Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Care electronice consuma mai mult?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 23:05, said:

asa, ca tot am adus in discutie electricienii, am avut nevoie de o verificare la o lustra si am chemat unul de pe net cu multe stelute , cind a venit a spus ca el nu se baga la lustrele alea


Pai sigur, ca e de munca multa si bani putin, normal ca "nu se baga", toti vor sa-ti faca toata instalatia, acolo iese banul gros

#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpufonel, on 28 octombrie 2018 - 21:57, said:

Daca vrei consum mic, ia-ti televoizor LCD si laptop. Dai un ban dar daca le folosesti intensiv, in cativa ani te scoti din consumul de curent.

Niciodata nu m-am gandit la asta. Inseamna ca am ales bine laptop cu, consum redus (procesor ULV) Posted Image

#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 23:12, said:

sigur ca ma refer la Wh, ce se consuma in W (tv lasat in priza) nu cred ca are un pret mare
Pai si marimea relevanta e puterea, nu energia.
De aia pe electrocasnice o sa vezi puterea consumata in W. Pe care o inmultesti tu cu ce interval de timp doresti.
Pe electrocasnicele care stau in priza nonstop(gen frigider), vei gasi energia anuala consumata in kWh, dar la un televizor, puterea e marimea relevanta.
Băbăeț bă, ce dracu?

#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 22:44, said:

asta am inteles, ca ar trebui sa am niste prize speciale, dar nu am inteles daca masurarea trebuie facuta in acelasi timp de consum, ceea ce presupune 2 prize

iar pentru a masura consumul, tot am nevoie de un electrician

Hmm, ai nevoie de electrician ca sa bage niste stechere in prize?

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 23:05, said:

asa, ca tot am adus in discutie electricienii, am avut nevoie de o verificare la o lustra si am chemat unul de pe net cu multe stelute , cind a venit a spus ca el nu se baga la lustrele alea

Poate nu era electrician de lustre, mai stii?

Edited by FreeThinker, 28 October 2018 - 23:23.


#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
Energia consumata e egala cu numarul de W pe care il consuma un aparat inmultita cu numarul de ore in care sta in priza si consuma.
Mai precis, un bec de 100W, va consuma in 10 ore 1000Wh=1kWh. Energia pe care o platesti tu e data in kWh si costa in jur de 50 bani per kWh.
Dar consumul unui aparat e dat in W sau kW.
Numarul de kWh depinde de cat timp il lasi sa stea in priza.

Nu-i vorba de studii in domeniu, e vorba despre niste chestii care (in opinia mea) trebuie sa se afle in cultura generala tehnica a oricarui om.
Stiu ca multi fac confuzie intre Amperi si Volti sau nu inteleg cum anume vine.. o priza de 16A. Se mai fac confuzii cu privire la puterea activa vs totala vs reactiva la consumatorii in curent alternativ.
Dar totusi putini oameni fac confuzie intre energia consumata si puterea consumata.(cred).
La capacitatea unui acumulator se mai face confuzie intre mAh, mWh. Dar intre W si Wh, ar trebui sa fie o delimitare clara. Una e cu ora (adica depinde de timpul in care sta in priza), cealalta e fara ora(adica depinde strict de caracteristicile aparatului).

#42
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 23:30, said:

domnule, eu am inteles de la altul de mai sus, ca-mi trebuie niste prize speciale
tu ai inteles asta!?

Da, sunt niste prize care masoara energia consumata (si o afiseaza in clar) de aparatul pe care il bagi in respectiva priza. Deci, la ce e nevoie de electrician?

Edited by FreeThinker, 28 October 2018 - 23:39.


#43
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
Exista niste prize care-ti pot masura cat anume consuma un anume consumator.
Iti arata numarul de W (puterea activa), dar si numarul de kWh( contor de energie)
Costa sub 100 lei, daca te intereseaza sa cumperi una, cere sfaturi, unele sunt foarte proaste au acumulatori NiMh care nu tin decat 1-2 luni dupa care priza respectiva devine cvazi-inutilizabila.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Aici ai un exemplu, insa ar trebui studiat inainte de a cumpara daca-i cu acumulator Li-Ion inauntru, altfel nu merita in opinia mea. Gasesti si pe aliexpress.

Exista si contoare monofazate ieftine pe care le poti pune la tablou, au forma unei sigurante din aia automata. Iti arata si alea consumul general pe circuitul pe care-l mpontezi, sau la nivel de toata casa, depinde cum il montezi.

Poti face analogia cu vitezometrul de la masina care-ti arata numarul de km/h. Versus contorul de kilometri, care-ti masoara viteza inmultita cu timpul si rezultatul se "cumuleaza" undeva intr-un contor care poate fi resetat inainte de o anumita calatorie.
Cam asa-i si cu contoarele astea. Ele pot fi resetate si .. poti vedea cat ti-a consumat (sa zicem) frigiderul pe o zi intreaga. Functia e buna la tipul asta de aparate deoarece nu consuma la fel in orice moment de timp, depinde daca merge sau nu compresorul. La frigider este mai relevant consumul pe o zi intreaga sau pe un an intreg decat puterea.

Un asemenea contor are puterea(activa, reactiva, totala), energia electrica (inclusiv in termeni de bani daca-i zici cat costa kWh) plus alte marimi care pot fi de interes (Amperajul, Voltajul, unghiul de defazaj, frecventa retelei)

Edited by maccip, 29 October 2018 - 00:05.


#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
OKOK.
Numai un aparat de masura iti va spune daca aparatul X consuma mai mult decat Y.
Aici noi putem specula. Poa sa fie electricianul lui peste, n-o sa-ti zica nimeni in mod precis care si cat consuma. Depinde de multe detalii, mai ales la un calculator. Uite, leptopul meu consuma incepand de pe la 9W pana pe la 35W, depinde de ce fac pe el. E adevarat ca un teveu are un consum mai fix, dar depinde si ala de modul in care e construit sau e reglat.

Ia-ti o priza din aia si ai scapat de stresSs.

#45
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
Atunci asteapta pe cineva care sa-ti zica care si cat consuma.
In prima mea interventie pe topic am spus ca consuma la fel.
Si cred ca pentru scopul tau, afirmatia e corecta.
Daca vrei sa inlocuiesti teveul cu un PC care sa stea pe teveu, nu faci mare branza, consumul e acelasi, vei plati la fel, nu vei simti la factura, nu stiu cum sa-ti spun mai precis.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,857
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 21:40, said:

un televizor clasic cu tub pe transmisie analogica (cablu RDS), sau un PC , in conditiiile de folosire in timp egal alocat separat, fiecaruia?
Un PC modern e mai economic in sarcina redusa (functie de tv de ex). Dar sutn si tv-uri analog care consuma putin, alea mici de abia le vezi, consuma 20w sau la genul...

Edited by andreic, 29 October 2018 - 00:47.


#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbebiron, on 28 octombrie 2018 - 21:40, said:

un televizor clasic cu tub pe transmisie analogica (cablu RDS), sau un PC , in conditiiile de folosire in timp egal alocat separat, fiecaruia?
cat de noul este PC-ul ?

#48
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Diferența, in mare, va fi insesizabilă, ți s a mai spus, dar insiști.
Pt chestii de amănunt trebuie să masori, n ai cu ce, n ai cunoștințe și nu vrei să înveți.
Te a intrebat @pasilla, dacă pui o sursă de 650w la PC, ce crezi, va crește consumul ?
Ai PC din 2008. Așa,și ? Ce are in el, că erau procesoare cu TDP uri diferite în 2008.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate