Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intrebare accident auto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Nu ai ce sa faci. Tu trebuie sa pastrezi o distanta fata de vehiculul din fata care sa iti permita oprirea in conditii de siguranta chiar si in conditiile in care cel din fata franeaza brusc. E logic si normal asa si legea o spune clar.
"Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia este obligat să păstreze o distanţă suficientă faţă de
acesta, pentru evitarea coliziunii, în situaţia când cel din faţă reduce viteza sau frânează brusc."
Zic ca e normal sa fie asa si iti dau un exemplu. Mie imi apare ceva brusc in fata. Franez brusc. Tu intri in mine. Daca aveai o distanta care sa iti permta oprirea indiferent de cat de brusc franez eu, nu s-ar intampla nimic. Pana la urma, pe tine te intereseaza legal acum, daca ai cum sa scapi din asta nevinovat. Nu ai cum. Ca e normal sau moral textul asta, se poate dezbate zile intregi. Pana la urma, tu nu vei da asigurarea dupa cum crezi tu ca ar fi normal sau moral. Un singur lucru e clar: dupa lege, tu esti vinovat.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 12:31, said:

Nu a venit politia ,am facut schimb de numere de telefon momentan.
;)
Pune-l in blacklist sau schimba-ti numarul

Vezi ca in 24 ore ramai fara permis daca el declara accidentul si tu nu.

#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De asta e bine sa aveti o camera DVR in masina Posted Image

#40
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Si daca are camera dvr ce? Ii arata la politist cum n-a avut el timp de reactie si/sau n-a pastrat distanta fata de ala din fata?

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Zark, on 27 octombrie 2018 - 11:31, said:

Dupa mine nu esti vinovat, chiar daca colegii de pe forum pretind asta. Dupa spusele celor de mai sus, este legal sa provoci un accident? Este legal sa circul cu masina cu o viteza constanta (destula cat sa cauzez un accident) si sa franez brusc ca "asa mi se scoala mie" si sa se loveasca vreo 3 masini din spate de mine? Adica ma opresc in mijlocul drumului, provoc un accident si tot ala din spate e de vina? Posted Image) Chestia asta imi da niste idei cum sa-mi fac bani de o bere.. pacat ca n-am permis si circul doar cu taxi, autobuz, tren, etc.

Ia-ti permis, iti dau una-n spate cu Papucul meu de o mie de ani, apoi, in spiritul prieteniei, imi dia bani de-o bere si-mi faci masina.
Sper ca intelegi ca aici se vorbeste o limba pe car enu o cunosti, dar este o moda sa raspunzi cu detalii la chestiuni care te depasesc.
Este super nasol cand cel din fata franeaza, din orice motiv. Te enervezi, te ia durerea de cap...daca nu respecti legea si nu pastrezi o distanta care sa-ti permita sa opresti in siguranta. Asta este, nu procedam toti corect, mai fortam, alea-alea, dar eu las mereu loc in fata. Mereu. Si n-am avut probleme de genul. procedez asa pentru ca eu, pur si simplu, nu vad ce vede cel din fata mea. Simplu. Sa nu mai spun ca unii mai respecta legea si pentru ca este spre folosul nostru.

 TruculMagic, on 27 octombrie 2018 - 13:41, said:

De asta e bine sa aveti o camera DVR in masina https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/naughty.gif

Nu ai ce sa faci, nici daca te filmezi cu drona. L-ai lovit din spate, iei vina. Legal. Corect. Eu nu accidentez pietonul pentru ca Dorel n-ar avea loc sa franeze. ma doare la basca de Dorel. Legea si regulile morale spun sa eviti orice coliziune, mai ales cele care implica oameni.

#42
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

 aaddyy2005, on 27 octombrie 2018 - 10:08, said:

Daca pe vreunul din cei 3 martori ai tai il doare spatele spunei sa ne scrie pe aici sa-l invatam cum sa scoata un ban cinstit pe trauma subita.


nu cred ca este cazul sa faci rau, inutil... Eu am scapat printr-o minune din accident si totusi, nu vreau sa fac rau colegului, desi o merita, suntem totusi oameni pana la urma.

Edited by aris86, 27 October 2018 - 14:08.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 09:39, said:

Nu se introdusese un art care interzicea franele bruste nejustificate?

Cum e nejustificata? A oprit sa vorbeasca cu un prieten. Asta e justificarea. Nu zice nicaieri ca justificarea trebuie sa fie ortodoxa?

 Serafim606, on 27 octombrie 2018 - 10:43, said:

Din punct de vedere al bunului simt, tre sa fii neam prost ca sa pui o frana brusca si neintemeiata.

Tu chiar crezi orice citesti?
Silviu a gresit de mai multe ori in accidentul asta

 Zark, on 27 octombrie 2018 - 11:31, said:

Dupa mine nu esti vinovat,

Da-i banii de reparatii si preia tu cazul sa te imbogatesti dupa aia

 _-livio-_, on 27 octombrie 2018 - 12:11, said:

ma tot miram de ce nu ma lasa cutia sa o scot din P pana nu dau cateva pedale de frana, dupa cateva minute m-am prins

Asta e cel mai tare post de aici.
Becul e in legatura directa cu maneta transmisiei.
Cand e ars numai un bec, maneta functioneaza mai greu, cand sunt arse ambele sau siguranta, trebuie sa dai pompe la pedala, :lol:

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 12:12, said:

Vad ca am incins mult apele pe aici
-Am gresit exprimaria cu banda 1. Drumul avea doar o singura banda de mers, tamponarea producandu-se pe sensul opus de mers.

-Toti imi dati exemple cu frane bruste in cazuri din oras, dar niciunul dintre voi nu s-a gandit ca poate ce mi s-a intamplat a fost pe o centura ocolitoare unde nu sunt locuri de joaca pentru copii sau statii de autobuz(cel putin in orasul meu poate in alte zone mai dezvoltate or fi si pe centura) si de asemenea si vitezele legale sunt mai mari si trebuie sa semnalizezi cu 100m intentia de a schimba banda sau in cazul lui sa stea la taina cu prietenul lui?

-Totul s-a intamplat pe timpul zilei, pe drum drept, fara ploaie/ceata si fara vegetatie pe langa drum, astfel ca vedeai din timp orice caine/pisica sau alte animale.

-Nu tine nimeni cont de faptul ca noi am fost in depasire. Inteleg ca si in situatile acestea se pot intampla multe, trece un caine ,o pisica ,dar nu sa te opresti pentru a sta la taina pe carosabil.

-Am pastrat distanta regulamentara, daca dansul punea frana brusca din prima nu ne tamponam, dar dansul mai intai a incetinit  timp in care eu ma apropiam usor  de el( aici este  greseala mea ,pur si simplu nu ma asteptam sa puna aceasta frana ,eu gandindu-ma ca incetinea pentru a nu pierde controlul masinii si mi se parea ceva normal ) si atunci pune frana brusc sa se opreasca.

-Mai mult decat atat eu am fost primul care a inceput manevra de depasire.

-Alta mentiune importanta era faptul ca banda era blocata de catre mai multe masini vreo 4-5(prietenul lui fiind in varful acestei coloane). Nu stiu la ce eveniment se duceau parea ca toti se stiau intre ei.(Nu au putut si ei sa opreasca intr-o parcare?)

-Nu se gandeste nimeni la mine ca poate daca  pastram constant aceasta distanta ma loveam de cei care circulau de pe contrasens? Dansul de la 80 la ora cu cat a inceput manevra de depasire a ajuns la 50(aici deja  pe sensul meu de mers erau masini parcate si fiind pe contrasens si domnul din fata mea nedand semnale ca ar vrea sa se opreasca nu am mai pastrat distanta asa mare) si el nici macar nu trecuse de  de masina aceea ca apoi sa puna frana brusc? Mie nu mi se pare cel putin moral la o astfel de manevra sa franezi cu atat mai mult nejustificat. Eu de unde stiam ca in caz de ceva cel de pe contrasens oprea si nu dadea in mine?



Cam astea ar fi toate detaliile, cel putin toate detalile pe care le consider ca ar trebui mentionate! Imi pare rau ca nu am oferit toate detaliile pur si simplu nu le-am considerat relevante.

Sunt constient ca acesta este cel mai tipic accident care se poate intampla si doar in cazuri exceptionale nu este  vina celui care loveste si unii ar putea sa spuna ca sunt un nesimtit doar pentru  ca imi pun problema asta ,dar de asemenea consider ca si soferul din fata mea are  partea lui de vina si eu doar doream  sa aud o alta opinie intrucat nu m-am confruntat cu accidente pana acum.

Va respect opiniile tuturor, altcumva se vede dinauntru si altcumva din afara!



Imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu aceasta postare!

Nu prea le ai cu condusul.

 Handicarpati, on 27 octombrie 2018 - 13:55, said:

Si daca are camera dvr ce?

E buna in cazul in care cel din fata iti face sicane

 YOUR_GOD, on 27 octombrie 2018 - 14:02, said:

Nu ai ce sa faci, nici daca te filmezi cu drona. L-ai lovit din spate, iei vina. Legal. Corect.

Eu nu ti-as dori sa vrea unu sa te faca.
La milioanele mele de km si eu sunt expus daca cel din fata vrea sa mi-o faca

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 12:12, said:

Imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu aceasta postare!

Lasa vrajelile, el ce a zis? E om de bun simt?
Isi repara singur masina? Are pretentii la bani, ti-a cerut bani? Cat?
Ai poze cu masina ta si a lui si a locului accidentului? Ai martori? De ce nu ai facut amiabila???
Legea e clara, amiabila sau politie

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 12:12, said:

Vad ca am incins mult apele pe aici
-Am gresit exprimaria cu banda 1. Drumul avea doar o singura banda de mers, tamponarea producandu-se pe sensul opus de mers.

-Toti imi dati exemple cu frane bruste in cazuri din oras, dar niciunul dintre voi nu s-a gandit ca poate ce mi s-a intamplat a fost pe o centura ocolitoare unde nu sunt locuri de joaca pentru copii sau statii de autobuz(cel putin in orasul meu poate in alte zone mai dezvoltate or fi si pe centura) si de asemenea si vitezele legale sunt mai mari si trebuie sa semnalizezi cu 100m intentia de a schimba banda sau in cazul lui sa stea la taina cu prietenul lui?

-Totul s-a intamplat pe timpul zilei, pe drum drept, fara ploaie/ceata si fara vegetatie pe langa drum, astfel ca vedeai din timp orice caine/pisica sau alte animale.

-Nu tine nimeni cont de faptul ca noi am fost in depasire. Inteleg ca si in situatile acestea se pot intampla multe, trece un caine ,o pisica ,dar nu sa te opresti pentru a sta la taina pe carosabil.

-Am pastrat distanta regulamentara, daca dansul punea frana brusca din prima nu ne tamponam, dar dansul mai intai a incetinit  timp in care eu ma apropiam usor  de el( aici este  greseala mea ,pur si simplu nu ma asteptam sa puna aceasta frana ,eu gandindu-ma ca incetinea pentru a nu pierde controlul masinii si mi se parea ceva normal ) si atunci pune frana brusc sa se opreasca.

-Mai mult decat atat eu am fost primul care a inceput manevra de depasire.

-Alta mentiune importanta era faptul ca banda era blocata de catre mai multe masini vreo 4-5(prietenul lui fiind in varful acestei coloane). Nu stiu la ce eveniment se duceau parea ca toti se stiau intre ei.(Nu au putut si ei sa opreasca intr-o parcare?)

-Nu se gandeste nimeni la mine ca poate daca  pastram constant aceasta distanta ma loveam de cei care circulau de pe contrasens? Dansul de la 80 la ora cu cat a inceput manevra de depasire a ajuns la 50(aici deja  pe sensul meu de mers erau masini parcate si fiind pe contrasens si domnul din fata mea nedand semnale ca ar vrea sa se opreasca nu am mai pastrat distanta asa mare) si el nici macar nu trecuse de  de masina aceea ca apoi sa puna frana brusc? Mie nu mi se pare cel putin moral la o astfel de manevra sa franezi cu atat mai mult nejustificat. Eu de unde stiam ca in caz de ceva cel de pe contrasens oprea si nu dadea in mine?



Cam astea ar fi toate detaliile, cel putin toate detalile pe care le consider ca ar trebui mentionate! Imi pare rau ca nu am oferit toate detaliile pur si simplu nu le-am considerat relevante.

Sunt constient ca acesta este cel mai tipic accident care se poate intampla si doar in cazuri exceptionale nu este  vina celui care loveste si unii ar putea sa spuna ca sunt un nesimtit doar pentru  ca imi pun problema asta ,dar de asemenea consider ca si soferul din fata mea are  partea lui de vina si eu doar doream  sa aud o alta opinie intrucat nu m-am confruntat cu accidente pana acum.

Va respect opiniile tuturor, altcumva se vede dinauntru si altcumva din afara!



Imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu aceasta postare!
Daca vrei, ma screm si-ti desenez. Vad ca din vorbe nu pricepi.
L-ai lovit pe ala in spate, inseamna ca nu ai pastrat distanta regulamentara adica esti vinovat.
Pe cei de la politie ii doare fix in cosor ca tu ai intrat primul sau al doilea in depasire si ca ala a franat violent ca i s-a parut lui ca vede o furnica trecand strada.
Daca eu depasesc o masina si tu vei veni lansat din spate, lipit de mine ca sa depasesti si tu... Iar eu in ultima secunda franez pentru ca mi se pare mie ca nu am timp sa efectuez depasirea in siguranta.. Apoi tu fiind lipit de mine imi aranjezi spatele, ci e e de vina?
Eu ca am franat sau tu ca nu gandesti de doua ori inainte de invarti de covrig?

#45
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 09:33, said:

Buna ziua! Am si eu o intrebare in legatura cu un accident auto. In timpul drumului la un moment dat prima banda era ocupata de catre un vehicul care stationa, astfel ca soferul din fata mea si eu am fost nevoiti sa il depasim. Accidentul s-a intamplat pentru ca soferul din fata mea a incetinit, am incetinit si eu doar ca deodata domnul pune frana brusc si eu nu am mai avut timp sa opresc masina si l am avariat usor. Este legal ce a facut domnul din fata mea? Tineti cont ca noi eram in manevra de depasire si el pune frana brusca ,,Ca sa il salute pe acel sofer". Se pare ca dansul si cu cel care ocupa prima banda se stiau si acesta a fost motivul franei bruste, sa stea la o taina.
e legal ce a facut.Tu ai gresit, nu ai pastrat distanta.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
L-as invata sa scape, dar trebuie sa-mi raspunda la intrebari inainte

#47
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
On: Trebuie sa dovedesti ca cel din fata a franat fara motiv. Si chiar daca ai camera tot e greu/imposibil de facut asta.
Off: Initiatorul, dupa cum scrie/gandeste asa si conduce. Fara o logica anume, numai la "instinct". Si instinctul i-a tras-o. End of story.

#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cum ai inceput primul manevra de depasire si, totusi, l-ai busit din spate? Te-ai angajat in depasirea coloanei si ti s-a bagat in fata? Trebuia sa te bagi inapoi la cutie in locul lui.
Dpv legal, el era obligat sa se asigure ca cel din spatele lui (unul) nu a inceput o depasire. Daca tu ai venit din spatele coloanei... ghinion.

#49
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Terminati-o cu distanta regulamentara. Nu se mai poate respecta regula asta de cel putin 12 ani. Sunt multe masini pe sosea si daca pastrezi distanta e o invitatie pentru aia din spate sa te depaseasca si sa reintre pe banda in fata ta. Franezi ca sa pastrezi distanta si fata de asta si se baga altul si tot asa de ajungi sa stai pe loc.

#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Silviu8888, on 27 octombrie 2018 - 12:12, said:


-Nu se gandeste nimeni la mine ca poate daca  pastram constant aceasta distanta ma loveam de cei care circulau de pe contrasens? Dansul de la 80 la ora cu cat a inceput manevra de depasire a ajuns la 50(aici deja  pe sensul meu de mers erau masini parcate si fiind pe contrasens si domnul din fata mea nedand semnale ca ar vrea sa se opreasca nu am mai pastrat distanta asa mare) si el nici macar nu trecuse de  de masina aceea ca apoi sa puna frana brusc? Mie nu mi se pare cel putin moral la o astfel de manevra sa franezi cu atat mai mult nejustificat. Eu de unde stiam ca in caz de ceva cel de pe contrasens oprea si nu dadea in mine?

Nu, nu se gândește.
L-ai tamponat din spate, ești vinovat 100%.
Nu ai nici o scuză.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Vreau sa ma conving ca ala e un nesimtit, sa-l invat ce are de facut

#52
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
A fost o mare greseala ca ai continuat depasirea din moment ce l-ai vazut ca nu te lasa.
Poate cu camera ai fi avut vreo sansa, dar asa politia iti va spune sec: "n-ai respectat distanta"

 Tsunnnami, on 27 octombrie 2018 - 15:12, said:



Asta e cel mai tare post de aici.
Becul e in legatura directa cu maneta transmisiei.
Cand e ars numai un bec, maneta functioneaza mai greu, cand sunt arse ambele sau siguranta, trebuie sa dai pompe la pedala, :lol:

Citim si noi tot postul? Nu de alta dar parca esti prin tara cutiilor automate, la vag din generatie mai veche switchul de la pedala iti elibereaza selectorul cutiei de viteze, daca el nu vede ca ai calcat frana nu iti da drumul la butonul manetei.

#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O cameră l-ar fi infundat și mai tare.
Ăla din față frânează iar el crede că e obligatoriu să efectueze manevra de depășire, deci îl paletează pe ăla din față.

Asta e, altă dată ține distanța, cu toate că nu cred că a invățat ceva din toată treaba asta.

#54
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
da, dar ar fi murit si capra lui ca franeaza aiurea :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate