Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Evaluare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
marius_520

marius_520

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2011
Salutare , urmeaza sa vina un evaluator pentru a vedea si evalua noua locuință pe care intenționez să o cumpăr , oare va fi evaluată la pretul agreeat de mine si proprietar ? Pret negociat 30000€ Ap conf 2. Am văzut aceste apartamente la 31000 / 35000 .. Multumesc !

Edited by marius_520, 21 October 2018 - 03:39.


#2
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Si cu ce te ajuta daca "evaluatorul" zice ca face mai mult sau mai putin? O sa dai atat cat vrea proprietarul, nu poate nimeni sa-i impuna un pret. Eu cer pe un bun al meu atat cat vrea lula mea, nu cat crede un "destept" ca valoreaza. E treaba mea daca gasesc sau nu comparator.

#3
marius_520

marius_520

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2011
Ideea e daca il evaluează la cat trebuie eu sa dau , adică 30000 , ca daca il subevalueaza trebuie să mai dau eu bani din buzunar pentru ca fac un credit ipotecar

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ti-l evalueaza la mai putin, in caz ca nu poti sa platesti sa ti-l praduiasca mai repede.
La mine nici n-a venit sa.l vada, 'decat' a semnat actele si mi-au luat taxa de evaluare.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ca evaluator EPI îți pot spune că apartamentul se evaluează conform standardelor ANEVAR la PREȚUL PIEȚEI, nu la cât are nevoie x sau y. Posibil să iasă mai puțin, caz în care ai luat țeapă sau mai mult... ;)

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De ce te-ai lega la cap acum cu un credit daca in 1 an maxim 2 preturile o sa fie la pamant? -30% pe putin.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 marius_520, on 21 octombrie 2018 - 03:31, said:

Salutare , urmeaza sa vina un evaluator pentru a vedea si evalua noua locuință pe care intenționez să o cumpăr , oare va fi evaluată la pretul agreeat de mine si proprietar ? Pret negociat 30000€ Ap conf 2. Am văzut aceste apartamente la 31000 / 35000 .. Multumesc !

Nu.  Va fi evaluat in intneresul bancii.... la o valoare mai mica decat face.. si va fi luat in garantie la acea valoare, dar asigurarea o platesti la pretul efectiv de piata.
Diferente de 1000-2000 de euro chiar nu conteaza..  Daca diferentele insa vor fi mai mari (nu cred sa fie, ca pretul e totusi mic), banca te va pune sa majorezi avansul...

 Deenman, on 21 octombrie 2018 - 08:51, said:

De ce te-ai lega la cap acum cu un credit daca in 1 an maxim 2 preturile o sa fie la pamant? -30% pe putin.

Asa spun astia.. dar nu trebuie sa te iei dupa ei...  Limitarea creditarii va mai scadea din preturi.. dar cu maxim 10%, cred, mai mult nu....

 ursamajor, on 21 octombrie 2018 - 07:56, said:

Ca evaluator EPI îți pot spune că apartamentul se evaluează conform standardelor ANEVAR la PREȚUL PIEȚEI, nu la cât are nevoie x sau y. Posibil să iasă mai puțin, caz în care ai luat țeapă sau mai mult... Posted Image

Evaluatorul agreat de banca va fi de alta parere.... Plus ca "pretul pietei" e pretul zonei.. ori... daca proprietarul ti-a cerut (impreuna cu agentul samsar) 5000 de euro in plus si tu ai acceptat, cum va corespunde pretul pietei cu pretul agreat de parti?

Edited by rosix, 21 October 2018 - 09:00.


#8
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Important este ca din lista de evaluatori sa alegi unul agreat de mai multe banci, deoarece daca te razgandesti sau gasesti la alta banca un credit mai avantajos, iti vor cere alta evaluare daca ei nu agreaza primul evaluator.  Si ajungi sa platesti de mai multe ori acelasi lucru de pomana.

#9
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 ursamajor, on 21 octombrie 2018 - 07:56, said:

Ca evaluator EPI îți pot spune că apartamentul se evaluează conform standardelor ANEVAR la PREȚUL PIEȚEI
Daca vrei la "pretul pietei", cumpara-ti direct de la cei care construiesc si care iti vand "la metru". Pe bunul meu cer cat vreau eu, nu cu cat crede unul sau altul. Pot sa cer 100 de mii pe o garsoniera de 30 m.p. si poate se gaseste cineva care vrea cu orice chip acea garsoniera si da oricat ca sa o aiba.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 Onan_Barbaru, on 21 octombrie 2018 - 09:41, said:

Daca vrei la "pretul pietei", cumpara-ti direct de la cei care construiesc si care iti vand "la metru". Pe bunul meu cer cat vreau eu, nu cu cat crede unul sau altul. Pot sa cer 100 de mii pe o garsoniera de 30 m.p. si poate se gaseste cineva care vrea cu orice chip acea garsoniera si da oricat ca sa o aiba.
Da, doar ca banca va finanta doar un anumit procent din valoarea evaluata ( valoarea de piata )- de exemplu 85 % X 30.000 Euro. Diferenta pana la 100.000 Euro o va plati cumparatorul -atat de interesat de acea proprietate- din surse proprii sau din alte credite.
E simplu.
In general, aceste cazuri reprezinta de fapt incercari de frauda.
Si chiar daca evaluatorul ar evalua la mult mai mult, exista verificatorii bancii, ai firmei de evaluari etc., care ar refuza valoarea si ar solicita revizuirea raportului, acesta alegandu-se si cu sanctiuni. Exista inclusiv raspundere penala.

Edited by vacantamijlocie, 21 October 2018 - 11:54.


#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Onan_Barbaru, on 21 octombrie 2018 - 09:41, said:

Daca vrei la "pretul pietei", cumpara-ti direct de la cei care construiesc si care iti vand "la metru". Pe bunul meu cer cat vreau eu, nu cu cat crede unul sau altul. Pot sa cer 100 de mii pe o garsoniera de 30 m.p. si poate se gaseste cineva care vrea cu orice chip acea garsoniera si da oricat ca sa o aiba.
Dacă ai avea habar ce înseamnă prețul pieței, ai tăcea. Prețul dezvoltatorilor nu intră deocamdată în vederile evaluatorilor ca bază de comparație decât dacă imobilele subiect sunt tot noi. Dar atunci avem alte tehnici mult mai precise de evaluare.
La imobile vechi una e să ceri, alta e să și vinzi la cât ai vrea. Evaluarea se face pe baza comparației vânzărilor (adică a tranzacțiilor), nu pe baza dorințelor unuia sau altuia.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Povesti, povestiri, amintiri.

Preturile de tranzactionare nu sunt accesibile pentru muritorii de rand, ele sunt rezervate pentru institutii.
Inclusiv tranzactiile notariale arata doar un pret trecut in acte, nu adevara suma tranzactionata intre parti. In spate mai pot exista si alte contracte sau intelegeri gri.
Evaluarile bancilor sunt o metoda de a calma actionariatul, nicidecum un instrument real de masurare a unei valori.

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Stai jos, patru! Evaluarea unui bun nu exprimă PREȚURI, ci valori, chiar intervale de valori. E o estimare a unei valori cu care s-ar putea vinde un bun pe piață la data respectivă.

Edited by ursamajor, 21 October 2018 - 15:01.


#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
asa este ursa dar de exemplu in dec 2016 cand am cumparat ultimul apartament evaluatorul mi-a facut evaluarea la imobile cu inca 3 oferte din piata. 1 din ele era chiar apartamentul meu. a trecut la banca fara nicio pb. eu ulterior am vazut :)) cam asa isi merita si banii o parte din evaluatori.

#15
marius_520

marius_520

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2011
Ideea e ca maine la 11 o sa vina evaluatorul. O sa scriu aici după ce aflu evaluarea. Ms .

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 ursamajor, on 21 octombrie 2018 - 15:01, said:

Stai jos, patru! Evaluarea unui bun nu exprimă PREȚURI, ci valori, chiar intervale de valori. E o estimare a unei valori cu care s-ar putea vinde un bun pe piață la data respectivă.

Iti inteleg modul infatil de exprimare, mai ales ca vrei sa prezinti o pseudostiinta.
Cuvantul "estimare" arata imprecizia mare a algorimului folosit. Ideal ar fi sa folosesti termenii banuiala sau incercare.

In bula imobiliara precedenta evaluatorii calculau un numar care era pe placul finantatorilor sau al clientilor, in functie de indicatii si stimulente.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 zile_san, on 21 octombrie 2018 - 16:01, said:

asa este ursa dar de exemplu in dec 2016 cand am cumparat ultimul apartament evaluatorul mi-a facut evaluarea la imobile cu inca 3 oferte din piata. 1 din ele era chiar apartamentul meu. a trecut la banca fara nicio pb. eu ulterior am vazut
E o încălcare gravă a standardelor. Dacă i se verifică raportul de evaluare riscă sancțiuni severe.

 terratec, on 21 octombrie 2018 - 22:10, said:

mai ales ca vrei sa prezinti o pseudostiinta.
Cuvantul "estimare" arata imprecizia mare a algorimului folosit. Ideal ar fi sa folosesti termenii banuiala sau incercare.
In bula imobiliara precedenta evaluatorii calculau un numar care era pe placul finantatorilor sau al clientilor, in functie de indicatii si stimulente.
Evaluarea asta e: o estimare. Estimare se referă la valoare, nu are a face cu imprecizia. N-ai ce face, nu poți schimba tu lumea. ;) E o știință destul de exactă, numai că trebuie să ai habar despre ce vorbești. La fel ca statistica sau alte metode de gen. Pseudoștiință e ufologia, de exemplu. Ai nevoie de ceva documentare, că ai lipsuri mari.
De pildă, și un tablou (operă de artă) se estimează cu cât s-ar putea vinde, deși la o licitație prețul de vânzare poate diferi de estimare. Dar obiectele de artă unice sunt una, imobiliarele sunt alta. unele au piață restrânsă, iar evaluările au marje de eroare mari, pe când la apartamente există o piață bine dezvoltată, eorile fiind considerabil mai mici. Adică, la apartamente lucrurile sunt mult mai clare, că acel "clopot al lui Gauss" are destule date ce se interpretează.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 marius_520, on 21 octombrie 2018 - 03:31, said:

Salutare , urmeaza sa vina un evaluator pentru a vedea si evalua noua locuință pe care intenționez să o cumpăr , oare va fi evaluată la pretul agreeat de mine si proprietar ? Pret negociat 30000€ Ap conf 2. Am văzut aceste apartamente la 31000 / 35000 .. Multumesc !
daca pretul pietei e 30.000e, nu o fie evaluat la mai mult de 25.000e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate