Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cereri abuzive de la facebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Când ti-ai facut primul cont erau alte reguli, reguli ce au fost actualizate ulteior (si nu doar prin GDPR). La momenul respectiv, cereau anumite detalii, acum le cer, dt in alt mod (si cred ca si verificarea este alta). Tin minte ca la mine nu au cerut nimicin afara de un mail pentru cont, dar, înainte de 25 maiau facut o actualizare a termenilor (n-am stat sa-i parcurg pe toti), dar am retinut ca daca nu eram de acord cu ei, nu mai foloseam site-ul.

Probabil au schimbat din modul de înregistrare al utilizatorilor, in special din UE, si au nevoie de anumite date pe care nu le vereau in mod express.

#38
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Este un lucru bun faptul ca cer date personale pentru cont (si este si cerut legal in UE). Se mai scapa de conturile fake ale gunoaielor. Ca idee, datele personale sunt doar pentru confirmarea identitatii, nu vor aparea online. In plus, poti seta la privacy sa nu apara nimic. Insa tinand cont ca FB este folosit in mod normal pentru a posta chestii personale (poze, mesaje etc.), faptul ca cineva vrea neaparat sa isi ascunda identitatea (sa nu poata fi identificat, in teorie ca practic este usor de identificat daca este nevoie) ma duce cu gandul ca acel cont este cont fake pentru hate/bullying etc.

#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ti-ar conveni sa fur niste poze de pe contul tau, sa-mi fac un cont cu nume similar cu al tau si sa incep sa debitez tampenii pe net? Asta in perioada in care poate ti-ai depus CVul la o firma (probabil nu e cazul la tine). Multi te cauta si pe facebook sa vada ce hram porti.

Legat de abuz, era abuz daca iti cerea copie dupa acte la 5 ani dupa activarea contului. Si chiar si in sit asta e discutabil. E firma privata nu institutie a statului. Poate cere orice daca face chestia asta clar si concis. Poti f usor refuza si nu iti va mai cere a 2a oara niciun act atata timp cat nu-i abordezi tu.

Edited by underb, 22 October 2018 - 08:50.


#40
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunderb, on 22 octombrie 2018 - 08:43, said:

Ti-ar conveni sa fur niste poze de pe contul tau, sa-mi fac un cont cu nume similar cu al tau si sa incep sa debitez tampenii pe net?

Legat de abuz, era abuz daca iti cerea copie dupa acte la 5 ani dupa activarea contului. Si chiar si in sit asta e discutabil. E firma privata nu institutie a statului. Poate cere orice daca face chestia asta clar si concis. Poti f usor refuza si nu iti va mai cere a 2a oara niciun act atata timp cat nu-i abordezi tu.
Eu nu am poze personale pe contul de facebook. In plus, trebuie sa fii in lista de prieteni (1st) ca sa vezi ce am pus. Nu imi pun viata din principiu pe net. Dar asta nu inseamna ca nu inteleg motivele pentru care se cauta sa se elimine conturile fake. E o diferenta.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intrebarea era adresata initiatorului.

#42
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postjm2010, on 22 octombrie 2018 - 08:49, said:

Eu nu am poze personale pe contul de facebook. In plus, trebuie sa fii in lista de prieteni (1st) ca sa vezi ce am pus. Nu imi pun viata din principiu pe net. Dar asta nu inseamna ca nu inteleg motivele pentru care se cauta sa se elimine conturile fake. E o diferenta.

Facebook e din ce in ce mai agresiv in cererea acestor date personale in conditiile in care are grave brese de securitate.
Daca tie ti se pare in regula sa te legitimezi ca la politie, esti liber s-o faci.
Facebook a devenit din ce in ce mai mizerabil in ultimii ani, eu am renuntat la cont acum un an jumate.
Daca tu ai impresia ca nu esti monitorizat doar pentru simplul fapt ca nu iti pui poze pe cont, te inseli amarnic.
Tot ce accesezi, tot ce comentezi, locatiile pe care le frecventezi si tot ce achizitionezi e inregistrat.
Dar tu dormi linistit ca nu iti afisezi viata "privata" pe net.

#43
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postleusteanul, on 22 octombrie 2018 - 08:55, said:


Facebook e din ce in ce mai agresiv in cererea acestor date personale in conditiile in care are grave brese de securitate.
Daca tie ti se pare in regula sa te legitimezi ca la politie, esti liber s-o faci.
Facebook a devenit din ce in ce mai mizerabil in ultimii ani, eu am renuntat la cont acum un an jumate.
Daca tu ai impresia ca nu esti monitorizat doar pentru simplul fapt ca nu iti pui poze pe cont, te inseli amarnic.
Tot ce accesezi, tot ce comentezi, locatiile pe care le frecventezi si tot ce achizitionezi e inregistrat.
Dar tu dormi linistit ca nu iti afisezi viata "privata" pe net.
Nu esti obligat sa ai cont pe facebook. Ei au conditiile lor (legale), tu ai dreptul sa nu iti faci cont. Nu este un drept constitutional sa iti faci cont pe facebook :) Si cum ziceam, in ziua de azi chiar este necesar ca orice retea de socializare gen facebook sa aiba reguli clare (chiar sunt cerute deja legal in UE) referitor la utilizatori. Prea mult s-a abuzat.

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cam toate ad blockerele au optiunea de a bloca retelele sociale sa te urmareasca. Daca unele nu au, exista plugin setarat. Daca atunci cand accesezi un site iti apar butoanele de facebook cu like, share etc, atunci facebooj e cu tine pe situl ala. Cum am zis, chestia asta se poate bloca usor.
De exemplu ad guard:
https://cdn.adguard....pg?version=1229 (social media filter)

View Postleusteanul, on 22 octombrie 2018 - 08:55, said:

Facebook e din ce in ce mai agresiv in cererea acestor date personale in conditiile in care are grave brese de securitate.
Daca tie ti se pare in regula sa te legitimezi ca la politie, esti liber s-o faci.
Facebook a devenit din ce in ce mai mizerabil in ultimii ani, eu am renuntat la cont acum un an jumate.
Daca tu ai impresia ca nu esti monitorizat doar pentru simplul fapt ca nu iti pui poze pe cont, te inseli amarnic.
Tot ce accesezi, tot ce comentezi, locatiile pe care le frecventezi si tot ce achizitionezi e inregistrat.
Dar tu dormi linistit ca nu iti afisezi viata "privata" pe net.

Edited by underb, 22 October 2018 - 09:04.


#45
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Bineinteles ca nu sunt obligat sa am cont de Facebook, dar tie iti scapa esenta a ce am scris mai sus.
"Ei au conditiile lor (legale), tu ai dreptul sa nu iti faci cont." - Nu, astea nu sunt conditii legale, este o intruziune cat se poate de evidenta in accesarea unor date personale care nu au ce cauta pe un site de socializare.
Conditiile astea legale de care spui tu inglobeaza cumva si scandalurile in care Facebook a fost implicat in ultimii ani in privinta breselor de securitate sia furtului de date personale?
Sau cumva conditiile astea "legale" sunt unilaterale?

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postjm2010, on 22 octombrie 2018 - 08:57, said:

Nu esti obligat sa ai cont pe facebook. Ei au conditiile lor (legale), tu ai dreptul sa nu iti faci cont. Nu este un drept constitutional sa iti faci cont pe facebook Posted Image Si cum ziceam, in ziua de azi chiar este necesar ca orice retea de socializare gen facebook sa aiba reguli clare (chiar sunt cerute deja legal in UE) referitor la utilizatori. Prea mult s-a abuzat.
Nu asta era problema. Problema era ca poti avea cont de facebook fara sa ti-l faci tu si fara sa stii de el. Printre altele...

Edited by underb, 22 October 2018 - 09:07.


#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postleusteanul, on 22 octombrie 2018 - 09:01, said:

Bineinteles ca nu sunt obligat sa am cont de Facebook, dar tie iti scapa esenta a ce am scris mai sus.
"Ei au conditiile lor (legale), tu ai dreptul sa nu iti faci cont." - Nu, astea nu sunt conditii legale, este o intruziune cat se poate de evidenta in accesarea unor date personale care nu au ce cauta pe un site de socializare.
Conditiile astea legale de care spui tu inglobeaza cumva si scandalurile in care Facebook a fost implicat in ultimii ani in privinta breselor de securitate sia furtului de date personale?
Sau cumva conditiile astea "legale" sunt unilaterale?
Scandalul a fost interesant, un fel de elodia dar sincer, nu am simtit nici o diferenta in felul in care foloseam facebook-ul. Ok, le-au folosit la statistici, in scopuri de marketing etc. dar, la final, eu nu am simtit nici o diferenta in asta. In plus, cum ziceam mai sus, eu nu am pus mai nimic personal pe pagina (gen copii, familie, ca plec la buda sau in vacanta etc.) din principiu.
Pe de alta parte, cam sunt obligati legal sa isi identifice userii in UE (direct si indirect). In plus, daca chiar ar vrea cineva, e usor sa te identifice daca ai cont pe facebook si l-ai accesat. Sunt atatea metode prin care se poate identifica o persoana... Reteaua se protejeaza de conturi fake, hate, pedofili etc. si au dreptate.

View Postunderb, on 22 octombrie 2018 - 09:06, said:

Nu asta era problema. Problema era ca poti avea cont de facebook fara sa ti-l faci tu si fara sa stii de el. Printre altele...
Pai si asta este un motiv pentru care se cauta sa se identifice utilzatorii. Si la initiator, mai mult ca sigur ca algoritmii facebook de security au detectat ceva de au inceput sa ii ceara asa multe dovezi. Poate nu fara motiv.

#48
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
2 articole:
1. https://www.theguard...dy-user-numbers
2. https://www.cnbc.com...r-scandals.html

Lumea s-a cam saturat de mizeriile facute de Facebook si reteaua pierde masiv utilizatori.
Asta e adevarul, iar declinul e cat se poate de vizibil.
Dar tu dormi linistit ca reteaua se protejeaza de conturi fake si pedofili Posted Image

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu cand mi-am facut mai demult contul (unicul) am incercat sa folosesc un substantiv comun prezent probabil in toate limbile de pe pamant pt numele de familie. Mi-au cerut copie dupa act. Am dublat o litera si l-au acceptat asa, fara acte. Nu am vrut sa pun numele real de familie.

Edited by underb, 22 October 2018 - 09:15.


#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postleusteanul, on 22 octombrie 2018 - 09:13, said:

2 articole:
1. https://www.theguard...dy-user-numbers
2. https://www.cnbc.com...r-scandals.html

Lumea s-a cam saturat de mizeriile facute de Facebook si reteaua pierde masiv utilizatori.
Asta e adevarul, iar declinul e cat se poate de vizibil.
Dar tu dormi linistit ca reteaua se protejeaza de conturi fake si pedofili Posted Image
Faptul ca pierde din tineri este ceva normal. Daca ai vedea trendul si inainte de facebook vei intelege de ce. Pe de alta parte, sunt multi care isi pun toata viata in cele mai mici amanunte pe facebook si apoi devin paranoici si se oftica. Asta nu inseamna ca nu e normal ca o retea de socializare cum e facebook sa nu cauta se se protejeze. Nu se exclud la final. Si facebook nu sunt singurii care au vandut/leak informatii despre useri, toate platformele free se finanteaza cumva: daca crezi ca e free inseamna ca tu esti marfa vanduta. Trebuie doar sa constientizezi si sa intelegi ca nu exista nimic gratuit.

#51
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Facebook se duce la vale pentru ca s-a cam prins toata lumea ca nea Zuckenberg vinde date personale companiilor care vor sa-si faca reclama pe Facebook.
Un alt motiv pentru care se duce la vale e pentru ca s-a plictisit lumea de aceleasi rahaturi in fiecare zi. Multora nu le pasa ca Zuckenberg le vinde datele, doar ca s-au plictisit sa-si vada rudele la mare, la munte sau 150 de poze cu nou nascutul.
Oamenii normali care fac chestii, nu doar pierd timpul pe social media, oricum s-au plictisit deja. Daca inainte era curiozitatea, acum e doar plictiseala abundenta.
Ca idee, Facebook a cumparat access pe America la foarte multe baze de date, chiar daca nu iti folosesi numele real stie cati ani ai, cati copii, pe unde calatoresti, daca stai cu chirie sau platesti rata, ce nivel de eduatie ai, cati bani faci, asa ca reclamele sunt mult mai ieftine decat pe Google.

Edited by leusteanul, 22 October 2018 - 09:30.


#52
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Toate retelele fac (Facebook, Google, Microsoft etc.). Sa nu fim naivi.

#53
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Eu am renuntat la Facebook, cam la o saptamana dupa ce mi-am facut cont, cand mi-am dat seama ca nu mai ai deloc intimitate, ca te pot urmari altii si iti pot judeca fiecare gest. Eram atunci la facultate, imi facusem cont, adaugasem mai multi colegi, cunostiinte, incepusem sa urmaresc ce fac altii, ce materiale deveneau virale pe net, poze, clipuri si intr-o zi printre altele am dat un like si pe o manea de Romeo Fantastick.
A doua zi cand am ajuns la facultate, un tampit din clasa a inceput sa racneasca din toti bojocii, aratandu-ma cu degetul: "Romeo Fantastick ! Romeo Fantastick ! Iti place Romeo Fantastick ! Ha-ha-haaaaaa!!!!". Cu greu m-am dumirit ca tipul se referea la mine si la faptul ca cu o zi inainte dadusem like pe un clip a lui Romeo, iar acum urla cat il tineau puterile ca sa afle toti din clasa asta.
Cand am vazut asta mi-am bagat picioarele in el de Facebook, am sters contul si nu m-am mai uitat inapoi.
Am  acum un cont secret e drept, sub alt nume dar il folosesc exclusiv sa vad ce fac altii, nu postez si nu comentez nimic cu el.

#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postjm2010, on 22 octombrie 2018 - 09:08, said:

...Reteaua se protejeaza de conturi fake, hate, pedofili etc. si au dreptate.
...

păi cum îl ajută pe FB poza să-și dea seama că-s jigodie?
și cum asociază poza pusă de mine cu numele de utilizator?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate