Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ubuntu pe Acer TravelMate 5330?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Am scos de la naftalina vechiul TravelMate 5330 si pare sa functioneze ok. In afara de baterie care e moarta, totul e ok. Are Celeron 900 de 2.2 GHz, 2 GB RAM, video on board GMA 4500M si hdd 250 giga. Conform Acer se pare ca modelul suporta doar windows xp, vista si 7 (toate pe 32 sau 64) deoarece doar pentru ele exista drivere. Intrebarea este urmatoarea: Ubuntu va rula pe el?
O singura data am folosit Ubuntu pe o masina virtuala si mi s-a parut ca ma scarpinam cu mana dreapta la urechea stinga insa pentru orice chestie trebuie sa existe un inceput. Merita sa incerc?

Laptopul il voi duce la scoala pentru a fi folosit de elevi.

Astea sunt dotarile conform SNID: https://www.acer.com....TRT0C.042.html cu specificatia ca laptopul nu are (din fabrica) HDMI  si nici eSATA (carcasa are in acele locuri capace de plastic). Laptopul a fost cumparat de mine, de nou, de la MediaMarkt Salzburg in 2011 si a venit cu freedos.

Edited by mihalexmihalex, 31 October 2018 - 18:11.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ubuntu are nevoie de resurse mai "puternice" decat are laptopul tau.
Eu as recomanda Xubuntu sau chiar Lubuntu !

Totusi vezi ca Linux Mint Xfce (32-bit) e mai bine finisat fata de cele doua mentionate.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La fel ca si aproape orice Windows, cam orice Linux ruleaza cam pe orice calculator.
Chiar daca ai sau nu ai drivere oficiale.
De exemplu, asta e pentru video: i965-va-driver
Mai ai nevoie doar de unul de net (cablu sau wireless) si aia e tot.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postsuper8, on 31 octombrie 2018 - 18:15, said:

Ubuntu are nevoie de resurse mai "puternice" decat are laptopul tau.
Eu as recomanda Xubuntu sau chiar Lubuntu !

Totusi vezi ca Linux Mint Xfce (32-bit) e mai bine finisat fata de cele doua mentionate.
Ok, multumesc de info, n-am vazut niciodata ce zici tu, insa daca voi instala acel Mint, de unde voi lua driverele?

View Posttrollerul_de_serviciu, on 31 octombrie 2018 - 18:17, said:

La fel ca si aproape orice Windows, cam orice Linux ruleaza cam pe orice calculator.
Chiar daca ai sau nu ai drivere oficiale.
De exemplu, asta e pentru video: i965-va-driver
Mai ai nevoie doar de unul de net (cablu sau wireless) si aia e tot.
Pai si pe alea de unde le iau?

Edited by mihalexmihalex, 31 October 2018 - 18:19.


#5
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Uite aici ceva de citit:
https://linuxmint-in...est/choose.html

Poti incerca Linux Mint xfce18 dar nu mai stiu cat mai are suport ca se laudau ca varianta 18 merge si pe minim 512mb de ram. Sau daca nu 19 ca spun ca merge de la 1gb de ram.

#6
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Eu am Linux Mint Mate. Driverele le instalezi din Menu > Centrul de control > Administrator de drivere

Attached Files


Edited by n0n1, 31 October 2018 - 18:31.


#7
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postn0n1, on 31 octombrie 2018 - 18:31, said:

Eu am Linux Mint Mate. Driverele le instalezi din Menu > Centrul de control > Administrator de drivere

Ok, deci descarc imaginea, o scriu pe stick si instalez programul. Dupa finalizarea instalarii, laptopul are macar driverul instalat pentru retea ca sa pot ajunge la Menu > Centrul de control > Administrator de drivere?
O alta intrebare: laptopul are hardul impartit in 2 partitii. Linuxul asta va recunoaste a doua partitieunde am datele salvate?

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmihalexmihalex, on 31 octombrie 2018 - 18:20, said:

Ok, multumesc de info, n-am vazut niciodata ce zici tu, insa daca voi instala acel Mint, de unde voi lua driverele?
In Linux Mint Xfce cauti Driver Manager
Attached File  3.jpg   134.87K   14 downloads
si vezi ce "gaseste" sistemul de operare
Attached File  2.jpg   55.98K   13 downloads
Attached File  4.png   67.28K   11 downloads
Attached File  6.png   88.74K   8 downloads
Tu dai install, scri parola, astepti sa se instaleze si eventual dai restart.

Nu te mai chinui sa cauti driverele exacte, sa alegi sistemul de operare, arhitectura sistemului de operare, sa le downloadezi si apoi sa rulezi wizard-ul de instalare   Posted Image

#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Unul din voi zice Mint, altul Mate. Care e mai potrivit pentru laptopul ala?
Revin cu intrebarea: laptopul are hardul impartit in 2 partitii. Linuxul asta va recunoaste a doua partitie unde am datele salvate?

#10
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008

View Postmihalexmihalex, on 31 octombrie 2018 - 18:36, said:


Ok, deci descarc imaginea, o scriu pe stick si instalez programul. Dupa finalizarea instalarii, laptopul are macar driverul instalat pentru retea ca sa pot ajunge la Menu > Centrul de control > Administrator de drivere?
O alta intrebare: laptopul are hardul impartit in 2 partitii. Linuxul asta va recunoaste a doua partitieunde am datele salvate?
1. În 99% din cazuri va recunoaște placa de rețea. Acum 6 ani aveam probleme cu unele plăci Broadcom și trebuia să conectez cablul UTP în laptop, să își ia singur driverele, dar în ultimul timp nu am mai întâlnit această situație.
2. DA

Linuxul are mai multe DE (Desktop Environement), Xfce, Mate, Cinnamon, Lxde, etc. Tu îl alegi pe care îți place!

#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Laptopul e depășit, mergi pe o interfață cât mai economică cu resursele (vor cere oricum și aplicațiile), Lxde, deci Lubuntu sau altă distribuție cu Lxde.

#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postn0n1, on 31 octombrie 2018 - 18:31, said:

Eu am Linux Mint Mate. Driverele le instalezi din Menu > Centrul de control > Administrator de drivere
Tu ce laptop ai? Ma intereseaza procesor, grafica, ram. SO-ul il ai pe 32 sau 64?

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmihalexmihalex, on 31 octombrie 2018 - 18:43, said:

Unul din voi zice Mint, altul Mate. Care e mai potrivit pentru laptopul ala?
Revin cu intrebarea: laptopul are hardul impartit in 2 partitii. Linuxul asta va recunoaste a doua partitie unde am datele salvate?
Linux Mint versiunea Xfce consuma mai putine resurse decat Linux Mint Mate, Cinammon, KDE, Ubuntu, poate si Xubuntu.
Dar daca laptopul nu se misca bine cu Xfce cauta alta versiune mai light de Linux !
Cum ar fi:
Linux Lxde,
LXLE,
Linux Lite,
MX Linux etc.

Vizavi de "Hdd-ul laptopului impartit in 2 partitii", trebuie sa te documentezi cum se partitioneaza ca altfel risti sa pierzi toate datele din Hdd.
Daca nu vrei sa le pierzi, solutia cea mai simpla e sa le salvezi prima data si apoi sa instalezi Linux pe curat.
Altrenativa e sa formatezi partitia libera in ext4 si sa instalezi in ea sistemul de operare, acesta recunoscand cealalta partitie cu datele tale.

Dar eu presupun ca tu nu ai habar sa instalezi Linux, asadar te sfatuiesc cu tarie sa salvezi datele, sa instalezi pe curat si apoi sa pui datele inapoi in laptop.
Cauta pe youtube "How to install Linux....." versiunea dorita de tine  Posted Image

Edited by super8, 31 October 2018 - 19:10.


#14
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Vrei să mă faci de râs?
AMD E1-1200 4Gb Ram DDR3 500 Gb HDD 5400 RPM

Edited by n0n1, 31 October 2018 - 19:12.


#15
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postn0n1, on 31 octombrie 2018 - 19:11, said:

Vrei să mă faci de râs?
AMD E1-1200 4Gb Ram DDR3 500 Gb HDD 5400 RPM
Deloc. Eram curios daca merge bine si esti multumit. Intre timp, am instalat pe laptop win10x86 si merge binisor. Ma bate gandul sa ii plantez un SSD si inca o placuta de 2GB RAM si sa trec la X64...
Multumesc tuturor pentru suport!

#16
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
eu am acest model si acum citeva zile am probat Lubuntu 18.10 live si merge brici. insa eu am inlocuit celeronul cu un t7250 si am mai pus 2 gb de ram si ssd. merge si dual screen, wifi, tot, si boot-eaza foarte repede. in mod curent folosesc pe el win 8.1, am folosit si win 10 vreun an dar se umflase asta pe la aproape 30 de gb si mergea greu dupa zeci si sute de update-uri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate