Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

dell vostro 3500

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dulgherunicu

dulgherunicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2015
va salut ,nu stiu daca postez unde trebuie dar vreu sa fac un upgrade la procesor si nu sunt sigur daca fac ce trebuie,momentan am pe laptop un intel core i3 370m si vreau sa pun un
Intel Core i5-3210M (PGA) vreu sa  stiu daca este compatibil cu socketul meu rPGA989 si daca ma ajuta la partea grafica.multumesc anticipat.http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_i5_Mobile/i5-3210M_(PGA).html in screenshot se vede procesorul meu si in link ce vreau sa cumpar.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Probabil NU functioneaza i5-3210M, e generatie prea noua.
https://www.dell.com...ht/true#M905709

Pe de alta parte, ai un BIOS din 2014, versiunea A12, poate aduce ceva suport nou.
Din nefericire, pe site nu scrie nimic folositor: https://www.dell.com...ro-3500/drivers

Si aici apar cam aceleais procesoare ca in primul link: https://www.userbenc...3500/1275#Build
Si aici la fel: https://www.overcloc...ml#post16303263

Mai cauta pe google, se pare ca e un model popular: https://www.google.c...1.0.4LMXmSyXsIs
Cica trebuie sa aiba TDP maxim 35 W si bus la 1066 maxim

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Nu se poate.

Alt laptop.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postsirgoofy, on 18 octombrie 2018 - 15:15, said:

Nu se poate.
Mai precis, de ce nu se poate ?!

#5
dulgherunicu

dulgherunicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2015
inteleg ca nu este compatibil cu laptopul meu,atunci ce-mi recomandati sa cumpar?

Attached Files


Edited by dulgherunicu, 18 October 2018 - 15:41.


#6
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postsirgoofy, on 18 octombrie 2018 - 15:15, said:

Nu se poate.

Alt laptop.

View Postdulgherunicu, on 18 octombrie 2018 - 15:39, said:

inteleg ca nu este compatibil cu laptopul meu,atunci ce-mi recomandati sa cumpar?
Dupa cum a raspuns deja colegu' laptopurile spre deosebire de desktopuri nu se preteaza la upgrade mai mult de RAM si sau HDD mai mare sau SSD. Procesor mai niciodata, sau foarte complicat (in functie de modelul de laptop, poti sa nici nu-l poti desface ca lumea (sau poti sa-l desfaci dar il montezi foarte greu la loc).

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Unul din celelalte din articolele alea sau unul gasit de tine prin mai multa documentare pe google.
Pe de alta parte, unde gasesti de vinzare asemenea procesoare ?
Mdeah, eu cautasem direct i7 si nu gaseam nimic....

Edited by trollerul_de_serviciu, 18 October 2018 - 16:04.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
https://www.okazii.r...l512-a190646375
Vezi dacă e 560m, căci în mod normal e la 2.66 acest cpu, 540m e la 2.4

View PostEMotanuIO, on 18 octombrie 2018 - 16:00, said:

Dupa cum a raspuns deja colegu' laptopurile spre deosebire de desktopuri nu se preteaza la upgrade mai mult de RAM si sau HDD mai mare sau SSD. Procesor mai niciodata, sau foarte complicat (in functie de modelul de laptop, poti sa nici nu-l poti desface ca lumea (sau poti sa-l desfaci dar il montezi foarte greu la loc).
Asta dacă ești amator, pe acest principiu n-ar trebui să schimb un bec de mașină decât în service. Se poate face upgrade la CPU la o grămadă de laptopuri. Majoritatea se desfac destul de ușor, ai nevoie doar de răbdare și de consistență.

#9
dulgherunicu

dulgherunicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2015
va multumesc pentru raspunsuri,nu montajul este problema ci compatibilitatea.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sunt compatibile 100% toate cpu-urile Arrandale. Pune un raport mai complet făcut cu Hwinfo.

#11
dulgherunicu

dulgherunicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2015

View Postxeleron, on 18 octombrie 2018 - 16:11, said:

Sunt compatibile 100% toate cpu-urile Arrandale. Pune un raport mai complet făcut cu Hwinfo.

Attached Files



#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge acel 560m. Există și i7 dar sunt 7xxm și nu pot garanta compatibilitatea. Neapărat să faci update de bios la ultima versiune ÎNAINTE de a face upgrade, să nu ne trezim că biosul vechi nu acceptă acel CPU. Opțiunile de achiziție pot fi mai mari dacă ești dispus să iei de altundeva (în sensul că poți pune un i7 640m pe el dar e scump și nu merită la prețurile din Ro). P.s: acel HDD e foarte anemic.
edit: acum am văzut că e SSD.

Edited by xeleron, 18 October 2018 - 17:14.


#13
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 octombrie 2018 - 15:19, said:

Mai precis, de ce nu se poate ?!
Trollerul ca intotdeauna pe langa problema...
Fiindca laptopul lui are procesoare din prima generatie de "i"-uri,baiatul meu!
Normal ca sunt 1000% incompatibile! El are procesor Arrandale... pentru cultura ta generala,asa s-a numit prima generatie de procesoare aparute dupa celebrele Core 2 Duo.
Apoi,generatia a 2-a s-a numit Sandy Bridge si a 3-a... asa cum este procesorul ce voia initiatorul sa si-l cumpare, s-a numit Ivy Bridge.
Normal ca chipsetul placii de baza a laptopului sau nu suporta decat procesoare din prima generatie, Arrandale si NU din a 3-a generatie Ivy Bridge! NORMAL ca sunt incompatibile cu chipsetul si placa sa de baza!

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tehnicianule, ai parțial dreptate. Sub numele de 1st gen (Nehalem/Westmere) s-au produs defapt 2 generații mobile, Clarksfield  și Arrandale. Diferența semnificativă este dată de prezența cipului grafic pe arrandale și de lipsa opțiunilor quad core pt cel din urmă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate