Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

seminte pentru germinat - de unde?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
daca stiti surse (magazine fizice/online) pentru seminte proaspete si de calitate va rog postati.

multumesc.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
La Mega Image la secțiunea cu produse naturiste.

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 PopaXXX, on 29 octombrie 2018 - 01:49, said:

La Mega Image la secțiunea cu produse naturiste.

alea sunt seminte eco. pentru germinat se folosesc alte seminte. am incercat si cu asa ceva dar rata de germinare e sensibil mai mica...

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
pai este dovada ca nu sunt tratate cu agenti de crestere/germinare/inradacinare, cum sunt semintele de la magazinele de profil.

seminte pentru germinare, cam generalista tema, ai putea fi mai concret, pentru ca raspunsurile pot varia extrem de mult. seminte - de care plznta, pentru germinare - pentru consum de germeni, pentru productie de matrial saditor? .... detaliile conteaza!

#5
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 belogerer, on 28 octombrie 2018 - 22:54, said:

daca stiti surse (magazine fizice/online) pentru seminte proaspete si de calitate va rog postati.
...
Vezi ca e o sectiune speciala Gradina mea.. de apartament, poate acolo gasesti ajutor mai repede.
Exemple:
Magazine de seminte online?
Achizitie seminte - Adunare la cumparaturi

#6
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
scuze. avand in vedere aria am crezut ca se intelege ca e vb de seminte pt germeni destinati consumului uman. mai exact salata de germeni.

Edited by belogerer, 29 October 2018 - 16:51.


#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 belogerer, on 29 octombrie 2018 - 06:47, said:



alea sunt seminte eco. pentru germinat se folosesc alte seminte. am incercat si cu asa ceva dar rata de germinare e sensibil mai mica...
Nu, e un raft cu semințe ptr. germinat, chiar așa scrie pe ele.

#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 PopaXXX, on 31 octombrie 2018 - 01:30, said:

Nu, e un raft cu semințe ptr. germinat, chiar așa scrie pe ele.

sincer am 3 mega image in zona (berceni) la indemana si nu am vazut raftul respectiv. la care mega image ar tb sa ma duc?

#9
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu aș lua din orice magazin care are produse BIO. E și mai puțin probabil ca acestea să aibă urme de substanțe care te-ar putea afecta dacă le consumi crude.
De germinat, germinează oricare. Eu pun la înmuiat năut, linte, fasole înainte să le firerb și am observat că încep să încolțească destul de repede.
Uite, de exemplu, Cora are năut bio la Sun Plaza, linte, Tot la Sun Plaza este magazinul Bebe Tei care are și produse de la Solaris despre care cred că sunt potrivite pentru ce ai tu nevoie. Sunt români și poți să-i contactezi pentru lămuriri.
Dar vezi că consumul de semințe germinate e riscant. Posted Image
Eu cumpăr uneori semințe de broccoli germinate de la Carrefour (au și alte semințe germinate în cutii de plastic) dar le consum cu frică. Posted Image

Edited by EXIT, 31 October 2018 - 08:33.


#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 belogerer, on 31 octombrie 2018 - 02:16, said:

sincer am 3 mega image in zona (berceni) la indemana si nu am vazut raftul respectiv. la care mega image ar tb sa ma duc?
In Constanta are la Mega Image-ul cel mai mare din Tomis 3, e o intreaga sectiune cu ceaiuri, suplimente, uleiuri esentiale, produse bio-eco si altele asemanatoare. La Mega Image-urile astea mai mici de cartier numite Shop&Go, nu se gasesc semintele de germinat si multe alte produse, trebuie sa gasesti un Mega Image mare cu sectiune bio-eco( numita si Equilibrium).

[ https://media.rtv.net/image/201501/full/equilibrium_mega_image_79974300.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/dUhh8xe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PopaXXX, 31 October 2018 - 19:11.


#11
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 PopaXXX, on 31 octombrie 2018 - 19:05, said:

In Constanta are la Mega Image-ul cel mai mare din Tomis 3, e o intreaga sectiune cu ceaiuri, suplimente, uleiuri esentiale, produse bio-eco si altele asemanatoare. La Mega Image-urile astea mai mici de cartier numite Shop&Go, nu se gasesc semintele de germinat si multe alte produse, trebuie sa gasesti un Mega Image mare cu sectiune bio-eco( numita si Equilibrium).

[ https://media.rtv.net/image/201501/full/equilibrium_mega_image_79974300.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/dUhh8xe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


in stilul propriu sectiunea respectiva e un bullshit. my 2 cents. de ce si cum e prea complicat de explicat sau demonstrat dar e scump si prost. si numai bio/eco nu e.

pe parte de seminte germinabile avem cel putin in bucuresti la concept store big berceni numai sau doar 3 cutii cu mixuri de seminte de la geo care atentie expira in 03.2019.

recunosc am riscat cu una. vedem rezultatele....

Edited by belogerer, 31 October 2018 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate