Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Intrebare accident auto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
exista 2 reguli universal valabile pe pamant. prioritatea de dreapta si pastrarea distantei. nu ai cum sa o dai, te-ai suit pe el esti bun de plata

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
este de neam bun,sa stai in curu celui din fata
si sa o arzi pe telefon
inainte doar se vb pe telefon,acum e mai grav cu smarturile,vede masina cand a intrat in ea deja si cum banuim toti,NU ARE NICIOVINA

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Fa amiabila si zici ca esti vinovat. Macar ramai cu permisul si fara amenda. Iti creste clasa malus pt anul viitor.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
permisul! de ce,de cand e cu suspendare asta

#23
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Dupa mine nu esti vinovat, chiar daca colegii de pe forum pretind asta. Dupa spusele celor de mai sus, este legal sa provoci un accident? Este legal sa circul cu masina cu o viteza constanta (destula cat sa cauzez un accident) si sa franez brusc ca "asa mi se scoala mie" si sa se loveasca vreo 3 masini din spate de mine? Adica ma opresc in mijlocul drumului, provoc un accident si tot ala din spate e de vina? :)) Chestia asta imi da niste idei cum sa-mi fac bani de o bere.. pacat ca n-am permis si circul doar cu taxi, autobuz, tren, etc.

#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
Bine, n-ai permis, aia e.
Dar stii ca masinile au niste lampi rosii in spate care se aprind cand calci pedala de frana?

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
LOL
Si daca becurile sunt arse ?
Am intalnit si cazuri d'astea

E mult mai sanatos sa pastrezi distanta - conform legii

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
doar cineva fara permis putea oferi o astfel de explicatie
daca initiatorul nu e pus pe stoveala,e belea mare cu acest sofer
ne spune ca era pe banda 1,de aici ,deducere logica,drumu avea cel putin 2 benzi de mers
el interpreteaza ca si depasire scgimbarea benzii sensului de mers,nu tot este depasire daca dam drumu la semnalizare
asta daca a semnalizat schimbarea benzii de mers

#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
Daca sunt arse, e bine sa le schimbi inainte sa iei amenda sau inainte sa te loveasca ala din spate.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslai, on 27 octombrie 2018 - 09:41, said:

Și cine stabilește ca o frana e justificata sau nu? Evident ca nu exista și nici nu va fi asa ceva.
Politia stabileste in urma declaratiilor, urmelor, martorilor etc...

View PostSilviu8888, on 27 octombrie 2018 - 09:39, said:

Nu se introdusese un art care interzicea franele bruste nejustificate?
Bineinteles ca exista.
hgr 1391/2006
ART. 122
    Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat.

Insa nu se aplica in cazul tau, esti vinovat de nepastrarea distantei, daca ala avea pieton in fata...

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pe naiba
Daca sunt arse si ma pleznesti in spate cum dovedesti ca luminile nu functionau ?
Bonus - amenda nu prea iei
Cu o privire pioasa explici ca ACUM s-au ars si ma indrept spre magazinul de becuri
Scapi cu avertisment - am testat Posted Image

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNaijax, on 27 octombrie 2018 - 11:45, said:

Pe naiba
Daca sunt arse si ma pleznesti in spate cum dovedesti ca luminile nu functionau ?
Cu proba video, daca avea... altfel nu are cum decat la expertiza tehnica. Iar daca se ajunge acolo, despagubirile vor fi mari ca alea costa.

Edited by andreic, 27 October 2018 - 11:47.


#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View PostNaijax, on 27 octombrie 2018 - 11:40, said:

LOL
Si daca becurile sunt arse ?
Am intalnit si cazuri d'astea

E mult mai sanatos sa pastrezi distanta - conform legii
legat de asta,m-am trezit fara nici o lampa functionala pe spate la frana,am inlemnit,m-a atentionat cineva cunoscut ca nu am lumina pe frana(defectat acel contact la pedala)
cu cateva zile nainte auzisem frana buna in spatele meu,scapat fara incident

#32
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 22.10.2007
Si eu am patit sa moara contactul de la pedala de frana, ma tot miram de ce nu ma lasa cutia sa o scot din P pana nu dau cateva pedale de frana, dupa cateva minute m-am prins ca nu merge cand stateam la semafor cu un autobuz in spate si nu se reflecta stopul de sus.
Cu mare morcov am ajuns la service, imi era sa nu se urce vreunu pe mine.
Cat despre OP: nu ai respectat distanta necesara fata de masina din fata, nu conteaza ce face celalalt sofer, tu trebuie sa poti opri in siguranta.

#33
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016
Vad ca am incins mult apele pe aici
-Am gresit exprimaria cu banda 1. Drumul avea doar o singura banda de mers, tamponarea producandu-se pe sensul opus de mers.

-Toti imi dati exemple cu frane bruste in cazuri din oras, dar niciunul dintre voi nu s-a gandit ca poate ce mi s-a intamplat a fost pe o centura ocolitoare unde nu sunt locuri de joaca pentru copii sau statii de autobuz(cel putin in orasul meu poate in alte zone mai dezvoltate or fi si pe centura) si de asemenea si vitezele legale sunt mai mari si trebuie sa semnalizezi cu 100m intentia de a schimba banda sau in cazul lui sa stea la taina cu prietenul lui?

-Totul s-a intamplat pe timpul zilei, pe drum drept, fara ploaie/ceata si fara vegetatie pe langa drum, astfel ca vedeai din timp orice caine/pisica sau alte animale.

-Nu tine nimeni cont de faptul ca noi am fost in depasire. Inteleg ca si in situatile acestea se pot intampla multe, trece un caine ,o pisica ,dar nu sa te opresti pentru a sta la taina pe carosabil.

-Am pastrat distanta regulamentara, daca dansul punea frana brusca din prima nu ne tamponam, dar dansul mai intai a incetinit  timp in care eu ma apropiam usor  de el( aici este  greseala mea ,pur si simplu nu ma asteptam sa puna aceasta frana ,eu gandindu-ma ca incetinea pentru a nu pierde controlul masinii si mi se parea ceva normal ) si atunci pune frana brusc sa se opreasca.

-Mai mult decat atat eu am fost primul care a inceput manevra de depasire.

-Alta mentiune importanta era faptul ca banda era blocata de catre mai multe masini vreo 4-5(prietenul lui fiind in varful acestei coloane). Nu stiu la ce eveniment se duceau parea ca toti se stiau intre ei.(Nu au putut si ei sa opreasca intr-o parcare?)

-Nu se gandeste nimeni la mine ca poate daca  pastram constant aceasta distanta ma loveam de cei care circulau de pe contrasens? Dansul de la 80 la ora cu cat a inceput manevra de depasire a ajuns la 50(aici deja  pe sensul meu de mers erau masini parcate si fiind pe contrasens si domnul din fata mea nedand semnale ca ar vrea sa se opreasca nu am mai pastrat distanta asa mare) si el nici macar nu trecuse de  de masina aceea ca apoi sa puna frana brusc? Mie nu mi se pare cel putin moral la o astfel de manevra sa franezi cu atat mai mult nejustificat. Eu de unde stiam ca in caz de ceva cel de pe contrasens oprea si nu dadea in mine?



Cam astea ar fi toate detaliile, cel putin toate detalile pe care le consider ca ar trebui mentionate! Imi pare rau ca nu am oferit toate detaliile pur si simplu nu le-am considerat relevante.

Sunt constient ca acesta este cel mai tipic accident care se poate intampla si doar in cazuri exceptionale nu este  vina celui care loveste si unii ar putea sa spuna ca sunt un nesimtit doar pentru  ca imi pun problema asta ,dar de asemenea consider ca si soferul din fata mea are  partea lui de vina si eu doar doream  sa aud o alta opinie intrucat nu m-am confruntat cu accidente pana acum.

Va respect opiniile tuturor, altcumva se vede dinauntru si altcumva din afara!



Imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu aceasta postare!

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu este legal ce a facut dar nu ai cum sa dovedesti.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cum s-a incheiat? Chemat politia? PV?

Sau amabila?

#36
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016

View Postdorin_2k, on 27 octombrie 2018 - 12:29, said:

Cum s-a incheiat? Chemat politia? PV?

Sau amabila?
Nu a venit politia ,am facut schimb de numere de telefon momentan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate