Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Intrebare accident auto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016
Buna ziua! Am si eu o intrebare in legatura cu un accident auto. In timpul drumului la un moment dat prima banda era ocupata de catre un vehicul care stationa, astfel ca soferul din fata mea si eu am fost nevoiti sa il depasim. Accidentul s-a intamplat pentru ca soferul din fata mea a incetinit, am incetinit si eu doar ca deodata domnul pune frana brusc si eu nu am mai avut timp sa opresc masina si l am avariat usor. Este legal ce a facut domnul din fata mea? Tineti cont ca noi eram in manevra de depasire si el pune frana brusca ,,Ca sa il salute pe acel sofer". Se pare ca dansul si cu cel care ocupa prima banda se stiau si acesta a fost motivul franei bruste, sa stea la o taina.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Tu trebuie sa respecti distanta legala dintre vehicule si sa adaptezi viteza la conditiile de drum.
Nu exista cale de iesire din aceasta situatie, favorabila tie.

#3
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016
Nu se introdusese un art care interzicea franele bruste nejustificate?

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Și cine stabilește ca o frana e justificata sau nu? Evident ca nu exista și nici nu va fi asa ceva.

#5
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Nu ai vazut tu bine. Soferul masinii stationate devenise pieton sia a incercat sa traverseze prin loc nepermis. Cetateanul sofer din fata ta a franat si a deschis geamul sa-l apostrofeze si tie ti s-a parut ca l-a salutat. Acum intelegi cine-i vinovatul?

#6
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016
Nu este deloc asa! ,,pietonul " era pe trotuar si nu avea nicio tentativa sa treaca strada. Insusi soferul a zis ca voia sa il salute. Domnii se ducea catre nu stiu ce meci si se pierdusera pe drum asa mi au spus. Cat despre dovedirea franei nejustificate am 3 martori in masina care pot sa imi sustina afirmatia in caz de ceva + un martor care nu era in masina era un simplu trecator Eu nu doresc sa primesc asigurarea dansului ,dar as vrea sa se faca ceva sa se dea culpa comuna.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
ce mult imi place la barbatii din ziua de azi
sunt multi cu barba,dar sunt epilati toti la oo si restul
fii barbat si asuma-ti greseala de cascat,esti de vina din descriere fara drept de apel
cum naiba  cauti scuze si altele cand greseala este doar a ta

#8
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Daca pe vreunul din cei 3 martori ai tai il doare spatele spunei sa ne scrie pe aici sa-l invatam cum sa scoata un ban cinstit pe trauma subita.

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
dar de mingea care a aparut in strada si ca urmeaza sa vina copilul dupa ea, ai auzit? de aia a franat ala....daca nici acum n-ai inteles da foc la permisul ala si ia-ti role

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
E complicat cu nepastrarea distantei, indiferent de motivul frânei din fata, tu aveai datoria sa te asiguri ca poti opri in siguranta.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View PostSilviu8888, on 27 octombrie 2018 - 09:39, said:

Nu se introdusese un art care interzicea franele bruste nejustificate?

De fapt, a fost o propunere sa se desfiinteze pedala de frana cu totul (pentru fluidizarea traficului), dar nu stiu de ce, nu s-a aprobat.

on: Tu esti vinovat.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostSilviu8888, on 27 octombrie 2018 - 09:33, said:

Buna ziua! Am si eu o intrebare in legatura cu un accident auto. In timpul drumului la un moment dat prima banda era ocupata de catre un vehicul care stationa, astfel ca soferul din fata mea si eu am fost nevoiti sa il depasim. Accidentul s-a intamplat pentru ca soferul din fata mea a incetinit, am incetinit si eu doar ca deodata domnul pune frana brusc si eu nu am mai avut timp sa opresc masina si l am avariat usor. Este legal ce a facut domnul din fata mea? Tineti cont ca noi eram in manevra de depasire si el pune frana brusca ,,Ca sa il salute pe acel sofer". Se pare ca dansul si cu cel care ocupa prima banda se stiau si acesta a fost motivul franei bruste, sa stea la o taina.

Deci ai incetinit si tu pana ... l-ai lovit
Esti de vina 100%

Iti dau eu alt exemplu
Autobuz oprit in statie. Eu ma apropii "tiptil" si - un copil coboara din autobuz si sare in fata masinii.
Franez brusc dar imbecilul soferul din spatele meu care a fost suficent de bou neatent incat nu sa pastreze distanta , ma izbeste in spate.
Vinovat 100% el
Si cata gargara facea
Posibil sa fi deschis si topic pe softpedia

Mare ti-e gradina Doamne !

Edited by Naijax, 27 October 2018 - 10:26.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postaaddyy2005, on 27 octombrie 2018 - 10:08, said:

Daca pe vreunul din cei 3 martori ai tai il doare spatele spunei sa ne scrie pe aici sa-l invatam cum sa scoata un ban cinstit pe trauma subita.

N-o sa-ti iasa niciodata.
"De nicaieri, a aparut un copil in fata masinii. Am luat toate masurile pentru a evita accidentul. Copilul s-a speriat si a fugit. Daca vehiculul din spate, pastra distanta, ocupantii masinii nu ar mai afi avut de suferit".
Asta ca sa se inteleaga ca daca racai jaratecul, poti face foc.

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 27 octombrie 2018 - 10:30, said:

N-o sa-ti iasa niciodata.
"De nicaieri, a aparut un copil in fata masinii. Am luat toate masurile pentru a evita accidentul. Copilul s-a speriat si a fugit. Daca vehiculul din spate, pastra distanta, ocupantii masinii nu ar mai afi avut de suferit".
Asta ca sa se inteleaga ca daca racai jaratecul, poti face foc.
pai n-ai inteles....pe carca lui adica, ca el e de vina :))))

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A...lol! Acum am inteles. Mi-ar placea asta. Ar fi funny.

Edited by YOUR_GOD, 27 October 2018 - 10:36.


#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Din punct de vedere al bunului simt, tre sa fii neam prost ca sa pui o frana brusca si neintemeiata. Dar legal esti perfect curat. Nu e corect cand ala din fata franeaza ca un bou si fara motiv, dar legea spune ca esti vinovat daca il pupi. Asta e. Nu ai ce face. Dai asigurarea si mergi mai departe.

Edited by Serafim606, 27 October 2018 - 10:43.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
"Distanţa între vehicule:
Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia este obligat să păstreze o distanţă suficientă faţă de
acesta, pentru evitarea coliziunii, în situaţia când cel din faţă reduce viteza sau frânează brusc. Prin spaţiu
de oprire se înţelege distanţa parcursă din momentul sesizării obstacolului până la oprirea vehiculului.
Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără
motiv întemeiat."
Acum, ce e aia motiv intemeiat, cum dovedesti, cam greu. Poate din sens opus venea o masina, poate depasea, poate i s-o fi parut ca ala a trecut de axul drumului si se indrepta spre el, a fanat sa evite o tamponare frontala.

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Stim cu totii legea, dar hai sa nu ne cacam pe noi. Neintemeiat e cand un bou franeaza brusc sa stea la gargara in mijlocul drumului sau sa admire o pereche de craci de la vreo pietoanca.

Legal esti vinovat in orice situatie cand il pupi din spate. Ca uneori nu e chiar corect, trecem peste si dam asigurarea.

Edited by Serafim606, 27 October 2018 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate