum 250e o garsoniera aranjata in Craiova ? Zici ca sunt preturi de cluj. Mai era unul care cerea in cj pe o garsoniera 180euro si nu avea nici bucatarie, masina de spalat era pe post de masa LANGA PAT !
Un 150e ar fi suficient.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate