Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum renuntam la cafea?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Eu daca beau cafea pe la 6-7 seara nu mai pot sa dorm, dimineata e ok ca te trezeste instant. Cafeaua de la aparate in general e apa chioara cu aroma de cafea, dar sunt unele aparate care iti macina cafeaua pe loc si gustul si aroma sunt foarte bune.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu dacă o beau mai târziu de 3...:)

#39
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Scriam in topicul asta ca incerc sa ma las de cafea..n-a durat mult, dupa numai 10 zile s-au acumulat niste efecte negative si o stare de rau incat m-am bagat la loc pe cafea
Nu cred ca mai incerc sa ma las vreodata, e pe viata :) Bine macar ca nu pare ca or sa scoata astia vreodata cafeaua din consum si nici nu-i creste pretul ca la tigari

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Cum adică după numai 10 zile? Crezi ca e cumulativ? Ăla probabil era vârful aisbergului....de acolo începe sa scadă efectele. Sau ma rog....ar fi început :)

#41
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
O dai pe ceai  , simplu si eficient . De la 4-5 cafele pe zi  nu am mai baut deloc de 1 luna .  Nu am redus nimic treptat, azi beam cafea , maine beam ceai . Earl grey  mild  sau ceva cu ceai negru  , sau orice altceva dupa gust.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da, e o idee buna.
Conțin cofeina, dar sunt mai puțin agresive.
E posibil sa ajute la trecere..

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Bea cafea fara cofeina.

#44
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Nu stiu daca ala era varful, ma uitam pe niste site-uri unde isi mai descriu si altii experienta si se pare ca dureaza foarte mult ..luni, ani..si multi zic ca nu se mai simt niciodata la fel de in forma ca pe vremea cand consumau cafea
ceai negru consumam oricum de obicei iarna dar cateodata si vara (cu gheata)..si el are cofeina chiar daca nu atat de multa, cafea decaf nu vad sensul sa incerc
momentan le reduc la doar 3 pe zi

#45
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu ma las de cafea.
Cafeaua este prietena noastra.

#46
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am stat cam o saptamana fara cafea, dupa ce am scazut treptat doza. M-a durut capul vreo doua zile iar apoi mi-a trecut. In mod paradoxal insa stress-ul si anxietatea mi-au crescut, tot felul de lucruri in jurul meu au inceput sa ma enerveze, sa tresar la cel mai mic zgomot, sau sa ma apuce o stare de neliniste inexplicabila. Am inceput sa beau cafea iar si m-am linistit. Practic ma ajuta sa ma concentrez pe ce fac si sa ignor zgomotele din jur sau alte lucruri ce ma streseaza.
Se pare ca cafeaua poate sa aiba efecte foarte surprinzatoare, aparent opuse: la unele persoane poate sa provoace anxietate, pe altii ii poate calma. Cam asa sta treaba si cu alte stimulante, in vest se prescriu amfetamine de pilda persoanelor prea agitate - ii ajuta sa se concentreze pe un singur lucru si sa nu le mai zboare gandurile in toate partile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate