Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casă fără proiect și fără autorizație

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ScoobyDona

ScoobyDona

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2018
Salut! În 2011 am construit o casă fără proiect și fără autorizație pe pământul tatălui meu care în timp a decedat, iar acum fratele meu a făcut reclamație la primărie pentru dărâmarea construcției. Ce putem face pentru a intra în legalitatea construcției?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca trebuie sa mergi la Primarie si sa o declari.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Am impresia ca dupa 2 ani s-o prescris fapta.
Mergi si o declari la rolul fiscal, iti vor calcula din urma impozitul si cu asta basta.
Probabil sa-ti dea si o amenda ca n-ai declarat-o in termen.

#4
ScoobyDona

ScoobyDona

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2018

 pasilla, on 23 octombrie 2018 - 22:51, said:

Cred ca trebuie sa mergi la Primarie si sa o declari.

 Hunor_66, on 23 octombrie 2018 - 23:00, said:

Am impresia ca dupa 2 ani s-o prescris fapta.
Mergi si o declari la rolul fiscal, iti vor calcula din urma impozitul si cu asta basta.
Probabil sa-ti dea si o amenda ca n-ai declarat-o in termen.

Mulțumesc!

 I2O, on 23 octombrie 2018 - 23:00, said:

Frac-tu e neam de manivela....

Chiar e. Poate chiar și mai rău. Mulțumesc! Asta mi-a făcut seara

 ceanu1980, on 23 octombrie 2018 - 23:06, said:

pe langa subiect
primele amintiri sunt din familie,cum poate cineva sa se pise pe asa ceva
mergi la primarie si ti se va spune ce ai de facut,nu e asa negru cum pare

Am fost, dar au spus că nu pot face nimic din cauza sesizării pe care a făcut-o fratele meu.

#5
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 I2O, on 23 octombrie 2018 - 23:00, said:

Frac-tu e neam de manivela....
Depinde... De ce crezi asta?

Caz la soacra-mea in sat, tot asa doi frati. Unul a plecat de pe la 20 de ani iar celalalt a ramas in casa parinteasca. Asta ramas nu s-a gandit ca asta plecat o sa se mai intoarca si a stat linistit o perioada. A murit mama lor si tatal nu mai avea mult, tot il ducea prin spitale. Asta plecat a tot trimis bani pana intr-o zi s-au trezit cu el in sat. SI normal ca voia ca la moartea parintilor sa primeasca jumatate de casa. Ala ramas sa faca infarct si nu alta, se gandea mereu ca ramane totul al lui.
Si aici e faza tare, cineva l-a sfatuit sa faca tot asa o casa in curte ca in instanta nu o sa i-o darame si nici nu o sa o imparta si sa ramana alalalt cu casa batraneasca daca vrea sa plateasca jumatate din ea. Casa a fost facuta cand inca mai traia tatal lor.
SI uite asa au ajuns in instanta unde s-a hotarat ca acea casa s-a facut si cu banii celui plecat (ala trimitea bani tatalui), fiind facuta in timpul vietii tatalui si pe terenul lui asa ca va fi impartita si aia.
SI uite asa a vrut sa faca o sparla si a trebuit sa plateasca el o jumatate de casa ca sa stea singur intr-una.
Ma rog, situatia a fost mai complicata, cu batai, scandaluri, distrugeri de masini... Ba chiar si cu o tentativa de sinucidere a celui care a ramas cand a auzit rezultatul procesului....

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
atunci doar declar-o,daca si asa nu vor,le poti spune ca vrei sa faci si tu e reclamatie,ca au permis tatalui tau sa construiasca fara autorizatie si acum vrei sa intri in legalitate

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 ScoobyDona, on 23 octombrie 2018 - 22:28, said:

Salut! În 2011 am construit o casă fără proiect și fără autorizație pe pământul tatălui meu care în timp a decedat, iar acum fratele meu a făcut reclamație la primărie pentru dărâmarea construcției. Ce putem face pentru a intra în legalitatea construcției?


Si ma rog primaria cum vrea sa solutioneze reclamatia fratelui tau ? I-ai intrebat ce ganduri au ?

#8
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Pentru intrare în legalitate este necesară înscrierea casei la fisc și intabularea ei în cartea funciară.

Ia legătura cu un arhitect proiectant și cu un topometrist autorizat. Îți vor explica ei pe larg toată procedura.

Pe scurt ai nevoie de: cerificat de urbanism pentru intrare în legalitate, proiect, ridicare topo. În baza acestora primăria îți emite autorizatia de construire și certificatul de atestare a edificării constucției, Cu actele respective și cu certificatul fiscal un topometrist care a și făcut măsurători îți intabulează casa. Spor!

Edited by sbanica, 24 October 2018 - 06:35.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Din ce imi dau seama e corect ce spune colegul @sbanica, cu o singura adaugare: daca terenul nu e intabulat pe tine atunci sunt destul de sigur ca trebuie rezolvata in primul rand problema asta.
Nu mai merge de mult timp faza cu declarat suprafata casei la directia de impozite si gata, nu mai trebuie sa ai proiect pentru casa sau modificari.

Edited by Hider141, 24 October 2018 - 07:38.


#10
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Nu poate să facă nimic până nu face succesiunea. A specificat că a murit tatăl lui dar nu a specificat dacă au făcut succesiunea moștenitorii și cred că asta este problema - nu se înțeleg la împărțirea și a casei noi.

Edited by marin-ioon, 24 October 2018 - 08:02.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Intrare in legalitate?
Bine ai venit in furcile caudine alte statului roman, unde realitatea si teoria se intersecteaza destul de rar.

Practic acea casa nu va putea niciodata intra in legalitate, pt ca teoretic nu poate exista.
Daca nu poate exista teoretic, atunci ea nue xista.

Logica circulara!

#12
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Se face succesiunea dacă nu a fost făcută fără casa aia nouă și după aia moștenitorii continuă mai departe cu ce a scris userul sbanica. Este simplu de rezolvat dacă se înțeleg între ei, dacă au început cu demolările e clar că vor ajunge la tribunal.

Ca să fie mai simplu ar trebui ca cei 2 frați (dacă sunt doar ei) să renunțe la moștenire și să rămână doar mama lor moștenitoare după care se rezolvă și actele la casa nouă. După moartea mamei cei 2 frați vor face succesiunea și casa nouă o va lua cel care a făcut-o. Asta numai dacă se înțeleg ei.

Edited by marin-ioon, 24 October 2018 - 09:50.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
răutatea din mine te-ntreabă: ai construit pe jumatea ta sau a lui frac-tu?

#14
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 sbanica, on 24 octombrie 2018 - 06:34, said:

Pentru intrare în legalitate este necesară înscrierea casei la fisc și intabularea ei în cartea funciară.

Ia legătura cu un arhitect proiectant și cu un topometrist autorizat. Îți vor explica ei pe larg toată procedura.

Pe scurt ai nevoie de: cerificat de urbanism pentru intrare în legalitate, proiect, ridicare topo.

toate proiectele, inclusiv structura si instalatii
sper sa nu fie nevoie de expertize

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gushpi, on 24 octombrie 2018 - 09:53, said:

răutatea din mine te-ntreabă: ai construit pe jumatea ta sau a lui frac-tu?
Răutatea din tine nu știe că nu se știe care e jumătatea lui, cotele lor sunt abstracte. Se știe doar că au câte 50%, nu și care e partea fiecăruia.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 althea, on 24 octombrie 2018 - 10:25, said:

Răutatea din tine nu știe că nu se știe care e jumătatea lui, cotele lor sunt abstracte. Se știe doar că au câte 50%, nu și care e partea fiecăruia.

eee... „moț-a-moț” ai luat-o și tu!
substratul era: DACĂ știai că ai un frate, când ai construit L-AI întrebat și pe el ce părere are?

Edited by gushpi, 24 October 2018 - 10:38.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Prea adânc substratul :) Și offtopic, plus că știi și răspunsul... cu ce îl ajută ce îi scrii? Te rog citește regulamentul ariei.

#18
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Deschizi proces pentru succesiune si partaj judiciar, soliciti atribuirea terenului pe care este amplasata constructia cu plata unor sulte sau nu. Din momentul in care devii proprietar faci intabulare, ridicarea topo, proiect, autorizatie, receptia cladirii, certificatt temoenergetic, intabularea constructiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate