Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Drepturi autor/ hosting

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Dragosbbb

Dragosbbb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2018
Bună!

Nu știu 100% sigur dacă a fost deschis acest topic însă până acum nu am găsit răspuns.

Situația este în felul următor. În cazul creării unui site de filme cărți sau muzică, exista riscuri sa zic asa? În ideea în care sunt în România foarte multe situri care încalcă în mod direct drepturile de autor. Se încarca filme cărți, muzica etc. Cat de periculos este?

Nu zic de exemplu de xxxx Acolo am văzut ca e legal oarecum pentru ca toate materialele nu sunt încărcate de ei ci sunt luate din alte surse... Ei doar prezintă sursele. Însă, în cazul unui site precum 101books.ru? Acolo. Cum sta treaba?

Se încalcă drepturile însă pot administratorii păți efectiv ceva? Sunt încărcate de ei direct pe host însă domeniul și hosting-ul nu se afla pe teritoriul României ci pe teritoriu rusesc. Se mai aplica legile la fel? Poate fi tras la răspundere?

Credeți ca va fi tras la răspundere de cineva?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca zici ca sunt deja foarte multe astfel de situri, de ce ti-ai mai asuma si tu riscul?

#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Site-urile astea de filme si altele apar si dispar ca ciupercile, din mai multe motive: fie sunt inchise de catre firma de host datorita unor reclamatii (putin probabil), sau detinatorul isi da seama ca e greu sa ridici un site, fie el si de filme, si vede ca nu castiga atatia bani cat se astepta.

Daca nu ajungi sa ai un site extrem de mare din care sa castigi saci de bani, nu prea ajungi in probleme cu legea. Cel putin eu nu am auzit cazuri, desi stiu de pe alte forumuri o gramada de persoane care isi fac site de filme, vand astfel de site-uri, etc. Inca nimeni nu a avut probleme, doar ca le-au inchis pentru ca nu castigau sumele la care se asteptau.

In cazul in care site-ul e prin rusia sau tari de genul, cam poti sa stai fara grija. Nu prea verifica nimeni acolo. Am vrut si eu un site de genul candva, dar am cam renuntat la idee pentru ca nu am fost satisfacut de castiguri (dupa ce am aflat de la altii cat se castiga). Am intrebat pe un forum pe care se petrec si lucruri mai "necurate" si userii de acolo mi-au recomandat un site (nu il mai tin minte si mi-e lene sa caut acum) de hosting rusesc pe care, daca imi aduc aminte bine, ziceau ca "pot tine ce vrea sculamentul meu", fara grija.

Oricum in caz ca vrei sa te bagi pe asa ceva, ai grija ca e o concurenta extrema, deci nu prea ai multe sanse sa faci bani. O sa te lovesti de mii de probleme oricum, mai ales daca incepi sa te ridici. Prima ar fi atacurile din partea "concurentei". Daca n-ai host destul de bine protejat o sa stai sa te uiti singur la site cat de frumos e cand e mort. Si mie in trecut mi-a fost recomandat un dedicat cu protectie buna, pe shared nu prea ai nici o sansa.

Si nu, nu e legal. Ar fi mai multe infractiuni pe care le faci cu un astfel de site, mi-e lene sa gandesc prea mult acum sa ti le enumar. Chiar daca nu prea are nimeni treaba cu tine, nu e legal. Doar cu distribuirea e "cam la limita legii".

Edited by Zark, 23 October 2018 - 23:05.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
vrea sa faca si el de-o ciunga cu pirateria, ca de munca cinstita nu-i arde.


da, te pot acuza de promovarea pirateriei :) bsa-ul te mananca.

#5
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 laffin, on 23 octombrie 2018 - 23:05, said:

vrea sa faca si el de-o ciunga cu pirateria, ca de munca cinstita nu-i arde.


da, te pot acuza de promovarea pirateriei Posted Image bsa-ul te mananca.

Nu e primul, au mai fost sute de persoane, poate mii (in Romania zic), dar cand au vazut dupa 2-3 luni castiguri de $5-6, au renuntat, vazand ca nu le ajunge nici sa plateasca hostul Posted Image)

Nu inteleg de ce lumea vrea sa faca $5 prin prostii de genul. Fa-ti domle un blog si scrie chestii care sa atraga lumea. Mai bine castigi asa, ti-o spun din propria experienta, si macar dormi linistit ca nu ai probleme cu legea. Metode de monetizare gasesti cate vrei pe nenea google.

Edited by Zark, 23 October 2018 - 23:11.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Zark, on 23 octombrie 2018 - 23:08, said:

Nu e primul, au mai fost sute de persoane, poate mii (in Romania zic), dar cand au vazut dupa 2-3 luni castiguri de $5-6, au renuntat, vazand ca nu le ajunge nici sa plateasca hostul Posted Image)

Nu inteleg de ce lumea vrea sa faca $5 prin prostii de genul. Fa-ti domle un blog si scrie chestii care sa atraga lumea. Mai bine castigi asa, ti-o spun din propria experienta, si macar dormi linistit ca nu ai probleme cu legea. Metode de monetizare gasesti cate vrei pe nenea google.
La un site cu aproximativ 30 mil de accesari lunar, cam cat ar castiga?

Edited by YourFan, 23 October 2018 - 23:56.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Trebuie sa ai doada ca ai achizitionat materialul respectiv.

Unde scrie ca e piraterie daca eu cumpar un cd cu muzica din magazin?Unde scrie ca daca-l dau unui prieten sa-l asculte este piraterie?

Importnt e sa ai dovada ca ai cumparat  materialul respectiev, nu conteaza cui sau la cati il dai sa-l vada atat timp cat ai dovada ca ai platit materialul(originalul si bonul eventual)

Cel care il da jos(il are stocat) si nu poate face dovada ca a cumparat materialul...nasol.Dar poate vedea film si fara sa-l dai jos.

Cam asa functioneaza.

Edited by ionutz_joe2009, 24 October 2018 - 00:35.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 YourFan, on 23 octombrie 2018 - 23:56, said:

La un site cu aproximativ 30 mil de accesari lunar, cam cat ar castiga?
Nu conteaza numarul/cantitatea, conteaza calitatea userilor. Daca's saraci, castigi fix lula - nu vrea nimeni sa plateasca/afiseze reclame catre useri saraci, care nu au bani sa cumpere produse sau servicii. Castigi mai mult doar daca se decide vreunul ca e loc de facut reclama si tepuit vizitatori cu diverse "metode si scheme de imbogatire rapida" care prind la prosti.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 ionutz_joe2009, on 24 octombrie 2018 - 00:17, said:

Trebuie sa ai doada ca ai achizitionat materialul respectiv.

Unde scrie ca e piraterie daca eu cumpar un cd cu muzica din magazin?Unde scrie ca daca-l dau unui prieten sa-l asculte este piraterie?

Importnt e sa ai dovada ca ai cumparat  materialul respectiev, nu conteaza cui sau la cati il dai sa-l vada atat timp cat ai dovada ca ai platit materialul(originalul si bonul eventual)

Cel care il da jos(il are stocat) si nu poate face dovada ca a cumparat materialul...nasol.Dar poate vedea film si fara sa-l dai jos.

Cam asa functioneaza.

Nu, hai sa-ti spun eu cum functioneaza.

Pe ala care-l da jos il lasa in pace, nu-l incrimineaza ca poate sa zic ca o face in scop personal si pe tine care l-ai urcat te baga la bulau pentru promovarea si raspandirea pirateriei.

Edited by laffin, 24 October 2018 - 07:49.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Este o activitate criminala bine pusa la punct.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate