Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Copiere date din laptop cu USB blocat la scriere

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
dai hardul jos si il conectezi acasa la un cablu s-ata. copii fisierele si il pui la loc.

#20
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

 pownee13, on 25 octombrie 2018 - 11:56, said:

dai hardul jos si il conectezi acasa la un cablu s-ata. copii fisierele si il pui la loc.
Dar ii da voie seful ? :D :D

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 cineva80, on 25 octombrie 2018 - 10:43, said:

Am un laptop de la firma care de sapt asta ne-au fost blocate USB la scriere.
Ia vezi in dreapta lui. Poate are DVD? ;) Si te-ai scos.
Sau vii cu laptopul tau, te conectezi in aceeasi retea si le transferi rapid.

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Exista si politica ce se poate aplica si DVD-ul devine simplu cititor! Sau doar obiect de décor, masuta pentru cana de cafea!
Noi aplicam politica de domeniu prin care se interzice accesarea oricarui mediu de stocare extern, inclusiv mediile optice. Si de asemenea este imposibila setarea in bridge a retelei wired si a celei WiFi.
Dupa mine, este o solutie buna nu atat dpdv al "extragerii" de date din interior, cat din perspectiva intrarii in sistemul informatic prin diferite portite, atat hardware cat si software.
Daca ai avut 1-2-3 cazuri de criptare de date, musai sa inchizi cat se poate de tare toate portile posibile de intrare in sistem.
Nu are prea mare efect criptarea a 1-2-3 PC-uri, dar daca migreaza nenorcitul pe servere, ai cam imbulinat-o!.

#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 YOUR_GOD, on 25 octombrie 2018 - 10:54, said:

Ce "tarzi". Pentru ei, blocare USB la scriere este o masura de securitate, lol. Ce i-as arde pe astia..cu pus pe net si dat la share...inclusiv lor. Efect garantat.
PS: vezi cum sunt semnate documentele, sa nu te afle daca de la tine, revin cumva la ei.
Muhaha, pai uite ca are efect, ca initiatorul, deocamdata, nu stie cum sa-si copieze FISIERELE PERSONALE DE PE CALCULATORUL DE SERVICIU ;)

 cineva80, on 25 octombrie 2018 - 10:52, said:

Nu stiu sa fac server FTP - tutorial ceva?
Am si filme, si poze si carti.... in 5 ani cred ca depasesc 70 GB de documente neperiate. Pana acum puteam cupla un HDD extern si copia ce/cand aveam nevoie.
Google drive ma lasa 16 Giga - e o varianta dar temporara.
Ma uit pe meganz, wetransfer etc - unele s-ar putea sa fie blocate de firma dar am sa incerc
Server FTP - google / youtube tutoriale cam vreo 28777665 de bucati.
Google Driver - faci mai multe conturi
mega.nz - 50 Gb - faci mai multe conturi
Wetrsnafer - nelimitat, nici macar nu-ti trebuie cont
Orice alt site similar cu wetransfer, sint doar 87766 de bucati, nelimitat

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea este ca firma e un pic cu mwia. In sensul ca ar fi trebuit informati utilizatorii ca in maxim 1-2 zile se vor introduce restrictii si ca datele personale sau alte date importante ( de exemplu fluturasii de salariu priimiti pe mail reprezinta date cu caracter personal ) ar trebui salvate in exterior, dupa nefiind posibil.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, "firma e un pic cu mwia" acum. Crezi ca daca era vorba sa-si scoata fluturasii de salariu nu putea? El are zeci de GB de filme, carti si cine stie ce alte chestii pirat.

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 tehnics, on 25 octombrie 2018 - 13:07, said:

Parerea mea este ca firma e un pic cu mwia. In sensul ca ar fi trebuit informati utilizatorii ca in maxim 1-2 zile se vor introduce restrictii si ca datele personale sau alte date importante ( de exemplu fluturasii de salariu priimiti pe mail reprezinta date cu caracter personal ) ar trebui salvate in exterior, dupa nefiind posibil.
Dar de ce trebuie sa-si copieze fisierele personale ?
Adica, fleosc, e calculator de serviciu, ce cauta acolo fisiere personale ?
Da, informati ca se introduc masuri de securitate, asa e legea.
Mai departe, ce treaba au chestiunile personale cu cele de serviciu ?!
Daca le zicea la final: vor urma si taieri de salariu, datorate scaderii productivitatii si consumului de curent electric si uzura echipamente firma.
Logic, nu-i asa, cind el lucra cu fisierele lui personale, NU lucra pentru firma, dar lucra pe curentul si calculatorul firmei, nu ?!

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 viceroy56, on 25 octombrie 2018 - 12:34, said:

Exista si politica ce se poate aplica si DVD-ul devine simplu cititor! Sau doar obiect de décor, masuta pentru cana de cafea!
Noi aplicam politica de domeniu prin care se interzice accesarea oricarui mediu de stocare extern, inclusiv mediile optice. Si de asemenea este imposibila setarea in bridge a retelei wired si a celei WiFi.
Dupa mine, este o solutie buna nu atat dpdv al "extragerii" de date din interior, cat din perspectiva intrarii in sistemul informatic prin diferite portite, atat hardware cat si software.
Daca ai avut 1-2-3 cazuri de criptare de date, musai sa inchizi cat se poate de tare toate portile posibile de intrare in sistem.
Nu are prea mare efect criptarea a 1-2-3 PC-uri, dar daca migreaza nenorcitul pe servere, ai cam imbulinat-o!.
Daca hdd-ul nu este criptat, atunci scoate HDD_ul si il pune pe un cablu extern.
Oricum, chestii de genul asta rar am vazut.

#28
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Wow... guys... ma zapaciti. Pls - luati-ma usor.

Am facut ticket la helpdesk, tocmai ei mi-au zis ca e de azi politica asta. Si ca nu pot face exceptii nici macar pt copiere date din hdd vechi pe cel nou de ex.

Pot lua laptopul acasa iar de acasa am access la unele site-uri - Google drive am sigur si wetransfer - sa dibuiesc eu acum cum se face Posted Image
Hdd trebuia criptat dar ... am uitat s-o fac ca sa zic asa. Dar nu sunt atat de tech savy incat sa bootez de pe stick si doamne fereste sa stric altceva - nu am backup la hdd oricum.

Am si  laptop personal - dar pana acum puteam copia fisiere asa ca am destule de-ale mele si in laptop de la munca.

O sa incep sa uploadez masiv in wetransfer si sa speram sa rezolv asa Posted Image

Ca sa clarific: nu am filme pirat. Am filmele mele, pozele mele si altele.... nici eu nu stiu ce. Dar nu-s zeci de giga cred - Si nu le vedeam la muncam doar stateau stocate acolo.

Edited by cineva80, 25 October 2018 - 13:57.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 f300, on 25 octombrie 2018 - 13:15, said:

Da, "firma e un pic cu mwia" acum. Crezi ca daca era vorba sa-si scoata fluturasii de salariu nu putea? El are zeci de GB de filme, carti si cine stie ce alte chestii pirat.
Cum ai tras tu concluzia ca are chestii pirat ?
Eu am zis ca in prealabil ar fi trebuit anuntati exact pentru a evita eventuale discutii.

 trollerul_de_serviciu, on 25 octombrie 2018 - 13:17, said:

Dar de ce trebuie sa-si copieze fisierele personale ?
Adica, fleosc, e calculator de serviciu, ce cauta acolo fisiere personale ?
Da, informati ca se introduc masuri de securitate, asa e legea.
Mai departe, ce treaba au chestiunile personale cu cele de serviciu ?!
Daca le zicea la final: vor urma si taieri de salariu, datorate scaderii productivitatii si consumului de curent electric si uzura echipamente firma.
Logic, nu-i asa, cind el lucra cu fisierele lui personale, NU lucra pentru firma, dar lucra pe curentul si calculatorul firmei, nu ?!
Chestia asta tine un pic de omenie, de flexibilitatea firmei, de modul de comunicare intr-o companie.
Si nu cred ca e vb de lucrat cu fisiere personale...ce mai degraba de stocat fisiere personale. Asta nu inseamna ca esti mai productiv sau nu,

De ex eu o ard pe SP, chiar in vazul tuturor...manageri, sefi....scriu aici si mi se rupe ca se uita in ecranul meu. Dar cand vine vorba de chestii serioase...pai e serios si atunci productivitatea mea e maxima si de cateva ori mai buna decat a altor colegi care la acelasi numar de ore consumate sunt in urma....

#30
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 tehnics, on 25 octombrie 2018 - 13:49, said:

Daca hdd-ul nu este criptat, atunci scoate HDD_ul si il pune pe un cablu extern.
Oricum, chestii de genul asta rar am vazut.

Asta e deja SF pt mine - sorry. iar laptopul fiind in garantie sunt aproape sigura ca nu-l pot desface fara sa pierd garantia.
Da, am DVD dar nu am nevoie sa stochez tone de discuri zau asa. Dar recunosc nu m-am gandit la ideea aia.

#31
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ia laptopul de servici acasă și conectează-l în rețea cu laptopul personal ori prin router ori prin legătură directă ethernet (trebuie configurate adrese IP statice), crează un Windows Share pe laptopul personal și copiază datele acolo, după care dezactivează Windows Share-ul. E cea mai rapidă variantă.

Edited by tavitu, 25 October 2018 - 14:06.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 cineva80, on 25 octombrie 2018 - 13:55, said:

Pot lua laptopul acasa
Problema rezolvata.
Scoti hdd si il conectezi la alt pc.

 cineva80, on 25 octombrie 2018 - 13:59, said:

Da, am DVD dar nu am nevoie sa stochez tone de discuri zau asa. Dar recunosc nu m-am gandit la ideea aia.
Scrii pe unul RW si tot asa pana termini tot.

 dorin_2k, on 25 octombrie 2018 - 12:04, said:

Ia vezi in dreapta lui. Poate are DVD? Posted Image Si te-ai scos.
Nu e cel mai simplu totusi?

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 tehnics, on 25 octombrie 2018 - 13:57, said:

Cum ai tras tu concluzia ca are chestii pirat ?

A zis ca are zeci de giga de carti si filme. Nu-mi spune acum ca are al doilea job ca youtuber si de acolo vin filmele iar cartile sint vechituri de acum 200 ani cazute in domeniu public de la Gutenberg Project (apropo mai exista si Jules Verne cu copyright...).

#34
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 tavitu, on 25 octombrie 2018 - 14:05, said:

Ia laptopul de servici acasă și conectează-l în rețea cu laptopul personal ori prin router ori prin legătură directă ethernet (trebuie configurate adrese IP statice), crează un Windows Share pe laptopul personal și copiază datele acolo, după care dezactivează Windows Share-ul. E cea mai rapidă variantă.

Ma poti ajuta sa fac asta? Like tutorial etc

Sincer, nu cred ca are rost sa continuam discutia cat de pirat sau nu sunt materialele mele - nu am calculat exact cat am, dc vreti calculez. Insa un card SDD de poze are vreo 5 GB daca nu gresesc - in 5 ani ajungi sa umpli ceva zeci de giga de poze & such. Care nu-s piratate

#35
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Presupunând că cele două laptopuri sunt deja conectate în aceeași rețea vezi Share a Folder și Connect to a Shared Folder by Using My Network Places de aici https://support.micr...roups-in-window

Ce versiune de Windows ai? Ca să caut ceva mai specific.

Edited by tavitu, 25 October 2018 - 14:34.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 tavitu, on 25 octombrie 2018 - 14:32, said:

Presupunând că cele două laptopuri sunt deja conectate în aceeași rețea vezi Share a Folder și Connect to a Shared Folder by Using My Network Places de aici https://support.micr...roups-in-window

Ce versiune de Windows ai? Ca să caut ceva mai specific.
Daca e in garantie banuiesc ca e W10...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate