Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Asigurare Auto Suedia.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
costin2014

costin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2014
Salut. Am o masina pe numele meu in Suedia. Imi expira asigurarea si impozitul anul si trebuie sa le platesc. Problema este ca acum doar masina este parcata in Suedia, eu sunt in alta tara europeana si pana in ianuarie nu pot sa ajung in Suedia, si nici nu am pe cineva acolo. Stiti cumva un site unde sa pot plati online folisind un card bancar, cele 2 taxe dupa ce introduc datele masinii? Multumesc anticipat.

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Nu stiu cum e in Suedia, dar in DK, asigurarea e online si cu direct debit, iti iau de pe card lunar banii, iar pentru taxa de drum primesti un fel de factura, pe care poti sa o platesti si online. Daca ai rezidenta, ar trebui sa ai si ceva e-boks unde sa ti-o trimita.
Daca n-o folosesti atata timp, n-ar fi mai ieftin sa o scoti de la asig si sa o reinmatriculezi cand te duci inapoi? In DK e vreo 1200 de kr reinmatricularea, mai convenabil decat sa platesti taxe atatea luni.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Poate iti sunt de folos urmatoarele link-uri:
https://transportsty.../road/Vehicles/
https://transportsty...ng-from-abroad/

#4
costin2014

costin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2014
Am uitat sa spun ca nu am card la o banca suedeza. Am card bancar facut in tara unde sunt acum.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Si ce are a face unde e eliberat cardul?

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 costin2014, on 19 octombrie 2018 - 23:25, said:

Am uitat sa spun ca nu am card la o banca suedeza. Am card bancar facut in tara unde sunt acum.
Ai person nummer suedez? Cont in banca si bank-id ti-ai facut?

Iti poti activa/accesa contul de posta electronica de pe www.kivra.com. Acolo gasesti toate facturile de la taxe si impozite, hartiile de pensie, fluturasi de salariu, amenzi, tot ce tine de bani practic.

 petit_christian, on 20 octombrie 2018 - 00:24, said:

Si ce are a face unde e eliberat cardul?
Are, caci unele plati online nu se pot face decat cu carduri emise de banci suedeze. Nu stiu daca e cazul aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate