Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Program gratuit pentru recuperat fisiere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Bine ca ne-ai povestit asta, desi nu avea nici o legatura cu intrebarea.....dormim mai bine acum
Macra daca spuneai cu ce program ai recuperat pozele alea.... da' neah, lasa.....

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,698
  • Înscris: 15.06.2004
Topic inutil, ptr ca initiatorul n-a dat o cautare...
https://forum.softpe...rma-formatarii/

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post_Smiley_, on 22 octombrie 2018 - 06:36, said:

asta arata nu prea ai idee cu ce se mananca pc-urile, asa ca ar fi mai bine daca te-ai abtine de la a da sfaturi in domeniul asta.
Spoiler
Serios ? atunci te invit sa notifici Super Moderatorul acestei arii sa ma baneze ca am oferit sfatul asta:

View Postsuper8, on 21 octombrie 2018 - 20:02, said:

Personal cunosc cateva functionale:
1. Recuva Free (https://www.ccleaner.com/recuva);
2. Pandora Recovery Free (https://www.pandorarecovery.com/);
3. GetDataBack (https://www.runtime....ry-products.htm);
4. Restoration (http://www.snapfiles...estoration.html);
5.  R-Linux (https://www.r-studio.../Download.shtml), e si varianta for Windows.
_Smiley_  Posted Image
Daca este vorba de oameni antisociali, sociopati, psihopati care "cumpara Hdd-uri la mana a doua sa recupere datele fostului propietar" sau imprumuta DSLR-uri la colege sexy si apoi recupereaza pozele sterse, e partea a doua.

Oh, si personal am observat ca dupa...

View Post_Smiley_, on 22 octombrie 2018 - 06:36, said:

..un foramt sau 10 sau 1000 de format-uri..
...informatiile recuperate nu mai sunt intregi, sunt partiale, corupte, ciuntite etc.

Daca tu chiar vrei sa fi de ajutor pe acest forum, explica userilor interesati ce sa faca si cum sa faca pt. recuperarea datelor cu programe gratuite sau Trial in conditii optime.
Nu ma jigni tu pe mine gratuit   Posted Image

#22
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View Postsuper8, on 22 octombrie 2018 - 14:17, said:

Oh, si personal am observat ca dupa......informatiile recuperate nu mai sunt intregi, sunt partiale, corupte, ciuntite etc.
Iti dai seama ca daca n-ar fi fost informatie scrisa peste, datele ar fi fost intacte, altfel toate programele de recuperare mentionate ar fi fost degeaba.
Tu probabil dupa format ai si instalat windows-ul sau ai pus ceva pe hdd-ul formatat. Insa e greu sa fii sigur ca exact fisierele care te intereseaza vor fi suprascrise, de aia dai wipe total, sau daca tot stii exact ce vrei sa suprascrii si nu-i vorba de multa informatie, poti scapa mai rapid alegand "safe/secure erase" pt fisierele respective (recomand OW Shredder pt asta, portabil si rapid).
Traim intr-o societate in care oricine poate incerca sa profite de pe urma neatentiei tale... daca tu ai atat de mare incredere in persoanele necunoscute si nu te deranjeaza daca iti acceseaza datele de pe hdd/telefon etc, accepta ca sunt altii care tin la "privacy" si ca poate n-au chef sa saliveze altu la pozele proprii sau cu prietena/sotia/amanta etc, sau si mai rau sa le gaseasca postate pe internet. Sau sa le fie sparte conturile de mail, furate conturile online, aflate date personale (adresa, nume, cnp) gasite prin vreun document etc pt ca au avut incredere si in loc sa piarda putin timp, au riscat.
Ca idee, eu nici macar pozele banale cu familia, prietenii, rude etc n-as vrea sa ajunga publice, mai am scanari a unor documente cu date personale etc...
Tu ramai cu increderea ca toata lumea e OK si respecta intimitatea si drepturile celorlalti, iar cei care vor profita de pe urma credulilor (vezi cazurile "accidentul" si orice alt tip de escrocherie existenta) vor avea succes in continuare.

Edited by 1nqiu, 22 October 2018 - 15:11.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,096
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsuper8, on 22 octombrie 2018 - 14:17, said:

Oh, si personal am observat ca dupa......informatiile recuperate nu mai sunt intregi, sunt partiale, corupte, ciuntite etc.
evident ca anumite informatii se pierd dupa format. ce nu inteleg tu e ca e suficient 1 format; urmatoarele 10, 100 sau 1000 vor face fix acelasi lucru, vor "distruge" informatia care a fost deja modificata de format-ul anterior, asa ca "mai bine l-ai formata de 3-4-5 ori din instalerul windowsului si de inca vreo 4-5-10 ori din windows" e un sfat complet gresit care dovedeste cat de bine intelegi tu ce face un format.


View Postsuper8, on 22 octombrie 2018 - 14:17, said:

Daca tu chiar vrei sa fi de ajutor pe acest forum, explica userilor interesati ce sa faca si cum sa faca pt. recuperarea datelor cu programe gratuite sau Trial in conditii optime.Posted Image
sunt cativa pasi care ajuta la recuperarea datelor:
-opresti cat mai repede pc-ul si-ti faci un plan cu el oprit
-daca datele erau pe hdd-ul principal, pe care e si sistemul de operare, atunci recuperarea trebuie facuta pe alt pc (care booteaza de pe alt hdd); in caz contrar risti ca sistemul de operare sa scrie vreun fisier temporar peste datele sterse (deci nu le vei mai putea recupera)
-bootezi in safe-mode, astfel incat sa fie cat mai putine programe functionale (nu vrei, de exemplu, ca antivirusul sa se apuce sa scrie vreun log peste pozele tale)
-folosesti unul din programele indicate pe aici (eu am folosit Recuva, a facut treaba destul de buna)

#24
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View PostTruculMagic, on 21 octombrie 2018 - 22:17, said:

Daca formatez HDD-ul si pun windows nou (10-le , acuma am 7) , mai sunt sanse ca noul proprietar sa recupereze informatii de pe HDD ? Vreau sa vand vechiul laptop si sa-l dau fara HDD nu il cumpara nimeni sau i-ar scadea valoarea.
sa stergi definitiv ai aici DBAN
recuperare 99,99% cu: Ontrack.Easy.Recovery.10.Professional

Edited by eiffel, 22 October 2018 - 19:56.
link catre site obscur.


#25
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
De ce 10 si nu 12? Ca 12 e ultima :)

#26
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View Post1nqiu, on 22 octombrie 2018 - 17:28, said:

De ce 10 si nu 12? Ca 12 e ultima Posted Image
Aia o aveam in pc.

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am incercat si nu a fost sa fie, adica am formatat hardul si am instalat windows 10.

Cam atat, restul este istorie, pozele si amintirile stocate pe hard S-AU DUS.

Tot raul spre bine si mergem inainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate