Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cum renuntam la cafea?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
De cativa ani incoace am tot consumat cafea, trec prin perioade de cateva luni in care beau in fiecare zi de 2-3 ori, iar apoi ma las pentru ca nu mai are efect sau incepe sa ma doara stomacul, am palpitatii la inima sau alte simptome incomode.
Problema e ca atunci cand ma las de cafea trec printr-un sevraj destul de urat, cu dureri de cap, oboseala, ameteli, poate sa ma tina si o saptamana starea asta, ce se poate face pentru a scapa de aceste efecte, in special de durerile de cap pentru ca efectiv nu mai pot face nimic.

#2
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu renunta cold turkey.

Se micsoreaza doza treptat pe perioada lunga de timp....la fel ca la alte droguri.

Pentru multi e vb si de obisnuinta...poti sa iti cumperi cofeina anhidra in forma de pudra si iti administrezi zilnic doze exacte . In felul asta te dezveti si de "stat la cafea"

Edited by -Jinx-, 19 October 2018 - 19:13.


#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Redu portia! Nu renunta, te face destept.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 -Jinx-, on 19 octombrie 2018 - 19:12, said:

Nu renunta cold turkey.

Se micsoreaza doza treptat pe perioada lunga de timp....la fel ca la alte droguri.
Am incercat si asta dar nu merge tot timpul.
Cateodata tot ma apuca o durere de cap daca beau mai putin si apoi degeaba beau cafea dupa cafea sa scap de ea ca tot ma tine durerea ore in sir.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 PopaXXX, on 19 octombrie 2018 - 19:02, said:

am palpitatii la inima sau alte simptome incomode.
Sa nu bagi si cola/pepsi in acelasi timp ca alea favorizeaza palpitatii in anumite combinatii.

#6
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 PopaXXX, on 19 octombrie 2018 - 19:18, said:

Am incercat si asta dar nu merge tot timpul.
Cateodata tot ma apuca o durere de cap daca beau mai putin si apoi degeaba beau cafea dupa cafea sa scap de ea ca tot ma tine durerea ore in sir.

Nu a zis nimeni ca o sa fie usor...am sugerat ca o sa fie MAI usor asa.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 andreic, on 19 octombrie 2018 - 19:18, said:

Sa nu bagi si cola/pepsi in acelasi timp ca alea favorizeaza palpitatii in anumite combinatii.
In general mananc sanatos, si ma feresc de zahar sau dulciuri, inclusiv de sucuri carbogazoase.

#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Ce cafea bei? Sper ca nu din aia de la dozator?


Beau cafea (buna) de doua ori pe zi si nu am simtit niciodata nevoia de mai multe. Cand nu am nu ma ia nici un ''tremurat''. Poate nu e de la cafea ce simti tu.

Edited by mircea812, 19 October 2018 - 19:33.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Bei de 2 - 3 ori pe zi. Dar cata cafea bei mai exact? 2 - 3 cani? Cesti? Litrii? Beau jumate de litru dimineata cand ma scol si mai beau 2 cani in cursul zilei. Cafea facuta la ibric nu altceva.

On: Redu doza. Sau o bei mai "moale" pui un pic de zahar in plus sau miere sau lapte sau mai pui apa si faci o posirca care doar culoarea o mai identifica ca fiind cafea. In timp poti sa renunti de tot la ea. Dar acum e gresit sa te lasi direct de cafea, mai ales ca ai organismul obisnuit sa primeasca doza zilnica.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Lungeşte-o cu lapte dacă vrei să nu te mai doară stomacul. La început e scârboasă, dar te obişnuieşti.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 PopaXXX, on 19 octombrie 2018 - 19:21, said:

In general mananc sanatos, si ma feresc de zahar sau dulciuri, inclusiv de sucuri carbogazoase.
Vezi ca cafeaua sau ceaiurile in absenta zaharului pot face mai mult rau inimii. Fara zahar inima nu are destul combustibil sa functioneze si bauturile astea o forteaza sa functioneze mai intens.  In plus, daca nu maninci zahar deloc e posibil sa ai si de acolo dureri de cap - un dezechilibru, o hipoglicemie.

Parerea mea: redu doza treptat si maninca fructe, legume. In special mere sau ceva cu vitamina C, dar nu in exces. Ardei de exemplu. Daca mai ai dureri de cap incearca sa te obisnuiesti cu ele. E posibil sa dispara dupa un timp.

Edited by Dihorul Razboinic, 19 October 2018 - 19:51.


#12
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 Dihorul Razboinic, on 19 octombrie 2018 - 19:49, said:

Vezi ca cafeaua sau ceaiurile in absenta zaharului pot face mai mult rau inimii. Fara zahar inima nu are destul combustibil sa functioneze si bauturile astea o forteaza sa functioneze mai intens.  In plus, daca nu maninci zahar deloc e posibil sa ai si de acolo dureri de cap - un dezechilibru, o hipoglicemie.

Parerea mea: redu doza treptat si maninca fructe, legume. In special mere sau ceva cu vitamina C, dar nu in exces. Ardei de exemplu. Daca mai ai dureri de cap incearca sa te obisnuiesti cu ele. E posibil sa dispara dupa un timp.
Te rog eu frumos nu mai invata oamenii prostii ca poate chiar te cred... Posted Image

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fa o cafea si aprinde țigara,apoi stinge țigara în ea,așa împuști doi iepuri deodată

#14
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
NU mai cumpăra :P

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce-i aia cafea ? Nu folosesc Posted Image
Mie nu imi face bine, devin prea "alert" , plin de energie de nu mai pot sa stau in loc. Daca am vazut ca nu e ok pentru mine nu mai consum. Punct. Nu inteleg pe ceilalti care consuma cafea, alcool, fumeaza... vad ca au probleme cu stomacul, ficatul, plamanii, iar in timp aceste probleme vor deveni grave, si tot continua sa bage in ei fara pic de respect fata de corpul lor. Si nu ma luati cu "vreau sa ma las dar nu pot".

#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 TruculMagic, on 19 octombrie 2018 - 20:44, said:

Ce-i aia cafea ? Nu folosesc Posted Image
Mie nu imi face bine, devin prea "alert" , plin de energie de nu mai pot sa stau in loc. Daca am vazut ca nu e ok pentru mine nu mai consum. Punct. Nu inteleg pe ceilalti care consuma cafea, alcool, fumeaza... vad ca au probleme cu stomacul, ficatul, plamanii, iar in timp aceste probleme vor deveni grave, si tot continua sa bage in ei fara pic de respect fata de corpul lor. Si nu ma luati cu "vreau sa ma las dar nu pot".
Am luat si substante mult mai nocive in trecut, cafeaua in comparatie e relativ inofensiva, simt totusi permanent nevoia sa iau ceva ce imi modifica starea mentala, altfel mi se pare ca totul este plictisitor,  oricum pentru multe droguri exista medicamente ce controleaza sevrajul: daca iei heroina, treci pe metadona si reduci treptat doza pana nu mai simti nevoia sa iei nimic, daca esti alcoolic, niste diazepam sau barbiturice iti controleaza simptomele cele mai nasoale in momentul in care renunti la el, si tot asa, chiar nu exista nimic ce poate reduce sevrajul in cazul renuntarii la cafea?

Am cautat pe net si am gasit niste pagini ce spun ca diferite suplimente ar ajuta in cazul acesta: ginseng, fenilalanina, tirozina, a incercat cineva substantele astea?

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Iti iei un concediu de 2 - 3 saptamani undeva la tara intr-un loc necontaminat. Nu-ti iei cu tine alimente, tigari, cafea sau dulciuri. Traiesti din ce traiesc oamenii de acolo. Iti fai o cura completa de "dezintoxicare" completa.

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 PopaXXX, on 19 octombrie 2018 - 21:13, said:

Am luat si substante mult mai nocive in trecut, cafeaua in comparatie e relativ inofensiva, simt totusi permanent nevoia sa iau ceva ce imi modifica starea mentala, altfel mi se pare ca totul este plictisitor,

La fel si eu, am reusit sa ma las acum de tigari, am multa vreme de cand n-am mai fumat (doar un weekend m-am prostit in 2 luni aproximativ)...a mai ramas doar cafeaua si stiu ca e daunatoare, ma tine cumva in loc

In ultima vreme reusisem sa ma las de cafea de doua ori..o data 1 saptamana, a doua oara vreo 2 saptamani ...ce pot sa zic e ca te schimba, te trezesti mai mult la realitate ..ajungi in starea naturala a corpului atunci cand renunti si la cafea. in plus merge si mai bine la antrenamente, creste agresivitatea..dar e greu sa te relaxezi

acum sunt decis sa o iau de la capat din nou de maine, mi-am curatat ambele aparate si le-am ambalat la loc in cutie :)
cold turkey, de data asta nu mai fac greseala sa iau doar 1 cafea in oras..e cafeaua care te intoarce inapoi la 5 pe zi  la fel ca la tigari (1 singura tigara care te intoarce la 1 pachet pe zi)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate