Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mucegai in casa din BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Simindrilo

Simindrilo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2018

View PostBaxon, on 21 octombrie 2018 - 19:11, said:

Pai ai zidit direct pe fundatie fara strat de rupere a capilaritatii ? Ce grosime au peretii  ? Ce termoizolatie ai la tavan ( grosime , material ) ?
Nu stiu ce inseamna strat de rupere a capilaritatii?
Peretii au grosime de 20 cm.
Termoizolatia la tavan este cu polistire de 3 cm.

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
singura solutie ramasa in cazul asta este cate un aparat de ventilare cu recuperare de caldura pentru fiecare camera.  
daca nu gasesti sa cumperi sa nu vrei, il poti construi singur, nu e mare lucru.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
deci bca 20 cm fara stalpi la 9x8, plus mansarda?

ce-i cotetul ala bre, iti pica sandramaua in cap daca dai o basina mai serioasa, si pe tine te preocupa mucegaiul?

Edited by laffin, 21 October 2018 - 19:53.


#22
Simindrilo

Simindrilo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2018

View Postbobitad, on 21 octombrie 2018 - 19:49, said:


hmm.si geamurile cum le ai? sunt pline de apa sau sunt uscate?
daca citeai pe forum 2 ore inainte sa faci casa, cred ca iti iesea mult mai bine:)...de ce ar alege cineva sa puna pe pereti 5cm cu densitate mare de 120, habar n-am.adica inteleg oarecum logica, dar tu probabil aveai un buget mai mic si fie ca iti puneai de 80 sau 120 tot aia era.
eu merg pe ideea ca nu se aeriseste.ia de la lidl un higrometru dasta de 30 de ron, nu o fi cel mai exact dar o sa-ti arate acolo ceva.
Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.

#23
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View Postrich1974, on 21 octombrie 2018 - 19:51, said:

singura solutie ramasa in cazul asta este cate un aparat de ventilare cu recuperare de caldura pentru fiecare camera.  
daca nu gasesti sa cumperi sa nu vrei, il poti construi singur, nu e mare lucru.

cred ca glumesti.omu si-a facut casa fara stalpi, gen pun bca pa bca ca sa iasa piramida.
si tu crezi ca are bani de dat pe aparat de ventilatie.mai ales pentru fiecare camera.si cu randament de peste 90%?:)
eu zic sa aeriseasca de 2-3 pe zi, circa 30 de min-o ora si dupaia vedem ce se intampla.

#24
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cine te-a mintit?Posted Image

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:54, said:

Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.


#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:54, said:

Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.
clar nu e acelasi lucru.in fine, era mai bine de 10, o sa dai mai mult la gaz.
cred ca e clar acum ca ai umiditate mare in casa.gen 80%
incearca sa aerisesti mai bine si eu cred ca scapi.sa nu fie si sticla proasta la termopan.
sau sa ai caloriferele puse aiurea.dar e putin plauzibil asta.totusi cu doreii din ziua de azi nu m-ar mira.

Edited by bobitad, 21 October 2018 - 20:04.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:50, said:

Nu stiu ce inseamna strat de rupere a capilaritatii?
Peretii au grosime de 20 cm.
Termoizolatia la tavan este cu polistire de 3 cm.

Inseamna o membrana bituminoasa pusa pe centura fundatiei si dupa aia asezat primul rand de BCA, astfel incat daca se transmite umiditate prin fundatie aceasta sa nu urce in pereti.
Problema e izolatia prost facuta la exterior (presupun ca n-ai mai dat deloc tencuiala, ai pus direct polistiren de 5cm si gata) plus insuficienta ventilatie si incalzire la interior.  Daca incalzirea se face doar intr-un colt al camerei si in celalalt ai alta temperatura... are loc condens pe pereti si geamuri care se poate constata punand mana. \

Solutii:  remediata izolatia si/sau incalzirea

#27
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Sursa de umiditate:
-gatitul fiert oale de mincare fara aerisire /hota
-incalzit apa la soba/aragaz
-uscat haine,lenjerie,prosoape pe calorifere
-dus in baie si last usa sa se aeriseasca in casa
-exces de plante in interior
Daca spui ca nu ai nimic din toate astea, mai ramine una singura, dormiti 6intr-o camera de 4x4 la 18gr C?!
Inlatura-le pe cele expuse, si DUPA 2saptamini vezi rezultatul
Succes!Posted Image

PS lasa izolatia/geamurile/placa si ..grinzile la locul lor

Edited by XTH, 21 October 2018 - 20:09.


#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:54, said:

Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.
ce lambda are polistirenul asta?

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Taticu , mai trebuie o investitie .
Scoate termopanele si pune geamuri clasice de lemn , scoate centrala si fa sobe cu lemne , si scapi de mucegai ....vad ca locuirea in casa cu termopan si centrala iti este " straina " .
Solutia clasica , batrineasca te scapa de necaz si-ti poate aduce un climat sanatos , fara mucegai , si boli . Din pacate !

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:54, said:

Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.
tu ai multa umezeala la interior. trebuie sa elimini sursele de umezeala si sa aerisesti. repet: o solutie comoda ar fi dezumidificator.

#31
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:54, said:

Geamurile sunt pline cu apa.Mi-au recomandat ca e acelasi lucru:ori pui polistiren de 10 cm si densitate  de 80 este echivalent cu polistiren de 5cm si densitate 120.
Echivalent pe dracu.
Coeficientul de transfer termic (se numeste lambda) e aproape acelasi: 0.038 versus 0.040.

Echivalent ar fi fost 5.25 cm de 80 cu 5.00 cm de 120.

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
grafitatul de la austrotherm are o.o31

şi ala de 5, si ala de 8, si ala de 20.

#33
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@viotl: pai lambda e coeficient de transfer volumic, nu conteaza grosimea.

@initiator: Rezistenta termica a peretilor se calculeaza tinand cont de grosime, iar fluxul de pierderi reiese asa:

Putere pierderi [wati] = lambda [wati / metru kelvin] * Suprafata de pierderi [metri patrati] x diferenta de Temperatura [grd celsius] / grosime izolatie [metri]

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSimindrilo, on 21 octombrie 2018 - 19:42, said:

Am băgat polistiren în cofraje înainte de turnare pentru centura de beton intre parter si mansarda.
Mansarda nu este locuita si nici tencuita.
Grosimea peretilor este de 20 cm plus tencuiala si izolatie care mi-a recomandat mesterul,adica polistiren de 5cm cu densitate de 120.


Temperatura o am de 22-23 de grade,calorifere in casa Placa peste parter si izolata cu polistiren dur de 3cm.
Slabuta spre inexistenta termoizolatia ! E normal sa ai mucegai , punctu de roua ti-e in perete nu in termoizolatie . La  20 cm  bca de perete aveai nevoie de minim 20 cm de polistiren pe dinafara iar la placa peste parter 3 cm de extrudat e ca si cum n-ar fii ! Nu e tarziu sa suplimentezi !
In momentul de fata ai pierderi enorme de energie ...

Edited by Baxon, 21 October 2018 - 21:22.


#35
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
La 20 cm polistiren ii trebuie 5 cm de BCA... :-)
   Este evident ca omul si-a facut o casuta cu buget redus, cu mesteri dupa "ureche" si ii propuneti ozn-uri de solutii, cu bani multi pe care nu ii are. Mansarda nefinalizata, neincalzita si placa peste parter quasi-neizolata- normal sa faca condens la coltul tavanelor. Sa mai faca niste bani sa termine mansarda cat de cat si belele se vor diminua...

#36
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostBaxon, on 21 octombrie 2018 - 21:21, said:

Slabuta spre inexistenta termoizolatia ! E normal sa ai mucegai , punctu de roua ti-e in perete nu in termoizolatie . La  20 cm  bca de perete aveai nevoie de minim 20 cm de polistiren pe dinafara iar la placa peste parter 3 cm de extrudat e ca si cum n-ar fii ! Nu e tarziu sa suplimentezi !
In momentul de fata ai pierderi enorme de energie ...
Nu-i zice de 20 cm ca-l sperii! :P

Initiator: eu am in constructie casa cu optzeci de cm izolatie paie, ceea ce este teoretic echivalent cu cca 55 cm izolatie de polistiren. Fireste, nu indraznesc sa iti recomand asa ceva... aia e casa pasiva si costa destul..chiar si cu paie ca izolatie, apar alte cheltuieli aditionale. Baxon are dreptate, dar ca sa fie mai in ton cu ce se vorbeste pe la noi prin tara in prezent, ti-as recomanda sa mai pui macar 5 cm peste cei 5 existenti, si sa tragi doar un strat subtire de adeziv deasupra; peste 1-2 ani cand mai faci rost de bani, mai pui 10 cm; apoi sa bagi macar 20 cm de vata de sticla (e cea mai ieftina izolatie gasibila in magazine) la tavan; si sa faci neaparat "ceva" sub pardoseala. (caldura nu se ridica neaparat; doar aerul cald se ridica; caldura se pierde si prin conductie si radiatie.)
{daca vrei mai multe amanunte despre casa de paie, intreaba-ma.}

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate