Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

cereri abuzive de la facebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
De curand am incercat sa-mi fac un cont de facebook.La prima vedere totul a fost ok,am completat tot ce trebuie si parea ca e gata.La cateva minute imi apare o cerere de verificare,cum ca ar fi ceva suspect si imi cere sa confirm ca sunt eu cerandu-mi numarul de telefon.
Nu prea am vrut sa dau date prea personale in online dar zic hai sa trec si peste asta,si trimit numarul.
Imi trimite un cod,ma verifica si trecem mai departe,totul ok iarasi.
La scurt timp iar ma deconecteaza si apare alt mesaj,acum cerandu-mi sa le trimit o poza cu fata mea.Am crezut ca e o gluma si ca am luat vreun virus,dar nu,facebook imi cerea asta.Cica au nevoie sa-mi vada fata pentru a verifica daca sunt eu titularul contului.Cum mama naibii sa asociezi figura cuiva cu un nume dat la inregistrare daca nu l-ai vazut niciodata si sa poti da un verdict,da sau ba? Mi se pare ceva suspect,care ati mai patit asa ceva si ce se poate face?

Attached Files

  • Attached File  fb.jpg   67.71K   164 downloads


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Big brother vegheaza...au nevoie de toate datele posibile pentru cand o sa ajunga si la noi politia gandirii care e deja in floare in vest
Democratia si libertatea de expresie e doar o falsa umbrela...de fapt am ajuns sa fim mai controlati si cenzurati de cat in comunism...si asta e doar inceputu

Edited by I2O, 21 October 2018 - 04:34.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Pai iti faci cont si postezi poze, ce ti se pare abuziv sa iti ceara o poza cu tine?Vor sa se asigure ca nu e cont fake si nu il folosesti pentru ilegalitati.Sinteti dea dreptu paranoici cate unu.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postvalirex, on 21 octombrie 2018 - 04:15, said:

De curand am incercat sa-mi fac un cont de facebook
Altu', nu? Ca primul, al doilea, al treilea de pe care ii injurai pe altii, al patrulea de care ti-ai batut ceva s.a.m.d. nu mai erau bune.

Nu te supara, facebook asta e vreo asociatie de caritate sau cum? Fie respecti regulile din curtea lor, fie - eject. Probleme? MM lui de FB si abuzu' mamei lui ca ma obliga sa fiu responsabil.

Edited by dexterash, 21 October 2018 - 05:18.


#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postfqx, on 21 octombrie 2018 - 04:59, said:

Pai iti faci cont si postezi poze, ce ti se pare abuziv sa iti ceara o poza cu tine?Vor sa se asigure ca nu e cont fake si nu il folosesti pentru ilegalitati.Sinteti dea dreptu paranoici cate unu.
Si cu ce compara ei poza aia ca sa stie ca cel de la taste esti tu?
Doar daca le trimiti o poza si cu buletinul vor putea compara daca in poza trimisa esti tu sau nu...ceva miroase in toata ecuatia asta
Nu e nimic paranoic....se intampla multe lucruri rele pe planeta asta care nici macar nu ti-ar trece prin cap
Asa ca da...e bine sa fi sceptic la orice pe internet si in viata reala..pentru ca intr-un anumit moment iti poate salva viata

Edited by I2O, 21 October 2018 - 05:24.


#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
ia si tu o poza de pe net cu vreunul :))) era si aici pe forum un toppic in care punea lumea poze "cum aratam" ceva de genu :))

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostI2O, on 21 octombrie 2018 - 05:22, said:

Si cu ce compara ei poza aia ca sa stie ca cel de la taste esti tu?
Doar daca le trimiti o poza si cu buletinul vor putea compara daca in poza trimisa esti tu sau nu...ceva miroase in toata ecuatia asta
Nu e nimic paranoic....se intampla multe lucruri rele pe planeta asta care nici macar nu ti-ar trece prin cap
Asa ca da...e bine sa fi sceptic la orice pe internet si in viata reala..pentru ca intr-un anumit moment iti poate salva viata
Pai din cate stiu eu, verifica daca poza de profil corespunde cu realitatea, sau pozele in care esti etichetat.Exact asta e toata ideea, se intampla lucruri rele, fraude si inselatorii cu conturi de facebook false, si incearca sa limiteze asta.Sa fim seriosi, o poza cu fata ta, nu e chiar privata, o vede oricine oricum, cand mergi pe strada.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postfqx, on 21 octombrie 2018 - 05:34, said:

Pai din cate stiu eu, verifica daca poza de profil corespunde cu realitatea, sau pozele in care esti etichetat.Exact asta e toata ideea, se intampla lucruri rele, fraude si inselatorii cu conturi de facebook false, si incearca sa limiteze asta.Sa fim seriosi, o poza cu fata ta, nu e chiar privata, o vede oricine oricum, cand mergi pe strada.
Pai asta se poate fenta foarte usor
Fac o poza unui om oarecare....o pun la profil si tot pe aia o si trimit celor de la facebook ca sa le confirm ca sunt "eu"
Internetu e un loc periculos unde nu e bine sa dai detalii despre tine...

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Facebook a facut si face bani din vanzarea de date personale.
      Nu mai este niciun secret. Si de cand secretul a fost dezvaluit pungasia se face pe fatza. Odata ce le-ai dat datele personale si ai dat un click pe accept pot sa le foloseasca cum vor ei.
      E treaba ta daca accepti ori nu.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Eu nu am cont de facebook si nu imi voi face niciodata.

*Prefer Forumul Softpedia....Posted Image

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
14 milioane de utilizatori ai facebook au deja datele vandute pe dark web

"În cazul celor 14 milioane de utilizatori ghinioniști, acestora nu li s-au furat doar date de bază, ci și fotografii, mesaje private, preferințe religioase, chiar și informații despre ultimele 10 locuri în care au dat check-in și ultimele 15 căutări de pe site.
Conform unui analist, conturile și datele obținute valorează între 150 și 600 de milioane de dolari pe piața neagră."

Dupa cum ziceam internetu e un loc foarte periculos
ps:vad ca softpedia nu ma lasa sa pun si linkul de unde am pus informatiile

Edited by I2O, 21 October 2018 - 06:06.


#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postxmanyacs77, on 21 octombrie 2018 - 06:00, said:

Eu nu am cont de facebook si nu imi voi face niciodata.

*Prefer Forumul Softpedia....Posted Image
Până o să-ţi ceară nr tel şi poză :D

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPloiesteanul2015, on 21 octombrie 2018 - 06:31, said:

Până o să-ţi ceară nr tel şi poză Posted Image
Staff-ul Forumului Softpedia nu va face precum cei de la Facebook.Posted Image

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Dar ce-ar fi sa nu mai folositi mizeria de Facebook?

Din ce in ce mai multi isi sterg definitiv contul de Facebook si cauta alte platforme de “socializare” sau promovare a diverselor. Lumea nu incepe si nu se termina cu Facebook, iar Facebook este oricum intr-un declin vizibil.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
1. Nu e nici o pacaleala, e de la FesBuci. Nu-ti place, nu iti faci cont pe  FesBuci.
2. Nu sunt asa drastici cu toate conturile noi, e ceva in istoric care le da lor cu virgula. Nu-ti place, nu iti faci cont pe  FesBuci.
3. Poti fenta verificarile acestea, dar la un moment se vor prinde si ti le vor cere. Nu-ti place, nu iti faci cont pe  FesBuci.
4. Conteaza ca iti expui public fata ta din prima sau mai tarziu ? ca nu inteleg, preponderent aplicatia este pentru a spune ceva despre tine, ce gandesti, unde ai fost, ce poze ai facut, cine te-ai vazut si te-a eticheta ca fiind tu. Chiar nu vad care e problema sa le spui din prima cine esti tu, Nu vrei sa le spui,  nu iti faci cont pe FesBuci.

Edited by strongsss, 21 October 2018 - 06:45.


#16
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postleusteanul, on 21 octombrie 2018 - 06:40, said:

Dar ce-ar fi sa nu mai folositi mizeria de Facebook?Din ce in ce mai multi isi sterg definitiv contul de Facebook si cauta alte platforme de “socializare” sau promovare a diverselor. Lumea nu incepe si nu se termina cu Facebook, iar Facebook este oricum intr-un declin vizibil.

Eu n-am avut niciodata cont cu ei si zilnic de cateva ori imi apare informatie ca mai am inca un prieten!   Le-am cerut sa inceteze dar nu vor.

#17
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Poststrongsss, on 21 octombrie 2018 - 06:44, said:

1. Nu e nici o pacaleala, e de la FesBuci. Nu-ti place, nu iti faci cont pe  FesBuci.
4. Conteaza ca iti expui public fata ta din prima sau mai tarziu ? ca nu inteleg, preponderent aplicatia este pentru a spune ceva despre tine, ce gandesti, unde ai fost, ce poze ai facut, cine te-ai vazut si te-a eticheta ca fiind tu. Chiar nu vad care e problema sa le spui din prima cine esti tu, Nu vrei sa le spui,  nu iti faci cont pe FesBuci.
Unii oameni isi fac cont pe facebook strict din cauza ca alti cunoscuti sau chiar rude(idioti) si-au facut, iar asta e principala metoda prin care pot vedea ce mai fac(poze, etc.) si comunica cu ei. Dar in aceleasi timp nu doresc sa puna date personale pe fesibuci, cu atat mai putin poze. UE ar trebui sa ii interzica site-urilor sa ceara date personale atata timp cat nu exista o relatie comerciala contractuala cu facturi emise intre parti(vanzari sau alte servicii online), si cu atat mai putin poze cu persoane -> nu ar fi decat gdpr dus un pas mai incolo. Servicii gen feisbici pot functiona foarte bine si anonim, sau pseudo-anonim(adica sa nu fie nevoie sa te inscrii cu nume real, sa dai numar de telefon sau alte prostii), doar ca boii astia au prins cota de piata ceva mai mare prin vest.

Edited by TruthHurts, 21 October 2018 - 06:56.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvalirex, on 21 octombrie 2018 - 04:15, said:

Mi se pare ceva suspect,care ati mai patit asa ceva si ce se poate face?
E simplu, te conformezi sau nu fosesti. E o campanie impotriva conturilor false. Ei nu-ti pastreaza poza ca nu au de ce, vor pastra cheia ta adica datele scoase de algoritmul de recunoastere faciala.

View Postleusteanul, on 21 octombrie 2018 - 06:40, said:

Dar ce-ar fi sa nu mai folositi mizeria de Facebook?
Din ce in ce mai multi isi sterg definitiv contul de Facebook si cauta alte platforme de “socializare” sau promovare a diverselor. Lumea nu incepe si nu se termina cu Facebook, iar Facebook este oricum intr-un declin vizibil.
Deocamdata este cel mai folosit ca sistem si are nenumarate avantaje plus ca ei controleaza o buna piata din mesajeria mobila prin whatsapp care e al lor dar si prin messenger, nu stiu unde vezi tu declin sau in raport cu cine...
Apropo numeste un concurent serios in aceeasi formula daca poti... fara hi5 ca ala e defunct sau chestii gen instagram care functioneaza diferit.

View PostTruthHurts, on 21 octombrie 2018 - 06:54, said:

UE ar trebui sa ii interzica site-urilor sa ceara date personale atata timp cat nu exista o relatie comerciala contractuala cu facturi emise intre parti(vanzari sau alte servicii online), si cu atat mai putin poze cu persoane -> nu ar fi decat gdpr dus un pas mai incolo. Servicii gen feisbici pot functiona foarte bine si anonim
Da, pot functiona anonim cu clone si circ mediatic... nope nu pot, toate sistemele de apreciere, comentare si rating au nevoie de date reale. Lasa mai bine sa ceara date si sa mearga doar cine are chef cine nu sa se abtina din a folosi si gata Posted Image
Din cauza de gdpr unele site-uri americane de presa sau servicii au inchis colaborarea cu UE pentru ca ei lucreaza cu date personale si nu are rost sa faca versiuni fara aceste date adica ar fi nonsens.

Edited by andreic, 21 October 2018 - 07:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate