Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apple vrea să-și lanseze serviciul de streaming TV la scară mondială în prima jumătate a anului următor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Veverita_8

Veverita_8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 08.10.2018
Apple vrea să-și lanseze serviciul de streaming TV la scară mondială în prima jumătate a anului următor

Grupul informatic american Apple vrea să-și lanseze propriul serviciu de streaming TV, destinat să concureze cu Netflix și Amazon Prime Video, pe piața din S.U.A. undeva în prima jumătate a anului următor, informează site-ul The Information, care citează surse din apropierea acestui dosar.

În lunile care vor urma după lansarea în S.U.A., serviciul ar putea fi disponibil în peste 100 de țări din întreaga lume, adică o acoperire similară cu cea a rivalilor Netflix și Amazon Prime Video. Deocamdată nu există informații referitoare la cât va costa noul serviciu Apple.

Site-ul The Information susține că noul serviciu va oferi seriale originale iar deținătorii de dispozitive Apple vor putea beneficia gratuit de acest serviciu, deși deocamdată nu este clar dacă acest lucru va fi permanent sau doar un instrument de promovare pentru creșterea numărului de utilizatori care să se aboneze la noul serviciu.

În condițiile în care vânzările de telefoane iPhone au încetinit în ultimii ani, analiști sunt de părere că este o ideea bună ca Apple să se îndrepte spre serviciile de streaming TV.

Sursa: http://www.economica...tor_160167.html

Edited by megafanro, 24 October 2018 - 23:45.


#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt curios dacă vor avea succes în România?    :rolleyes:

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Nu cred ca se prinde pe Nokia 3310 :D

On: Cred ca au venit cam tarziu. Cel putin Netflix a prins extrem de bine ca o alternativa la televiziunea clasica. Iar daca impun limitari (de ex. sa nu poata fi accesat decat de pe device-uri cu marul muscat), nu-i vad prea bine.

#4
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Ramane de vazut daca serviciul de streaming va fi macar disponibil la noi.
iTunes Movies e in 109 tari, iar Romania nu e printre ele. TV Shows doar in 6 tari. https://www.apple.co...es-store-movies

Edited by deathnite, 25 October 2018 - 04:59.


#5
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Din 2006 Apple nu a mai inovat nimic.
Tot incearca sa copieze de la altii.... trist

#6
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postdjl, on 24 octombrie 2018 - 22:14, said:

Sunt curios dacă vor avea succes în România? Posted Image
Pai Romania nu exista pentru Apple momentan. Ma mir ca merge Apple Music, ba chiar studentii au 50% reducere.

---

Nu vad cu ce ar veni in plus pe langa Netflix, poate preturi mai mici, dar vorbim despre Apple... :lol: Netflix castiga mult din productiile proprii, nu-i prea vad pe cei de la Apple sa finanteze productia de seriale si filme. Totodata, Netflix ai si pe cel mai vechi/ieftin smart-tv, fake-uri de Chromecast si alte chinezarii, nu stiu de ce am impresia ca acest serviciu va putea fi folosit doar pe Apple TV, iPhone/iPad si maaaxim PC.

Edited by alekz31, 25 October 2018 - 08:44.


#7
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Ei, nu-i prea vezi finanțând filme și seriale!
https://techcrunch.c...n-series-order/

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai acum tocmai productiile proprii incep sa devina baza. Si da, si Apple e interesat de ceva timp si de asa ceva.
Din cate stiu, de ceva ani au serviciu de streaming filme prin iTunes - in anumite tari. La fel cum are si Google in Play.

Din pacate cum tot mai multi producatori incep sa-si faca propriile servicii de streaming - vezi recent si Disney, si sa-si retraga productiile de pe vechile platforme gen Netflix sau Amazon, sau Zulu piata incepe sa se dilueze iar singura solutie ca sa ai continut devine finantarea de productii proprii.

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pana ajunge viitorul serviciu de streaming de la ei in RO , cred ca se usuca marul de tot
Oricum marul in RO nu e atat de raspandit ca androidul si de aici probabil ca si interesul scazut/foarte scazut pt tara noastra
In america si alte tari cu apa calda , interesul este altfel si sigur vor promova viitorul serviciu intr-un fel sau altul

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Va avea succes in SUA (unde Apple rupe la vanzari) iar la noi...probabil va prinde la snobi si la fanii Apple, asta daca se va lansa in Romania.

#11
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View Posteiffel, on 25 octombrie 2018 - 09:30, said:

Pai acum tocmai productiile proprii incep sa devina baza. Si da, si Apple e interesat de ceva timp si de asa ceva.
Din cate stiu, de ceva ani au serviciu de streaming filme prin iTunes - in anumite tari. La fel cum are si Google in Play.

Din pacate cum tot mai multi producatori incep sa-si faca propriile servicii de streaming - vezi recent si Disney, si sa-si retraga productiile de pe vechile platforme gen Netflix sau Amazon, sau Zulu piata incepe sa se dilueze iar singura solutie ca sa ai continut devine finantarea de productii proprii.

Iar asta duce din nou la cresterea pirateriei pentru ca nimeni nu o sa isi faca abonament la 10 platforme poate maxim doua pe restu le gasesc pe net.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil.
Oricum actualul serviciu de streaming Apple - prin iTunes - a fost principalul furnizor de seriale piratate - cam tot ce se gasea cu Web-Dl pe net.

#13
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Pai se cam stie deja ce se intampla The Rise of Netflix Competitors Has Pushed Consumers Back Toward Piracy parerea mea este ca furnizori precum Disney pe termen lung nu se vor putea bate cu giganti precum Netflix, Google, Apple, Amazon, Facebook. La fel si cu platformele locale nu vor rezista prea mult.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Disney deja isi retrage continutul de pe Amazon si Netflix. Si cum detin cam jumatate din casele de productie si posturile TV din America, probabil serviciul lor de streaming va fi cel mai bogat.
Plus ca oricum scot in permanenta continut nou. Cei afectati au fost tocmai Amazon si Netflix, care daca nu incep sa produca mai mult pe cont propriu o sa ramana fara continut.

E valabil si ptr Apple sau Google. Desi aici vad ca Disney inca sunt prezenti. Dar daca filmele vechi sunt relativ la preturi decente ptr inchiriere ( 3 euro ), la cele noi nu poti decat sa le cumperi si asta la pret de iei DVD-ul sau Blu-Ray-ul ( intre 11-17 euro ). La care macar ramai si cu mediul de stocare. Daca e doar cumparat online cand il retrag de pe platforma pierzi si filmul.
Preturile date sunt din Google Play, ca am acces la Filme pe telefon de cand am fost mai in vest si am folosit un card pre-pay.

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Vor mai retrage multe de pe Netflix, tocmai din această cauză au început deja să anuleze și anumite seriale (de la Marvel).

https://www.digitalt...zon-disney-att/

Edited by _-KALMAN-_, 25 October 2018 - 13:28.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De fapt sunt seriale produse de Netflix care se anuleaza, ptr ca drepturile apartin Marvel care e detinut de Disney.
Au creat destule probleme si prin intermediari. Dupa ce Disney a cumparat Fox mai mulet seriale de la Fox au fost anulate. De ex Lucifer - era al DC Comics - concurentul lor, care tine de Time Warner. Di nfericire Lucifer a ajuns in curtea Netflix, dar acum se anuleaza serialele Marvel produse de Netflix. Posibil sa fie preluate de noul serviciu de streaming.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate