Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Copiere date din laptop cu USB blocat la scriere

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Bah, serios, desfacut calculator, scos hard ?!
Cind are 187 de alte variante online, gratuite la indemina ?!
Nu stie sa faca server ftp..... buuuhuuuuu
Nu poate sa trimita pe 7 site-uri simultan?! google drive + mega + wetransfer + oricare alt site similar ?!
Firma pune blocare pe USB dar nu verifica calculatorul de 70 gb de fisiere personale ?
E abureala maxima.
Parca vad ca vrea sa salveze filme si alte aiureli care oricum se gasesc online.
Ce "documente" ai putea sa ai de 70 gb ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 25 October 2018 - 17:47.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Sa faci upload la 70 GB?
Daca are un biet ADSL, iese la pensie pana le transfera.

#39
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 25 octombrie 2018 - 17:47, said:

Ce "documente" ai putea sa ai de 70 gb ?!

View Postcineva80, on 25 octombrie 2018 - 10:43, said:

documente personale


#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Copiezi in google drive de pe laptop. Dupa ce s-a facut sincronizarea le copiezi acasa in alta locatie. Stergi informatia din google drive si pui alta. Repeti procedura pana cand ai transferat tot. (Daca faci uploadul pe cablu (sa fii conectat la net prin cablu, nu wireless) merge mai repede)

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Aveam in trecut net de la Telekom prin ADSL. Upload de 1 M. Prin cablu.
In cat timp faci upload la 70 GB?

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si tu acuma. Oricum imi place ca in Romania internetul foarte rapid e asa de raspindit de userii se avertizeaza unul pe altul sa foloseasca ethernetul ca wifi-ul e prea lent.

#43
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdorin_2k, on 26 octombrie 2018 - 06:36, said:

Upload de 1 M. Prin cablu.
In cat timp faci upload la 70 GB?
Posted Image Posted Image Posted Image

#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 25 octombrie 2018 - 17:47, said:

Parca vad ca vrea sa salveze filme si alte aiureli care oricum se gasesc online.
Ce "documente" ai putea sa ai de 70 gb ?!
Ia uite la mine pe laptopul de la munca. Si nu sunt filme pirat.
Doar chestii personale.
Asa ca nu te mira.

Attached Files



#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 25 octombrie 2018 - 17:47, said:

Ce "documente" ai putea sa ai de 70 gb ?!
Fotografii - 125 GB. Făcute de mine.

Inițiatoare -
1. se înmoaie firma și te lasă să faci upload sau să copiezi
2. scrii cîte DVD-uri e nevoie
3. îl bagi în rețeaua de acasă și copiezi deși s-ar putea să fie blocat și sharing-ul de fișiere
Varianta 1 e cea mai facilă, varianta 2 urmează, varianta 3 mă tem că te depășește.

Oricum, după ce reușești să copiezi marfa în calculatorul personal cumpără un HDD extern și fă o copie de siguranță.

#46
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posttehnics, on 26 octombrie 2018 - 09:17, said:

Ia uite la mine pe laptopul de la munca. Si nu sunt filme pirat.
Doar chestii personale.
Asa ca nu te mira.
Ce fel de documente personale, daca nu sint indiscret ?
Cele mai mari, nu toate... ce sint ?!

View Postradunic, on 26 octombrie 2018 - 09:26, said:

Fotografii - 125 GB. Făcute de mine.
Tii 125 de gb de poze personale la serviciu ?
Este firma ta sau esti simplu angajat ?

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Ai întrebat ce documente ai putea să ai de 70 GB?
Locul e irelevant - așa cum eu am 125 GB de fotografii altcineva poate să aibă 70 GB de fișiere personale. Că era mai bine să le țină pe un HDD extern, de preferință acasă... asta e partea a doua.

#48
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Este si nu este irelevant.
Eu am intrebat clar: 70/125 gb fisiere personale pe calculatorul de serviciu.
E o chestie foarte interesanta si are legatura cu intrebarea originala.
La fel si raportul tu (angajat/patron) / firma.

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 26 octombrie 2018 - 13:47, said:

Este si nu este irelevant.
Eu am intrebat clar: 70/125 gb fisiere personale pe calculatorul de serviciu.
E o chestie foarte interesanta si are legatura cu intrebarea originala.
La fel si raportul tu (angajat/patron) / firma.
NU este relevant ce fel de fisiere personale. Doar daca nu iti insusesti fisierele firmei ca fiind personale...in rest nu este relevant.
Da, pot exista firme si firme. Unele accepta altele nu.
Dar am zis ca respectiva firma e cu mwia pentru ca daca aplici o politica de securitate, pai atunci aplica-o de la inceput, clar si explicit pentru toata lumea. Adica atunci cand i s-a dat laptopul de serviciu, trebuia de la inceput blocat tot si informat utilizatorul.
Daca o aplici pe parcurs, e ok, doar ca ar fi bine sa iti informezi angajatii ce intentii ai si sa le dai un ragaz de timp. Nu te trezesti peste noapte ca nu mai poti scoate nimic din calculator.

#50
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posttehnics, on 26 octombrie 2018 - 14:29, said:

Dar am zis ca respectiva firma e cu mwia pentru ca daca aplici o politica de securitate, pai atunci aplica-o de la inceput, clar si explicit pentru toata lumea. Adica atunci cand i s-a dat laptopul de serviciu, trebuia de la inceput blocat tot si informat utilizatorul.
Daca o aplici pe parcurs, e ok, doar ca ar fi bine sa iti informezi angajatii ce intentii ai si sa le dai un ragaz de timp. Nu te trezesti peste noapte ca nu mai poti scoate nimic din calculator.
De ce de la inceput ?!
Poate merge bine treaba, angajatii vin la serviciu si lucreaza pentru firma, nu ?!
Poate ca pe parcurs se observa o scadere a productivitati si alte semne cum ca angajatii vin la serviciu si nu mai lucreaza pentru firma, ok ?!
Au fost avertizati, se pare, ca au fost blocate USB-urile.
De ce trebuie firma sa le dea ragaza de timp, sa-si ia fisierele personale, de pe calculatorul de serviciu ?!
De ce ar avea angajatii fisiere personale pe calculatorul de serviciu ?!

Am mai intrebat asta odata, tot degeaba, se pare ca mentalitatea aia cu "fura cit poti, de unde poti" e bine mersi ;)

#51
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Da' rău ești... Să zicem că angajații au abuzat de rețeaua firmei și de curentul electric și de timpul de lucru. Ok. Dar afară de cazul în care ai decis că trebuie pedepsiți prin pierderea fișierelor personale stocate pe hardurile firmei, civilizat e să le spui Aveți 24 ore să recuperați ce ați stocat aici. Dacă nu, rămîneți fără acces la ele. Pus lacăt așa, din senin, e cam de neam prost.
Acu', noi am auzit versiunea angajatei. E posibil ca avertismentul să fi existat și să fi fost ignorat. E posibil să se fi întîmplat altceva de tipul unui USB infectat care a provocat oarece pagube și de aici măsura intempestivă. Posibilități sînt multe.

#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca au blocat usb-urile e foarte probabil ca au fost diverse leak-uri cu date confidentiale, liste clienti, etc. Daca te apuci de masuri de securitate impotriva a asa ceva incepi cu: aveti timpul X sa scoateti ce puteti ca dupa aia n-o sa mai puteti?

#53
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postradunic, on 26 octombrie 2018 - 18:41, said:

Da' rău ești... Să zicem că angajații au abuzat de rețeaua firmei și de curentul electric și de timpul de lucru. Ok. Dar afară de cazul în care ai decis că trebuie pedepsiți prin pierderea fișierelor personale stocate pe hardurile firmei, civilizat e să le spui Aveți 24 ore să recuperați ce ați stocat aici. Dacă nu, rămîneți fără acces la ele. Pus lacăt așa, din senin, e cam de neam prost.
Acu', noi am auzit versiunea angajatei. E posibil ca avertismentul să fi existat și să fi fost ignorat. E posibil să se fi întîmplat altceva de tipul unui USB infectat care a provocat oarece pagube și de aici măsura intempestivă. Posibilități sînt multe.
Ori glumezi, ori glumezi.
Ori si tu faci exact la fel: la serviciu lucrezi din greu pentru tine (ma rog ... lucrezi poate e mult spus... youtube, facebook si alte alea...)

View Postf300, on 26 octombrie 2018 - 18:47, said:

Daca au blocat usb-urile e foarte probabil ca au fost diverse leak-uri cu date confidentiale, liste clienti, etc. Daca te apuci de masuri de securitate impotriva a asa ceva incepi cu: aveti timpul X sa scoateti ce puteti ca dupa aia n-o sa mai puteti?
True, true :)

#54
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu inca nu am vazut firma MARE care sa nu aiba reguli de securitate draconice.
Si la noi au venit "prin transfer" diversi care au inceput sa tipe ca nu au acces la mail-urile personale, FB, Tweeter, Whatsup... de la serviciu si li sa spus clar: v-ati angajat aici, respectati regulile. Nu va convine, usa este deschisa.
Cum credeti ca este OK sa salvezi 300 GB de pe PC-ul vechi pentru transfer pe PC-ul nou, 300 GB din care 290 sunt "personale"? Datele de serviciu sunt stocate pe share-uri restrictionate cu drepturi de acces. Sau fisierele de lucru se gasesc "in cloud-ul firmei" si daca nu sunt acolo nu se pot accesa colaborativ.
Regulile firmei sunt reguli IMPUSE si nu cred ca cineva poate sa ceara negocierea acestor reguli.
Vorbesc din pozitia de sef serviciu suport utilizatori intr-o firma cu peste 8000 de useri, din care peste 2500 au posibilitatea de stocare locala a fisierelor. Restul au numai terminale pe care nu exista decat un SO minimal, SO care face legatura cu aplicatiile si fisierele de lucru necesare, functie de profil/functie a utilizatorului.

Asa ca supararea initiatorului nu este nicicum justificata, dar, prin specularea punctelor slabe ale serviciului de securitate informatica al firmei, se poate rezolva necesitatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate